Teğmen
15 Mayıs 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 0)
Gönderileri
TÜRKİYE'NİN EN ÜNLÜ PSİKİYATRİSTİNE YAZDIĞIM MEKTUBU SİZİNLE PAYLAŞIYORUM. UMARIM BU KONUDA SORUNU OLANLARA ÇÖZÜM OLUR.

Değerli hocam merhaba. Bir eleştiride bulunmak istiyorum. İlk konumuz hastalık. Sahi hocam insanlar 100 yıl önce antidepresanlar yokken ne yapıyordu. Takdir edersiniz ki; Mevcut yaşam şartları daha ağırdı. Ölümler, zulümler, kaygılar, açlık, sefalet, ulaşım sıkıntısı hat safhada idi. Bu insanlar depresyonlarına, anksiyetelerine nasıl çözüm buluyorlardı. Acaba Mevlana'da Prozac kullanırmıydı. Mustafa Kemal Atatürk en sıkıntılı anlarında hiç Cipralex aldı mı ? Hallacı Mansur " Enel Hak " dediği zaman, zamanın doktorları ona da " Psikoz " tanısı koydular mı.


Acaba bahsi geçen Peygamberler Sigmund Freud zamanında yaşasa idi; onlara da "Şizofreni, Paranoya " tanısı koyup, ara ara gelen anksiyetenin (sıkıntı) Allah'ın bir imtihanı olduğuna inanıp(!) bundan memnun olan tasavvufi kişiliklere de ve ünlü düşünürlere "Melankoni" teşhisi koyarlarmıydı. Düşündüm de hocam; bu insanlar neden böyle durumlarda bizler kadar tepki vermiyordu. Panik atak, anksiyete dediğimiz bozukluklar(!) onların zamanında da vardı fakat o insanların bunların bir hastalık olduğunu bilmiyordu. Öyle bir algıları yoktu. Ve eminim ki bizler kadar sıkıntı çekmiyorlardı. Çünkü kimse onlara " Sen hastasın, beyninin kimyası bozuldu " demiyordu. Onlar için normal olan insanlık ve duygu haliydi depresyon dediğimiz üzüntü. Kırsal kesimlerde yaşayan insanlar, şehirde yaşayan insanlara göre daha mutlu. Bunun nedeni, bu tanılar ve hastalık denilen şeylerden haberleri olmaması.


Her bünyenin belirli rahatsızlıkları geçiriş ve karşılayış tarzı farklıdır. Bu nedenledir ki, adı konmuş rahatsızlığın genel belirtilerine yönelik çözümler üretilmektense, hastaya özel çözümler üretilmelidir. Ama maalesef günümüzde bir çok doktor, genel belirtiler ile hastaya tanı koyup tedavi uyguluyor. Örneğin; Çok borcu olan, bir sürü sorumluluk üstlenen, strestli bir hayat yaşayıp devamlı koşuşturma halinde olan, " Ben bu gelir ile hangisine yetiştireceğim "kaygısı yaşayan ve bu kaygıdan ötürü sıkıntı çeken bir insana tıp direkt "Anksiyete bozukluğu " tanısı koyuyor. Eğer bu kişi aktif internet kullanıcısı olup anksiyete bozukluğunu araştırışa, karşısına anksiyete adı altında bir sürü hastalık, ve olumsuz durum çıkacaktır. Hal böyle olunca, okuduğu şeyler yavaş yavaş zihnine kodlanacaktır ve “ Ben hastayım” olgusu oluşacaktır. Oysaki bütün bunlar bu pozisyonda olan bir insanın yaşaması gereken doğal tepkime ve kaygıdır. Eğer şahıs bunca sorumluluk altında kaygı yaşayamıyorsa, işte sorun tam oradadır ! Bir doktor dinleyip de " Kardeşim benim de durumum senin gibi olsa, bende aynı kaygılarımı yaşardım, Belki senden daha çok tepki verebilirdim, ille de kafanı biraz rahatlatmak istiyorsan sana ilaç yazabilirim ama bu sadece sorunlarının üstünü örtmek olacaktır " diye rahatlatıcı bir yol yerine, " Beyninin kimyası bozulmuş, anksiyete hastalığın var ve depresyondasın " dendiği zaman üstüne üstlük bir de antidepresan ilaçlar + yeşil reçeteli sakinleştirici verdiği zaman, danışan insanın psikolojisin, ondan sonra ki süreci siz düşünün.
Takdir edersiniz ki; Sağlıklı bir insanın en değerli varlığı, aklı ve beynidir. Kimi sebeplerden ötürü bir insana " Beyninin kimyası bozulmuş, senin ruhun hasta, ruhsal hastalığın var " dendiği zaman o insan ister istemez olumsuz bir psikolojide olacaktır. Bütün ruhsal sebeplerin nedeni " Seratoni'nin düşmesi kaynaklıysa ( henüz bilimsel bir kesinlik kazanmış değil ) Bu o zaman risk altında yaşıyoruz. İlaçlarla ne kadar bu seviyeyi dengede tutmaya çalışsak da, bir süre sonra tekrar düşebilir.


Ne zaman Hüznün adını depresyon koydular ve bunu semptomlarla maddeleştirip tanıladılar işte o zaman insanlar patır kütür dökülmeye başladı. TV'lerde, Gazetelerde, kitap ve dergilerde Hüznü “depresyon " olarak anlattılar, insanlar en küçük şeyde antidepresanlara sarıldı. Önceden bu süreç 6 aydı. Depresyon için tanınan kriterlerin 6 aydır sürmesi gerekiyordu. Durum böyle olunca, şikayetçi sayısı ve ilaç alımı azaldı. İlaç sektörü baktı ki, bu işten kar elde edemiyoruz, aniden 15 güne indirildi. Ve böylelikle 1 yılda 37 milyon kutu antidepresan kullanan bir toplum haline geldik. Hem de 7'den 70'e. Hocam Allah korusun, eşimizi, çocuğumuzu, sevdiğimiz birini kaybettikten sonra eğer tuttuğumuz yas 15 günden fazla ise " HASTA " diye etiketleniyoruz. Ne kadar acı değil mi. Bir insanın uzun yıllar beraber olduğu, hayatta ki en değerli varlığını kaybettikten sonra doğal olan sürece bile " HASTALIK " deniyor. Ben şahsen duygusal ve sevdiklerime değer veren biri olarak Evladımı yitirsem bunun yasının 15 gün sürmeyeceğine garanti ederim. Sizin içinde bu durumun aynı olduğunu düşünüyorum. Bu doğal bir süreç, insan bu acıyı yaşamalı. Ama psikiyatriste baktığımız zaman bu NORMAL olan insanlık haline “ANORMAL DURUM " deyip insanlara "Ne olursa olsun bu duyguyu 15 günden fazla yaşıyorsan sen normal değilsin, hastasın" diyerek kişilere hastalık olgusunu yerleştirerek , hastalık üreten bir sistemin çocukları olduk.
Oysa anksiyete ve Depresyon tıp kitaplarında " Hastalık " olarak değil, bozukluk olarak geçer. Hastalık algısı ile bozukluk algısı arasında çok büyük algılama farkı vardır. Bilimsel bir araştırma sonucu bu yıl ki depresyon kongresinde 100 kişiden ancak 12 kişiye doğru tanı koyulduğu açıklanmıştır. Peki geri kalan 88'in depresyon için içtiği ilaçlar? Maruz kaldıkları yan etkiler, ilaçla beraber ortaya çıkan yeni yeni psikolojik sorunlar. Her toplumun kendine özgü kültürel, sosyal, dinsel inanışları, algısı, yaşam felsefesi, coğrafyaya uygun fiziksel ve ruhsal tepkimeleri ayrıdır. Acaba Amerikan Psikiyatri Derneğindeki Komite insanın hangi duygulara, tepkilere, hastalık denmesi için" Ruhsal bozuklukların tanısal ve sayısal el kitabı olan DSM'yi hazırlarken diğer kültürlerdeki inanış, sosyo-kültürel yaşam, geleneklere bağlı yaşam, coğrafi ve çevresel etmenleri de göze alıyor mu. Hocam DSM'yi Türkler yada Müslüman bir devlet yazsa idi o zaman da Batı ülkelerinin bir çoğu " sosyal konuda Hasta " ilan edilirdi. Sizce de bir çok tanıda sapmalar, değişiklikler olmaz mıydı


Binlerce bilimsel araştırmalar sonucu; Halen depresyonun, anksiyetenin kaynağının beyin kimyasının bozulması ile alakalı olduğu açıklanamamıştır. Bir çok bilim insanı Depresyon ve diğer ruhsal hastalıkların ( Seratonin, Dopamin ve Adrenalin eksikliği) ötürü kaynaklandığını iddia etse de; bir o kadar da bilim insanı laboratuvar ve araştırmalarda somut bir kanıta rastlanmadığını bilimsel kanıtlarlar ile iddia eder. Bunun yanısıra bir çok psikiyatride geçen hastalığın " Aslında hastalık olmadığı " ortaya çıkmıştır. DSM El kitabında 1968'de 182 ruh hastalığı vardı. Bu sayı 1980'de 265'e, 2000'de 365'e çıktı. Hal böyle olunca, günlük yaşantılar ile ilgili kaygılara anksiyete, hüzünlere depresyon, iç sıkıntısına depresif nöbet, stresten dolayı vücudun kendini koruması için ürettiği bir takım tepkimelere panik bozukluk, İnsanın doğasında olan sorgulama, düşünme, her konuyu kabul etmeme yetisine ( Tanrı'yı, evreni, kendini, toplumsal ve çevresel olayları ) Obsesyon hastalığı denildi. Başı ağıranlara, kolu ağıranlara, sınav stresi olanlara, düğünde heyecanlanırmıyım diye düşünenlere, bir konuda heyecan duyanlara, aşık olanlara, unutamayanlara, saçı dökülene, karnı ağırına, eklem ağrıları olanları, azıcık mutsuz hissedene 15 dakikalık tanılar ile antidepresanlar verildi. Ve " HASTA BIR TOPLUM " oluşturuldu.

Bence bizi rahatsız eden; bizde olan belirtilerin " hastalık olup olmadığına dair inancımızdır" Belirti nüks ettiğinde "Hastalık nüks etti " diye algılamamızdır. Bizi buna inandıran ( kimisi hariç ) mevcut psikiyatridir. Örnegin; Geçen yıl Londra'nın en büyük bilimsel araştırma merkezi insanlarda " Ön sezi- 6. His " olduğunu bilimsel veriler, Çok gelişmiş teknoloji aletler ile kanıtlamıştır. Zaten parapsikoloji bu konuya geniş bir yer vermiştir. Çevremde 6. Hissi kuvvetli olan biri vardı ve bundan gurur duyardı. Bir konuda bilgi almak için Psikiyatristin yolunu tuttu, sohbete başlandı ve konu 6. Hisse geldi, danışan durumu anlattı, doktorun asistanı 6. His için tanıya "A-tipik Psikoz " yazdı ve ondan sonra kişi uzun bir süre kendini Psikoz hissetti. Daha sonra yaptığımız sayısısız bilimsel araştırma bunun her insanda az yada çok olduğunun kanıtlanmış olması bizi rahatlattı.


Sevgili hocam demek istediğim 7 milyar insan var. Herkesin olaylara bakış açısı, bir olay karşısında yaşadığı duygu-durum farklıdır. Kimi insan az etkilenir, kimi insan çok etkilenir. 100 milyardan fazla sinir hücresi olan, toplam sinapslarının sayısı 100 trilyondan fazla olduğu düşünülen henüz %20'si çözülen bir organ ile ( Beyin ) bu kadar tanının ve rahatsızlığın kesin olarak konması biraz düşündürücü. Bu işten en fazla ilaç sektörü kazanıyor. Eskiden insanlar pencereleri hatta kapılarını anahtarlamadan uyurdu nedeni ise toplumdaki suç oranı azdı. Ya şimdi, görsel ve sosyal medyada her an cinayet, gasp, hırsızlık olayları. Bir insanın her gün bunları okuduğunu düşünün. Insanlar şu zamanda diken üstünde yaşıyor. Bu toplumda yaşayan bir insanın acaba pencereyi kilitledim mi diye tekrarla bakması bence " HASTALIK " değil, kendini koruma iç güdüsüdür. Tabi psikiyatriste göre bu olay " OKB " dir.


Hocam ben robot değilim, ben bir insanım. Iyi, kişilikli, kendini geliştirmiş bir insan. Amerika Psikiyatrist Derneğindeki adamların bazı incelemeler sonucunda felsefi ve kimi bilimsel bilgiler ve semptomlardan yola çıkarak koyduğu bir hastalığı, tanıları Reddediyorum. Hele hele fiziksel çok ağır rahatsızlığı bulunmayan insanlara "HASTA"deyip, onlara hasta algısı oluşturmalarını, kendilerine ve antidepresanlara mahküm etmelerini kınıyorum. Hastalık ile rahatsızlığı ayıramayan bunu danışana söylerken, danışanın psikolojisini hiçe sayan bu statüyü de eleştiriyorum. Bir insana "HASTA DEMEK ve ONU HASTA DIYE ETİKETLEMEK " insanlığa hakaret ve suç olduğunu düşünüyorum. Günümüzde ki hasta kavramı ve toplumda oluşturduğu algı, olgu belli.


Insan doğası gereken yaşayacak olduğumuz duyguları maalesef yaşayamıyoruz. Bu statünün bize öğrettiği " mücadele etmemek ve her olumsuz duyguda ilaçlara sarılmak " Konu ne olursa olsun acı çekersen, sıkıntın varsa " HASTASIN " Düşünün hocam, bir insansınız, Güvendiğiniz bir kurumdaki görevli kimi doğal tepkimeleriniz için size " HASTA " diyor. Hasta olduğunuzu bir düşünün lütfen. Ne hissedersiniz. Oysa hastalık çok farklı bir şey. Bütün bunları neden yazdım bilmiyorum, sadece düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim. Belki okurken sen ne diyorsun bahsettiğin kişiler 6 yıl bu işin eğitimini almış diyebilirsiniz. Haklısınız da, zaten sözüm meclisten dışarı. Ama biz de 28 yıl bu hayatın eğitimini aldık hocam. Antidepresana değil, gereksiz antidepresana karşıyım.


Sizden ricam, gereksiz antidepresana sizinde elinizden geldiği kadar dur demeniz ve size danışanlara hasta gözü ile bakmamanız. Bu hasta olmayan insanlara, Hasta diyerek onları etiketleyenlere elinizden geldiğince karşı çıkmanızdır. Ben sadece bizi "MUTLULUK'' DIŞINDA HİSSETTİĞİMİZ HER DUYGUNUN (çok mutlu olursanız da manisiniz ) bir hastalık, rahatsızlık olduğunu belirten, bir komitenin belirlediği çerçeve ve uyum içinde yaşanılmasını ön gören, kendilerine ve İlaçlara mahkum eden, doğal tepkimeleri ve reaksiyonları "HASTALIK" diye insanların kafasına yerleştirip onları gerçekten hasta eden sektöre sitemliyim.

Hipokratın da dediği gibi " Önce hastana zarar verme "

Sevgi ve sayılarla.
iOS 6'da canavar gibi çalışıyordu ama IOS 7'de gözle görülür bir yavaşlama söz konusu. Millet Yeni IPAD Mini alsın diye mi böyle yapıyorlar anlamadım. Sizin cihazlar nasıl ?
Okula kayıtlı olmalarına rağmen 29 yaş üstü üniversite öğrencileri askere alınıyor. GBT sorgusunda kaçak görünen öğrencilere 1187 lira da ceza kesliyor.

http://gundem.milliyet.com.tr/-29-yas-a-gbt-kiskaci/gundem/detay/1794358/default.htm
Merhaba arkadaşlar. İpad Mini de denedim, gayet iyi çalışıyor. Kullanamayan arkadaşların işine yarayacağını düşünüyorum.

Öncelikle İphonenizi bilgisayarınıza bağlayın. İphone'deki whatsapp'ı İTools Programı ile masa üstüne alın. Daha sonra İPAD'inizi Bilgisayarınıza bağlayıp yeniden İTools Programı ile Whatsapp'ı İpadınıza atın. Ve kullanmaya başlayın, bu kadar.

Hadi kolay gelsin.
 İPAD WHATSAPP KULLANIMI ( ÇALIŞIYOR ) İPAD WHATSAPP KULLANIMI ( ÇALIŞIYOR )
Lütfen özet, biri özetlesin vb. Yorumlar yapmayın. Ciddi yorumlara ihtiyacım var.

Değerli arkadaşlar,Iyi bir hayatım olmadı tamam, olmadık şeyler başıma geldi ve çok büyük talihsizlikler yaşadım ama hepsi geride kaldı. Bir şekilde kendi çabamla ve deneyimlerim ile atlattım. İş yerim çok stresli, güneş ışığı almıyor ve çok ses var. Çok ama çok stresli olduğum anlarda ( bazen 2, bazen 3 ayda bir ) baş dönme hissi ile içimde bir ürperti sıkıntı oluyordu. Bir yıl içinde 4 kez falan oldu. Sigarayı da bırakmıştım, dedim hayatım tamamen sağlıklı olsun bi doktora gideyim.

Gittiğim ilk doktor anlat dedi bende eski ve yeni herseyi anlattım. Moralin nasıl dedi, dedim genel anlamda orta dedim. ( Çünkü hayat her zaman iyi olmaz ) bana direkt depresyondasın dedi ve 6. Histen bahsettiğim için organik olmayan psikoz tanısı koydu ilaç yazmak için olduğunu bana açıklamadı. Bazı ilaçları SSK ödemesi için o tanı şartmış. Bende doktor derse doğrudur mantığı ile araştırdım ve okuduğum şeylerden çok etkilendim ve korktum. Çünkü okuduklarım felaket senaryosuydu. Oradan da psikolojim bozuldu. Arkadaşlar düşünün hayatınız yolunda herşey iyiye gidiyor doktor size moralim normal dediniz diye depresyon ve böyle bir tanı koyuyor ne hissedersiniz ? Daha sonra özel doktora gittim daha önce ilişki konusunda iki tane kız arkadaşımın eski sevgilisi şizofreni idi ve çok zor zamanlar yaşadım onlarla uğraştım şu anda da bi kız arkadaşım var ve aynı şeyi yaşarmıyım diye arada endişeleniyorum dedim. O da bana anksiyete bozukluğun var dedi direkt, reçeteye depresif bozukluk yazdı eczacı bana depresyondasın dedi. Anksiyetenin içinde merer onlarca hastalık varmış hepsini kendime mal ettim. Yani basit bir fobi bile anksiyeteymiş.

Şok üstüne şok yaşadım direkt olarak o moda girdim, bir de cipralexin ilk haftadaki etkisini çok ağır yAşadım o psikoloji ile, reçetede yan etkileri huzursuzluk intihar, kendine zarar verme bile yazıyordu. Çok zor zamanlar yaşadım, 20 gün sonra doktora gittim tekrar dedi sende ilerleme görüyorum toparladın bayağı ilacın dozunu arttırmayA gerek yok aynen devam et teşekkür ettim çıktım. Uyandığım ertesi sabah içime birden bir huzursuzluk sıkıntı girdi onbeş günden fazla oldu hala her gün yaşıyorum hocaya mesaj attım bir daha ki gelişinde konuşuruz dedi cevap bile vermedi. Zaten siyaset ile uğraşıyor bu sıralar aday olmuş.

Ilacı içmeye başladığımdan beri içimde belirsiz sıkıntı ve huzursuzluk var. Kendimi hasta gibi hissediyorum hiç bir şeyden Zevk almıyorum. Ilaca başlamadan ufak tefek kaygılarım vardı hayata dair normaldir bu da ( askerliğimi yapmadım bitirmem gereken okulum, borçlarım, kötü bir işim ve evlenmeyi bekleyen sevgilim var ) ama o kaygıları eve gidince atıyordum üstümden. Bu ilaç bana öyle bir şey yaptı ki canımın neye sıkıldığını düşünmemeli engelliyor ve sebepsiz sıkıntılar yaratıyor. Bir ay öncesine dönmek istiyorum. Yine ufak tefek kaygılarım ile yaşamak ama en azından bir şeylerden zevk almak istiyorum. Eski hayatım güzeldi.

Şu ana kadar tek atarax kullandım onu da üç sene önce uyku bozukluğu için eczacı vermişti o bile sersemleştiriyordu beni bir hafta sonra bıraktım daha kullanmadım. Doktora gitmeden önce ben buyum diyordum gittikten sonra ben hastayım demeye başladı . Arkadaşlar sizce de bu ilacı bırakmam isabet olmaz mı. Yazdım herşeyi açık açık. Hayatımı yaşadıklarımı anlattım. Mutlaka bu ilaç bir çok hasta için muhtşemdir ve faydası tartışılamaz ama bana bu etkiyi yaptı. Bırakmak istiyorum artık, gerçi korkuyorum bıraksam da ya düzelmezsem diye. Ne iş aldık başımıza. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin..
Merhaba arkadaşlar, ipad mini iOS 7 de Facebook sohbet uygulamasında benim yazdığım mesajlar üstte, karşı tarafın yazdığı mesajlar altta kalıyor, örneğin ; olması gereken

Ben : Merhaba, nasılsın ?
X : Teşekkür ederim, iyiyim. Sen nasılsın?
Ben: Teşekkür ederim.

Şu anda olan ;

Ben : Merhaba Nasılsın
Ben: Teşekkür ederim iyiyim.
X: teşekkür ederim, iyiyim. Sen nasılsın.

Böyle saçma bir durum, bugün olmaya başladı. Bu sorunu yaşayan yada çözümü bilen var mı ? Şimdiden teşekkür ederim. Insan ne yazdığını unutuyor.
Merhaba arkadaşlar iOS 7 ye geçtikten sonra ipad mini 10 dakika da bir %1 şarj düşüyor sizce bu normal midir..
..........
Merhaba arkadaşlar, tuşlu telefon önerilerinizi bekliyorum. 300-400 Tl arası şık bir telefon düşünüyorum. Nokia 6700 classic hoşuma gitti ama biraz eski model, ona benzer tavsiyeniz var mı
Arkadaşlar merhaba. HTC one kullanıyorum, Google Player'den duvar kağıdı, wallpaper, Program indirirken " Virüs Programı indirilsin mi " diye bir uyarı ile karşılaşıyorum. Sizce de Virüs programı gereklimi. Şayet öyleyse tavsiye edebileceğiniz telefonu kasmayacak bir virüs programı var mı.

Şimdiden teşekkür ederim, huzurlu günler.
Hakkında
Konum: Yurt Dışı
Meslek: Bilgisayar Programcısı
Forum İmzası:
Alea İecta Est !
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Mesaj Sayısı: 210
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 757
İkinci El Bölümü Mesajları: 79
Konularının görüntülenme sayısı: 8.629 (Bu ay: 157)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 12 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.