Şimdi Ara

Robot Süpürgeler Hakkında [ANA KONU] (575. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (1 Mobil) - 10 Masaüstü1 Mobil
5 sn
56.070
Cevap
1.322
Favori
2.234.300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
217 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 573574575576577
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 19 Haziran'da elime ulaşan Viomi V2 Pro yu aktif olarak kullanıyoruz. Şuan için takvimleme ve mop yapmadım sadece. Kendim belirli saatlerde oda da ayrı olarak süpürtüyorum. Bu kadar iyi olacağı aklımın ucundan geçmezdi. Gerçekten iyi bir teknoloji. Kullanınca daha iyi anlıyorsunuz.

Tek olumsuz tarafı yada böyle bir şey varsa bilmiyorum. Toz haznesi dolduğunda uyarı vermiyor sanırım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Antikes kullanıcısına yanıt
    Neden kendinizi bu kadar degersizlestirdiniz? Ben kendimi bu kadar değersiz hissetmiyorum. Mesele benim değerim de değil zaten. Bunu yapacak kişiler özellikle arayıp bularak durduk yere benimle ilgilenmez belki ama yine de ihtimaller o kadar genişki. Bir deli, eğlencesine sizin kameranızı internetten canlı yayına açabilir. Belki uç bir örnek ama size şuan kırk tane farklı senaryo sayabilirim. Sadece ünlüler, zenginler yada siyasetçiler hacklenmiyor ki sonuçta. Biz onları duyuyoruz doğal olarak. Gündem olmayan nice olay var.

Neyse mevzu bu değil zaten. Konumuz gereği robot süpürge kameralarının hacklanmeye karşı bir garantisi var mı diye merak ediyorum kendimce.

• gefeka G kullanıcısına yanıt
    Böyle bir garanti olmadığı gibi örnekleri de var geçmiş tarihlerde. Sizi bizi değil ama yurtdışında bakanlıkları, elçilikleri hack olayı oluyor ve gerçek anlamda da tek önlem kameralı cihazlardan uzak durmak.

Tabii ki @BravoUno dostumuzun da dediği gibi aynı risk bilgisayarımızda, cep telefonumuzda da var ve hatta orada çok daha kolay.

Bir noktaya açıklık getireyim: kameralı cihazların karanlıkta çalışmasında bir sorun yok, zaten sağa sola çarpmalarını engellemeye çalışan aydınlık bağımsız sensörler her robotta var ancak tam karanlıkta haritalama yapma ve bir dereceye kadar harita biilgisi güncelleme şansları yok... nasıl yapsın, göremiyor ki.

Saygılarımla
  • BravoUno B kullanıcısına yanıt
    Bence asıl soru firmalar buna nasıl bir önlem alıyor? Yada alınıyor mu? Telefon, tablet ve bilgisayarda ben kendi önlemi alıyorum kendimce. Yada almaya çalışıyorum. Ama supurgede kişisel olarak önlem alma anlamında öyle bir ihtimal çok az olur sanırım.

Evet, firmalar tabii ki yazılım olarak önlem alıyor. Ancak bu bir kedi fare oyunu..

Özellikle Luna serisi gibi, cep telefonu uygulamasına barkod sistemiyle ürün tanımlaması yapılan modeller bu konuda daha iyi denilebilir.

Ancak, hangi önlemi alırsanız alın, internete bağlıysanız bu risk hep var..

Ya riski kabul edip teknolojiye uyum sağlayacaksınız, yada riskten kaçınıp teknolojiyi kullanmayacaksınız.

Ancak, robot süpürgelerde bu risk var deyip riski kabul etmezken cep telefonları, tabletler, laptoplar, akıllı televizyonlar, güvenlik kameraları vb. akıllı cihazlar sizi izliyor olabilir, dikkat!

Nasreddin hocanın türbesi gibi, türbe kapısını kilitlemek komik olur, türbenin dört duvarı yoksa..

• Süpürgelerin üzerindeki kameralar bildiğimiz anlamda kameralar mı yoksa mapping için özel lazer destekli sensörler mi? Bilmediğim için soruyorum.

Kim bizim süpürgemizi arayıp bulacak da hackleyecek diye düşünmeyin. Herkes firmalar için müşteri, herkes hackerlar için birer av. Ben kimsenin benim evime bir kamera koymasını kabul etmem. Güvenlik açığını bulmak da bir Ping atma uzaklığında. 1000 tane IP’ye Ping attığında süpürgenin açık bıraktığı(varsa) bir port üzerinden siz diğer cihazlarınızda güvenlik önlemi alsanız da ağınıza bağlanıp süpürgenize güvenen diğer cihazlarınıza sızılabilir. Bilgisayarda ya da diğer ürünlerde önlem almak için yazılım vs yüklüyorsun da süpürgede ne yapılıyor hakim değilim.

Ayrıca evinizdeki kameralı ve sesle kumanda edilen TV’lerin kullanım kılavuzlarında en azından bendeki 2013 Samsung’da kameradan elde edilen görüntüler ve ortamda kaydedilen sesler 3. Parti kişilerle paylaşılabilir, ürünü kullanarak bunu kabul etmiş olursunuz” yazar.

Hocam alınganlık göstermene gerek yoktu. Buna değecek kişiler miyiz derken devlet sırları için şantaj malzemesi mi yapacak ya da çok zenginsin de fidye mi isteyecek. Sıradan vatandaşsın kimse gelip seninle uğraşmaz. O zaman cep telefonunun kamerasını, ya da tablet, laptop vs. kamerasını da kapatıp yaşayalım. Onu kapasan bile adam evinin dışından bile elektrik hatları üzerinden evindeki internet veri akışını izleyebilir. Bunun sonu yok. Bu kadar paranoyak olmayalım. Bu yapabilecek teknik bilgi ve ekipmanı olanlar gelip de seninle uğraşmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikes -- 3 Temmuz 2020; 15:35:17 >
  • ütopist Ü kullanıcısına yanıt
    Ben zaten Ozmo 950 'nin fiyatını yazdım , onu sormuşlardı.
  • sirphoenixx kullanıcısına yanıt
    Robogil Stella-300 modeli HD kameralı. Bildiğiniz cep telefonu kamerası gibi. Aç kamerayı izle, istersen yurtdışında ol, internet varsa izlersin. Hatta harekete duyarlı alarm özelliği var kameranın. Sen evde yokken evde bir hareket algılarsa sana bilgi veriyor uygulama üzerinden.

Kamera navigasyonlu modellerde sonuçta benzer bir kamera var. Ancak görüntüyü size göstermiyor, kendi navigasyon için kullanıyor. (Bazı modellerde görüntüyü siz de izleyebilirsiniz)

Bir hacker'ın hedefi olma ihtimalimiz çok düşük, çünkü hacker'ın bir amacı var sonuçta. Sizi izlemekten çıkarı ne olabilir?

Burada esas konu "Big Data".. Yani yalnızca sizin değil, herkesin bilgisayarlar tarafından anlık olarak izlenip bir veri tabanına kaydedilmesi ve bu büyük veriden ticari bir sonuç elde edilmesi.. (Big brother watching you! )

Telefon dinlemeleri de benzer şekilde yapılıyor. Yani kimse telefonda sizi dinlemiyor. Sistem zaten herkesi, her an dinliyor. Tanımlanan birkaç kelime herhangi bir konuşmada geçerse, o konuşma incelenmeye başlıyor..

Benzer şekilde, kameralardan elde edilecek büyük veri çok çok daha önemli!

Evde kaç kişi yaşıyor, ev kaç metrekare, duvarlarda ne renk boya tercih edilmiş, perdeler jaluzi mi, ışıklar kaç saat açık kalıyor gibi veriler sizin özel görüntülerinizden daha önemli uluslararası şirketler için artık..

• BravoUno B kullanıcısına yanıt
    O işte iznimiz olmadan ya da izin verdiğimizi farketmeden kullanılan bilgiler aslında kişisel hak ve özgürlüğünüze tecavüz. Bilgisayar kamerasının üzerini bantla kapatmamızdaki endişe neyse bunların üzerindeki kameraların hacklenmesi de aynı endişe. Kimin kim için ne zaman önemli hale geleceği belli olmaz sonuçta.

Size kameralı ürünler pek uygun değil gibi. Sorun değil, bu nedenle birçok model ürün var piyasada..

Birini seçin, içiniz rahat şekilde teknolojiden yararlanın..

İyi forumlar dilerim...

• Antikes kullanıcısına yanıt
    Yok yok alınganlık yapmıyorum. Yanlış ifade ettim galiba. Kusura bakmayın. Ama önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

• Yukarida onlem aldim diyen arkadas gibi ustune bisey koyun kullanmadiginiz zamanda..o arkadasta siyah elektrik bandi kullaniyor sanirim

Bu konuda kesinlikle haklısınız, geriye doğru baktığımızda iRobot CEO’sunun dahi evlerin haritalarını üçüncü parti şirketler ile “geliştirme amaçlı” paylaşabilecekleri yolunda bir demeci vardı.

Temel olarak baktığımızda alınabilecek bir önlem yok, ancak surveillance özelliği olmayan yani sadece haritalama amaçlı kameraya sahip olan robotlardan elde edilecek ‘görüntülerin’ sadece vektörel olduğunu belirtmeliyim. Yani buradan hackerlara özel hayat ekmeği çıkmaz.

Ancak, yapay zekalı yeni robotlarda iş biraz değişik. Onlarda 360-720 dpi arasında değişen kameralar var ve obje tanımada kullanıyorlar. Hacklenmeleri sorun olabilir.

Saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: sirphoenixx

O işte iznimiz olmadan ya da izin verdiğimizi farketmeden kullanılan bilgiler aslında kişisel hak ve özgürlüğünüze tecavüz. Bilgisayar kamerasının üzerini bantla kapatmamızdaki endişe neyse bunların üzerindeki kameraların hacklenmesi de aynı endişe. Kimin kim için ne zaman önemli hale geleceği belli olmaz sonuçta.
  • Allahım neler konuşuluyor forumda😳
    Kameralar konusunda Biz hiç bir önlem almıyoruz. Zaten eşim inanmaz öyle şeylere. Gerçi o robot süpürgelerinin işe yaradığınada inanmamıştı:) Kameraları siyah bantla kapattığınız doğrumu arkadaşlar😳
    Yenice Amazon.de de T8 gördüm ama forumu okuyunca çok tırstım. Bizim ozmo 950 de kamera sıkıntısı yok değil mi hocam

• Haticenurkc H kullanıcısına yanıt
    Merak etmeyin Hatice hanım, O950’de kamera yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AFBC3338C

Sizin için amazon.de sitesinde sepete ekleyip alım aşamasına kadar getirdim, ücret detayları ile aşağıdadır. Epey fiyat farkı var o döneme göre , zira vergi artışı oldu Türkiyede.

Sipariş Özeti
    Ürünler: €392,37
    Kargo ve Paketleme Ücreti: €51,15
    İthalat Ücreti Depozitosu: €168,53
    Sipariş Toplamı: €612,05
    Sipariş Toplamlarına KDV dahildir
    Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var.
    O da mümkünse eoro ile satın almak TL ile değil !!!

1 Euro 7,7 TL civarlarında iken TL olarak satın alırsanız amazon kuru 8,07 TL civarı hesaplıyor.

Buda 250-300 TL zarar demek.

O yüzden kartınızı döviz alışverişine açıp o şeklilde alışveriş yapın.

Dikkatinize.
  • Haticenurkc H kullanıcısına yanıt
    Amazon.de de satıcı T8’i TR’ye göndermiyor. Anlamadım.

• drmert kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, ben zaten alacak değilim. Ben sorulan bir soruya cevap verdim. Ama haklısınız euro ile alınmalı.
  • 
Sayfa: önceki 573574575576577
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.