C

Yüzbaşı
01 Mart 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 45 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar bu iki kulaklığıda yeterince kullandığımı düşünerek bi karşılaştırma yapmak istedim. Malum ikiside 150$ civarı ve bence hiçde az bi para değil. Herzaman deneyerek alma imkanımız olmuyor. Şunu ilk başta söyleyimki audio konusunda uzman değilim ve çok tecrübem oldunuda iddia etmiyorum. Sadece gözlemlediğim farkları yazmaya çalışacağım.

Ben aslında mid ağırlıklı kulaklıkları seviyorum. R07 den sonra Ortofon E-Q7 almayı düşünüyodum ama malum fiyatı 300$ civarı ve son zamanlarda konuşulan gümrük muafiyet sınırı ile tercihimi PFE den yana kullandım. Ne alaka diyeceksiniz, anlatacağım ama başta söyleyeceğim şey çözünürlük, neyse...

İki kulaklıkda iyi yani hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız diyorum. Ama küçük detaylara önem verenler için önemli farklar var diyebilirim. Dap olarak elimde sansa fuze var, maalesef iki kulaklığıda amfi ile kullanma imkanım olmadı. Yanı buraya yazacağım farklar amfi ile biraz farklılık gösterebilir. Neyse

MALZEME KALİTESİ, KONFOR ve İZOLASYON

R07 çin malı ama tabir caizse adamlar taş gibi malzeme kullanmışlar. jack kısmı çok sağlam, kablosu içten sarmallı dışı yumuşak plastik ve gerçekten sağlamlık hissi çok iyi diyebirim, kasa kısmıda (nekadar doğru oldu bilmiyorum) plastik ve bi kaç ufak tefek işçilik hatalarından başka evladiyelik olur diyorum. PFE nin yapımında kullanılan malzemeler ise beni hayal kırıklıpına uğrattı. jack düz, kablosu sert plastik gibi (acayip) ince yüzü zımpara gibi ve her an kopacakmış gibi. Nazlı çiçeği çok dikkatli kullanıyorum, yoksa dalı kırılacak sanki. Daha iyi olabilirdi

R07 nin silikon uçları çok sert, kulağa oturmuyor ama çift katmanlı uçlar fena değil. Ben hybrit uçlarla kullanmayı tercih ettim. Kasası çok hafif ve bi süre sonra nerdeyse varlığını hissetmiyosunuz. Uzun otobüs yolculuğunda kullanmıştım bi kaçkere, inanın 5-6 saat kulağımdan hiç çıkarmadım diyebilirim. Çünkü hiç rahatsız etmiyor. Bu süre sonunda doğal olarak birazda olsa acı hissi duydum ama, 1-2 saatlik kullanımlarda kulağı hiç acıtmıyor. İzolasyon için aynı şekilde olumlu konuşamam, iyi değil ama yinede müzik açıkken çokda sorun olmuyor. Sadece biraz detay kaçırabiliyosunuz. PFE nin ise silikon uçları çok yumuşak ve kulağa iyi oturuyor. Aslında benim kulak kanalım biraz dar ama normal kişiler için iyi olacağından eminim. İlk kullanımlarda beyninizin içinde biraz basınç hissedebiliyosunuz ama alışınca okadarda sorun olmuyor. Çok uzun süreli kullanımlar için uygun değil bence, en fazla 2 saat sonra kulaklarınızı epey acıtabilir. Sonuç iem bu elbette birazcık acı olacak . PFE nin izolasyonu daha iyi, hata R07 ye göre çok daha iyi bu konuda.

SES KALİTELERİ

En önemli kısım elbette. R07 için inceleme dışında çokda fazla bişey yazamam aslında, hasan çok güzel anlatmış. Mid ağırlıklı ve çoğu frekansalarda biraz sönük kalması, yanlış anlaşılmasın boğuk değil. Sadece biraz perdeli gibi, ama öyle sanıyorumki bu kulaklığın ses rengi ile alakalı. Yoksa adamlar temiz ses iletimi için gümüş tel kullanmazlardı diye düşünüyorum. Zaten PFE ye geçiş yapmamdaki asıl nedende bu, PFE nin parlak, temiz ve doğal ses vermesi.

R07 nin midleri çok hoşuma gidiyodu aslında. Vokaller okadar iyi olmasada vurmalı, üflemeli, yaylı enstürümanlarda daha doğru ve gerçekci ses veriyodu PFE ye göre. Zaten PFE nin en sevmediğim tarafıda bu, keman sesleride çok parlak ve hiç gerçekci değil. Vokallerde bence PFE de daha doğru. Detay olarak ise R07 daha iyi gibiydi, bu belkide sahnenin etkisindendir. Abartmıyorum R07 de bazı mid sesleri kafamın arkasından geliyormuş gibi hissediyodum , enstürüman ayrımı daha iyiydi ve konumlandırmaları çok başarılıydı bence. Herbirini ayrı ayrı seçiyosunuz (ama biraz sönük bi sesle). PFE nin sahnesi biraz dar gibi geldi, sesi daha düz R07 ye göre. Ama çözünürlük açısındanPFE çok daha iyi. R07 de daha fazla detay var dedim ama bazende terside olabiliyor bazen.
Mesela şimdiye kadar fazla duymadığım basgitar seslerini PFE de çok net bi şekilde duyuyurum. Belki iyi bi amfi ile R07 nin çözünürlüğü artabilir ama maalesef ben deneyemedim.

Tiz seslerde ise PFE hem önde hem daha detaylı hemde netliği çok iyi R07 ye göre. Midleri seviyorum, ama benim gibi tiz sevenler mutlaka PFE yi daha çok beğenecektir. Nede olsa armatür sürücülü. PFE de ses okadar temizki bazı türlerde boşluğa düşürebiliyor, jazz diyebilirim mesela. Müziğinbaşlarkenki az enstürümalı halinde cidden aralarındaki boşluğu hissedebiliyosunuz. PFE müziğe hiç bişey katmıyor, kaynakta ne gelirse onu duyuyorsunuz. Bu yönü ile R07 çok renkli, kimilerinin tercihi böyle oluyor ama benim tercihim doğal sesden yana. Zevkler tartışılmaz elbette...

Bass şiddeti olarakda hemen hemen aynı diyebirim, ama derinlik netlik ve uzama hususuna PFE çok çok iyi R07 ye göre. Benim şimdiye kadar duyduğum en kaliteli bass lar PFE de. Yapay müzikler için şiddeti yeterli diyemem ama bass da kalite diyosanız kesinlikle PFE diyorum

Evet farklarını söyledim, ama genel olarak arada öyle dağlar kadar fark yok bence. İki kulaklığında birbirlerine üstün yanları var gördüğüm kadarı ile. Sonuç olarak diyebilirimki renkli ses, geniş sahne diyenler için R07 yi, Sesde netlik ve doğallık arıyorum diyenler için PFE yi öneririm. Şu kadar söyleyim eğer rock ve türevlerini ağırlıklıolarak dinliyosanız benim gibi PFE alın derim. Yoksa benim içim ikiside çok güzel kulaklıklar

Arkadaşlar şimdilik aklıma gelen farklar bu kadar, ama benim aklıma gelmeyipde sizin aklınıza gelen başka bişey olursa cevaplama çalışırım

Saygılar Fatih...
Arkadaşlar bugun fuzeyi pc de şarj edip çıkardım. Açılıp kapandıktan sonra şarkıları görmedi. Güncelleme falanda yaptım ama kâretmedi. Cihazı kendi içinde formatladım, sonra pc de biçimlendirmeye çalıştım ama biçimlendirmedi. Daha önce başına böyle bişey gelen varmı? Yardımlarınızı bekliyorum
Arkadaşlar telefon temiz ve sorunsuz. Sadece kapağın üst kısmında biraz açılma var ama sorun olmuyor, çok dikkatli bakınca belli oluyor. Almayı düşünen olursa gittigidiyor üzerinden satabilirim. Fotoğraf makinem olmadığı için resmini koyamıyorum. İsteyen olursa telefonu msn den gösterebilirim. Kulaklığı ve şarj aleti orjinal değil. Fiyatta anlaşırız
Hakkında
Forum İmzası:
Bugün olup da yarın olmayan herşey yalandır
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 811
İkinci El Bölümü Mesajları: 179
Konularının görüntülenme sayısı: 22.163 (Bu ay: 84)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.