K

Binbaşı
21 Haziran 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 44 (Bu ay: 3)
Gönderileri
D-Smart Net kullanmak için başvuru yaptım, sorunsuz bir şekilde modem teslimi yapıldı ama kurulum Türk Telekom yetkilileri tarafından yapılıyor dendi. 7 iş günü bir dönüş olmayınca aradım PORT YOK diye bir dönüş aldım.

Port yok, açılması için belirli bir zamanda verilemiyor + ben pek anlamam bu işlerden. Port bildiğim saha dolabı içinde santral tarzı birşey galiba, Izmir cadde üzerine internet sinyali gelmiyor.

Telekom müşteri hizmetlerine ulaşmak ayrı bir dert, minimum 25 dakika telefon başında insan bekletiyorlar. Onlarla görüşmeden önce buraya yazayım dedim.

Telekom ile görüşmeden önce müşteri olarak ne hakkım var, ne talep edebilirim?

Daha önce bu tarz durumla karşılaşanlar varsa bu işin sonu nereye gitti, bağlandı mı ne tip yol izlediler. Haftaya kadar acil internet erişimi sağlamam lazım.
Arkadaşlar iyi forumlar. 1500-2000 lira aralığında bir dizüstü bilgisayar tavsiyesi istiyorum. Football Manager, Hearthstone gibi mütevazi özelliklerde oyunlar oynuyorum bunlarda sorun yaratmaması ilk önceliğim. Ama NBA2K serisini de tutarlı bir biçimde kaldırması yeterli.

Benim ilk tercihim Lenovoz5075 tarzı bir bilgisayar fakat önerilerinizin hepsine açığım.
Selam beyler Paypal hesabı üzerinden alışveriş yapmış arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

Ben bir kart temin ettim, içinde 6 lira ücret var ve üyelik işlemleri dahil her şeyi hallettim yani internet üzerinden hesabıma ulaşabiliyor bakiyemi görüp atm aracılığı ile para çekebiliyorum.

Lakin geçen hafta Lol üzerinden Paypal sekmesi aracılığı ile girdik satın almaya hesabı tanıttık 5 lira ücret karşılığı alınan seçeneği seçtim ama bir hata geldi. Xxx kartınız ile işlem yapmanıza izin verilmiyor çünkü kuruluşunuz izin vermiyor tarzında bir hata geldi işlem tamamlayamıyorum.

Ticket üzerinden yardım istedim her zaman olduğu gibi bot otomatik cevap verdi 10 aşamalı tatava seviyesinde alakasız bir cevap bende sizden yardım istedim deneyimli varsa aranızda nerde hata nerde eksik var söylerse çok memnun olurum.
Oyunun çıkışına sayılı günler kala artık bu konunun açılmasının vakti geldi. Geçen sene arkadaşım Gökhan (drx55) tarafından açılan konuyu bu sefer ben açmayı uygun gördüm. Bu konu içerisinde Black Ops II zombi modu ile ilgili tüm güncellemeleri, en yeni haberleri, resimleri ve videoları bulabileceksiniz. Sözü uzatmadan, konuyu dağıtmadan geçelim içeriğe.

Black Ops II zombi modu Treyarch Stüdyo Başkanı Mark Lamia tarafından "Eğer Black Ops zombilerini sevdiyseniz, Black Ops II için yaptıklarımız sizi çok mutlu edecek" sözüyle teyit edilmişti. Bunu söyleyen Lamia ardından, "Şimdiye kadar en büyük ve en iddialı zombi" sözlerine yer vererek Black Ops II zombi modunun tamamen değişik olacağının garantisini verdi.


- - -Black Ops II hakkında doğrulanan haberler:

- 8 oyunculu CO-OP ve 4'e 4 takım karşılaşmalarının yer alacağı.

- Haritaların büyük olacağı.

- Kadın karakterlerin yer alacağı. (Bu tezi kanıtlayan resim için tıkla)

- Nuketown 2025'in ön sipariş bonus haritası olacağı.

- Black Ops II zombi modu ayrıca içinde 8 tane oynanabilir oyun çeşidi sunacak. Bunlar Classic, Survival, Race, Meat, No Man's Land, Turned, Returned ve Grief adında.

Hala izlememiş olanlar için, Black Ops II Zombies Preview.Zombies Reveal Trailer - Official Call of Duty: Black Ops 2 VideoŞimdilik elimizde olan bilgiler bunlar umarım yöneticilerin gazabına uğrayıp kapanmadan güncel konudan devam ederiz. Her türlü bilgi ve görüşünüzü paylaşabilirsiniz.


Bugün Sports Interactive ve SEGA tarafından duyurusu yapılan Football Manager 2013, Türkiye’de tamamen ‘Türkçe’ olarak sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.En yeni Football Manager oyunu yalnızca daha büyük, daha iyi ve daha gerçekçi olmakla kalmıyor, tarihinde ilk kez dünyanın en sevilen futbol menajerliği simülasyonunu oynamanın farklı yollarını da sunuyor. Bu yeni oyunda önceki oyunlar üzerinde yapılan yenilik ve geliştirmelere ek olarak bir dizi radikal değişiklik ve kimileri için oyunun oynanış şeklini kökten değiştirecek yeni oyun modları da bulunuyor.

Oyunun Türkçe çıkacağının sinyallerini çok önceden verdiklerini belirten Sports Interactive’in Stüdyo Direktörü Miles Jacobson, “Oyuna ayrıca Türkçe dil desteğini de ekleyerek toplam dil sayısını 15′e yükselttik. Birkaç yıl önce konuk olduğum bir Türk televizyonunda oyunun herhangi bir versiyonu 10,000′in üzerinde satılırsa dil desteğini ekleyeceğimizi söylemiştim… bu sayıya birkaç ay önce ulaştık ve elbette sözümüzü tutuyoruz. Umuyorum ki Türkiye’nin güzel insanları da kendi paylarına düşeni yaparlar ve satışlarımızın artmasına yardımcı olurlar” diye konuştu.

Bunların belki de en dikkat çekici olanı yeni Klasik modu… veya Sports Interactive bünyesinde adlandırdığımız ismiyle ‘FMC’. FMC, Football Manager’ın uzun ve başarılı tarihinde ilk kez oyunculara alternatif, daha az zaman gerektiren bir oynayış şekli sunuyor. Bu yeni mod oyuncuların takımlarını yönetmelerini kolaylaştırıyor ve takımlarını zirveye ulaştırmak için daha basit ayrıntılara odaklanmalarına imkan sağlıyor.FMC modu, Football Manager’in evriminde ileriye doğru atılmış çok büyük bir adım olarak nitelendiren Sports Interactive’in Stüdyo Direktörü Miles Jacobson şöyle devam ediyor: “Son yıllarda şunu gördük ki Football Manager oynamak isteyen ama oyunun gerektirdiği ölçüde zamanı ayıramayacak durumda olan bir çok kişi var – doğruyu söylemek gerekirse ilgilenmeleri gereken başka işler bulunan, aile sahibi bazı SI üyeleri de bu gruba dahil. Bu yüzden oyun oynamak için kısıtlı zamana sahip olan oyunculara, oyunun sunduğu deneyimi çok fazla sulandırmadan hitap edecek bir yol bulmaya çalıştık. FMC’nin bunu son derece güzel biçimde başardığını düşünüyoruz.”

“Ancak dünyanın dört bir yanındaki hayranlarımız için şunu da üstüne basarak belirtmek istiyorum ki FMC modu bildikleri ve sevdikleri oyunu hiçbir şekilde etkilemeyecek. Eksiksiz deneyime sahip olmak isteyen oyuncular FM13 de kesinlikle aradıkları şeyi bulacaklar – dünyanın en iyi futbol menajerliği simülasyonunun daha büyük, daha iyi ve daha etkileyici hali kendilerini bekliyor olacak..”

Tüm sezonun sekiz ile on saat arasında tamamlanabileceği, menajer rolünü kolaylaştıran FMC modu ayrıca oyuncular iki farklı oynanış şekli de sunacak: oyuncular ister açık uçlu kariyer moduna katılabilecek, isterlerse yeni Mücadele modunda ellerinden geleni yapmaya çalışabilecekler.

Mücadele modu oyunculara genellikle yarın sezonluk bir süre dahilinde menajerlik yeteneklerini sınayabilecekleri belli bir senaryo sunacak. Mücadeleler gerçek hayatta karşılaşılabilecek çeşitli koşulları taklit edecekler… örneğin çocuklardan oluşan bir kadroyla başarıya ulaşmak mümkün olabilecek mi, ya da Yılbaşı gününde ligin sonunda yer alan bir takım sezon sonunda küme düşmekten kurtulabilecek mi?Mücadele modu Football Manager’a ilk kez Football Manager Handheld 2012’de (iPhone ve Android için) eklenmişti ve elde ettiği popülarite PC ve Mac versiyonlarına da eklenmesine yol açtı. FM13 beş mücadele senaryosuna sahip olacak ve oyunculardan gelen taleplerin seviyesine bağlı olarak oyuna yıl boyunca çeşitli yeni mücadeleler de eklenecek.

FMC Mücadele modunun yanı sıra kullanıldıkları takdirde oyunun daha kolay oynanmasını sağlayacak çeşitli “açılabilir” özelliklere de sahip olacak – örneğin menajerler çalışma izni şartını kaldırabilecek veya transfer bütçelerine birkaç milyon ekleyebilecekler. Oyuncular bu bonusların bazılarını oyunda çeşitli başarılar elde ederek ‘kazanabilecek’, bazılarını ise isterlerse satın alabilecekler.

FM13 bir çok yeni özelliğin yanı sıra, oyunda halihazırda mevcut olan bir çok öğe üzerinde de önemli geliştirmeler içerecek. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

- Geliştirilmiş 3D maç motoru

FM13’te belki de en fark edilir görsel değişiklikler 3D maç motoru üzerinde yapıldı. Bu yılki oyunda stadyumlardan taraftarlara, futbolcu hareketlerinden topun havadaki hareketlerine kadar sahada olup biten her şey son derece gerçekçi görünüyor. Yeni ve geliştirilmiş animasyonlar maçları daha gerçekçi bir hale getirirken, elden geçirilen kamera sistemi de maç günü deneyiminin televizyon görselliğini yakalamasını sağlıyor. Maç motorunun yapay zeka sistemi üzerinde yapılan önemli değişiklikler de bu görsel geliştirmeleri destekliyor.

- Yeni personel rolleri

FM13 menajerlerin yardımcı personellerinde ve rollerinde de ciddi ölçüde yeniden yapılanmaya gidiyor. Yeni Futbol Direktörü sayesinde isterseniz sözleşme görüşmeleri veya istenmeyen oyunculardan kurtulmak gibi görevleri kendisine vererek menajerin iş gücünü azaltabileceksiniz. Ayrıca uzman koçların sayısının arttırılmasıyla menajerler hangi koçtan, ne zaman tavsiye isteyeceklerine daha rahat karar verebilecek, koçluk sertifikalarını almak için yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabilecekler.

- Geliştirilmiş basın etkileşimi

Menajer ve basın arasındaki etkileşim de yenilendi. Bunun en önemli etkilerinden biri olarak menajerler artık basınla konuşurken farklı tonlar kullanabilecek, sakinlik ile agresiflik arasında bir çok farklı ruh haline bürünebilecekler.

- Ağ oyunu

FM13’ün artık Steam sisteminin ağ işlevselliğinden tamamen faydalanan çokluoyuncu oyunu da büyük yenilikler içeriyor ve oyuncuların diğer menajerlerle birlikte çok daha rahat biçimde oynayabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş ağ oyunu ayrıca standart kariyer versiyonuna ek olarak özel, tek seferlik lig ve kupa opsiyonlarına, ayrıca oyuncuların tek kişilik oyunlarında kurdukları takımlarını çokluoyuncu ortamında test edebilmelerini sağlayan bir moda da sahip.

- Dünya geneli liderlik tabloları

FM13’ün Steam ile derin entegrasyonu sayesinde ilk kez oyuncuların dünyanın diğer yerlerindeki menajerlere karşı ne durumda olduklarını görmelerini sağlayacak olan dünya geneli liderlik tabloları mevcut olacak. Bu sıralamalara ek olarak ayrıca oyunun farklı modları, oynanabilir her ülke ve lig için de ayrı liderlik tabloları bulunuyor. Liderlik tabloları menajerin seçtiği zorluk seviyesi, takımının mali performansı ve hatta oyun içinde aldığı maaş (ki bu yeni menajer sözleşmeleri görüşmelerinin oyunun çok önemli bir parçası haline getiriyor) da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin göz önüne alan, sofistike bir puanlama sistemi kullanıyor.

- Kullanıcı arayüzü

FM13 ‘kariyer’ modu için yeni arayüz ve kabuğa, ‘klasik’ mod için de yepyeni bir görünüme sahip. Ayrıca dolaşımda yapılan iyileştirmeler, animasyonlu arayüz ve yeni arama sistemi sayesinde FM13 hangi modda oynarsanız oynayın serinin bugüne kadar ki kullanımı en kolay ve en iyi görünen oyunu olacak.

- Geliştirilmiş antrenmanlar

FM13’te menajerler takımlarının antrenmanlarına daha detaylı biçimde karar verme ve ihtiyaçlarına uygun planlar seçme imkanına sahipler. Antrenmanlar artık genel takım yönetimini ayrıntılı hazırlık dönemi ile birleştiren, basitleştirilmiş bir özet paneli üzerinden yönetiliyor. Menajerler artık takımlarının antrenmanlarında ne üstüne yoğunlaşacaklarına karar verebilecek, ister daha genel rutinler kullanıp, isterlerse belli maçlar için özel hazırlık yapabilecekler.

- Gerçekçi vergi uygulamaları

Gerçek dünya futbolcularının imza atacakları takıma karar verirken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörlerden biri ülkeden ülkeye değişen vergi oranlarıdır. Bu durum artık FM13’te de aynen yansıtılıyor ve oyundaki her ülke için güncel vergi oranları kullanılıyor – artık oyundaki futbolcular da takım seçerken buna dikkat etmek zorunda olacaklar.

Football Manager 2013 SEGA tarafından 2012’nin sonlarında Windows PC ve Mac için piyasaya sürülecek. Oyundaki 900’den fazla yeni ve geliştirilmiş özellik halinde bilgiler önümüzde haftalarda yayınlanacak video bloglarında anlatılacak. Daha fazla bilgi içinwww.footballmanager.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak:http://blog.aralgame.com/football-manager-2013-turkce/
Ben böyle bir kıyım görmedim, GS'ın attığı iki gol hakem yardımı ile değilse bende bir şey bilmiyorum.
İyi forumlar arkadaşlar, yavaş yavaş FM12'nin ilgisini kaybettiği yaz aylarına girerken böyle bir anket tarzında konu açmak istedim. Konunun konsepti gayet açık, neyi geliştirmek istediğinizle ilgili bir soru.

fmscout.com sitesini incelerken gördüğüm bir konudan ilham aldığımı söyleyebilirim, bizde bunu kendi aramızda konuşabiliriz :icon_razz:

Oylamada ilk şık olarak oyunda CA&PA bulunmaması gerektiği söylenmiş. Aldığı oy %5.4

Oylamada ikinci şık olarak geliştirilmiş menajerler bulunuyor. Aldığı Oy %6.7

Oylamada üçüncü şık olarak daha çok oyuncu özelliği bulunuyor, zaten o kadar özellik varken daha arttırmanın anlamı ne ki? Aldığı oy %7.5

Oylamada dördüncü şık olarak daha gerçekçi bir oynanış yer alıyor. Benim oyum buna gitti diyebilirim rahatlıklıkla. Aldığı oy %28.4

Oylamada beşinci şık daha gerçekçi transferler ve transfer bütçeleri. Buda önemli bir şık ama ben zaten gerçekçi oldğunu düşünüyorum. Aldığı oy %50

Oylamada altıncı bir şık daha var ama ben türkçeye çeviremedim arkadaşlar, 'Tuffer competitions in the transfer market' adında bir şık. Aldığı oy %2.1

Bunlar arasında katılıp katılmadıklarınız neler? Ya da sizin eklemek istedikleriniz?

Konuyla ilgili yorumları okumak için; buraya tıklayabilirsiniz.
Football Manager 2012 için kış transfer dönemi veritabanı güncellemesinin yer aldığı ve bir çok değişikliği barındıran FM 2012 v12.2.0 oyun yapımcı şirketi Sports Interactive tarafından yayınlandı.Oyunu STEAM üzerinden açtığınızda güncelleme otomatik olarak başlayacaktır. İndirme işlemi bittikten hemen sonra kurulum gerçekleşecektir. STEAM sunucularının yoğunluğuna göre indirme işlemi süresi uzayabilir.
Eğer kayıtlı oyununuzdan memnunsanız bu güncellemenin varolan kayıtlı oyunlarınıza bir etkisinin bulunmadığını belirtelim. Oyun güncellemesi, geçmiş versiyonlarla tamamen uyumlu. Bu durumda eski versiyonlara ait kayıtlı oyunlarına problemsiz devam edebilirsiniz.

Yeni güncel kadrolar bu yama ile geliyor fakat eski oyunlarınızda bunu göremezsiniz. Bunun için yeni bir oyun açmanız gerekmektedir.

Türkiye Kupası formatı güncellendi ve Türkiye 2.lig artık her grupta 17 takım olacak şekilde yapılandırıldı.
Football Manager Türkiye Veritabanı Araştırma ekibinden arkadaşlarımızın uzun uğraşları sonucu Türkiye ligi oyunda güncel hale getirildi. Yoğun çalışmalarından ötürü kendilerini tebrik ediyoruz.

Sports Interactive tarafından gecikmeli de olsa Ocak ayına ait transferlerin işlendiği veritabanı barındıran ve bir çok hatanın yamandığı bu güncelleme paketini kurmanızı öneriririz.

Bunun için STEAM'i açmanız ve Football Manager 2012 'yi çalıştırmanız yeterli

Eğer orijinal FM 2012 ye sahip değilseniz bir tane edinebilirsiniz. Üstelik fiyatı kısa bir süre için $11.99 (7 Mart 2012 itibariyle)

Firma tarafından yama paketinin içeriği şu şekilde;


General
=======
- Adjusted the selection process to decide which cities get new stadiums built for hosting international competitions
- Fixed issue where possible opposition team lists were not being filled correctly for a minor club when arranging a friendly.
- Fixed old extended leaves being prolonged when giving out new leaves to new players.
- Fixed crash when a player had been released from their club but the tutoring wasn't cleared down.
- Designated players and Marquee reports from the assistant are now including only players effectively interested in joining the user team.
- Fixed potential for snow in cities where freezing temperatures are not set in the db for a particular season.
- Fixed crash when going to the board request screen when the club doesn't have a chairman.
- Fine tuned squad morale slightly against league position
- Allowed player morale to remain high or low for a bit longer after a significant event eg winning a competition, promotion, relegation etc
- Fixed issue where players don't return from international duty immediately after a finals competition.
- Fixed issue where newly promoted team to a new league just been added was unable to be taken over by a human manager.
- Winning team manager stats are now updated as soon as a team wins a league, not at the end of the league.
- Adjusted the chances for a stadium being expanded after being selected to host a major competition.
- Fixed network game crash when the client selects to view a staff’s profile.
- Fixed a bug where contract renewals made by the user were breaking the club salary cap in USA and in Australia.
- Fixed players who have decided to leave on a free transfer general happiness stating they don't want to leave the club.
- Fixed preferred foot selection when reading in future newgens from EDT files
- Adjusted general player progression and production of newgens in in-active nations.
- Fixed potential crash if assistant manager reporting on international players has no contract with club team.
- Adjusted the age limit for being a candidate to tutor another player.
- Improved Best Eleven selection.
- Fixed some instances of players unrealistically rejecting loan moves to feeder clubs.
- Fixed Best Player in Europe achievement.
- Fixed player being described as being stripped of the captaincy when he in fact resigned it.
- Stopped B club players getting annoyed when removed as captain after being promoted to the senior side.
- Fixed a rare crash when saving the game just after resigning/being sacked from a club side.
- Fixed issue where user could not control reserve team in matches sometimes.
- Fixed clubs promoted to the BSN/BSS without managers do not appoint managers.
- Carlos Tevez is no longer transfer listed by request at the start of the game.

Backroom Advice
===============
- Stop backroom staff recommending retraining a player in a different position when those games were for a team he went on loan to.

Biography
=========
- Fixed instance of empty space at beginning of biographies for some players.
- Fixed information on player's winner’s medals being occasionally incorrect if player had particular history movements.

Board Requests
==============
- Big clubs can no longer request a parent club.
- Now able to upgrade training facilities after they've been downgraded.
- Disabled been able to request a parent club if the teams current parent club is a permanent link.
- Disabled Italian teams from been able to purchase a council owned stadium due to them been shared between two teams
- Made boards more willing to accept a request for a new contract.

Competitions
============
Argentina
---------
- Best performing Argentine team in the Copa Sudamericana now qualifies for the Libertadores when Argentina is an inactive league.

Asia
----
- Fixed players on trial being able to play in Asian Continental Club competitions.
- Fixed foreign player rule for the Asian Champions League and Asian Confederation Cup.

Australia
---------
- Avoid the possibility to have 2 Marquee players in the squad when buying one and renewing a contract from Full time to Marquee at the same time.

Belarus
-------
- Added winner/loser prize money to Super Cup.
- Main Cup 3rd round, 4th round and Semi-Final now just one leg.
- Fixed Highest League fixture clashes.
- Adjusted number of teams for Highest and First League for season 2011 and 2012.

Brazil
------
- Updated National Second Division prize money.
- Updated first international transfer window closing date for 2012 onwards.
- Updated Cup appearance/prize money.

Bulgaria
-------
- Fixed "A" Group foreign player rules.
- Fixed winter transfer window.

Croatia
-------
- Fixed winter transfer window.
- Updated First Division 2012/13 dates

Continental
-----------
- Fixed missing extra-time in Club World Championship semis and final not being on Sunday.

Denmark
-------
- Kolding IF and Kolding BK unblocked from various Danish competitions.
- Removed U21 requirements when home team is from the Danish Series or the Danish Lower Division.
- Stopped Superliga teams getting prize money for win or draw after each match.

England
-------
- Fixed an issue with fixture scheduling in the Premier Division around Xmas 2021.
- Fixed FA Trophy Final never being played at Wembley.

Europe
------
- Champions Cup group stage is not treated as a "later stage" now.

Finland
-------
- Adjusted Finnish Cup attendances.

France
------
- French CFA should now be getting history updated every year when it’s not active.
- Made clubs from French Territories that take part in the French Cup a little bit more varied.

Germany
-------
- Overage players can now play in U23 team friendly matches.
- Fixed wrong team shown to be at home for Super Cup after a team has won the double.

Hong Kong
---------
- League Cup history is now updated correctly.

India
-----
- Updated National Football League schedule.
- Updated Durand Cup.
- Updated second transfer window.

International
-------------
- Fixed an issue where wrong nations were qualified to the Olympic Games in future years.
- Fixed an issue where player bans were not being updated for certain matches.

Israel
------
- Beitar Jerusalem deducted 2 points.

Italy
-----
- Fixed Serie C1 and C2 clubs not being able to buy Non-EU players based in Italy.

Mexico
------
- Fixed Mexican Promotion League Opening/Closing Stage wins not being recorded in Player Achievements.
- Fixed teams playing matches against the same team either away or at home for both Opening and Closing stages of Mexican First Division and Promotion League.
- Fixed mid-season transfer window.

Peru
----
- Fixed teams having a friendly in-between the first and second league games.

Poland
------
- Updated Super Cup rules.
- Updated U18 disciplinary rules.
- Updated FA Cup disciplinary rules.

Portugal
--------
- Fixed Portuguese Second League clubs having short summer break for players.
- Fixed match rules for the League Cup.

Romania
-------
- Fixed Second League first 11 U21 rule (should be players born after 1.1.1990).

Russia
------
- When starting the game in July 2011, the Russian Super Cup in 2012 is now setup with the correct teams.
- Russian teams now play friendlies in their winter break.
- Fixed transfer windows from the 2012/13 season onwards.
- Fixed Premier Division matches being rearranged to be played during the winter break.
- Changed Cup prize monies from US Dollar to Russian Ruble.
- Premier League schedule and rules updated for season 2012/13 onwards.
- Changed generic newgen start age from 15 to 16.
- New Foreigner rules added.

Serbia
------
- Fixed missing disciplinary rules for First Division.

South Korea
-----------
- Fixed second reserve group teams only playing each other twice.
- Updated relegation system.

Spain
-----
- Non-EU Under 19 players in Spain now need to be registered in order to play.

South America
-------------
- Fixed squad registration date for the South American Recopa being too early.

Switzerland
-----------
- Sion deducted 36 points.

Turkey
------
- Turkish 2nd division now stays at 17 teams per group with 3 teams relegated each season.
- Updated Turkish Cup format.

USA
---
- No more virtual players displayed in the MLS Combine on match day unless they are absolutely necessary due to players multiple injuries.
- Discovery Player rule has been improved.
- Fixed Weighted Lottery player to not always have a contract set after they've been assigned to a club.
- Players wage demands in the scout reports have been improved.
- Fixed issue with Sporting Kansas City players making debuts when they played for the old Kansas club.
- MLS Academy Apprentice contract wages are now correct when the players got generated.
- Goal bonuses are now available on MLS contracts.
- Fixed allocation funds to be increased of max 650k $ when a MLS club receive money from a transfer made with monthly payments.
- Fixed an issue where players could be signed in the MLS even if they were going to break the salary cap without the possibility to remove any other players from the squad to make more room.

Uruguay
-------
- Universidad Católica now play their home games against Colo Colo and Universidad de Chile at their own Stadium.

Wales
-----
- Fixed format of the Welsh League Cup.

Confidence
==========
- Add some gradual wage confidence changes when the manager has been in charge of the club for less than a year to stop huge jumps in confidence.

Editor
======
- Added missing Australian marquee player types to the editor.
- Fixed issue with neutral venues being used for a league stage if a previous competition was using a host nation.
- User can now block promotion for B/reserve teams in a league if they come within 2 divisions of their main team.
- Fixed Finnish lower divisions not being able to be added via the editor.

Finances
========
- Slowed down the decay of modern new stadiums for clubs in financial difficulties.
- Balanced costs of youth/training facility expansions
- Adjusted non-player wages.
- Adjusted Greek sponsorships.
- Exchange rate issue for record transfer fee.
- Adjusted Chinese ticket prices.
- Fixed Colombian team's estimated values rising greatly at unusual times.
- Adjusted relegated team wage budgets.
- Adjusted Romanian finances.
- Fixed wrong amount in news about sponsorship in Brazilian First Division.
- Fixed San Marino (club side) does not get any TV Money when promoted to Serie A.
- Added Rangers, Darlington and Portsmouth starting in administration with points deduction.
- Adjusted Romanian youth scheme costs.

International Management
========================
- Fixed AI manager reported as sacked when he is stepping down after winning the European Championship.
- Fixed new manager resigning after competition finishes, despite manager responsible for poor performances having already been sacked.
- Holiday to Next Squad Selection Date will now holiday to the earliest squad selection date of any national team the human controls.
- Added 'Take Control' button to news item asking about whether you want to take control of newly-created Olympic team.
- Improved AI squad selection with regard to the number of strikers selected.

Manager Interaction
===================
- Competition winning topic is now available immediately after a team wins a league or cup.
- Fixed code in possible comment in the recent signing topic.
- Fixed code in pitch condition comment.
- Fixed responding to a manager who has been negative towards you allows you to say “it is nice to receive positive comments”.
- Fixed journalist name appearing instead of manager's name in overachieving comment by AI manager to human.
- Fixed code in Manager Interaction news item concerning Club Survival Chances - <comp#5-short>
- Fixed <team#2-short> appears in AI Manager comment on user's high flying team
- Fixed being able to state other managers have criticised another manager when no comments have been made about them in the press
- Improved managers comments about other managers playing style

Match
=====
- Fixed issue where having assistant manager in control of reserve team team talks didn't work correctly.
- Reserve/youth team now fill the bench with more players when playing the first team.
- Made AI teams use touchline instructions to target teams playing without full backs
- Fixed AI teams sometimes over-rotating team in important cup matches, or the last game of the season


Newgens
=======
- Fixed cosmetic news item issue with youth intake news if club has no youth team
- Adjusted randomisation of newgen mental attributes at creation
- Adjusted the number of players in American dev league teams over time.

News Items
==========
- Fixed <team#2-> appearing in "Injury Worry" news item after announcing squad.
- Fixed news item concerning a team's history of tournament qualification being incorrect.
- Some pre-match strings have been improved.
- Fixed rare instance of newly-transferred player potentially stating that he is looking forward to playing with a former team mate.
- Fixed competition bidding news item using wrong year when announcing final hosts.
- Fixed no button being available on the news item to chat with an unhappy player when he has gone public with his unhappiness.
Fixed code appearing in competition joint hosts announcement mail.
-Fixed 'without a club for a short time' for players who had been without a club nearly a year.
- Stopped news item potentially ****ing setting non-contract player to be made available for loan.

Non Player Movement
===================
- Fixed issue that was causing A-league clubs to hire 23 year olds as managers.

Player Interaction
==================
- Recommend possible future staff role conversation no longer ends after the initial suggestion.
- News item about player having their transfer request refused no longer refers to a 24-year old player as an "ageing".
- Players are B and C teams now report their happiness to the B and C team manager rather than the A team manager.
- Stopped players who have just returned from a leave of absence getting unhappy about lack of first team football.
- Stopped players unhappy about a lack of first-team football having their unhappiness removed in the close season.
- Stopped players thinking moving to club more at home will not make him feel more at home via homesickness conversation.
- Stopped players who are already unhappy about wanting to leave getting upset about not wanting to leave.
- When a user takes over a new club, players who were already at the unresolvable stage of unhappiness will now hold a private chat.
- Fixed players getting unhappy about the team underachieving in opening and closing stage leagues when the team has won the opening stage of the competition.
- Players are now transfer listed by request when they come asking to leave and the manager agrees to sell them as soon as possible.
- If a player is unhappy about the number of rivals at the club but are getting first team games they will no longer request to be transfer listed.
- Players who are on holiday or on a leave of absence can no longer have private chats.
- Players are now transfer listed when the user uses the statement "This was only going to be a warning but if that is your attitude I'm going to transfer list you now" in the warning transfer listing conversation.
- Fixed not been able to give into players when first talk to them about wanting to leave the club.

Press Conferences
=================
- Fixed press conference discussing chances of avoiding relegation when team has already ensured safety.
- Fixed contradictory press conference news item saying the manager is 'pleased with squad' despite stating areas could be strengthened.
- Fixed press conference question being asked about opposition goalkeeper being injured with all substitutions made so outfield player has to go in goal as if it applied to your team.

Team Meetings
=============
- Previous team meetings are now available from the team meeting screen.
- Improved player reactions in team meetings.
- Stopped the user been able to hold an inappropriate team meeting after losing in the play offs.
- Stopped team meeting suggestions been sent on the same day as a human has a game as it ends up telling the user they can't hold a meeting.

Scouting
========
- Scout of smaller club returning with a low amount of results when being assigned to scout a nation he has full knowledge of.
- Ensured scout only takes a day to scout a full knowledge nation, when part of a region/continent.
- Stopped user in charge of big club from being recommended players of a poor standard by a top scout.
- Helped prevent user from getting duplicate scout reports on same day from same scout.

Transfer/Contracts
==================
- Ensured smaller club's reputations don't fluctuate too much when signing/selling players.
- Fixed 'Contract Length' being blank when starting contract negotiations in some cases.
- Stopped player midway through loan getting another loan offer accepted by parent club and moves to new club.
- Got AI Teams to respond after user offers their negotiated transfer terms for their player.
- Encouraged AI Teams to be more pro-active to offload players who they aren't going to register for the League.
- Reduced amount of players from a number of different leagues are moving to the Middle East.
- Stopped user being able to offer a higher wage percentage than the board are allowing for a loan deal.
- Stopped players wage dropping due to activating a 'Wage After Reaching League Games' clause after initially seeing his wage rise due to the 'Match Highest Earner' Clause in his contract being activated.
- Encouraged Spanish lower league sides to not sign as many free transfers which was leading to bloated squad sizes.
- Encouraged youth players who were previously unwilling to enter contract negotiations with newly appointed manager, to enter negotiations.
- Fixed problem with Swedish youngsters unwilling to move from youth contract to part-time contract.
- Stopped player demanding 'Team of the Year' bonus, despite the division not having a team of the year award.
- Fixed player on trial stating he has previously been offered a contract when he hasn't.
- Stopped player stating it would be a dream to sign for the users club, when contract talks have previously failed.
- Allowed user to be offered a part time contract that they can accept without altering the 'Contract Type' dropdown box.
- Finnish youth contract wages after 20 games clause demands reduced.
- Fixed user not being able to progress past a 'Must Respond' news item regarding a co-ownership decision.
- Fixed being on holiday when a transfer offer is accepted leads to the news item missing the Offer Contract button, news now appears.
- Stopped important team players being transfer listed and loan listed when nation not active.
- Fixed when attempting to sell players with admin club the deal will fall through with no explanation.

UI
==
- Fixed issue where 2 red cards are shown on match screen timebar when only 1 was given.
- Uefa nation coefficients now show correctly when starting the game before June 2011.
- Fixed issue with team award formation panel sometimes not using correct colours for players.
- Added missing team talk tone information to the assistant team talk feedback panel.
- Fixed bug where hitting Live just after a replay starts, doesn't restart the match.
Oyun çıkalı bir miktar süre oldu arkadaşlar. Daha bu hafta içerisinde Store kısmından indirip deneyebildiğim bir oyun. Gerçekten oyunu beğendim ve arşivime eklerim diyorum. Eğer bu oyunu edinmek isteyen arkadaşlar var ise konuda belirtsinler çünkü oyunu satın alması için kredi kartına sahip birilerine ihtiyacım var. Kişi başı 12.5 lira düşüyor.
Spor Toto Süper Lig’de İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile karşılaşacak olan Fenerbahçe’de sakat futbolcular Serdar Kesimal ve Sezer Öztürk takımla birlikte çalışmalara başladı.Fenerbahçe Futbol Takımı, Spor Toto Süper Lig'in 22. hafta mücadelesinde İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile yapacağı maçın hazırlıklarını tamamlayarak tesislerinde kampa girdi.

Sarı-lacivertli ekibin, Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nde gerçekleştirilen basına kapalı antrenmanda taktiksel ve bireysel çalışmalar yaptıkları bildirildi.

Sakatlıkları nedeniyle tedavileri tamamlanan Serdar Kesimal ve Sezer Öztürk'ün takımla birlikte çalışmalara başladıkları, Gökhan Gönül ve Reto Ziegler'e, antrenör Dolu Arslan eşliğinde takımdan ayrı çalışma programı uygulandığı belirtildi.

Tedavilerine devam edilen Selçuk Şahin ve Özgür Çek'in antrenmanda yer almadığı, iki futbolcunun tedavi ve çalışmalarını salonda sürdürdükleri ifade edildi.

Sarı-lacivertli ekip, akşam antrenmanından sonra tesislerde kampa girdi.

Hakkında
Konum: İzmir
Meslek: İşsiz
İlgi Alanları: Müzik, Futbol, Basketbol.
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Türk Telekom
Oyun Platformu
PS4
Takım
Fenerbahçe
TV
Panasonic
LOL
Nami
Dünyadan Futbol
Real Madrid CF
Basketbol
Charlotte Hornets
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 1.276
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.160
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 62.425 (Bu ay: 208)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 212 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.