Yarbay
16 Ağustos 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
57 üye
Görüntülenme
Toplam: 502 (Bu ay: 7)
Gönderileri

Öncelikle merhaba arkadaşlar, umarım iyisinizdir.

Bulunduğumuz konumda Vodafone çekmiyor ve yakın zamanda altyapı ile ilgili herhangi bir planları olmadığını söylüyorlar. 2 sene boyunca defalarca şikayet kaydı açtım (BTK, Vodafone vs.) onun haricinde tavsiye üzerine Vodafone’un üst düzey yöneticilerine mail attım fakat sonuca ulaşamadım. Aklıma vakti zamanında bir forum üyesine Vodafone tarafından ücretsiz yollanan 4G sinyal gücü yükselten modem benzeri alet geldi fakat Google’da farklı anahtar kelimelerle arama yapmama rağmen bir sonuca ulaşamadım. Vodafone tarafından yollanan, modeme benzeyen ve 4G sinyalini artıran bu aletin adını, modelini bilen var mı? Parayla temin etmem mümkün mü bu cihazı?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Bazı arkadaşlar “kardeşim 2 senedir telefonun çekmiyor, neden başka operatöre geçmiyorsun?” diyebilir. Burada sorun şu ki üniversitede sadece Vodafone düzgün çalışıyor fakat evimde ise Vodafone düzgün çalışmıyor. Operatör değiştirirsem bu sefer evimde düzgün çekecek fakat okulda sürüneceğim. Haliyle bu 4G sinyal gücünü artıran aleti temin edebilirsem sorunum çözülmüş olacak.

Malum yaz geliyor, senelerdir kullandığım USB vantilatörleri muhtemelen taşınırken attığımdan aynısını almak için Amazon’a girdim ve fiyatın diğer yerlere göre yarısı olduğunu gördüm. Yazın çok işe yaradığından ve piyasaya göre çok uygun olduğundan sizinle de paylaşmak istedim.

Çok çok kuvvetli bir fan beklemeyin arkadaşlar ama hafif ve yeterli bir esinti yaratıyor, sizi serinletiyor. PC masasında falan efsane iş görüyor, komidine koyup Powerbankle bağlayınca da müthiş kullanışlı oluyor.

Piyasa fiyatları:

Bu laptop çantasında falan kolay taşınabilir, ışığı olduğundan güzel duruyor ve esnek olduğundan istediğiniz yere göre basitçe yönlendirebiliyorsunuz. Pervane ve Kasa arasında bir yay var, bu yay pervanedeki ışıkların yanması için yapılmış ancak ben onu söktüm, daha hızlı dönüyor fakat ışığı yanmıyor. EDİT: YAYI SÖKMEYİN 2. DE YAYI SÖKEYİM DERKEN LEHİMİ ÇIKARTTIM, TEKRAR LEHİMLE UĞRAŞIYORUM

S-link SL-UF02 Anahtarlı + Ledli Usb Fan https://www.amazon.com.tr/dp/B07DB61MQD/ref=cm_sw_r_cp_api_i_MRZ7S5XQKKX04RY7VHMH?_encoding=UTF8&psc=1

Bu ürün daha sessiz çalışan ve daha kaliteli bir ürün bana göre.

Mack MCF-14 BK Masaüstü Metal USB Fan, Siyah https://www.amazon.com.tr/dp/B07D7C8DFX/ref=cm_sw_r_cp_api_i_Z3ME8ZED19R9J2T9V7VS?_encoding=UTF8&psc=1

Merhaba. Ufak bir çantanın içine acil durumlar için ve kamp için bir Güneş paneli sistemi yapayım dedim fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor ya da ben hesabı beceremiyorum. Aşağıya günlük kullanmayı planladığım aletleri ve benim hesabımı ekliyorum. Umarım bir yerde hata yapıyorumdur zira benim hesabıma göre büyük bir batarya gerekiyor. Hadi bataryayı halletsem bu sefer de o batarlayaları doldurmak için (İdeal Güneş ışığı ortamı sağlandığında bile) büyük paneller gerekiyor.

Sormak istediğim şu: Kayıplar hariç hesabım doğru mu sizce? Kayıpları hesaplamadan bile portatif olması zor bir sistem ortaya çıkıyor ve bu mantıksız geldi.

Ampuller gerçekten bu kadar çok enerji harcıyor mu?

Hesabımda hata var mı? Varsa nerede var arkadaşlar. Yardımınızı beklemekteyim, sevgiler.

Amazon'da gezerken Mophie Powerbanklere denk geldim, Amerika fiyatı 35$ olan powerbankleri 136TL'ye, Apple'da 1.129 TL olan powerbankleri ise 378 TL'ye satıyorlar. İhtiyacı olan varsa bir bakmasında yarar var, 6.7K olan modelden daha önce arkadaşıma getirtmiştim ve ölçtüğümde gerçek kapasitesinin 6830 Mah. olduğunu gördüm. Bilen bilir, 10000 Mah denilen powerbanklerin altında bazen gerçek kapasitesi 6-7000 olarak ufacık yazarlar. 1,5 senedir haftasonu hariç her gün deli gibi kullanmama rağmen pil kapasitesinin %92'sini koruyor hala ve kasa kalitesi iyi. iPhone 5S çıktığında D&R'dan aldığım şarjlı kılıfları bile hala çalışıyor.

Biraz reklam gibi oldu ama Mophie, Türkiye'de pek bilinmediğinden yazayım dedim.

Mophie Univ Powerstation Usbc Pd 9.7K -Siyah

Teknik Özellikler:

18W USB-C PD ile hızlı şarj (iPhone ve iPad'i hızlı şarj ediyor, denendi.)

Powerbank'in kendisi Type-C ile 15W ile şarj oluyor.

‎17.8 x 3.65 x 10.8 cm; 100 gram

Walmart fiyatı: 543,22 TL

Amazon Türkiye: 136,16 TL

Mophie Powerstation Wireless XL Lightning Port Qi Kablosuz Şarj Destekli Taşınabilir Pil (10000 mAh) - Siyah

Apple Türkiye: 1.119 TL

Amazon Türkiye: 378,62TL

Bir güneş paneli sistemi toplayayım dedim ve balkona kurdum test amaçlı. Akü kontrol cihazı 12V aküyü 24V algıladı ve boş olduğunu düşündüğümden kendi haline 12V’a kadar biraz olsun, sorun çözülene kadar sökerim dedim.

Fakat kabloları söküp taktığımda 24V ibaresi 12V olarak değişti ve şu an %100 dolu gösteriyor, Voltaj ise 15.2V civarında. İnverter kullanıp boşaltsam, elimde şu an inverter yok.

1) 12V aküyü 15.7V’a çıkarttığım için patlama ihtimali var mı? Varsa ne yapmalıyım?

2) İnverter olmadan aküyü boşaltma şansım var mı? USB ile boşaltmaya kalksam işim çok zor çünkü fabrika çıkışı 105Ah olan 2 aküyü paralel bağladım.

Durum biraz acil arkadaşlar, yanma ve patlama tehlikesinden korkuyorum açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar,

Çok gerekli olmadığından uzun süre kullan at tipi pil kullandım fakat şimdi ihtiyaçtan şarjlı pile geçeyim dedim. Şarjlı pil paketinde ‘Şarj dolu olarak gelir’ gibi bir ibare vardı. Ancak bugün şarj edeyim dedim üstünde yazan değer 1.2v olmasına rağmen 1.32V gibi bir değer çıktı ve şarj aleti (Nitecore D2) şarjı boş gibi gösterdi. Muhtemelen 1.4v-1.5v arası bir maksimum değeri vardır zaten fakat benim merak ettiğim şey şu: Bu alet pili tamamen boş gösteriyor, dolduracağım diye pili patlatmasın ? Eneloop Pro ve GP denedim ikisinde de pil boş gösteriyor ve 1,35 V gibi rakamlara rahatça çıkıyor, devam etmeden çıkarttım pilleri.

Pilleri kendi haline bırakayım makine %100 mü yapsın? Yoksa şu voltajdan fazlası zararlı dediğiniz bir limit mi var?

Not: Makine Ni-Mh/Ni-CD olduğunu algılıyor ve -DV/Dt diye bir moda geçiyor.

Ssss

Merhaba arkadaşlar. MagSafe şarj aleti aldığımdan beri bilgisayardaki USB-C çıkışıyla normal şekilde kullanıyordum. Fakat son bir kaç gündür kullanılamaz hale geldi. Önce şarj ediyor fakat 2 saniye sonra şarjı kesiyordu, çözümü buldum ve paylaşmak istedim. Google'dan aratanlar bir çözüme ulaşabilir böylece.

1) Denetim masasından Aygıtlar ve Yazıcıları açın

2) Apple MagSafe Charger'ı bulup özellikleri tıklayın.

3) Donanım sekmesine tıklayın

4) Bu kısımda en üsttekine tıklayıp özellikler diyin.

5) Ayarları değiştir

6) Sürücü sekmesine gidin ve aygıtı devredışı bırakın

7) Kabloyu söküp tekrar takın

Düzelmiş olması lazım.

Umarım birilerine yardımcı olur.

Merhaba arkadaşlar,

Başlığa göre ilk akla gelen repeater kullanmak fakat hem birazdan bahsedeceğim sebep hem de bir kaç yazı okumam sebebiyle bir bilene danışmak istedim.

Eski evimizde modem tam evin ortasındaydı ve haliyle hiç çekim sorunu yaşamıyorduk. Şimdi ise modem evin bir köşesinde olduğundan diğer köşede bağlantı sorunları yaşıyoruz. Daha önce yurt odamda internet çekmediği için TP-Link RE220 Repeater almıştım ve orada işimi görmüştü ancak evde denediğimde 80-85 mbps olan internet hızımı 20-30 mbps civarına çektiğini gördüm, artan Ping de cabası. Çok uzattım direkt sorulara geçeyim:

Dipnot: Evin diğer köşesinde internet az da olsa çekiyor, tamamen çekmiyor değil fakat 85 mbps internet 6 mbps oluyor.

1) Benim repeater ile yaşadığım 85 mbits’i 20-30’a indirme durumunu daha iyi bir tekrarlayıcı ile çözebilir miyim yoksa genel olarak repeaterların tamamında bu sorun var mıdır ?

2) Repeater yerine mesh kullanımı nasıl oluyor ve uygun bir cihaz önerebilir misiniz?

3) Mesh ile kablo çekmem gerekir mi? Çünkü modemin yerini değiştirsem evin ortasından internet kablosu geçecek ve pek istediğimiz bir şey değil, kablosuz halletmek istiyoruz.

şimdiden teşekkürler arkadaşlar, umarım Yardımcı olursunuz.

Merhaba arkadaşlar,

iPad Air 4 (Type-C) için HUB arıyorum. Temel amacım görüntüyü TV’ye aktarıp Netflix izlemek, IPTV görüntüsünü TV’ye aktarmak ve nadiren de olsa monitöre bağlayıp office uygulaması kullanmak.

Şimdi Apple’ın adaptörü tam istediğim şekilde. (HDMI + Type-C + USB girişi var) Fakat ona 950₺ vermek de içimden gelmiyor pek açıkçası. Onun replikaları da satılıyor ancak markası vs. belli olmayan, uyumluluk sorunu yaşatması mümkün ürünler. Belkin, UGREEN, Baseus, Anker vs. gibi markaların bu tarz HUB’larından sorunsuz kullanıp, önerdiğiniz bir model var mı?

Temel olarak HDMI ve şarj edebilmem için Type-C kesinlikle olmalı. Mouse ve klavyem Bluetooth destekli olduğundan USB elzem değil fakat USB belleğe vs. veri aktarmam gerekirse diye olması iyi olur.

Apple’ın adaptörünü ekleyeyim:

Hakkında
Meslek: Elektrik-Elektronik Mühendisi
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Dell G5 5590
Otomobil
Honda Civic RS
Otomobil
Volkswagen Transporter
Mobil cihaz
iPhone 12 256 GB RED
Operatör
Vodafone
ISS
Türk Telekom
Oyun Platformu
PC
Takım
Fenerbahçe
Steam
l3ortacine16
Tablet
iPad Air 4 (2020)
Kulaklık - Amfi
Beats Audio
Kulaklık - Amfi
Bang&Olufsen H3
Kulaklık - Amfi
Xiaomi Airdots TWS
Modem
Asus DSL-AC51
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 gün önce
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 18.687
İkinci El Bölümü Mesajları: 218
Konularının görüntülenme sayısı: 1.607.494 (Bu ay: 5.188)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 15.415 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.