T

Yüzbaşı
22 Temmuz 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 125 (Bu ay: 2)
Gönderileri

Şaka ise hiç komik değil .

https://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/2897064-bakan-koca-hedef-yazdan-once-100-milyon-doz


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile konuştuk. Sorunun aşı sayısı değil o aşıların ne zaman teslim edileceği olduğunu söyledi. "Biz yaz gelmeden 100 milyon doz aşı ile 50 milyon vatandaşımızı aşılamak istiyoruz" dedi. "Ortalıkta dolaşan listelerdeki dozları o ülkelere ne zaman verecekler kimse sormuyor. Yangın var. Bize Nisan'a kadar lazım" dedi. Bakan Koca Biontech'ten de 25 milyon doz aşı geleceğini açıkladı. 

Dün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile bir kez daha konuştuk.

Aşı ile ilgili yaptığım programlar, yazdıklarım söylediklerimin ile ilgili bazı konuları anlatma ihtiyacı duymuştu Bakan Koca.

İlk konumuz benim ısrarla Çin aşısı demekten kaçındığım Çin’de üretilen ve şu anda piyasaya verilmeye hazır hale gelmiş 3 aşı arasındaki tek “İnaktif” aşı olan Sinovac’ın “Coronavac”ı idi.

Bakan Koca, bu aşının Endonezya’da açıklanan ilk faz 3 nihai sonuçlarından oldukça memnundu.

“Yüzde 97 etkinlik açıklandı. Bu oldukça sevindirici” dedi ama asıl önemli olanın birkaç gün sonra netleşecek olan Türkiye’deki 3. Faz çalışma sonuçları olduğunu ekledi.

Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya. Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var. Böyle bir anlaşmayı, herhangi bir aşı firması ile yapabilmiş başka ülke yok” dedi.

Ben de “Fahrettin Bey sorun da burada zaten. Ben de Sinovac’ın aşısına karşı değilim. İyi bir aşı olduğunu yaptığım araştırmalar sonucu düşünüyorum. Ama diyelim ki 3. Faz sonuçları olumsuz çıktı ve beğenmedik. Elimizde başka aşı yok. Tek sepetten çıkacak yumurtalara bağladık kendimizi” diyorum.“Haklısınız ama başka sepet de yoktu” diyor ve anlatıyor Bakan Koca:

“Keşke bizim bu aşılar için ne uğraş verdiğimizi vatandaş bilse. Emin olun diğer firmalar ile ilgili görüşmelerimizde geç kalmadık. Ama vermediler ya da bizim istediğimiz sürede veremediler. Pek çok firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle. Mesele süre idi. Ne zaman verileceği. İki firma bize süre konusunda istediğimize yakın tarihlerde aşı verebileceğini söyledi o zaman. Biri Sinovac (Çin), diğeri Astra Zeneca/Oxford (İngiltere) erken dönemde aşı temin edebilecek olanlar bunlardı. Astra Zeneca sonuçlarda sorun yaşayınca onlarla anlaşamadık. Ama hala önümüzde o olasılık var. Astra Zenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o. Moderna ise sizin de bildiğiniz gibi ABD dışına satılamayacak ilk dönemde.”

Bunun üzerine sorum şu oldu, “Sayın Bakan, diğer ülkeler nasıl alabildi peki Biontech ve Moderna aşılarını?”

“Fatin Bey, sürekli listeler dolaşıyor sosyal medyada ve medyada. Amerika 600 milyon doz, Hindistan 1,4 milyar doz, İngiltere 300 milyon doz, Almanya 300 milyon doz gibi sayılar. Biz bunların arasında 50 milyon doz ile altlarda gösteriliyoruz. Ama şunu kimse sormuyor. Bu bahsedilen dozlar bu ülkelere ne zaman verilecek bu aşılar ne zaman halka ulaşacak ve uygulanacak. Alacaklar da ne zaman alacaklar meselesi var. Bunların büyük bölümü 2021 sonuna kadar hatta daha sonrasına söz edilen sayılar. Biz ise acilen bu aşıları istiyoruz. Yazdan önce istiyoruz. İngiltere aşı yapmaya başladı bugün. Peki kaç doz? Ay sonuna kadar 600 bin doz. Almanya Nisan sonuna kadar 11 milyon doz yapabilecek. Yani 5,5 milyon kişi. Biz ise Nisan sonuna kadar 50 milyon dozu kesinlikle dağıtıp, aşıyı yapmış olacağız. Ama bizim asıl hedefimiz o tarihe kadar 100 milyon dozu temin edip, yapmış olmak. İnaktif aşıların üretimi daha kolay ve hızlı olduğu için biz hızlıca Sinovac’tan temin edebiliyoruz. Hala diğerleri ile de görüşmelerimiz sürüyor. Çok açık söylüyorum bizim hedefimiz 100 milyon dozu en geç Nisan sonuna kadar temin edip, uygulamış olmak. Sonrası zaten yaz. Biz yazdan önce 50 milyon vatandaşımızı aşılamış olmak istiyoruz. Bu sayıya ulaşmamız şart.”


Biontech’in sahibi Türk bilim insanı Prof. Uğur Şahin ile yapılan görüşmeyi soruyorum Bakan’a, “Biontech ile görüştünüz. Onlar da kendi ülkelerine aşı vermek istediklerini söylediler. 1 milyon doz hemen sonrasında 5 milyon doz verebileceklerini söyledikleri söylendi. Ne oldu Biontech aşısı? Niye almadık ya da alamadık?”

“Almadığımız doğru bilgi değil. Biontech aşısı da gelecek. Üretimi zor bir aşı, taşıması belirli koşullara bağlı bir aşı. Onlarla da bir yere vardık. Yıl sonuna kadar 25 milyon dozu verebilecekler. Biz bunu erkene çekmeye çalışıyoruz. Yoksa Biontceh aşı da gelecek. Mesele zamanlama. Biz yazdan önce istiyoruz. Yangınımız var. Bir an önce söndürmemiz lazım. Ama Biontech aşısı da gelecek.”

“Ne zaman gelecek Fahrettin Bey?”

“Yeni yıla kadar bir kısım gelir. Nisan’a kadar gerisi gelsin diye uğraşıyoruz. Bize Nisan’a kadar en 100 milyon doz gerek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Nisan ayında bu belayı bitirmek, gündemden düşürmek istiyoruz. Bu yüzden tüm aşılarla ilgiliyiz.”

“Biontech daha pahalı diye mi istemiyoruz diye düşünüyor bazıları?”

“İstemiyoruz diye bir şey yok. Alacağız. En az 25 milyon doz alacağız. Fiyat da pahalı değil. Bizim Biontech ile anlaştığımız fiyat Çin aşısını aldığımız fiyat ile aynı.”

“11 dolar mı yani?”

“Hemen hemen.”

“İlk çıkan aşılardan biri Rus aşısı idi ama sonrası gelmedi. Ne oldu Ruslara?”

“Bu bir Adenovirüs aşısı. Sorun GLP şartlarına uygunluktan çıktı. (GLP şartları iyi laboratuvar uygulamaları, Good Laboratory Practice demek.)Rusya buna uyamadı. Bu nedenle DSÖ’nün ve dünyanın bu aşıyı alması mümkün değildi. Bizde de bu aşının ruhsat alması mümkün değil. O yüzden ilgi alanımızın dışına çıktı.”

“Sayın Bakan bu kadar aşıyı yani 100 milyon dozu bulsak da, yapmak kolay mı, burada da sorun olacak diyenler var. Avrupa’da pek çok ülke ön hazırlık yaptı. Biz ise yapmadık. ”

“Haklı bir soru. Ama merak etmeyin. Biz yaparız. 1. Kademe sağlık hizmetinde dünyanın en iyilerinden biriyiz. Bu yüzden çok fazla ekstra hazırlığa gerek yok. Ama hazırlığımızı elbette yapıyoruz. İddia ediyorum Avrupa’da bu aşıyı en hızlı uygulayabilecek ülkelerden belki de birincisiyiz. Bir de İngiltere hızlı uygulama kapasitesine sahip. Almanya da hazırlık yaptı. Pek çok ülke aşı gelse bile çok hızlı uygulayamayacak. Bizde sorun çıkmaz. Çok hızlı uygularız. Mesela ben ilk sağlık personeline yapılacak olan ilk aşıların 1 gün içinde yapılıp bitirilmesini istiyorum ki yapacak durumdayız.”


“Ateş, halsizlik gibi yan etkilerden dolayı sağlık sistemi aksamasın sonra.”

“İnaktif aşıda böyle bir sorun yok. Yan etki dediğiniz ateş ve halsizlik çok çok az. Neredeyse yok gibi. Yan etkiler mRNA aşılarında sert oluyor. mRNA aşısı olan bazı deneklerimizde iki gün süren yüksek ateş oldu. Sinovac inaktif aşı ve böyle bir şey yapmıyor”

“Peki bazı sağlık personeli aşıyı olmak istemezse ne yapacaksınız?”

“Yapacak bir şey yok. Kimseye zorla aşı yapamayız ama tam hocalarımız belki de canlı yayında bu aşıyı olacaklar. Siz de canlı yayında olmak istediğinizi söylemişsiniz. Siz de canlı yayında olursanız seviniriz. Çünkü bu aşıların güvenli olduğunu herkes görüp; bilmeli. Siyasetçileri değil, bilim insanlarını öne çıkarıp güvenliliği göstermek lazım.”

Son sorum yerli aşı üzerine.

“Erciyes Üniversitesi’nde çalışılmakta olan bu aşı 1. Faz çalışmaları tamamladı ve çok olumlu sonuçlara ulaştı. Ama asıl önemli olan bundan sonrası Şimdi 2. Faza geçiyorlar ve biz de günbegün, anbean takip ediyoruz. İkinci faz için belirli miktarda üretim lazım. Bunun için anlaşmalarını yaptılar ve Türkiye’de üretim Pazar günü itibarıyla başladı (Trakya’da Koçak Farma tesislerinde üretiliyor deneme aşıları). Ardından hemen 2. Faz çalışmaları başlayacak. Bunu da hızlıca tamamlayıp 3. Faza geçmek ve Mart gibi de 3. Faz çalışmalarını bitmek arzusu içindeler. Biz de bu süreci hızlandırmaları için elimizden gelen desteği veriyoruz, vereceğiz. Bu türden her çalışmayı destekliyoruz. İnşallah her şey beklendiği gibi gider ve sonuçlar istendiği gibi olursa Nisan ayında elimizde yerli aşımız da olur.”

“Peki üretebilir miyiz?”

“Üretiriz.”

Sistem özellikleri

RM850 Alındı

İşlemci : 10700k
Ekran kartı : RTX 2080 Super
Anakart : MSİ MPG Gaming Edge Wifi
SSD : 8200 512gb
Bellek : 3600mhz cl16
Kasa : Quartz pro
tavsiye edebileceğiniz bir psu var mı ?

Başlıkta da belirttiğim gibi uyumlu ram arıyorum yardımcı olabilir misiniz ?
Bütçe 1.5k
Merhaba arkadaşlar
Başlıkta da yazdığı gibi güncel oyunları sıkıntı çıkarmadan oynatacak bir sistem almayı planlıyorum.
* Monitör dahil değil
Yurtiçi Kargodan 2 tane sms geldi gönderi kodları vs yazıyor kargo gönderenler bilir standart smsler. Kargoluk bir durum yoktu her ihtimale karşı nişanlımı aradım alışveriş yaptın mı diye hayır cevabını alınca. Gönderileri sorguladım bulunduğum şehirle alakası olmayan bir şubeden şahsım adına başkasına kargo gönderilmiş. Durumu fark etmemle birlikte hemen YKMH'ni aradım görüşmemde gerekli bilgileri alıp şube ile iletişime geçtiler onlardan da bilgi alamayınca bana şubenin numarasını verip görüşmem söylendi. Şubede görevli arkadaş kargoyu teslim edenden kimlik almıyor musunuz diye sorduğumda bize Gittigidiyor kodu verdiği için almadık diyor. İptalde etmiyorlar kargoyu. topu Gittigidiyora attılar. Orayla iletişime geçtiğim de görevli de kargo şubesi kimlikte yazarken hatalı yazmıştır diye ilk baş onlara attı dedim görüşmemde sizin verdiğiniz kod ile işlem yapıldığını söylüyorlar kargo şirketi diyorum öyle bir durum yok sizin verdiğiniz kod ile bu kargolar gönderilmiş diyorum. Müşteri Hizmetlerinde çonuç Gerekli birimlere iletiyorum .

Daha önce başına gelen çıkar mı nasıl bir süreç izlediniz.
GG ve Kargo şirketi hakkında dava açmaya hazırlansak ne çıkar
bunun Mh nasıl bağlancaz arkadaş her menüsü otomatik cevap xxx

" hepsiburada & n11 " iki ürün alacaktık 3d secure şifreleri gelmiyor . Banka sorun operatörde diyor "enpara"


EDİT : TT MH işlem yaptı yapmasına da 72 SAAT beklemem lazım mış böyle kepazelik yok !!!
SATILDI ...
Şu Modeli almayı düşünüyorum Epson WorkForce WF-2670DWF Kartuş işini nasıl halledebiliriz . Bilgisi olanlar cevap verebilir mi ?
fotoğraflar uygulamasından görüntüle dediğimde " uzaktan erişim çağrısı başarısız " hatası veriyor
mağaza pencere açılıyor geri kapanıyor
hesap makine & groove de aynı şekilde
Hakkında
Konum: Adana
Forum İmzası:
Amazon.de Tüm RTX 3000 SERİSİ TEK LİNKTE

////////////////////////////////////////////
İşlemci INTEL Core i7 10700k  ll Ekran Kartı : Emanet Sapphire Nitro+ RX 5700 XT / Asus Rog Strix RTX 3080 OC Edition 20GB/16GB artık kaç çıkarsa ( Bekleniyor )ll Monitor : AOC CQ32G1 2k 144Hz 1Ms llAnakart : Msi Meg Z490 UNiFY  ll SSD XPG 512GB SX8200 PRO + 1 TB SX8200 PRO  ll RAM : Corsair Vengeance RGB Pro 8x2 CMW16GX4M2Z3600C18 ll PSU Corsair RM850 ll Logitech G29  ll ll  Yakında LGCX55
Sistem ve Tercihleri
ISS
TTNET
ISS
TTNET
Takım
Fenerbahçe
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 19 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 7 ay
Mesaj Sayısı: 623
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 975
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 5.227 (Bu ay: 220)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 481 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.