Şimdi Ara

Rise of the Tomb Raider (2015) [ANA KONU] (49. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
999
Cevap
10
Favori
28.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yama sorunsuz hocam gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bide indirebilsem keşke :) Dosya iniyor cıkartırken sağlama toplama hatası,dosya bozuk,tanımlanamayan arşiv sorunu felan diyor kuramadım bir türlü ya
  • Blizzard Days kullanıcısına yanıt
    açıkçası ilk başta çözümünü bende hatırlamadım ama biraz üste bakınca arkadaş çözümünü yazmış :) türkçe yama kullanıyorsanız onu kaldırın baba yagayı yaptıktan sonra tekrar yüklersiniz ileri bölümlerde sıkıntı olmamıştı diye hatırlıyorum.
  • Büyük ihtimalle Denovu'dan meydana gelen optimizasyon sıkıntılarından dolayı Mirror's Edge Catalyst'ten sonra yarım bıraktığım 2.oyun oldu Rise of the Tomb Raider.Mirror's Edge'de zaten ilk oyunu çok sevmiş olmama rağmen ısınamamıştım,sevmemiştim ve sıkıntısı da bahanesi oldu ama bunu yarım bırakmak sinirimi bozdu çünkü bazı belli başlı sıkıntılarına rağmen özellikle oynanış olarak oyun gayet zevkliydi.Kalanını ise mecbur internetten izledim hikayenin sonunu getirmek için.Denuvo'lu yapımların optimizasyon sıkıntılı olduğunu çok duyduğum için neyse ki bu 2 oyunu da orijinal edinmemiştim ama bu kadarını da beklemiyordum cidden.

i5 3450 işlemci,Rx 480 8 GB ekran kartı ve 8 GB ram ile tüm ayarlar kapalı ve en düşükteyken bile akıcı 60 fps alamıyorum şaka gibi Veya tüm ayarlar medium iken akıcı 30 fps alamıyorum yine aynı şekilde.Bu arada bu bahsettiğim durum Geothermal Valley ve Soviet Installation haritasında yani oyunun en büyük 2 alanında oluyor,diğer yerlerde hiçbir sıkıntı yok.Bu haritalarda ne yaparsam yapayım akıcı 30 fps bile elde edemedim.Ki yazdığım sistemimde The Witcher 3,Far Cry 4,GTA V,AC Unity,AC Black Flag,AC Syndicate gibi yapımların hepsini full ultra ya da ultra-high karışık sıkıntısız 60 fps'de oynamıştım çok rahat.Bakın Unity'yi bile diyorum hani tüm oyun camiasının optimize sorunlarından dolayı çalkalandığı oyun.Ve Tomb Raider çok net bir şekilde söyleyebilirim ki bu saydığım yapımların hiçbirinden öyle daha iyi grafiklere sahip değil değil,benzer ayardalar en fazla.Kapalı alanlarda,mağaralarda falan eyvallah çok iyi grafikler ki zaten buralarda yağ gibi akıyor oyun her şey ultrada bile ama açık alanlarda durum rezalet,bir de grafikler de öyle ahım şahım değil.Bundan önce ilkini oynamıştım geçen ay 2013'te çıkanı ve rahatça söyleyebilirim ki açık alandaki grafik kalitesi birebir aynı hatta bazı yerlerde 2013 daha bile iyi ve o yapımda en ufak bir sıkıntı yaşamadan çok rahat oynadım ki zaten normali de o olmalı.Bunda ise o Sovyet bölümünde özellikle abartacağım belki biraz ama bazı yerlerde çamur gibi bulanık görüntüler resmen.

Yanlış hatırlamıyorsam buradaydı galiba,birisi 11-12 GB civarında RAM kullandığını belirtmişti oyunun Afterburner kullanarak.İnternette yabancı forumlarda da birisi sadece RAM'ini 16 GB'a çıkartarak sorunların büyük kısmından kurtulduğunu yazmış.Yuh yani 12 GB nedir harbi ya şaka gibi,bu sayı ve bu oyunun milyon katı ayrıntılı ve geniş dünyası olan Witcher 3 falan yağ gibi akarken bunda 30 fps bile sabit görememek ağır optimize sıkıntısı olduğunu gösteriyor zaten.

Oynadığım kadarıyla oyundan bahsedecek olursam oynanış gerçekten muazzam.Zaten ilk yapım da gayet iyiydi o açıdan ama bunda bazı ufak eklemelerle her şey şahane olmuş,neredeyse kusursuz diyebilirim.Hikayesi evet gizemli ama biraz tırt ve içi boş.İlk oyunda o atmosfer,hikaye,Lara'nın karakteri hepsi çok iyi yedirilmişken bunda içi boş,gereksiz,mantıksız ve anlamsız o kadar durum var ki.Bir de tamam seriyi baştan başlattınız,ilk oyunda Lara bildiğin Terminatör'e dönüştü ada şartları gereği tamam o da bir şekilde yedirildi ama bu sefer şu saçma arayış için Lara'nın hala herkesi rahatça katletmesi çok saçma geldi bana.Eski oyunlarda çok fazla insanlarla savaşmazdık zaten,bol bol bulmaca olurdu ve genelde vahşi hayvanlar sıkıntı çıkartırdı.Bundan da o açıdan insanlardan çok Far Cry'lar gibi doğayla çatıştığımız bir yapım olmasını beklerdim.Ama Lara hala çatır çutur herkesi biçiyor maşallah.Yani Doom gibi hikayeye ayrıntılara takılmadan saf oynanış ve bunun yanında yeni yerler keşfetmeyi sevenler için çok iyi bir oyun ama ilk oyundaki o hikaye,karakter gelişimi ve atmosfer maalesef bu oyunda yok ve bu da ilkine kıyasla daha başarısız yapıyor benim gözümde.Zaten 2013'tekine göre çok daha az satmış olması da bunun göstergesi.Sonuç olarak;optimizasyon sıkıntısı olmasaydı 80-85 arası verirdim 100 üzerinden rahatça ama şu halde vereceğim puan maksimum 65 olur.

Yalnız son 2 yılda çıkan yapımların %90'ı Denuvo ile çıktı.Dishonored 2,Just Cause 3,Mafia 3,Deus Ex falan Denuvo'yla çıkan ve hatırladığım kadarıyla optimizasyon sıkıntısı olan oyunlar hep.Valla hepsinde aynı sıkıntı varsa bu kış biraz zor geçecek galiba

Edit : Bir unuttum bunu kesin demem lazım,oyunun en büyük eksisi açık dünyadaki keşfedilecek yerlere girerken ya da yan görevleri yaparken ''hacı sende şu malzeme yok,onun için ana hikayede ilerle'' demesi.Benim gibi loot hastaları olanlar ve haritayı ana görevlerden önce temizleyenler için iğrenç ötesi bir durum bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psycho90 -- 14 Ağustos 2017; 2:52:41 >
  • Deus exle bunu yeni aldım, ilk oyununu geçen ay bitirdiğim için deus exle başladım. Başta sorun yoktu ama pragta anlık fps düşüşleri oluyor, lowda bile. Bunu iade etme fırsatım kaçtı ama yorumları okuyunca acaba tomb raiderı etsem mi diyorum, indirip deneyeyim desem hard diskte yer yok

Bu arada 970 var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asosyalist

Deus exle bunu yeni aldım, ilk oyununu geçen ay bitirdiğim için deus exle başladım. Başta sorun yoktu ama pragta anlık fps düşüşleri oluyor, lowda bile. Bunu iade etme fırsatım kaçtı ama yorumları okuyunca acaba tomb raiderı etsem mi diyorum, indirip deneyeyim desem hard diskte yer yok

Bu arada 970 var

Hocam bir üstteki mesaj bana ait.Şu anda Deus Ex Mankind Divided’ı oynuyorum ve söylemeliyim ki Deus Ex’in optimizasyonu Tomb Raider’a kıyasla çok daha iyi.Aynı sistemle üstte yazdığım gibi açık dünyada TR’de en düşük ayarlarda bile akıcı 30 fps alamazken DE:MD’de ultra-high karışık ayarlarda Prag merkezde sıkıntısız 35-40 fps,diğer yerlerde akıcı 60 fps alıyorum rahatça.Yani Deus Ex’te lowda bile sıkıntı yaşıyorsan Tomb Raider’ı imkanı yok oynayamazsın.Ki bana kalırsa bu 2 yapım da grafiklerine kıyasla ciddi optimize sorunlu kesinlikle.İade etmen en iyisi hocam bu durumda

• psycho90 kullanıcısına yanıt
    Lowdaki bir iki ayarı kapatıp diğerlerini yükseltince hem görüntü kalitesi hem de fps düzeldi. Şimdi pragta 60 diğer yerlerde 80-90 alıyorum. Fps değerleri kötü değildi zaten ama anlık fps düşüşleri oynanamaz hale getiriyordu, onlar düzeldi. Tabi bu ayarları deneme yanılmayla yapana kadar oyun bitti

Oyun sonunu da beğenmedim, ilk iki dlc toplasan bir saat anca sürüyor, onları da oyunun ortasına yan görev olarak yedirilmesi gerek. Belli ki square enix bunlara demiş ki çabuk bitirin, bunlar da yarım yamalak çıkarmışlar oyunu. Kısaca beni tatmin etmedi, neyse ki iyi bir indirimde aldım.

Yer açıp tomb raiderı indirmeye bıraktım gece. Bugün bakacağım iki saati geçmeden. Normalde senin yorumu okuyunca direkt iade ederdim ama oynamak istediğim oyunlardan biri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kayser -- 6 Kasım 2017; 15:8:9 >
  • quote:

Lowdaki bir iki ayarı kapatıp diğerlerini yükseltince hem görüntü kalitesi hem de fps düzeldi. Şimdi pragta 60 diğer yerlerde 80-90 alıyorum. Fps değerleri kötü değildi zaten ama anlık fps düşüşleri oynanamaz hale getiriyordu, onlar düzeldi. Tabi bu ayarları deneme yanılmayla yapana kadar oyun bitti

Oyun sonunu da beğenmedim, ilk iki dlc toplasan bir saat anca sürüyor, onları da oyunun ortasına yan görev olarak yedirilmesi gerek. Belli ki square enix bunlara demiş ki çabuk bitirin, bunlar da yarım yamalak çıkarmışlar oyunu. Kısaca beni tatmin etmedi, neyse ki iyi bir indirimde aldım.

Yer açıp tomb raiderı indirmeye bıraktım gece. Bugün bakacağım iki saati geçmeden. Normalde senin yorumu okuyunca direkt iade ederdim ama oynamak istediğim oyunlardan biri

Hocam hangi ayarlarda oynadığını,performans yükseltmek için hangi grafik ayarlarını kıstığını söyleyebilir misin ? Ben de bu şekilde Prag'da fps artırabilirim böylece.Sonundan herkes şikayetçi zaten,yarım yamalak bitiyormuş galiba.Ben henüz sonuna gelmediğim için o konuda yorum yapamayacağım.Tomb Raider konusuna gelince de ; 2 saati geçmeden baktığın yerlerde hiçbir sıkıntı olmayacak zaten söyleyeyim.Oyun kapalı ve dar koridor tarzı ilerleyen kısımlarda hiçbir sorun barındırmıyor çünkü.Sıkıntı hikaye başladıktan 3-4 saat sonra gelinen 2 büyük ana haritada.O kısımlara gelene kadar her şey ultra 60 fps oynarken bahsettiğim 2 büyük haritada ciddi kasmalar ve anlık takılmalar oluyor tüm ayarları düşürsem bile.Yani 2 saatlik süre yanıltıcı olacaktır ve 2 saati geçtikten sonra sıkıntı yaşarsan iade de edemezsin,dikkat et derim bu duruma
    Rise of the Tomb Raider (2015) [ANA KONU]

fps düşüşleri yaşandığı sırada görev yöneticisine baktım, cpu kullanımı %90 civarıydı. ayarları kapat aç yapa yapa texture filteringi tamamen kapatmaya karar verdim, bu önemli ölçüde düzeltti.

diğer ayarları da yine kapat açla karar vermeye çalıştım, bunalınca bıraktım böyle, bazı ayarları arttırabilirim diye düşünüyorum.

ilginç olan oyunları geforce experience'a ayarlattırırım hiç olmadıysa, o tam 60 olacak şekilde yapar ben üzerine birkaç değişiklik yapardım. bunda ayardan sonra oyunu açmamla kapatmam bir oldu

tomb raider için de save kullanmayı düşünüyorum, hangi harita en çok zorlar, bir de sizde save var mı yoksa internetten bakacağım

• quote:

fps düşüşleri yaşandığı sırada görev yöneticisine baktım, cpu kullanımı %90 civarıydı. ayarları kapat aç yapa yapa texture filteringi tamamen kapatmaya karar verdim, bu önemli ölçüde düzeltti.

diğer ayarları da yine kapat açla karar vermeye çalıştım, bunalınca bıraktım böyle, bazı ayarları arttırabilirim diye düşünüyorum.

ilginç olan oyunları geforce experience'a ayarlattırırım hiç olmadıysa, o tam 60 olacak şekilde yapar ben üzerine birkaç değişiklik yapardım. bunda ayardan sonra oyunu açmamla kapatmam bir oldu

tomb raider için de save kullanmayı düşünüyorum, hangi harita en çok zorlar, bir de sizde save var mı yoksa internetten bakacağım

Hocam öncelikle görseller için teşekkür ederim.Evet bende save dosyaları duruyor.Oyunda sıkıntı yaratan 2 haritanın isimleri Soviet Installation ve Geothermal Valley.Benim kayıt dosyam 2.harita olan Geothermal Valley'ye ait.Zaten haritalar arası fast travel yapılabiliyor,önceki haritaya da gidip onu da denersiniz.Yardımcı olacaktır yalnız daha önce hiç bu tarz bir paylaşım yapmadığım için save dosyalarını size nasıl göndereceğimi bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psycho90 -- 6 Kasım 2017; 21:22:42 >
    ben de daha önce yapmadım ama şimdi baktım, google drive'a yüklediğiniz dosyaya paylaş deyip ardından paylaşılabilir bağlantıyı ala tıklayınca link geliyor, onu göndrebilirsiniz

• quote:

ben de daha önce yapmadım ama şimdi baktım, google drive'a yüklediğiniz dosyaya paylaş deyip ardından paylaşılabilir bağlantıyı ala tıklayınca link geliyor, onu göndrebilirsiniz

https://drive.google.com/drive/folders/1srBSLWSZTa6SK60ZUkXWHwooOcRfHRWQ?usp=sharing

Hocam olmuş mu bir bak istersen
    teşekkürler hocam, dosyaları indirdim yarın bakarım

• quote:

teşekkürler hocam, dosyaları indirdim yarın bakarım

Ne demek hocam,umarım benim yaşadıklarımı yaşamazsın
    2 saat oynadım, özellikle sovyet haritasında. deus exten daha iyiydi ama birkaç sorunla karşılaşınca riske gerek yok deyip iade ettim

• quote:

2 saat oynadım, özellikle sovyet haritasında. deus exten daha iyiydi ama birkaç sorunla karşılaşınca riske gerek yok deyip iade ettim

İyi yapmışsın hocam,tabii keşke oyun sıkıntısız olsaydı da ikimiz de rahatça oynayabilseydik
  • PS4'e oynuyorum..yükseklerden suya atlama challenge'i hangi tuşlara basarak yapıyorsunuz.

Edit: L2'ymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CUSTA -- 27 Kasım 2017; 11:2:48 >
  • Merak ettiğim bir konu var. Piyasada Tomb Raider ve Uncharted benzeri başka bir oyun yok mu acaba hiç ?

• GTX 1070 ile ultra'da 1080p'de ROTR'da 60-70 fps alıyorum. Bazen 50 küsürlere düştüğü yerler de olmuyor değil. Ancak daha önce GTX 660 ve daha öncesinde de benzer seviyede ekran kartları kullanmış birisi olarak GTX 1070 ile oyun oynamanın çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim..
  • Oyun iyiymiş yahu,ilk oyunun benzeri dendi ama bu sefer daha fazla insan ile karşılaşıyoruz.Mekanlar ve grafikler baya baya iyi

Köye gelince kendimi bir an RPG oyunun içinde sandım,örsde demir döven adam sağda solda bir işle uğraşan npcler,avlanma felan...

Şu oyunu full açık dünya ve RPG yapsalar baya efsane bir oyun olma ihtimali var.Yada olmama ihtimali de var.
  • 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.