Teğmen
14 Mart 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 27 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Selam DH Ailesi DH Ailesinin dil öğrenmeyi seven üyeleri :)

Böyle bir konu açtım çünkü gördüğüm kadarıyla epey muallakta kalınan bir durumla karşı karşıya Rusça öğrenmek isteyenler.
Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü Erciyes Üniversitesinde okumaktayım ve gramer ve pratiğe dayalı derslerimizi ana dilleri Rusça olan Rus asıllı hocalardan almaktayız. Bu durumun getirdiği bir çok artıdan dolayı öğrendiğim ve öğreneceğim her şeyi Rusça öğrenmek isteyenlerle paylaşmak istiyorum.

Yazdıklarımın hiçbirini sizlerin hevesini kırmak için veya ben çok iyi biliyorum havasında yazmıyorum. Sadece bir dili tam anlamıyla en iyi şekilde öğrenme yanlısı olduğum için yazıyorum.

- Öncelikle "Rusça zor mu ? sorusu ile başlayalım.
+ Evet Rusça zor bir dil peki Neden ? Nedeni ne bir sürü ek olması ne de grameri, temelde zor olan, hocalarımızın bize söylediğine göre "Türkçe düşünüp, Rusça konuşmaya çalışmak" ki haklılar. Çünkü Rusça net bir dildir. Bir cümle kurduğunuz zaman her şey net olmalıdır. Örnek verecek olursak Türkçe'de "Ben gidiyorum" ile gideceğimizi ve dahasını anlatabiliyoruz lakin Rusça'da iş değişiyor. Bunu sadece "Ben gidiyorum" demekle anlatamıyoruz. Hocaların sürekli olarak hatırlattığı konu bu: Türkçe düşünmeyin!
Zor olan tarafları yok mu ? Var tabiki ama zaten düzenli çalışıldıktan sonra zamanla olacak şeyler onlar ki gayet doğal. Padej denilen ismin halleri kavramı vardır bizim dilimizde olduğu gibi fakat tek fark cümle içindeki her ögenin çekimlenmesi, haliyle bu da biraz zorluk yaratıyor ama zamanla pratik yapınca çok kolay geliyor.


- Rusça öğrenmek istiyorum ne yapabilirim ?
+ Rusça kelime haznesi fazla olan bir dil ve istisna durumlar epeyce çok. Bu yüzden dil kursları temel olarak konuşmayı öğretmekle kalır, eğer ki o derece Rusça bana yeter derseniz kurslar idealdir, fakat öğrendiğiniz kalıpların dışında cümle kurmaya çalıştığınızda, tercüme yapmak istediğinizde, dahası işe girmek istediğinizde biraz zorlanabilirsiniz bu noktada da kendiniz gayretlice çalışmak zorundasınız.
Eğer ki üniversiteye hazırlanıyorsanız ve çok istiyorsanız Rusça öğrenmeyi; Rus Dili ve Edebiyatı bölümüne girip tam anlamıyla öğrenin derim.
Evde katiyen kendi başınıza öğrenemezsiniz, öğrendiğiniz sadece Akdeniz'de barların önünde ufak tefek sözlerle kalır. Ayrıca bir dili o dili konuşan bayanlarla vakit geçirmek için öğrenme fikriniz varsa hiç yanaşmayın İngilizce'yle idare edin.
Bilmiyorum deneyenler var mı "evde kendi kendine Rusça tekniklerini" fakat güvenmemekteyim şahsımca o tekniklere. İstisnaları öğrenemeden "YAZMAK" fiilini öğrendiğiniz çekimleme modeline göre çekimleyip "İŞİYORUM" demenizi istemem kesinlikle :)


- Rusça kaynakları nasıl edinebilirim ?
+ Temel konulara internette olan bir çok siteden ulaşabilirsiniz. Benim tavsiye edebileceğim siteler arasında ilk sıradawww.masterrussian.com var.
Alfabeyi öğrenip, az biraz hakim olduktan sonra Rusça bir sözlük edinin. Bu sözlük kesinlikle Google Translate OLMASIN ! Fono yayınlarının sözlükleri de olmasın.
Fonetik kitabı olarak Stanislav Çernişov'un ses CD'si içeren Payehali (Поехали!) kitabını alabilirsiniz.
Gramer için A.Khavronina'nın Russian In Exercise adlı kitabını kullanabilirsiniz. Ders kitabı olarak okutulmaktadır.
Hareket Fiileri için de L. Muravyeva'nın Глаголы Движения в Русском Языке (Rusça'da Hareket Fiileri) kitabını edinebilirsiniz.- Kendi çabalarımla öğrenmek istiyorum nasıl başlamalıyım ?
(herhangi bir dil kursuna başlamadan önce yapmanızı tavsiye ederim ki zorluk çekmeden güveninizi kaybetmeden devam edebilesiniz)

1'inci adım olarak: Alfabeyi öğrenin. Bir sözlük edinin.
2'nci adım: Fonetik (söyleniş) olarak kendiniz geliştirin. Doğru telaffuzları ve vurguları yapmaya çalışın.
bu arada fırsatınız ve imkanınız olursa kursa başlayın.
3'üncü adım: Gramere başlayarak Padejleri (ismin halleri) öğrenin ve bol bol alıştırma yaparak geliştirin.
4'üncü adım: Şu ana kadar öğrendiklerinizle basit cümleler kurun.
5'inci adım: Hareket fiilerine giriş yapın iyice konuya hakim olun.
6'ıncı adım: Dil kursuna başlayın.Rusça'nın zor yanlarından bir iki örnek vermek gerekirse:

стоять / лежать (stayat / lejat) ikisi de durmak fiili fakat ilki dik durmak, ikincisi yatay durmak. Hani demiştikya Rusça net bir dil diye :) işte böyle net :)
Türçke'de "Mektup masada duruyor." diyebiliriz ve kimse bunda bi yanlışlık bulmaz. Ama Rusça'da bunu "Письмо стоит на столе" şeklinde dersek (Mektup masada dik duruyor) anlamı çıkıyor ve haliyle karşıdaki kişiye garip geliyor ve Ne ? sorusuna maruz kalabiliyorsunuz.

Писать (pisat) yazmak fiili, bu kelimenin yazıyorum, yazıyorsun, yazıyor şeklinde çekimlemeye ilk öğrenilen çekimleme modeliyle "-ть" atılıp A-I grubuna ait olan fiillerle çekimlemeye kalkarsak ortaya çıkan durum şu şekildedir:
Писаю (pisayu) işiyorum
Писаешь (pisayeş) işiyorsun
Писает (pisayet) işiyor
Karşınızdakine karşı gayet komik bir duruma düşmenize sebep.

Doğru çekimi ise:
Пишу (pişu) yazıyorum
Пишешь (pişeş) yazıyorsun
Пишет (pişet) yazıyor

ve bunun gibi istisna durumlar.

Rusça'da fiiler 11 gruba ayrılmaktadır ve her gruptaki, gruba ait fiilerin çekimlenmesi farklıdır.


Son olarak söylenmesi gereken tek bir şey kalıyor. Rusça öyle aşırı zor bir dil değildir ama asla çok kolay da değildir, büyük çaba ve emek ister. Sadece heves edip öğrenilecek bir dil değildir. Gerçekten öğrenmek istiyorsanız kollarınızı iyice sıvayın :) ve o sıvanan kollara elimden geldiğince, bildiklerimle yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.


(Ders kitaplarımızın bir kısmını tarayıp bilgisayarda da bulundurmak istiyorum. İşlem bittiğinde buraya ekleyeceğim.)

A.Khavronina / Russian In Exercise / Gramer Kitabı

Ünite 1
 • sf.11-23 Tıkla İndir
 • sf.24-38 Tıkla İndir
 • sf.39-47 Tıkla İndir
 • sf.48-56 Tıkla İndir

  Ünite 2 (gelecek)

  Stanislav Çernişov / Поехали! / Fonetik Kitabı
 • Ünite 1 ---
 • Ünite 2 ---


  Eklenecek Olan Kitap


  devamı gelecek...  Mutlu Diller.... :)
 • Selamlar,

  4GB RAM olan dizüstü pc'me 4GB ram daha aldım fakat, DxDiag'a girdiğimde "ekran" sekmesinde gördüğüm ekran kartının yaklaşık toplam belleği artmakta.

  4GB ram ile kullanırken 1738mb idi yanlış hatırlamıyorsam.
  4+2 olarak denediğimde 3789mb oldu
  4+4 denemeye korkuyorum, ben istiyorum ki dursun durduğu yerde, 1GB ise 1GB olsun.

  ekran kartı GT335M, Ram'den gerçekten kullanıyor mu yoksa sadece bir değer mi görünüyor orda öylesine ? ram'i kullanıyorsa nasıl durdurabilirim ?
  DH Ailesi,

  WindowBlinds'i merak edişim bana simgelerin kaybolması şeklinde geri tepti. Programı sildim, eskisi gibi imageres.dll'yi orjinali ile değiştirdim fakat klasör simgeleri normal olarak gözükürken; mesela Chrome ile download yaparken dosyayı kayıt edeceğim klasörü seçmem için gelen pencerede simgeler görünmüyor, daha yeni formatlamıştım bilgisayarı sırf bu yüzden format atmak da olmaz. Bir çok şey denedim, regedit'in altından girdim üstünden çıktım olmadı. Yardımlarınızı bekliyorum...

  DH Ailesi,

  imzamda bulundan LG R590 U.ARL4BT notebook'a 8GB(4*4) RAM eklemek istiyorum, 2 slot boşta fakat ankart kaç GB'a kadar destekliyor buna dair bir bilgi bulamadım, Yardımlarınızı bekliyorum. Slot 2 ve 4 boştur.


  http://uploadpic.org/v.php?img=tGBYm7xAIc
  http://uploadpic.org/v.php?img=ObHSpZ1b3S
  http://uploadpic.org/v.php?img=UiupG7JQdI
  DH Ailesi,
  Arkadaşın flash'ı sağolsun "about.Brontok.a" benim pc'ye de bulaştı; Dr.Web, Malwarebyte's, Kaspersky, ComboFix, AntiBrontok sağolsun hepsi bir oldu tertemiz etti bilgisayarı lakin bir gün sonra AppData/Local/Temp klasöründe yaklaşık 2000 küsür tane; benim yaptığım her şeyi saniye saniye kaydetmiş ScreenShot'lar buldum.

  1. Bu SS'ler bilgisayardan transfer edilmiş midir ?
  2. Temizlikten sonra bütün virüs programları bir şey bulamamış olsa bile tertemiz bir format atmalı mıyım ?
  3. Keylogger vs. olduğunu nasıl anlayabilirim ? (görev yöneticisinden işlemlere bakmak haricinde)
  Arkadaşlar aklımda laptop alma fikri var ama nvidia ve ATI ekran kartı arasında kaldım. nvidia ekran kartı olan laptopların işlemcileri çok iyi fakat ekran kartlarının serisi biraz düşük geldi ve ben yıllarıdır nvidia kullanıcısıyım ki çooook memnunum. ATI ekran kartı olan bi laptop alsam mı diye düşünüyorum fakat ATI hakkında hiç bir bilgim yok.

  ATI HD5650 nVidia'da neye denk geliyor ? nVidia'nın dizüstü ekran kartlarındaki GT335M serisini geçiyor mu ?
  Selamlar,

  Intel i5 520M / 2.40ghz / 3 MB önbellek
  4 GB RAM / 1066mhz / DDR3
  1GB nVidia GT335 ekran kartı (paylaşımsız)

  LG R590-UARL4BT

  Dizüstülerle pek aram yoktur ama mecbur almak durumundayım. Bu laptop her türlü 3D programlarla rahatça çalışmamı, kısa sürede render almamı ve güncel oyunları oynamama imkan verir mi ? AMD kullanıcısıyım ve ilk kez Intel alıcam, i5 520M çift çekirdekmiş, işimi görür mü ?
  Arkadaşlar,

  Foxconn A69 anakarta
  GeForce 512mb 8500GT ekran kartına
  AMD64 x2 +5200 işlemciye
  4gb 800 mhz DDR2 ram'e sahibim

  yazın tüm sistemi değiştircem ama içimdeki ihtirasa yenik düştüm, overclock yapmak istiyorum.

  Anakart CD'sinde İşlemci ve Ekran kartının mhz'leri ile oynamama yarayan bi yazılım çıktı ama sormadan denemeyim dedim.

  Bu sisteme overclock yapılır mı ?
  arkadaşlar elimde IBM R31 laptop var, yıllar önce anakartı yandı çokta masraf çıkarttı, forumda görmüştüm laptop ekranından monitör yapan bi arkadaşı fakat ben bunu bilgisyarcıya baksın diye verdiğimde vidaları yalama etmişler.

  ekranı almak için şu vidayı zarar vermeden nasıl çıkartabilirim

  arkadaşlar,
  2 gb 800 mhz ddr2 ram kullanıyordum, üstüne 2 gb 800mhz ddr2 kingston ram aldım, taktığımdan beri bilgisayar açılışta iki kere bipliyor ve 0.5 saniyelik bi süre içinde NVRAM CHECK yazısı gelip gidiyor.

  + PC sorunsuz çalışıyor. (BIOS dahil)
  + eski ram ile yeni ram'in zamanlamaları farklı.
  + BIOS'u resetledim

  iki kere biplemesi normalmidir ? sorun var mıdır ? varsa nedir ?
  Hakkında
  Konum: Seçiniz
  İlgi Alanları: VFX, SFX, Fotoğraf ve Film
  Forum İmzası:
  Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat diyoruz...
  Hakkımda:
  Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat diyoruz...

  ╔════════════════════════════════╗
  PC diye çağırmayın darılır, onun bir adı var "Emektar"
  AMD Athlon 64 x2 +5200Foxconn A69 Motherboard
  Kingston 4 GB 800mhznVidia 8500GT 512MB
  1st Monitor: 19" Samsung 932B+
  2nd Monitor: 32" Panasonic TX-32L HD TV

  LG R590 UARL4BT : i5 520M 2.40 ghz
  6 GB 1066 mhznVidia GT335M 1GB
  ╚════════════════════════════════╝
  Temel Bilgiler ve İstatistikler
  Aktiflik: Şu anda DH'de değil
  Son Giriş: 8 yıl önce
  Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
  Mesaj Sayısı: 239
  Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 247
  İkinci El Bölümü Mesajları: 0
  Konularının görüntülenme sayısı: 37.273 (Bu ay: 463)
  Toplam aldığı artı oy sayısı: 5 (Bu hafta: 0)
  En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
  Mesajları
  İkinci El Referansları
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.