Yarbay
22 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 161 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba diye başlamak istiyorum. Forumda çok fazla detayını ve alanını bulamadığım, bazı soru işaretleri bulunan fakat cevap alınamamış bu makina için inceleme yaparak hem kendi tecrübelerimi aktarmak, hem de almak isteyenlere bilgi vermek amacı ile bu başlığı açmak istedim.

Cihaz linki:
http://www.ebrarbilgisayar.com/asus-x550vx-dm567-i7-7700hq-16gb-128gb-ssd-1tb-4gb-gtx950m-156-freedos-pmu357540

Öncelikle cihazı teknik özesllikleri:

Teknik Özellikler
Marka Asus
Kullanım Amacı Oyun
Model Serisi X-Serisi
İşlemci Tipi Intel Core i7
İşlemci Modeli i7-7700HQ 2.8GHz Turbo 3.8GHz 6MB (7.Nesil)
Çekirdek Sayısı Dört çekirdek işlemci
Ram (Bellek Hızı) 16GB
Bellek Türü DDR4
Toplam Bellek Slotu 2
Bellek Yükseltme Var
Sabit Disk 1TB + 128GB SSD
Sabit Disk Hızı 5400rpm
SSD Slotu Yok
Raid Desteği Yok
Ekran Kartı 4 GB Paylaşımsız
Grafik Serisi GeForce GTX 9 Serisi
Grafik İşlemcisi GeForce GTX950M
Grafik Yapısı GDDR5
Grafik Genişliği 128Bit
Ekran Boyutu 15 inc (38 cm)
Dokunmatik Ekran Yok
Ekran Özelliği Full HD
Ekran Çözünürlüğü 1920x1080
Optik Okuyucu Yok
İşletim Sistemi FreeDos
Webcam VGA
Kart Okuyucu 2 in 1 (SD/MMC)
Wirelles Tümleşik 802.11 b/g/n
Bluetooth Versiyon 4.0
Ethernet Gigabit (1000 Mbps)
Hdmı Versiyon 1.4
Usb Portu 1 x Usb 2.0 - 2 x Usb 3.0
Video Portu 15 pinli vga video konnektörü
Klavye Düzeni Numerik Q TR
Klavye Özelliği Chiclet klavye
Touchpad Çoklu dokunmatik harekete duyarlı
Pil Teknolojisi 4 hücreli pil
Paket İçeriği Notebook, Şarj Aleti, Pil
Ağırlık 2.40 kg
Malzeme Alt kasa plastik, üst kasa alüminyum
Renk Siyah

Görüldüğü üzere işlevsel özellikleri i7 işlemci, 16gb ram, 1tb hdd, 128gb hdd, 4gb gtx950m ekran kartı diyebiliriz.

Fiyat aralığı: 3400TL-3600TL

Nasıl aldığım konusuna gelirsek; 3000tl civarında bir cihaz arıyordum, genel olarak ps4 kullansam da uzun zamandır youtube den bazı oyunları takip ettiğim için ufak ufak oynamanın da keyifli olacağını düşündüğümden bir bilgisayar değişikliğine gitme kararı almıştım. Bundan ötürü belirttiğim fiyatlar da maksimum performans sağlayacağım bir cihaz aradım. Fakat low olarak çalıştıracak olsa da tüm oyunları açacak bir makina içime sinmedi, bu sebepten Asus'un bu makinası gözüme çarptı.

Rakibi olarak gördüğüm Dell 7566, MSI'ın ve Monster'ın kesinlikle Asus'un bu cihazı ile yarışamayacağını düşündüğümden tercih sebebim oldu.

Şimdi bunları anlattıktan hemen sonra, cihaz ile ilgili sorabileceğiniz bazı soruları parti parti yanıtlayarak devam etmek istiyorum ki, gördüğüm kadarı ile X550 serisinde bazı performans kayıpları, donmalar ve ısınmalar olabiliyor.(Hesapta gaming makina)

En önemli 3 soruyu hemen cevaplıyorum:

1-) Steam üzerinden, H1Z1, FM17, PLAYERUNKNONWS BATTLEGROUND oynayarak ufak bir test yaptım, kaldı ki fm haricinde bu oyunlarda ciddi ısınmalar ve donmalar olduğu iletiliyordu. Yaklaşık 5 saat bilgisayarın açık kalmasına rağmen bir kere bile donma yaşamadığımı, bu şekilde testlere devam edeceğimi söylemek isterim.

2-) Aynı oyunlar da, ölçmememe rağmen elimi yakan, benim hoşuma gitmeyen bir ısınma olmadı. Olmadı derken, cihazın klavye kısmında rahatsızlık verecek bir düzeye ulaşmadı diyebilirim. Kesinlikle altındaki ısınma haricinde bir etken görmedim. (Bu gece ısı ölçecek uygulama ile net bilgi aktarabilirim.)

3-) Performans kayıbı: 1080p, Very low değerler de 55/60fps alabiliyorum, tabi zaman zaman drop lar oluyor ama buda oyunun kalibrasyonu ile alakalı sanırım. Kısa zaman da düzeleceğini tahmin ediyorum. Low değerler de 45/50, Medium değerler de 30/40, High değerler de 25/30, Ultra değerler de ise 15/20 arası bir fps alabiliyorum. Aşağı yukarı h1z1 ve blayeruknonkws battlground oyunların da benzer değerler tutuyor.

Bunları yazdktan sonra olumlu ve olumsuz gördüğüm yanlarını da yazarak konuyu başlatmak istiyorum.

Olumlu:

* İşlemci, ram, ssd.
* Kasa Tipi.
* Kasa malzeme kalitesi.
* Şarj süresi
* Ekran kalitesi

Olumsuz:
* Klavyesi ışıksız, siyah üzerine kırmızı boyalı olduğu için gece görüşler imkansız, ezber ve klavyesi iyi olmayan çok zorlanır. Gündüz bile bakmak mümkün değil.
* Fan sesi sanırım biraz yüksek, ayarlama yapılabilir mi henüz bulamadım, Lenovo cihazım da her türlü ayarlanıyordu.

Nötr:
* Ekran kartı Gtx960m olsaydı harika olurdu.

Kısaca değinmek istedim cihaza, akşam belki fotoğrafta paylaşabilirim isteyen olursa, herhangi bir sorun, soru ve bilgi isteyen olur ise seve seve destek sağlarım.

Eğer alan fazla olursa ana başlık yapabiliriz.
Güngören de minibüs üst geçitten aşağı düşmüş. Maalesef 2 kişi hayatını kaybetmiş.

Link.
http://gundem.milliyet.com.tr/gungoren-de-yolcu-minibusu-kaza/gundem/detay/1794970/default.htm

Kazanın nasıl olduğu artık umrumda bile değil.
Ne zaman kurtulacaz bu minibüslerden?
Merhaba arkadaşlar.

Yeni almış olduğum araç hakkında öyle çokta araştırma yapan ve inceleme yapan görmedim. Bu yüzden almayı düşünen, aklından geçenler için fırsat niteliğinde incelem yapmak istedim. Böylece benim gibi araç almadan önce arşatırma yapanlar için güzel bir yazı olabilir diye düşünüyorum.

Öncelikle aracı alma nedeni, seçim, teslim gibi işlemler ile başlayalım.

Uzun bir süredir tek kapılı, spor, otomatik ve ekonomik bir araç arıyordum. Yani baktığım araçlar Bir Scrocco değildi yakıt durumu nedeniyle. Haliyle seçeneklerim belliyd; Megane Coupe, Seat Leon SC, Yeni Kia Proceed. Bu araçları olabildiğince araştırdım, test ettim, fiyat/performan istatistiği yaptım ve önce Leon SC'yi seçerek kapora verdim. Araç gerçekten dolu bir araç olması, yeni olması ve 1.6TDI motora sahip olması öncelikle beni çeken yönleri olmuştu. Aracın geliş süresi 3 ay fiyatı ise 64.000TL gibi bir rakamdı. Ancak yakın zamanda gelen 3.000tl civarı zam ile moralim bozulmuş olacak ki araçtan derhal vazgeçtim. Bu arada tesadüfen sahibinden.com da gezerken bir kampanya, şans durumuna rastladım. Tepretoğulları Türkiye'deki bir çok Coupe aracı toparlamıştı ve uygun fiyata veriyordu. Tek negatif yönü 2012 model olması idi araçalrın.

Gittik, gördük, hemen elimdeki aracı sattık ve 2012 Megane Coupe GT-Line 1.5DCI EDC aracımızı teslim aldık. Şimdi aracı tanıtarak başlamak istiyorum.

Dış Tasarım
Uzun süre araç bakarken hep aklımda Megane vardı, üstelik GT-Line olması beni hep cezbederdi ve kader bizi buluşturdu. Bana göre dinamikleri bakımından kesinlikle rakiplerinden daha sportif ve daha albenili duruyor araç. Mavi renk olması ise tam bir şans meselesi oldu benim için. Çünkü bence bu araca en yakışan renk bu renk. Gri renkte jant, difüzör ve aynalar ekstra hava katıyor. Cam Tavan olması Bi Zenon olması ie Megane'a hava katıyor bence.

İç Tasarım
Gelelim iç tasarıma, rakiplerine göre Cam Tavan olması ile avantaj sağlamış vaziyette, çünkü geniş ve ferah olduğunu düşünüyorum. Arka cam çok dar gibi gözükse de arka tarafı çok iyi gösteriyor, tek eksiği arka yolcu camlarıın küçük ve dar olması. Ön konsol herhangi bir Megane ile aynı ancak GT-Line ve Coupe olması ile biraz daha sportif bir hal almış gözüküyor. İnce detaylara yer vermeleri ise benim hoşuma gitti.

Motor
Kendini piyasada kabul ettirmiş, iyi bir motor olduğunu düşünüyorum. Gaz-Motor tepkisi yerinde ve 110HP yi güzel yansıtıyor. Çok fazla hız merakım olmadığı için tatminkar geldi bana. Öte yandan maalesef traktör motoru gibi ses çıkardığı için ilk dizel deneyimim benim için fazla sesli gibi geldi. :)

Şanzıman
EDC şanzıman hiç kendini hissettirmiyor, açıkçası hangi viteste, kaçta gittiğimi pek anlamıyorum. Sadece yokuşlarda 1-2. vites geçişleri biraz farkettiriyor. Buda ani geçişlerde olduğundan olduğunu düşünüyorum. Onun dışında pek sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yağ gibi akıyoruz.

Yol Tutuş
Açıkçası çok süratli kullanmadığım için net cevaplar veremeyeceğim. Yinede aşağıdaki video yu paylaşayım. 1.6 motor olmasına rağmen aşağı yukarı yakın tepkiler alabileceğimizi düşünüyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=LiK9fh4fOWk

Malzeme ve işçilik kalitesi
En çok merak edilen ve benimde takıntılı olduğum nokta. Araç malzeme kalitesi nasıl? Öncelikle ön göğüs kesinlikle standar Megane'lara göre 1-2 kat daha kalitede. Kullanılan malzeme üst düzey gerçekten. Renault Sport tarafından tasarlandığı için sanırım bir, iki tık daha iyi işçilik olacağını düşünüyorum. Plastik birleşim noktalarında bir eksikliğe rastlamadım. Ayrıca GT-Line için yapılmış ufak dokunuşlar çok hoş ve güzel bir ortam yaratmış. Şimdiye kadar 1 sağ kapıya yakın bir yerden ufak bir ses geliyor buda çok gelen bir ses değil ve benim gibi takıntılı biri dışında farkedilmesi biraz zor.

Donanım
Araçta yok yok. Navigasyon, geri görüş kamerası, cam tavan, bi zenon, elektronik par freni vs gibi. Gerçekten araç kullanımını rahatlatan bazı ufak donanımlar mevcut. Mesela geri görüş kamerası özellikle geceleri çok etkili, hele bi zenon harika birşey. Dönüşe duyarlı olduğu için yolu aydınlatması 10 üzerinden 10 numara. Park freni ve anahtarsız çalıştırma ise güzel ekstralar. Fakat Cam tavan olmasına rağmen sunroof olmaması aracın en kötü noktalarından. Ses sistemi ise iyi gözükse de maalesef 10 üzeründen 5-6 larda bile ancak kalıyor. Kesinlikle ilave şart. Deri koltuklar sınıfının en iyilerinden bence.

Yakıt Performansı
Yakıtta henüz pek iyi veriler tutturamadım. Fakat İstanbul trafiğinde olmamız ve geçilen 600km lik mesafenin 22km hız ortalamasını yakalamış olması zaten herşeyi belli ediyor. 6.7lt yakıt ortalamamız var ve 1000-2000km sonra bunun 5.5 gibi rakamları yakalamasını bekliyorum. Çünkü dediğim gibi ekonomik kullanıyorum.

Fiyat.
Araç bana sigorta vs dahil 59.000TL ye geldi. Sıfır km bir Coupe için bence harika bir rakam. Özellikle böyle bir dönemde. Henüz 600km deyiz ve birbirimizden memnunuz.

Kısa ve öz yazmak istedim, umarım almak isteyen veya alacak kişilere faydası olur
Merhaba,

Yeni bir araç almak arifesindeyim. Ancak kafam çok karışmış vaziyette. Tek kapılı araç olmasını istiyorum ve uzun süre binmeyi planlıyorum. Verebileceğim maksimum rakam 60bin tl civarlarında. Elimdeki 1 aracı vereceğim üstüne kredi çekeceğim bu şekilde bir alış-veriş olacak.

Kafamdaki araçları yazayım, bu konuda bilgi sahibi olan, tercih belirtmek isteyen belirtebilirse çok sevinirim. İnanılmaz kararsızım. Sıfır düşünüyorum fakat temiz az km li ikinci el için de kesinlikle olumlu bakıyorum.

1- Yeni Kia Proceed 1.6CRDI 128HP Dizel Otomatik >> 63.000TL fiyat ile alınabiliyor. (Full+Full) Araçta yok yok.
2- Yeni Leon SC 1.2TSI DSG yada 1.6TDI DSG + Cam Tavan + Led paket + vs.vs. 55.000TL-60.000TL aralığında.
3- Opel Astra GTC 1.4 140HP Benzinli otomatik pek bir özellik yok içerisinde. 60.000TL ve üstü.
4- Yeni Renault Megane Coupe 1.5DCI Dizel Otomatik. + Teknoloji paket + Cam Tavan

Bu araçlara alternatif bulamadım henüz.

Aklımda hep ProCeed var 2. Sırada ise Megane Coupe. Ama Megane biraz tuzlu gibi o yüzden 2. El olabilir. Belki temiz bulunur.

Karar aşamasında ne önerilerde bulunabilirsiniz?
http://m.dod.com.tr/iphone/VehicleCard.aspx?vehicleID=429478
Arkadasllar merhaba.

Linteki arac icin opsiyon yaptirdik. Sag kapi, arka tampon boyanmis. On tampon ise degismis durumdaymis. Acikcasi tampoblar pek oturmamis o yuzden rahatsizbokdum diyebilirim.

Araci arkadasima alacagiz. Tramer kayidinda plaka ile bakildiginda kaza gozukmuyor fakat arkadasim sigortaci sasi ile baktigimizda 2009 da 1 adet kazasi gozukuyor. Bu kaA bedeli ise 0 gozukuyormus. Yani karsi tarafin sigortasindan almislar sanirim. Ayrica kasko 2-3 kez iptal olup tekrar yaptirilmis. Acaba pert tarzi bir durum olabilir mi?

Sonucta Dod acik acik yazmis fakat 1 kazada farki yerlerin hasar gormesi enteresan geldi.

Bu konuda dusunceleriniz nelerdir?

Arac 2009 cikisli 2010 fiesta 1.4 dizel trend manuel. Sis fari ve celik jant ekstralarix
Merhaba,

Aşağıda vereceğim cezalar için yardım isteyeceğim. Bu cezalar benim aracım ile ancak aracı ben kullanmıyordum. Hatta kim kullandı onuda bilemiyorum. Fotoğraflarda hep arka taraflar mevcut.

Merak ettiğim konu ise şu;

1 ogs gişesinde İstanbul üzerinde normal geçiş ücreti 15TL midir?
Normal geçiş ücreti 13.50tl midir?
Bu geçişler şehirlerarası ulaşımda mı olmuştur?
Her geçişte neden 13.50tl yazmıştır bunu merak ediyorum.

13,5-13,5-15,00 normal geçiş ücretleri, diğerleri ise 10 katı hali.

01/10/2012 19:05 34.... İstanbul-Ankara Otoyolu Sultanbeyli OGS 13,50 148,50 114,75
01/10/2012 15:29 34.... İstanbul-Ankara Otoyolu Samandıra OGS 13,50 148,50 114,75
01/10/2012 19:27 34.... İstanbul-Ankara Otoyolu Çamlıca KGS 15,00 165,00 127,5
Rakam biraz düşük biliyorum, ama bilgisayar programcılığı okuyacağım büyük ihtimalle. Bu yüzden grafik tasarım, web tasarım vs vs vs derslerde kullanabileceğim bir notebook arıyorum. Önerileriniz ne olabilir acaba?
Teşekkür ederim.
Merhaba.

Yeni kasa Punto 5K EASY 1.4 FIRE 77 HP DUALOGIC S&S yada Corsa 1.4 twinport essentia otomatik arasında kaldım, daha doğrusu Punto'yu alacak gibiyim çünkü çok daha dolu bir araç, ayrıca kredili alacğaım için kredi oranları çok daha uygun. Araçların fiyatlarında ise Punto yaklaşık 2000TL daha pahalı, ancak kredi çektiğimde Punto'ya daha az para ödüyorum. Yarın Punto'ya kapora yatıracağım aracı Mart içi teslim edecekler.

Burdan sizin tercihinizi merak etmekteyim, 2 araçtan başka bir araç düşünmüyorum o yüzden yeni araba tavsiyesine gerek duymuyorum, yine de teşekkür ederim. Bunun nedeni ise kredi ve araç fiyatlarından.

Punto dolu bir araç, o yüzden tercihim. Corsa ise boş bir araba, şu an kullandığım Polo aracım gibi hiç bir özelliği yok. Buda 2. aracım olacağından aynısından tercih etmiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar.

100-130TL aralığında, rahat hareket edebileceğim, yani kalın olanlardan, timberland şeklinde istemiyorum.
İstediğim:
http://www.yalispor.com.tr/?sayfa=urun-CE125314-BHC-125314C_Os_One_Star_Classic_74_Mid

Bu şekilde birşey. Buna benzer örnekleriniz var mı? Su geçirmeyecek, karda problem yaratmayacak çok ağır olmayan. İş yerinde sürekli hareket halinde olduğumdan ağır bot istemiyorum.
Teşekkür ederim.
Merhaba,

Yaklaşık 25m2 lik dubleksin üst katındaki salon için projeksiyon ve ses sistemi düşünüyorum. Düz duvarım 2 metre genişliğinde olduğunu tahmin ediyorum. İzleme mesafesi yaklaşık 3 metre, projeksiyonu koyabileceğim mesafe 3-4 metre.

1500-2000TL civarında bir limitim var projeksiyon için, ses sistemi de en fazla 500-750tl arası olabilir. Perde ise en uygunu sanırsam.

Kullanım durumu, akşam saat 7-8 sonrası yatmaya kadar olacağını düşünüyorum, en kötü ihtimal ile tv açık olacaktır, ps3-xbox-lig tv genellik ile, haftada 2-3 kez film izlemek sureti ile tam anlamıyla kullanımı olacaktır.

Tabiki en çok istediğim şey kalitenin yüksek olması, para verip tv almak istemiyorum. 3 sene önce aldığım Samsung LCD Tv'yi alt salona koyacağım. Üst salona tv düşünmüyorum bu yüzden. Bu anlattığım özelllikler ışığında bana önerebileceğiniz ürünler neler olabilir çok merak ediyorum.

Biliyorum belki bir çok başlık var ama başka konuların araya girmesini istemediğim bir durum var ortada, evleneceğim ve eşim ile eğlenceli vakit geçirebileceğim bir ortam arıyorum. Tabi salon normal bir odaya göre büyük olacağından ses sisteminin önemi artıyor sanırsam.

Saygılarımla.
Hakkında
Forum İmzası:
Mustafa Kemal ATATÜRK

Psn: Orcuncetin7 Steam: orcuncetin77
Forum İkinci El İmzası:
...
Hakkımda:
Mustafa Kemal ATATÜRK

Psn: Orcuncetin7 Steam: orcuncetin77
Sistem ve Tercihleri
Takım
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.717
İkinci El Bölümü Mesajları: 13
Konularının görüntülenme sayısı: 18.092 (Bu ay: 408)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 938 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.