A

Çavuş
07 Aralık 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 20 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Herkese selamlar. HP Pavilion DV5 bilgisayarım herkesin malumu çok ve çabuk ısınıyor. Düzenli bir şekilde termal macununu yenileyip güzelce temizleyince sorun olmuyordu. Mesleğim gereği şantiye ortamına girmem gerekince daha 2 ay önce temizlediğim bilgisayarımın içi toz dolunca yine aşırı ısınmaya başladı. Boş vakitlerimde League of Legends de oynayınca 9600m gt isyanlara başlıyor ve deyim yerindeyse ellerim haşlanıyordu.

Piyasadaki notebook soğutucularını inceledim. Kiminin fanı küçük ancak kendini soğutuyor, kiminin yapısı çok zayıf içine göçüyor, kaliteli olanlar çok pahalı derken kendi soğutucumu yapmaya karar verdim. Hem de bir hobi gibi düşünüp çok daha ucuza mal edebilecekken biraz abarttım. Ama soğutmasının çok güçlü olacağını düşünüyorum.

Gelelim tasarladığım soğutucuya. Ağırlık, malzeme temini ve büktürmek benim için sorun olmadığından 0.8 mm galvanizli saç kullandım. Tasarım detayları ve ölçülerini AutoCAD'de çizip, ölçülerine vs karar verdikten sonra uygulamada stabilite sorunuyla karşılaşacağımı bildiğimden soğutucunun sağ ve soluna 2 ayak ayrıca fanların tam ortasından boydan boya geçen bir parça kaynaklattım. Oldukça stabil oldu. Şu an sadece saç kısmını imal ettirdim ustalarıma. Daha sonra saç gövdeyi folyo ile kaplayacağım.

Fan konusunda işimi fazlaca garantiye almak istedim. Yarın Cooler Master megaflow 200mm fanlarımı alacağım. Bulunabilirliği kolay ve kısa araştırmamda en fazla hava üflemesi (110cfm) olan model bu olduğundan bunu tercih edeceğim. 12V 1A bir adaptörle bunları beslemeyi düşünüyorum.

Sizin de fikirlerinizle konuyu desteklemeniz beni sevindirir.

Şimdiye kadar yapılanlar aşağıdaki fotoğraflardadır;

İyi geceler

HP Pavilion DV5-1150ET dizüstü bilgisayar sahibiyim. 15.4inc 1280x800 çözünürlüklü ekrana sahip düztü bilgisayarımın ekranı LG Philips üretimi LP154WX4-TLAA modeli. Dizüstü bilgisayarımdan oldukça memnun olduğumdan uzun bir süre daha kullanmak istiyorum lakin artık devir full hd devri olduğundan bilgisayarımdan full hd filmleri izleyebilmek istiyorum. Bunun için LCD ekranını WUXGA (1920X1200) çözünürlükte olan bir ekranla değiştirmak istiyorum.

Forumda araştırdım herhangi bir bilgi bulamadım. DV5 Serisinde HP en yüksek 1680x1050 çözünürlük kullandı. 9600m GT ekran kartımın full hd çözünürlükte sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum.

Şu anki ekranım 30pin bir ekran. Araştırmalarım sonucu istediğim çözünürlükte 30 pin ekranların var olduğunu gördüm. Şimdi bu WUXGA çözünürlüğe sahip ekranları inverter değiştirerek veya değiştirmeyerek takabilir miyim? Herhangi bir ekstra uyumsuzluk olur mu?

Bu konuda tecrübeli forumdaşların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum Saygılar.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 87
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 990 (Bu ay: 23)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 27 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.