Binbaşı
28 Temmuz 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
21 üye
Görüntülenme
Toplam: 50 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Bu oyun velileri ayağa kaldırdı!

Yer: İzmir

İzmir’in Gaziemir İlçesi’ndeki bazı okullarda, öğrencilerin birbirlerinin şahdamarına uzun süre bastırarak oynadıkları “bayıltma oyunu” velileri ayağa kaldırdı. Teneffüs sırasında çocukların oynadığı tehlikeli hatta ölümcül oyuna tanıklık eden veliler, durumu okul yönetimlerine bildirdi. Kısa süreli bilinç kaybına neden olabilen “bayıltma oyununa” karşı önlem alınmasını isteyen velilerin çağrısı üzerine Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de harekete geçti. Müdürlük yetkilileri, okullara giderek, hem velileri hem de öğrencileri oyunun tehlikesine ilişkin bilgilendirdi. Okul yönetimleri de teneffüslerde nöbetçi öğretmen sayısını artırarak önlem aldı.

‘NEREDEN ÖĞRENİYORLAR’

Çocukların okul bahçesinde toplanarak oynadıkları oyun kısa sürede birkaç okula daha yayıldı. Bilinç kaybı ve ani nabız düşmesi sonucu bayılmalara neden olabilecek tehlikeli oyuna tanıklık eden Atatürk Ortaokulu velileri, “Olaya tanık olduktan sonra çocuklarımızı okula göndermekten bile çekindik. Çocuklar arkadaşlarının boğazındaki damara uzun süre basıyorlarmış ve arkadaşları bayılıyormuş. Durumu hemen Milli Eğitim yetkililerine bildirdik. Bu konuda ciddi önlemler alınmalı. Bu tarz oyunları nereden öğreniyorlar anlamıyoruz” sözleriyle de endişelerini dile getirdiler.

‘GEREKEN ÖNLEMLERİ ALDIK’

Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci ve velileri toplayarak oyunun sakıncaları hakkında bilgi verdi. Okul idareleri ise oyunun tekrarlanmaması için okul içindeki denetimlerini artırarak, teneffüslerde bahçede nöbet tutması için ek öğretmen görevlendirdi. Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemel Büyüker, velilerden şikâyet gelmesi üzerine hemen harekete geçtiklerini söyledi. Oyunun nereden çıktığı ve nasıl oynandığıyla ilgili bilgi almak için emniyete başvurduklarını vurgulayan Büyüker, “Öğrencilerimiz ve velilerimizle görüşerek bayıltma oyununun tehlikelerini anlattık. Çocuklardan bu oyunu oynamamalarını istedik. Ayrıca emniyete de okulda bayıltma oyununun yapıldığına yönelik bilgi verdik ve olayın araştırılmasını istedik. Oyunun yayılmaması ve tekrarlanmaması için gereken önlemleri aldık” dedi.

KOMAYA SOKAR

Behçet Uz Çocuk Hastanesi Acil Kliniği’nden Uzm. Dr. Tanju Çelik, bayıltma oyununun çok tehlikeli olduğunu ve kalıcı hasarlar bırakabileceğini söyledi. Çelik, “Şahdamarının uzun bir süre sıkılması durumunda beyne kan gidişi azalır. Buna bağlı olarak da beyin oksijensiz kalır. Bu noktada çocuklarda ani bayılmalar yaşanabilir. Hatta çocuklar damar sıkmanın dozunu ayarlayamaz ise beyne kan gitmemesi nedeniyle öğrenciler komaya bile girebilir. Çok tehlikeli ve asla denenmemesi gireken bir oyundur” dedi.

kaynak :http://www.haberturk.com/gundem/haber/909454-bu-oyun-velileri-ayaga-kaldirdi

Herkese merhaba arkadaşlar. Az önce benimle benzer bi durum yaşayan arkadaşın konusunu gördüm. Whatsappde ilginç bir ses dosyası gelmiş arkadaşa.

İşte o ses dosyası olayını ben ve çevrem de yaşadı fakat durum şöyle ki ben ne paylaşsam ( ilk bi arkadaşıma fotoğraf atarken fark ettik ) bu ses dosyası olarak gidiyordu. Bu durum baya bi korkuttu haliyle bizi. Konu açmaya anca fırsatım oldu.

Bu olaydan sonra telefona ROM attım hatta ROM atmadan önce sabah 10 gibi ilginç bir numara aradı,açmadım +9096960533xxxxx gibi bir şeydi tam hatırlayamıyorum.

SES DOSYASI :http://vocaroo.com/i/s01HjR0TAHP5

Nedir bu arkadaşlar cidden çözeni kahraman ilan edeceğim

edit : Romdan sonra düzeldi arkadaşlar.
Arkadaşlar bir t-shirt bastıracağım ve şu görselin zeminini yok etmek istiyorum. Daha önce konudışında böyle yardımların yapıldığını gördüm konu açayım dedim. Çok zor bir şey olduğunu sanmıyorum. Karşılığında talebi olanlar olursa pmden söyleyebilir :)

Öncelikle merhaba :)

Paypalda 19,95 tl param var. Bir kişiden sadece 0,05 tl istiyorum 20 ye tamamlamak için yardım edecek arkadaş çıkarsa pm bekliyorum

Koios arkadaşım 5 değil 15 değil tamı tamına 1 TL 5 kuruş yollayarak beni utandırdı

Kendisine teşekkür ediyorum.

Merhaba arkadaşlar.

Son zamanlarda mont kaban bot buff vb. önerileriyle ilgili konuları sıkça görüyoruz. Günlük giymek için kendime mont ceket türü bir şey arıyorum. Geçenlerde bir konuda Pull and Bear a övgüler yağıyordu. Bugün internet sitesini inceledim ve çok hoşuma gitti diyebilirim.

Şimdi kullananlara bilenlere sorum

1) Fiyatları uygun peki kalite olarak nasıl ?

2) İzmir Forum Bornova da internetteki modeller ne kadar olur ? daha önce alışveriş yapan oldu mu ?

Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler :)

Merhaba arkadaşlar :)

F710 dan sonra bir süre gamepad kullanmadım. En son Fifa 12 online oynamamla birlikte kendimi gamepad incelemelerine bakarken buldum. Aklımda öncelik olarak xbox 360 controller almak vardı fakat sonradan Razer markasına olan güvenimle Razer Onza TE yi almaya karar verdim. Yabancı sitelerde birçok inceleme olmasına rağmen ülkemizde bir tane bile adam akıllı inceleme göremeyince biraz şaşırdım açıkcası. Ülkemizde Razer ürünleri kulllanan çok kişi var fakat piyasada xbox controller gamepad gibi kaliteli bir ürün olunca sanırım pek Onza'yı alan veya inceleyen olmamış. Bu başlığı açmamdaki amaçta kullananların ve kendi görüşlerimle almayı düşünenlere küçük bir rehber olmak. F710, F510, XBOX controller ın konusu varda Onza'nın niye olmasın dedim kısacası..

Kısaca özelliklerinden bahsedersek ( sahip olduğum Tournament Edition versiyonu ):

1) Wired Kablolu : Kumaş yapısı herzamanki Razer kalitesinde. ( 4.5 metre kabloyuda kablosuzdan sayabiliriz aslında )

2) Arka ışıklandırma : X Y A B tuşlarının aydınlatma desteği var ve gerçekten işe yarar bir aydınlatma diyebilirim. Kaç kişi oynarken tuşa bakar bilmiyorum ama yinede güzel bir özellik.

3) Hassasiyeti ayarlanabilir analog : Buda işe yarar bi özellik. Sadece bir iki kademe değil döndürerek istediğin hassasiyete getirebiliyorsun. Çok mu önemli derseniz, gamepad biraz fpslere özel bir versiyon gibi olduğundan kişiye göre önemi değişebilir. Ben genelde kendi oyun tarzıma göre ayarladım ve hep aynı ayarda kullanıyorum diyebilirim.

4) Fazladan RM ve LM Front butonları : Fotoğraflardada gördüğünüz gibi fazladan 2 tane daha tuşa sahip. Buda kullanıldığı zaman güzel bir özellik denebilir. Benim şuana kadar pek işime yaramadı diyebilirim.

5) Led arka panel : İki tane küçük tuş bulunuyor burada. Gamepadi alalı çok olmadı ve ben hala tam olarak ne işe yarıyor anlamadım. Fakat birden fazla tuş atanıyor sanırsam.

6) 2.5 mm jack : Razerın bazı kulaklıklarında bu özellik destekleniyor. direk Gamepade takabiliyorsunuz. Gerekli veya önemli bir özellik denilemez.

7) Ayrık D-Pad : Bu özellikte daha çok FPS oyunları için diye düşünüyorum. İnternette okuduğum birkaç incelemede dövüş oyunlarında dezavantaj olduğu söyleniyor. Pek oynadığım söylenemez bu yüzden yorum yapamıyorum

Ağırlık ve ele oturma

İyi bir ergonomisi var gamepadin. Arka tarafı parmaklarınızı kesinlikle kısıtlamıyor. Bu konuda F710 veya ( gördüğüm kadarıyla ) kablosuz xbox controllerdan daha iyi.

Gamepadin ağırlık düzeyi gayet iyi seviyede. Ne hafif ne ağır. Kablolu olmasının avantajı da diyebiliriz. ( 249 gram - xbox wireless 300 gram )

Malzeme kalitesi

Kaliteli ve eli tutan bir malzemeye sahip. Bu noktada nasıl anlatacağımı bilemiyorum fakat ne pürüzlü nede kaygan diyebilirim. Aynı zamanda tırnakla zor çizilecek cinsten.

X Y A B butonları değişik bir yapıya sahip. Yüzey olarak normaller fakat basarken çıkan ses kesinlikle Razer mambadaki mouse klikleriyle aynı. Basarken zorlanma yok aksine çok da rahat.

Tetik tuşları

Logitech in F serisindeki en büyük sorun çok şükür Onzada yok. Tam ideal sertlikle olmuş triggerlar. Adı gibide tetiğe benzer bir estetiği var diyebilirim.

Titreşim Motorları

Bu konuda nedense pek bir şey yazılmamış kendi tanıtım sitesinde de fakat gerektiği kadar bir titreşimi var. Ne abartı derecede ne de hiç yok diyeyim. Assassins's Creed serisinde ve Fifa da denediğim kadarıyla bence iyi seviyedeler.

Özellikleri ve görünüşü hakkında bunları aktarabilirim sizlere. Onun dışında bir diğer konuda fiyatı ve alınabilirliği.

Bana göre fiyatı konusunda bir haksızlık var bu gamepad de. Razer gibi markaları malesef getirirken firmalar üstüne fazla fiyat koyuyor. Ben 146 tl gibi bir fiyata Sanalmarketim' den aldım ve sizlerede tavsiye ederim. Aral Game 160 dan satıyor. Bir de TE olmayan versiyonlar var. Kesinlikle 10 liralık farka değer Tournament Editionlar. Sakın gidip normal versiyon almayın derim.

Bu arada tekrar belirteyim yurtdışı fiyatı 50 usd. xbox 360 for pc'nin ise TR fiyatı bile 100 tl. Eğer aradaki fiyat farkı çok ben o kadar veremiyorum diyorsanız bir şey diyemem. Fakat ben Onza TE alırım derseniz farkları zaten ortada karar sizin derim.

Anolog hassasiyeti, fazla tuşlar, makro, malzeme kalitesi, D-pad gibi farklar varki ben 50 lira fazla verdiğime memnunum. Tek sıkıntı ( belkide avantaj sayılabilecek ) kablolu olmasıdır. Veri kaybının az olması veya kablosuz gamepadlerle yaşadığınız sorunlar sizi bunalttıysa bu bir avantaj sayılabilir fakat illa ki kablosuz olacak diyorsanız kesinlikle xbox controller alın.

Son olarak bu gamepad FPS / TPS oyunlar ağırlıklı tasarlanmış bir gamepad. Eğer ben fifamı oynarım başkada bir şey oynamam diyorsanız Onza alın demem. Ama her tür oyunuda oynarsınız sıkıntı olmadan.

Benim gibi kullananlar veya almak isteyenler olursa konuda birbirimize yardım ederiz diye açtığım bu konuyu daha sonra kendi çektiğim fotoğraflarla süslemeyi düşünüyorum.

Not : Fotoğraflarda anologlar küçük gözüküyor fakat 1.8 cm ve xbox controller ile aynı. Bu konuda sıkıntı yok.

SIKÇA SORULABİLECEK SORULAR

1) En ucuz nereden alabilirim
Cevap : TR de Sanalmarketimden alabilirsiniz. Eğer amazondan alabilirim diyorsanız ( bu konuda pek bilgim yok ) etiket fiyatı 50 usd den alırsınız.
arkadaslar kasayi siliyorum temizliyorum arada ama fark ettim ki on panelin alti ( fanin oldugu yerdeki filtre tarzi sey ) cok tozlanmis.on paneli nasil sokecegimi anlamadim tecrubeli arkadaslar nereden sokulecegi konusunda yardim ederse sevinirim
Arkadaslar aranizda giden var mi ? Neler aldiniz ? Kime imzalattiniz ? nasildi bu sene kisacasi :)
arkadaşlar moleskine defter kullanan var mı ? varsa tavsiye eder misiniz ? anlatıldığı kadar kaliteli mi ?

şimdiden teşekkürler.
bi kaç gün önce d&r den sipariş verdim.1 gün sonra kargoya verildi.tek gecede ilçeme kadar geldi.bugün saat 13.39 da güya dağıtıma çıktılar.ne dağıtımsa arkadaş hala gelmiyor.arıyorum cevap veren yok.bu nedir şimdi.birde gönderi detayına "gönderi dağıtıma çıktı" yazıyorsun.boşuna ümitlendiriyorlar.halbuki bir an önce elimde olması lazım ürünün.

geçen ay da bc2 aldım HBden.yurtiçi kargoyu seçtim.yine aynı durum oldu.aramıştım.gelip şubemizden alırsanız iyi olur dediler.acelem var diye gidip aldım.yaptıkları ayıp.5 km yol var şubeyle aramızda.ben evi bırakıp gidebilsem bu seferlik yine alırım ama bırakamıyorum.adamlar zaten telefonu bile açmıyor.
hep arası tercih ederdim,dr de aras olmadığı için yurtiçi ye kaldık.malesef böyle bir durumla karşılaştık.

size kesinlikle yurtiçiyi tercih etmeyin demiyorum,biraz da şans işi.şubeden şubeye değişebilir.

Bu saatten sonrada gelmez sanırım ?

EDİT : Evet arkadaşlar.sadece 5 km mesafeye zaman yetmemiş.bin tane kargo vardı sanırım küçücük gaziemirde.ben bu personeli de şubeyi de ...

Hakkında
Forum İmzası:
Forum İkinci El İmzası:
iletişim için pm atmanız yeterli :)
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Operatör
Vodafone
Dünyadan Futbol
Real Madrid FC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.336
İkinci El Bölümü Mesajları: 99
Konularının görüntülenme sayısı: 68.742 (Bu ay: 293)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 33 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.