Yarbay
06 Ağustos 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 171 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Konumuzun amacı;

 • Bilim Kurgu dalındaki eserlerden öneriler vermek ya da öneri almak.
 • İzlediğimiz bilim kurgu filmleri hakkında yorum yapmak,
 • Mantık hatası olduğunu düşündüğümüz yerleri belirtmek,
 • Derin konusu olan filmlerden tartışmak, muhabbet etmek.

Eğer çekirdek bir kitle yakalayabilirsek, çok da eğlenceli ve bilgilendirme yönünden oldukça sağlam bir konu olucağı görüşündeyim.Ayrıca konumuzda daha çok fantastik sayılacak eserler olsa da, Star Wars gibi eserlerde Bilim Kurgu olarak kabul edilmektedir.Bu tarz önerilerede açığız, bunu da bu tarz tartışmaların önüne geçmek için yazdım.İlk mesaja ya da sonraki herhangi mesaja kimseyi ekleme gibi bir niyetim yok, olmayacakta.Konun 5-6 sayfa ekle yazılarıyla dolup bir kenara atılmasını istemiyorum.


Bilim Kurgu Türleri:

 • Katı Bİlim Kurgu: Fizik, kimya, biyoloji ve onların dallarına sıkı biçimde sadık kalarak yapılan eserler verilen isimdir.
 • Askeri Bilim Kurgu: Gezegenler, galaksiler hatta evrenler arası silahlı güçlerin çatışmaları üzerine kurulu, genelde siyasi bir arka plana sahip olan eserlerdir.
 • Zamanda Yolculuk:Zamanda yolculuk üzerine kurulu bilim kurgu serileridir.
 • Alternatif Tarih: Vakti zamanında şöyle değilde, böyle olsaydı deyip, üzerine kurulan bilim kurgu eserleri.
 • Post-Apocalyptik: Dünyada yaşanan salgın bir hastalığın, bir savaşın ya da her hangi bir şekilde hem dünyaya hemde insanlara zarar vemiş olayların devamında gerçekleşen seriler.
 • İnsanüstü Varlıklar: Çeşitli Deneyler sonucu ya da bir kaza sonucu ortaya çıkan mutant tarzı bir yaratık ya da yaratıkları konu alan seriler.
 • Uzay Operası: Tamamen uzay da geçen ve genelde karakterlerin kendin güçlü bir gruba karşı savaşmalarını konu alan maceralardır.Burada hayal gücü ve bazı bilime dayanmayan uydumalar bulunabilir.
 • Cyberpunk: Genel yakın geleceği konu alan, Nihilist, Post-Modern bir yapıya sahip Distopik bir geleceği konu alır.Bu eserlerde genelde Kara Mizah ögeleri de bulunur, hatta ana karakterler genel de alışılmışın dışında bir izlenime sahip olurlar.Felsefik olarak derin serilerdir.
 • Steampunk: Victoria Dönemi İngilteresiyle birlikte revaca çıkan buharlı aletlerin daha geliştirilmiş bir şekide karşımıza çıkan, atmosferi bunun üzerine kurulu olan bilim kurgu eserleridir.


Konu başlığı ilerleyen süreçte daha da dolucaktır, önemli ödüllere falan değinilicektir, imza falan yapılacaktır.Önerileri aşağıdaki mesajlarda bulabilirsiniz.
Anime/Manga bölümünde sürekli gelen Pokemon soruları ve bi ana konusunun olmaması üzerine arkadaşları bilgilendirmek amacıyla böyle bir konu açayım dedim.Anime ile ilgili sorularınız varsa sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Konunun anime/manga konusu olmasıyla oyunlarına pek bir değinmiyeceğim, ilgilenen varsa onları şu bölüme alalım --->http://forum.donanimhaber.com/forumid_356/tt.htmPokemon ya da Japon versiyonundaki adıyla Pocket Monster, 1996'da Satoshi Tajiri tarafından yaratılmış bir video oyunuyla başlamış; anime, manga, kart oyunu gibi birçok dalda ilgi gören bir yapım olmuştur. Zaten çoğu kişinin bildiği üzere Pokemon, bizimkine benzer fakat için Pokemon denilen canlıların yaşadığı bir evrende geçiyor.Pokemon eğitmenlerinin amacı, Pokemonları savaşlara düzgün bir biçimde hazırlayıp, doğru stratejilerle rakiplerini yenmektir.Pokemonlar Poketopu denen toplar içinde taşınır.Her eğitmen 6 pokemon taşıyabilir.Doğada serbest halde pokemonlar gezmektedir.Eğitmenler, vahşi pokemonlara karşı savaşıp onları yakalabilir.Pokemon evreninde birçok bölge vardır, her bölgenin kendine has pokemonları ve kendi ligi var.Pokemon liglerine katılmak için o bölgedeki 8 GYM liderini yenmeniz ve rozetlerini almanız gerekmektedir.

İşte böyle bir evrende, Pokemon Eğitmeni olmak isteyen 10 yaşındaki Ash kendine ilk Pokemonunun verileceği günü iple çekmektedir.O kadar heyecanlıdır ki, o gece geç saatlere kadar uyuyamaz ve hangi pokemonu seçmesi gerektiği üzerine düşünür durur.Tabii uyuyamıyınca, sabah da erken kalkamaz.Uyandığında saat hayli geç olmuştur, gemen Profosör Oak'ın labaratuarına giden Ash,t başlangıç pokemonları olan Bulbasaur, Charmander, ve Squirtle kendinden önce gelen çocuklar tarafından alındığını görür.Bunun üzerine Oak ona elindeki Pikachu'yu verir ama Pikachu biraz sorunlu bir pokemondur.Başka çaresi de olmayan Ash Pikachu'yu alır ve Pokemon macerasına atılır.


(Pikachu özürlü gibi olmuş)

Seri şuan 18. Sezonunda ve hala da devam etmekte.Oyunları Nintendo’nun el konsolları satması konusundaki en önemli kozu olduğunu düşünürsekte, serinin daha uzun seneler devam ediceğini söyleyebiliriz.Serinin en sevmediğim yanı fazlasıyla çocuksu kalması ve Ash’in pek pokemon yakalamayıp, her seride 6-7 pokemon üzerinden gitmesi oluyor.Ayrıca Roket Takımına da ayrı bir kıl olurum, son sezonlarda biraz daha hardcore takılsalarda, niye Ash’in hep önüne çıkıyon arkadaş.Aynı Pokemonların savaşını izlemek zorunda mıyız?Ayrıca her bölge değiştirdiğinde, diğer pokemonları bırakması da sıkıcı, bari her bölge geçildiğinde başka kişileri izlesek ama nerde?Serideki bir diğer gariplik ise Ash’in hep 10 yaşında kalması, o kadar sezon geçti hala adam 10 yaşında yav.

Pokemon serilerini izleme sırası;


(Üşendiğim için direk Vikiden SS aldım)

Filmler Nerede İzlenmeli?
Aslında filmlerin tam bir yeri yok sıralamada, yani tamamen konuyla alakasız olaylar işleniyor ve o neslin efsanevi pokemonlarıyla ilgili oluyorlar.

1- Mewtwo Strikes Back
2- The Power of One
3- Spell of the Unown
4- Celebi: Voice of the Forest
5- Pokémon Heroes: Latios and Latias
6- Jirachi Wish Maker
7- Destiny Deoxys
8- Lucario and the Mystery of Mew
9- Pokémon Ranger and the Temple of the Sea
10- The Rise of Darkrai
11- Giratina and the Sky Warrior
12- Arceus and the Jewel of Life
13- Zoroark: Master of Illusions
14- White: Victini and Zekrom
14- Black: Victini and Reshiram
15- Kyurem vs. the Sword of Justice
16- Genesect and the Legend Awakened
17- Diancie and the Cocoon of Destruction
18- Hoopa and the Clash of Ages (18 Temmuz’da vizyona girdi.)

Filmler bu şekilde sıralanıyor, çıkış tarihlerene bakarak, o tarihte yayınlanan sezonu bitirdikten sonra izleseniz daha iyi olur gibi, internette kronolojik sıralama diye aradım ama hep farklı yerlerde yazılmışlar maalesef.Tam bir fikir sahibi olamadım açıkçası.

Filmler Hakkında Kısa notlar;
● 1. film Mewtwo Strikes Back'dan sonra "Mewtwo Retuns" special'ine bakabilirsiniz.
● 14. Movie'nin 2 alternatif versiyonu var, karakterlerimiz Victini ile karşılaşana kadar olaylar aynı ilerlerliyor, akabinde olaylar değişiyor, başlıklarından da anlıyacağınız üzere karşılıştıkları efsanevi Pokemon değişiyor.Oyunlarının 2 değişik versiyonla çıkması gibi bir nevi.
● 16. film Genesect and the Legend Awakened'dan hemen önce "Pokemon: Mewtwo - Kakusei e no Prologue" special'ine bakmanızı tavsiye ederim.
● 17. film, Diancie and the Cocoon of Destruction'dan önce "Koukoku no Princess Diancie" special'ine bakabilirsiniz.
● 18. film, Hoopa and the Clash of Ages'tan önce "Odemashi Ko Majin Fuupa" special'ine bakabilirsiniz.

Pokemon XY: Mega Evolution
Bir Pokemon eğitmeni olan Alan'ın hedefi partneri Charizard ile tüm Mega evrim yapabilen Pokemonları yenip en güçlü olmaktır.4 special bölümden oluşucak bu seri, tamamen Mega Evrim Pokemon dövüşleri üzerine gidiyor.Ayrıca Alan'ın hikayesi, Pokemon'un yeni sezonu Pokemon XY&Z ile ana hikayeye bağlanıcak, bu yüzden izliyebilirsiniz.
Hangi Dilde İzlemeliyim?

İlk 4 sezon internette direk Türkçe Dublajlı olarak var, ayrıca 6. Sezon ve belki 7 Tam olarak kaça kadar verdi bilmiyorum ama Cartoon Network tarafından verildi.Ayrıca Pokemon Black and White’n tamamı ve Best Wishes bir kısmı da Disney XD’de türkçe dublaj olarak verildi, tabii bunları internette bulunur mu bilmiyorum.Benim tavsiyem ingilizce izlemeniz yönünde, çünkü Japon versiyonunda karakter ve bazı Pokemon isimleri farklı, mesela orda Ash’in adı Satoshi ya da Charizard’ın adı Lizardon.Ben son sezonu İngilizce bulamadığım için Japonca izliyorum da, oyunda bildiğim Pokemonlara değişik isimler söylenince biraz ters geliyor açıkçası. Frogie’ye Keromatsu diyorlar.Tavsiyem ingilizce izlemeniz yönünde, ayrıca çok basit konuşulduğu için ingilizceniz geliştirmenize yardımcı olabilir.

Yasaklanan Bölümler:

Yasaklanan bölümleri, ingilizce izlediğiniz sitelerde atlamış olabilirler, yani 18. bölüme geldiğinizde aslında 19. bölümü vermiş olabilirler, yeri geldiğinde internette aratıp izleyebilirsiniz.

18. Bölüm : Beauty and the Beach
Bu bölümün yasaklanma sebebi James'in kadın kılığına girmesi ve kocaman göğüslere(Japon Anime Klasiği) sahip olması.İnternette sadece Japonca versiyonu bulunmakta, isterseniz Japonca olarak izleyebilirsiniz

35. Bölüm : The Legend of Dratini!
Bu bölüm de Ash'in kafasına silah dayanıp, tehtit edilmesinden dolayı yasaklandı.Yine internette Japonca versiyonu bulunmakta.

38. Bölüm : Electric Soldier Porygon
Bu bölümü izleyen bazı çocukların hastanelik olması, akabinde epilepsi hastalarını etkilediği farkedilmesi üzerine Japonya dşında yayınlanmamıştır.Japoca versiyonu internette mevcut.Eğer merak ediyorsanız ve epilepsi değilseniz izleyebilirsiniz, tabii başınıza gelebilecek rahatsızlıklardan müessesemiz sorumlu değildir.

252. Bölüm : The Ice Cave (5. Sezon 40. Bölüm)
Bunun neden yasaklandığını çözemedim ama yasaklamışlar işte, gene Japonca versiyonu mevcut internette.

Amerika'da Yasaklanan Bölmüler

Amerika'daki ikiz kule saldırılarına benzediği gerekçesiyle, sadece Amerika'da yasaklanmıştırlar.Fakat İngilizce ve Türkçe versiyonları mevcut çünkü bu bölümler ikiz kule saldırlarından önce yayınlanmıştır.

19. Bölüm : Tentacool and Tentacruel
23. Bölüm : The Tower of Terror


Yayınsal Sorunlardan Yayınlanamayan Bölümler:

Bunlarda bazı yayısal sorunlardan dolayı atlanmış bölümler, Japonca versiyonları mevcut.

377. Bölüm : Battle of the Quaking Island! Dojoach vs. Namazun!! (8. Sezon 9. Bölüm)
397. Bölüm : Satoshi and Haruka! Heated Battles in Hoenn!! (8. Sezon 28. Bölüm)
517. Bölüm : Satoshi and Hikari! Head for a New Adventure!! (10. Son 47. Bölüm)
826. Bölüm : The Undersea Castle! Kuzumo and Dramidoro!! (17. Sezon 23. Bölüm)


Diğer Seriler:

The Legend of Thunder!

Ash’i konu almayan bir yapım, 3 pokemon eğitmeni Jimmy, Marina, ve Vincent’ın Roket Takımın kötü ikilisi Attila ve Hun’u durdumaya çalışmasını anlatıyor.3 parttan oluşuyor, izlenebilir


Pokémon Origins
İlk oyunda kontrol ettiğimiz Red üzerinden işleyen anime, olaylar çok hızlı işleniyor bunda, fakat oyun serisinin tamamen aynısı, itemler, tmler vs. hep bu oyunda var, ayrıca savaşta kullanılan ataklar falan orjinal pokemon oyunlarına benzer nitelik taşımış.Keşke orjinal pokemon serisi de bu şekilde olsaydı dedirtiyor.4 bölümden oluşuyor.Hızlı ilerliyor ve aklımdaki o karizmatik Red karakterinin ufak ve hiçte cool olmayan bir çocuk tipiyle karşımıza çıkıyor oluşu bu serinin sorunları.

Umarız daha karizmatik bir baş karakterle uzun uzun işlenerek güzel bir seri çıkartır yapımcılar.Tadından yenmez.

Pokemon Crystal - Raikou, The Legend of Thunder
Bu seri sayılmaz aslında, Kenta ki Crytal oyunundaki baş karakterimizin başından geçen 70 dk. olayı konu alıyor, başlıktan da tahmin edebiliceğiniz üzere Raikou üzerine gidiyor.

Pokemon Evreninde Geçen Mangalar:

Pokemon evreninde geçen bir sürü manga var, hepsine burda değinmiyeceğim, çünkü ingilizce çevirileri bile yok çoğuunu.


Pokémon Adventures:

En çok tutan Pokemon manga serisi, sürekli baş karakter değişiyor, yani seride Kanto'dan Johto'ya geçerken yine aynı karakter kalmıyor, baştan başlıyoruz, yeni bir eğitmen yeni bir pokemon takımı.Ki bu da seri de bence olması gereken bir durumdu.Ayrıca bütün oyunlar üzerine bölümleri var serinin.Yine bazı bölümleri pek alakalı olmasa da, bazı yerlerde aynı karakterler üzerinden devam ediyor.Red, Green & Blue serisininin baş karakteri Red, FireRed & LeafGreen'de tekrar baş karakterimiz oluyor mesela.

Red, Green & Blue (Volume 1~3)
Yellow (Volume 4~7)
Gold, Silver & Crystal (Volume 8~15)
Ruby & Sapphire (Volume 15~22)
FireRed & LeafGreen (Volume 22~26)
Emerald (Volume 26~29)
Platinum (Volume 38~40)
HeartGold & SoulSilver (Volume 41~43)
Black & White (Volume 43~51)
Black 2 & White 2 (Volume 51~?)
X & Y (Volume ?~?)


Black 2 & White 2 ve X & Y devam ettiği için tam olarak volumeleri bilmiyoruz.O yüzden yazmadım.

Pokemon Reburst:

Bunun hikayesi de Pokemon insan kırması gibi bir şey olma gücüne sahip bir çocuğun babasını bulmaya çalışmasını anlatan bir hikaye.Ben konusunu Pokemon evrinine ters buldum açıkçası, Pokemon mangası okuyorsak, Pokemon savaşları görelim, öyle boş işlere girmesinler.Tabii ilginizi çektiyse okuyabilirsiniz, bana biraz değişik geldi sadece.

Dengeki! Pikachu

Ainmeye benzer olarak ilerleyen bir manga serisi, Ash üzerinden ilerliyor.Fazla da bir şey yazmaya gerek duymadım açıkçası, zaten seriyi izleyenler okumakla vakit kaybetmesin.

Ayrıca Pokemon'un, Pokemon Pocket Monsters adlı uzun bir gag manga serisi var, baya uzun süredir devam eden ve sequelleri olan.Fakat internette çevirisi yok.Ve Pokemon Zencsho adında direk oyunun aynısı mangaya aktaran bir seri var fakat onunda bir çevirisini bulamadım, o yüzden onları yazmaya gerek görmedim.

Pokemonların Evrimleri:

Pokemonlar oyunda belirli bir levele ulaştığında, gerekli taş kullanıldığında ya da belli bazı kurallar yerine getirildiğinde evrimleşir.Animede ise taşlarla evrimleşenler aynı şekilde evrimleşirken, levelle evrimleşenler zorlu bir savaş ardından evrimleşmekte.Pokemonlar geliştikten sonra bazı özellikler kazanır ve kaybederler.Ayrıca animede pokemonları huyları da değişiyor.Duruma göre yeni türlere de dahil olabiliyorlar.Bazı Pokemonlar 2 kere evrimleşirken, bazıları sadece 1 kere evrimleşir bazı pokemonlar ise hiç evrimleşmez.

Mega Evrim

6. Nesilde gelen bu özellik ile Pokemonlarım evrimlerine bir basamak daha eklendi, fakat bu evrim sadece savaş sırasında, belirli bir item kullanıldığında oluyor.Ve savaş bitince pokemon eski haline dönüyor.

(Charizard'ın X ve Y Mega Evrimleri)

Pokemon Türleri ve Zayıflıkları

6. Nesil'de Peri(Fairy) türünün eklenmesiylye tam 18 tane Pokomen türü oldu ve bu pokemon türlerin kendine has saldırları ve diğer türlere karşı zayıflık ya da güçlülükleri var.Ayrıca bir pokemon en fazla 2 türden olabiliyor.Bir Pokemon eğitmenin ona göre strateji geliştirmesi gerekmekte.Tabii animede bazı saçma dövüşler olmuyor değil ama genel olarak aşağıdaki tablodaki gibi bir vuruş denklemi var.Spoiler içine aldım, tabloyu fazla yer kaplamasın diye.
Pokemon Oyunları Üzerine:

Konumuz bu olmadığı için spoiler butonu içine orjinal oyunları, hoşuma giden romlar ve bazı tutulan online oyunları yazıcam.Fakat hakkında sorularınız olursa, ya en başta verdiğiniz linki kullanarak oraya konu açın ya da bana pm yoluyla sorunuzu sorum.Elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.


Nintento Oyunları Ana Seri:

Her oyunda yeni bir kişi ile Pokemon Eğitmeni macerasına katıldığımız seriler, amaç 8 rozet itoplayıp pokemon ligine girmek ve kazanmak.

Pokémon Red, Green, and Blue (Game Boy)
Pokémon Yellow (Game Boy)
Pokémon Gold and Silver (Game Boy Color)
Pokémon Crystal (Game Boy Color)
Pokémon Ruby and Sapphire (Game Boy Advance)
Pokémon FireRed and LeafGreen (Game Boy Advance)
Pokémon Emerald (Game Boy Advance)
Pokémon Diamond and Pearl (Nintendo DS)
Pokémon Platinum (Nintendo DS)
Pokémon HeartGold and SoulSilver (Nintendo DS)
Pokémon Black and White (Nintendo DS)
Pokémon Black 2 and White 2 (Nintendo DS)
Pokémon X and Y (Nintendo 3DS)
Pokémon Omega Ruby and Alpha Sapphire (Nintendo 3DS)
Pokemon Sun and Moon (Nintendo 3DS) [2016 Holiday dönemi çıkıcak]

*3DS çıkan oyunlar hariç hepsi emulatör desteğiyle bilgisayarlarda çalışmaktadır fakat 3DS emulatörü yok maalesef.

Sonradan pişman olmamk için Visual Boy Advance ile Gameboy oyunlarını oynarken Visual Boy Advance -> Options -> Emulator -> Save Type -> Flash 128K yı işaretleyin, 64k işaretliyse oyun bittikten sonra açılan şeyleri oynayamazsınız.


Önerdiğim Romlar:

Pokemon Glazed
Pokémon AshGray [Animeyle Aynı Seneryoda İlerilerliyor]
Pokémon ChaosBlack
Pokémon Dark Rising
Pokémon Dark Rising 2
Pokemon Reborn
Pokemon Light Plantinum
Pokemon Adventures: Red Chapter [Bu da manga serisiinin seneryosunu taşıyor.]

Üşendiğim için burda bırakıyorum ama daha, online oyunlar ve mystery dungeon gibi serileri ekliyeceğim demiştim ama aradan süre geçti ve burası biraz boş kaldı, farkındayım, bir ara ilgileniceğim.
Ve 3 yıl aradan sonra Ian Anderson'u tekrar izleme şansına sahip olucağız.Önceki konser zate müthişti.Konserde Best of Tull çalıcaklarmış.Konser, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda olucak.


Sitelerine de eklenmiş konser tarihi;

http://jethrotull.com/tour-dates/

Blind Guardian konserinden sonra bir de Jethro Tull konseri.Çok iyi haber laağğğn, sevinçten yerimde duramıyorum resmen...


Aşırı makyajı abartan kızlar etrafta çok fazla sayıda var, eğer dikkat etmezsek sonumuz böyle olabilir.Kızın makyajsız halini görmeden evlenmeyin beyler.
Blind Guardian'ın resmi sitesinde, 13 Mayıs'ta Ankara'da Jolly Joker'de, 14 Mayıs'ta İstanbul'da Küçükçiftlik'te konser vericekleri gözüküyor.Küçükçiftlikte olması beni biraz üzsede olsun, adamlar geliyor.
http://www.blind-guardian.com/tour/

Gerçekten müthiş oldu, Dream Theater konserini beklerken bi de Blind Guardian haberini alınca iyice sevindim.Blind Guardian, konserine 2. kez gidişim olucak.Sevinçten içim içime sığmıyor.
Onceleri Store a girince donma vardi, Son 2 gundur ise psn e baglanamiyorum.Hesaba giris yapmaya calistigimda "Bir hata olustu.PSN den cikisiniz yapildi" diye hata aliyorum.

Cozunu bilen var mi?
Evet, bugün işsizliğim tuttu ve geniş bir soy ağacı çizdim Orta Dünya'dan.

*Silmarion'da geçmemesine rağmen "History of Middle-Earth" serisinde geçen karakterleri de ekledim.
*Gil-Galad, Silmarilion'daki gibi Fingon'un oğlu olarak aldım.("History of Middle-Earth" serisinin bazu bölümlerinde Orodreth'in oğlu olarak geçer.)
*Orodreth, "History of Middle-Earth" serisinin çoğunda Finarfin'in oğlu değil de, torunu olarak geçtiği için onu da torunu olarak aldım.
*Noktalı çizgiler arada birden çok kişi olduğunu gösterir.Bu noktalı yerlerdeki karakterlerin isimleri bilinmiyor maalesef.
Son yüklediğim resim nedense çıkmadı(boyutundan olabilir), link olarak veriyorum --->https://store.donanimhaber.com/ad/da/6b/adda6b47c7ccccb21fbbbb0563afe1c8.jpg
İsimlerin yerini değiştirdim, ekleme falan yok ama yukarı çıkıp dönen ok, rahatsız etti, o yüzden değiştirdim ---->http://i.imgur.com/oT0Qi8v.jpg

Son olarak Beör, Marach ve Haldad'ın soylarını da ekledim.Daha da eklenicek bir şey kalmadı sanırım.
pm alma özelliğim kapalıymış.Ayrıca gelen kutusuna tıkladığım zaman şu yazı çıkıyor;

Bu özellik ya kapalı ya da erişim izniniz yok.

Eğer üye olarak girmediyseniz lütfen foruma üye olup tekrar deneyiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Ayrıca tercihler kısmında, özel mesajının yanındaki bölümdede bu yazıyor.Bunun bir çözümü yok mu?Yardım ederseniz sevinirim.
Tutmadı.
Fire Red'i dün internetten indirdim ve oynayım bittirdim.Indigo liginin kazanınca yanılmıyosam, başka adalara gidebiliyorduk.Ben oyunu bitirdim ama sonunda RIVAL ı yenince oyun bitti.Yazılar çıktı.Sonra oyunu tekrar baştan açıyo.Bildiğiniz düzgün bir link varsa lütfen bir pm atabilir misiniz?Ya da elinizde düzgün olan oyun varsa bir siteye upload edebilir misiniz?
Hakkında
Konum: İstanbul
Meslek: Pokemon Trainer
İlgi Alanları: Orta Dünya, Video Oyunları, Sinema, Bilim Kurgu
Forum İmzası:

Orta Dünya Soy Ağacı Çalışmam | MyAnimeList | Last.fm | psn: FingolfinPF
"Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır, bomboş sahillerdeki coşkudadır, insan elinin değmediği bir yerdedir,
Denizin diplerinde ve gürlemesindedir. İnsanları severim ama doğayı daha çok severim."

Switch FC: SW - 8548 - 9877 - 7372 | 3DS FC: 5301 - 1859 - 0736 | Steam
Hakkımda:

Orta Dünya Soy Ağacı Çalışmam | MyAnimeList | Last.fm | psn: FingolfinPF
"Mutluluk uçsuz bucaksız ormanlardadır, bomboş sahillerdeki coşkudadır, insan elinin değmediği bir yerdedir,
Denizin diplerinde ve gürlemesindedir. İnsanları severim ama doğayı daha çok severim."

Switch FC: SW - 8548 - 9877 - 7372 | 3DS FC: 5301 - 1859 - 0736 | Steam
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Honda
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Turkcell
ISS
TTNET
Takım
Fenerbahçe
TV
LG
PSN ID
FingolfinPF
Dünyadan Futbol
Real Madrid
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 3.573
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 8.566
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 11.840 (Bu ay: 655)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.350 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.