Yüzbaşı
22 Ocak 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
14 üye
Görüntülenme
Toplam: 130 (Bu ay: 0)
Gönderileri

O kadar zenginim, gelirim yüksek ki devlete her ay 1k harçlık veriyorum.  

Birçok kişi başkanlık sisteminden şikayetçi. Bunların çoğunluğu, AKP ve Erdoğan karşıtlığı sebebiyle otomatik olarak bu sisteme karşı. Aslında başkanlık sistemiyle pek bir şey değişmedi. Erdoğan ve AKP yine her istediğini önceden olduğu gibi yapabiliyor. Bu şimdilik böyle. Bu sistemin asıl gücünün ortaya çıkacağı dönem seçim barajının kaldırılmasıyla mümkün olacak. Şuanlık hiçbir partide barajla ilgili bir hareket yok, bunun sebebi aslında hepsinin şuanki durumdan memnun olması. Barajın kalkması demek, hepsinin sandalye sayısının azalması demek.


Barajın kaldırılmasıyla büyük partilere oylarını kaptıran küçük çaplı partilerin de meclise girmesiyle başkan seçilen kişinin aynı zamanda mecliste de çoğunluğu elde etmesi imkansıza yakın olacak. Bu sayede hem daha adaletli temsil sağlanmış olacak, hem de yürütmenin yasama üzerindeki hakimiyeti kırılmış olacak.


Bu sistemin dar bölge sistemiyle desteklenmesi önerilse de bunun Türkiye üzerinde Britanya örneğine benzer olumsuz etkileri olabilir. Birleşik Krallık'ta bu sistem nedeniyle Amerika'da Trump'ın çoğunluğu kaybedip başkan seçilmesine benzer durumlar mecliste ortaya çıkıyor. O yüzden milletvekili seçim sisteminin şuanki haliyle denenmesi daha iyi sonuçlara ulaştırabilir.

Şuan kimse farkında değil ama 2000'lileri bile aratacak bir 2010'lular nesli geliyor. Bu neslin en göze çarpan özellikleri:


  • Her şeye cevaplarının olması, her söylenene karşılık vermeleri
  • Küçücük bebeklerin (çocuk bile demem) ellerinden telefon düşmemesi, acayip derecede internet kaynaklı yalan yanlış bilgiyle büyümeleri
  • Ailelerin ilgisizliği ve internet imkanları nedeniyle 'kültürsüz' bireyler olmaları


Bunların böyle olmalarının bir kaç temel nedeni var:

  • İlgisiz ebeveynler. Ver eline telefonu akşama kadar kafan rahat.
  • Aşırı ve yanlış ilgili dede, anneanne, babaanneler. Genelde bu gruba emanet edilen çocuklar aşırı derecede şımartılırlar.
  • Kontrolsüz internet ve telefon kullanımı. Tamam, çocuklar illaki teknolojiyle büyüyecek, artık devir eskisi gibi değil ancak bu böyle olmaz. Okuma yazması olmayan, belki daha yeni cümle kurmaya başlamış küçücük çocuk o telefonu senden benden seri kullanıyorsa orada bir sorun vardır.


Tek çözüm eğitim. Yetiştiremeyecek olan yapmayacak. Yetiştiremeyecek olan adam diyecek ki "Ben ne anlarım çocuktan en iyisi yapmayayım". İşte hiç yoktan bu bilincin verilmesi lazım. Sonra daha detaylı eğitimlere girişiriz.

Dünya çapında onlarca ülkede gençler tarafından düzenlenen (Türkiye dahil) iklim eyleminden kaçınızın haberi var? Bu eylem bizim medyamızda yeterince yer bulabildi mi?

Gençler tarafından düzenlenen böylesine büyük çaplı bir eylemi görmezden gelen medya, siyasetçiler, siyasi gruplar yarın bir gün yok olmaya mahkumdur.
Geçenlerde Mesut Çevik'in forumun delisi olduğunu söylememden hemen sonra bütün mesajlarımın kırmızı yandığını fark ettim. Sizce bu bir tesadüf mü, yoksa fırtınanın habercisi mi?
https://forum.donanimhaber.com/mesut-cevik-in-forumdaki-pozisyonu-ne--139030858#139030887

Evet burada malum belediye başkan adaylarının mal varlıklarını kamuoyuna açıklayacaklarına inananları ve bunu (söz verdikleri gibi) bir geleneğe dönüştüreceklerini sananları ağırlıyoruz. Beklemeye ve inanmaya devam edin.
Bu kadar söylüyorum başka söze gerek yok.
Her sokakta bangır bangır müzik çalan seçim arabalarından kurtulsak.
Her yerde görülen saçma sapan parti bayraklarından ve parti standlarından kurtulsak.

Hele köy, belde gibi küçük yerlerde oturanlar takip etme fırsatı bulmuştur. Sorsan herkes akraba, herkes yakın arkadaş ama bu seçim zamanı iki taraf kanlı bıçaklı olur, tehditler, silahlar havalarda uçuşur.

Orta doğu ülkelerinde seçim falan yapılmasın direkt AKP gibi partiler yönetsin işte. Boşa zaman ve para kaybı. + Millet birbirine giriyor huzur ve potansiyel can kaybı.
Çocukları çalışma hayatına hazırlayamaması. En geç lise 1'den itibaren bu çocukların en azından yaz aylarından çalışmaya zorlanması lazım. Özellikle hizmet sektöründe, komilik, bell-boyluk gibi insanlarla haşır neşir olacakları işler teşvik edilmeli. Eğitim, çalışma hayatından tamamen kopuk. Bu yüzden asosyal çocuklar yetişiyor. Adam ailesi, arkadaşları dışında kimseyle muhatap olmadan üniversiteye kadar geliyor hatta onu da öyle bitiriyor, böyle insandan kendi dahil kimseye hayır gelmez.
En azından dürüstler, aynısını Amerika'dan da bekliyoruz. Yarın bir gün bombalandıklarında "" bu şekilde gülümseyip geçeceğiz.
https://www.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/ayq1n0/breaking_belgian_court_in_brussels_recognizes_the/

Dışişlerinden tepki:
https://www.ntv.com.tr/turkiye/disisleri-bakanligindan-belcikanin-pkk-kararina-sert-tepki,A2mhKY-VKkKKL9Q3F5JToA
Hakkında
Konum: Yalova
Forum İmzası:
Make America Smart Again
Hakkımda:
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 18 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 587
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.635
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 55.108 (Bu ay: 949)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 10.625 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.