Binbaşı
18 Ocak 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme
Toplam: 39 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir HDD almayı düşünüyorum. Sistemimde şu anda takılı 2 tane 320 GB Samsung, 1 tane 1 TB WD Green, 3 tane de SSD var. İşletim sistemi ve online rekabetçi oyunlar için SSDleri kullanıyorum. Single player oyunlar için 320 GB olan HDD yi, download ve kurulum dosyaları için diğer 320 Gb lık HDD yi ve Film arşivi için de 1 TB lık HDDyi kullanıyorum.

Şu anda yapmak istediğim yeni bir Yüksek kapasiteli HDD alıp 320 liklerden kurtulmak (320 GB lık HDD oyunlar için yetmemeye başladı). Bunu yaparken de ilk düşündüğüm 2 TB lik bir HDD alıp bölümlere ayırmak, ayırdığım bölümlerin birini download ve kurulum amaçlı geri kalan bölümü de oyunlara ayırmak.

Burada aklıma takılan bir kaç sorun var.
* 2 TB lik HDD yi bölümlere ayırdığımda download için bir kısmı çalışacağından ilerleyen dönemlerde performans sorunu yaşar mıyım? Download işlemi sürekli HDD yi meşgul edeceğinden sıkıntı olur mu? Bir yandan oyun oynarken bir yandan download yapıldığında sorun teşkil eder mi?
* Onun yerine 1 TB lik bir HDD alıp hiç bölümlere ayırmadan oyunlar için sadece onu kullanıp 320 liklerden birini download için kullanmaya devam mı etmeliyim?
* Bu ihtimaller sonucunda hangi HDD markasını ve modelini seçmeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir oyuncu koltuğu almayı düşünüyorum. Dxracer serisi kafama yattı ancak fiyatları çok yüksek.
Kafamda şu an 3 model var. Fikri, deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Modeller şunlar;
https://www.adoremobilya.com/max-office-racing-yonetici-ve-calisma-koltugu-siyah-gri
https://www.adoremobilya.com/manager-elite-yonetici-koltugu-ozel-islenmis-soft-deri-siyah
http://www.hepsiburada.com/porsche-makam-koltugu-siyah-p-OFISCLKEL018
Arkadaşlar merhaba,

Herkes 144 hz mönitörde oyun deneyiminin çok farklı olduğundan bahsediyor. 144 Hz bir mönitör kullanırsan diğer mönitörlere bakmazsın diyorlar.

Ancak şurasını anlayamadım bir türlü;
Bir Monitörden verim alabilmek için yenileme hızının FPS ile aynı olması gerekmiyor mu?
Yani 144 Hz bir mönitörden verim almak için 100-140 FPS arası almak gerekmez mi?
Bu bilgi yanlış mı?

Yanlış değilse; Güncel oyunların %90'ında High ya da ultra ayarlarda bu FPS değerlerini almak çok zor (Eğer GTX980 ti ya da 390x iniz yoksa) . Kullananlar nasıl verim alıyorlar?

Yanlışsa, düşük FPSlerde de (60 -30 arası) standart 60hz mönitöre göre gerçekten çok fark ediyor mu?

1000-1500 Tl lik bir yatırım yapmadan önce emin olmak istedim.
Arkadaşlar,

İki gün önce Rival 100 aldım.
İlk izlenimlerimi kısaca paylaşmak istedim.

* 4-5 Yıldır, Kinzu kullanıyordum. Ellerim de küçük olduğu için o boyuta yakın bir mouse olmasını istedim. Bu anlamda benim için tutuşu, ergonomisi muazzam. (Rival 300 mesela çok daha büyük)

* Kaplamasını çok beğendim. Güzel bir hissiyat veriyor. Siyah olanını aldım; kaplaması diğerlerinden farklıymış sanırım. Ona dikkat etmek lazım.

* Tuş basımlarını beğendim. Ama sol tuş sağ tuşa oranla daha güzel basıyor. Nasıl tarif edeyim bilemedim; klik hissiyatı daha fazla diyeyim.

* Düzenlenebilir renkli ışıkları da çok güzel olmuş. Onu da beğendim.

* FPS oyunlarda bir kaç saat denedim. (Rainbow Six Siege, Dying Light, Star Wars Battlefront). Kullanımı rahat, optiği benim için yeterli. Aiming konusunda Kinzudan iyi bile diyebilirim (henüz emin değilim). Doğru ayarla gayet iyi performans alınacağını düşünüyorum.

* Kablosu baya sıradan.

* Kutulaması sıradan, hiç bir özen, hiç bir ekstra yok.

* Sağ ve soldaki eller kaymasın diye konulmuş tırtıklar, bir süre sonra aşınıyormuş. Ne kadar süre bilmiyorum. Bana çok da gerekli gibi gelmedi.

* Steelseries Engine 3 güzel bir yazılım. Bütün renk, tuş ve hassaslık ayarlarını buradan yapıyoruz.

* CPI (DPI) ayarı 250 den başlayıp 4000 e kadar çıkıyor. Ama 400, 800 olmuyor (Bu baya ilginç). 250-500-1000-1250-1500-1750-2000 diye gidiyor.

Özetle; 150 TL'ye aldığım (Muhtemelen biraz araştırarak daha da ucuza alınabilir) mouseu ben çok beğendim. Steel series ismine göre bazı eksikleri olduğu gerçek. Ama sonuçta Rival'in kırpılmış, daha cebe uygun bir versiyonunu yapmak istemişler (Hatta Rival adını bu mouse yüzünden değiştirip Rival 300 yaptılar).

Almak isteyen, sorusu olan arkadaşlara cevap vermekten memnuniyet duyarım.

Edit: İlk resimde göreceğiniz üzere kaplamasında ikinci ayında, aralıksız 8-10 saat kullanım sonunda deformasyon oluştu. Sebep sadece ellerin terlemesi ve sanırım aşırı sıcak.
Hatta o gün sol tuş tutukluk yaptı. Bir daha yapmadı. Ama bu mevzular büyük bir eksi.
Almayı düşünenler bu ihtimalleri göz önünde bulundursun.

Arkadaşlar merhaba,
Amd Fx 8320 den Intel i5 2500K ya henüz geçiş yapmış biri olarak hem yıllardır kafamdaki sorulara cevap bulmak hem de son günlerde forumda Amd Intel muhabberlerine farklı bir bakış açısı getirebilmek adına yapmış olduğum küçük benchmark testlerini sizlerle paylaşmak istedim. Testleri Intel tarafında imzamdaki sistemle, AMD tarafında ise FX 8320 + Gigabyte 990XA UD3 ve yine diğer bileşenler aynı kalmak kaydıyla gerçekleştirdim.
Bütün testler 1920 x1080 ve default ayarlarda gerçekleştirildi (Sadece Heaven's da Maximum ayarları da ekledim).

Göreceğiniz üzere Heavens daki minimum FPS yi dahil etmediğimizde ortalama %10-15 arası bir artış yakaladım.
Bu artışın Min fps haricinde neredeyse hiç bir faydası yok. Günlük kullanımda da 2500k nın aman aman bir farkını görmediğimi itiraf etmeliyim.
Bu arada AMD çok ısınıyor diyenler baksın işine. Yok öyle bir şey.
Bu işlemleri yaparken AMD Max 40 derece idi, Intelde ise 60 dereceyi gördüm.
Günlük kullanımda ise AMD 25-30 derece, Intel 30-35 derece arası çalışıyor.
Sıcaklıklardan da bahsettik ama ne anlama geldiğini de bilmemiz lazım. Arkadaşlar AMD bir işlemci 80-85 derece skalasında kendini kapatır, Intel'in eşiği 98 derecedir.
O yüzden o bundan daha çok ısınıyor lafının hiç bir değeri yok (OC rekorları denemiyorsanız).

Ancak.
Öncelikle şu Min FPS olayı hiç de yabana atılacak iş değil arkadaşlar. Mevzuya yumuşak bir giriş yapmış olmam gerçekleri ne yazık ki değiştirmiyor.
Min Fps dediğiniz şey "ekran kartı takılıyo yea" sandığınız anlar var ya işte onlar kardeşim. Kaymak gibi giden bir oyunda ani bir donma oluyorsa emin olun bu ekran kartından kaynaklanmıyor.
Online oyunlarda, yüksek grafikli oyunlarda oyunun performansı sizin min FPS nizdir. Ani bir 180 derece dönüş yaptığınızda "hık" diye bi an yaşıyosanız arasıra, %99 İşlemciniz AMD dir. (%99 dedim bak %1 lik başka bir sebep bıraktım)
Inteli taktığımdan beri Ani FPS düşüşü yaşadıysam da inanın hatırlamıyorum.

Bunun yanında SSD testlerinde aldığım sonuçlardaki farklar da cabası. İnsan ne olursa olsun fiyat performans bir SSD aldığında 540m/s okuma yazma hızını görmek istiyor.
Yeni aldığınız bu SSD nizi Amd bir anakarta taktığınızda da ne yazıkki moraliniz bozuluyor. Intel chipsetli bir anakartla ürünün özelliklerindeki değeri alınca da sevindirik oluyorsunuz.

Ayrıca Ram ayarlarıyla oynadığmda yaşadığım ve giderebilmek için binbir dereden su getirdiğim AMD li sistemime karşı Intel de hiç bir problem olmadı. Olduysa da anakart "Hacı yanlış yunluş işler yapıyon, yapma. Doğrusu budur" diyerek gayet güzel olaylara müdahele etti. Bu anakartın özellikleriyle alakalı muhtemelen ama 10 yılda 3 adet AMD işlemci kullanmış biri olarak hep bu tarz sorunlar yaşadım. (Athlon 5200, FX 4100 ve FX 8320)

Yıllarca bize AMD sekiz çekirdekli işlemci yapıyor piyasayı silip süpürecek diyerek gaz verdiler. 5 sene oldu Cine Bench haricinde 8 çekirdeği kullanan uygulama görmedim ben :)
8 çekirdekli işlemcilerden bahsetmişken AMD ile Inteli yanyana... yazacaktım utandım bak :)

Velhasıl kelam, siz milletin boş boş sentetik testlere bakarak anlattığı hikayelere inanmayın arkadaşlar. Şu anda AMD ile kurabileceğiniz her sisteme 100-200 lira ekleyerek Intel bir sisteme sahip olabilirsiniz. He 50 liranın hesabını da yapmak zorundaysanız da (ben yıllarca yaptım) AMD işlemcili bi sistem her türlü işinizi görür. Sadece fazla gaza gelen arkadaşlara aldanmayın yeter.

Bir de bi arkadaş "AMD Fury GPUların lansmanını yaparken Intel işlemci kullandı" yazmıştı bi yerlerde. Aslında herşeyin özeti de bu.

Başka bir internet sitesinde ATI vs NVIDIA başlığında şöyle bir yazı yazmıştım onu da yazının sonuna sıkıştırayım;

"10 senede sırasıyla; 8800 gt, hd 5770, hd 5850 (crossfire) , hd 6870, hd 7850 kullandım. şu anda (iki aydır) gtx 970 kullanıyorum. evet, gtx e hiç birine vermediğim kadar para verdiğim doğrudur ama - kartın performansını geçiyorum - nvidianın yazılım desteği gerçekten farklıymış. mesela az önce gugılda black ops için optimum ayarları aradım. direk geforce sayfası geldi. şimdi bilgisayarımdaki diğer oyunlardan bir kaçını arattım (metal gear, assasin's creed, witcher 3, fallout 4) yine ilk sırada geforce sayfaları geldi. şiir gibi de anlatmış adamlar. ati de hiç böyle şeyler gördüğümü hatırlamıyorum. bunun yanında, neredeyse her oyunda bir imzası var adamların. oyun introlarında ati logosu gördüğüme sevindiğim zamanları hatırlıyorum yav :). nvidia iyiymiş hacı. kart da at gibi maşallah."
Arkadaşlar merhaba,
İmzamdaki sistemde bütün sata portlarım dolu.
Yeni bir ssd sipariş verdim ve bu ssd yi sisteme bağlayacağım.
Haliyle, çıkaracağım HDD'yi takmak için PCI SATA bir kart almaya karar verdim.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/4-port-pci-sata-kart-2-adet-sata-kablo-hediye-190049917#product-detail

Bu ürünü buldum. Özelliklerine bakınca sata 3 e kadar detekliyor demişler.
Aklıma takılan şu; Amazon dahil tüm sitelere baktım, bu ürünün muadili her kart bunun fiyatının 4-5 katı.
Alınır mı? İşe yarar mı? Bi katakulli olma ihtimali var mı?

Konuya hakim arkadaşlar cevap verebilirse çok sevinirim.
Arkadaşlar
Sistemimi upgrade etmek üzereyim.
Ekran kartı olarak evga gtx 970 seçmiştim ancak araştırınca aynı fiyata sapphire r9 390 almaya karar verdim. Burada da şu sorun ortaya çıktı; ekran kartının boyutu. Cm 690 II kasam var. Ekran kartı uzunluğu 304 mm olarak belirtilmiş, r9 390 nın boyu ise 308 mm.
Bilgisi olan var mıdır? Sığar mı? Yapabilecek bir şey var mı? Sığdıran gordunuz mu?
Arkadaşlar
İmzamdaki sistemde değişiklik yapmak istiyorum ve artık intel-nvdia ikilisini denemeye karar verdim. Bunu yaparken de ddr4 uyumlu bir sistem düşündüm.
Gigabyte ga-z170-hd3 anakart
İntel i5 6600k skylake
Corsair vengence lpx ddr4 2400 mhz bellek
Evga gtx 970 acx2.0 ekran kartı

Düşünüyorum.
En çokşuphelendiğim anakart açıkçası. Tavsiyesi veya fikri olan var mı acaba?
Arkadaşlar,
2007-2008 şampiyonlar ligi Fenerbahçe'nin Inter'i 1-0 yendiği maçın ingilizce anlatımlı özet videosunu bir türlü bulamadım.
Torrentler dahil her yere baktım.
Elinde olan ya da nerden bulabileceğimi bilen varsa süper olur.
Arkadaşlar, Çok konu var farkındayım ama Benimki birazdaha spesifik.
Xbox'ı sadece kinect için almayı düşünüyorum.
Normalde PC oyuncusuyum,3 monitor Eyefinty'li bir pc setupım mevcut. Misafir geldiği zaman ya da eşimle beraber oynayabilmek için alacağım.
Yani FPS'ydi stratejiydi, bu tür oyunları konsolda oynamak gibi bir niyetim yok.
Dans, fitness ve spor paketleri oynayabilmek temel amacım;
Şu ürünler gözüme ilişti;
http://www.teknosa.com/urunler/125084007/x360-250gb-kinect-konsol-kinect-adventures-kinect
http://www.vatanbilgisayar.com/microsoft-xbox-250gb-kinect--wireless-controller-kinect-adventures--kinectspo.html
http://www.n11.com/xbox-one-konsol-500-gb-kinect-sports-P51227261
http://www.vatanbilgisayar.com/microsoft-xbox-one---kinect-oyun-konsolu.html

Hangisini almalıyım?
Fiyat farkına değer mi?
Fikir verebilir misiniz?
Hakkında
Meslek: Yazılım
İlgi Alanları: Pc, Oyun,
Forum İmzası:
Asus Sabertooth P67 // Intel Core i5 2500K // Corsair Vengeance Pro DDR3-1866Mhz CL9 (4x2) 8 GB // EVGA GeForce GTX 970 SSC ACX 2.0 // Samsung 850 EVO 250GB SSD (OS) // OCZ Vertex 4 128 GB SSD // WD Cavier Black 1TB 7200 RPM 64 MB Cache // WD Green 1 TB 7200 RPM 32 MB Cache // BenQ ZOWIE XL2411 144Hz (24") // BenQ FP222W 60Hz (22") // HP x2301 60 Hz (23") // Corsair AX650 PSU // Corsair Obsidian 750D Case // Corsair Hydro H60 // Corsair K70 Lux Keyboard // Corsair M65 Pro RGB Mouse // Bose Companion 2 Series II // Sony SA-W2500 Subwoofer // Logitech G930 Headset // Sony MDR-XB600 Headphones// Logitech Attack 3 Joystick // Logitech F710 Gamepad // Logitech Driving Force GT // Everest DLK-T9S Gaming Keyboard // Steam Link // Steam Controller // Epiphone Les Paul 100 :)
Forum İkinci El İmzası:
Asus Sabertooth P67 // Intel Core i5 2500K // Corsair Vengeance Pro DDR3-1866Mhz CL9 (4x4) 16 GB // EVGA GeForce GTX 970 SSC ACX 2.0 // Samsung 850 EVO 250GB SSD (OS) // OCZ Vertex 4 128 GB SSD // 2 x Samsung 320 GB 7200 RPM 16 MB Cache // WD 1000 GB 7200 RPM 32 MB Cache // Seagate 1000 GB 7200 RPM 32 MB Cache// BenQ ZOWIE XL2411 144Hz (24") // BenQ FP222W 60Hz (22") // HP x2301 60 Hz (23") // Corsair AX650 PSU // Cooler Master CM 690 II // Corsair Hydro H60 // Bose Companion 2 Series II // Sony SA-W2500 Subwoofer // SteelSeries APEX 350 Keyboard // Corsair M65 Pro RGB Mouse // Logitech G930 Headset // Logitech Attack 3 Joystick // Logitech F710 Gamepad // Logitech Driving Force GT // Everest DLK-T9S Gaming Keyboard // Steam Link // Steam Controller //
Hakkımda:
Asus Sabertooth P67 // Intel Core i5 2500K@4,3 Ghz // Corsair Vengeance Pro DDR3-1866Mhz CL9 (4x4) 16 GB // EVGA GeForce GTX 970 SSC ACX 2.0 // Samsung 850 EVO 250GB SSD (OS) // OCZ Vertex 4 128 GB SSD // WD Cavier Black 1TB 7200 RPM 64 MB Cache // WD Green 1 TB 7200 RPM 32 MB Cache // BenQ ZOWIE XL2411 144Hz (24") // BenQ FP222W 60Hz (22") // HP x2301 60 Hz (23") // Corsair AX650 PSU // Corsair Obsidian 750D Case // Corsair Hydro H60 // Corsair K70 Lux Keyboard // Corsair M65 Pro RGB Mouse // Bose Companion 2 Series II // Sony SA-W2500 Subwoofer // Logitech G930 Headset // Sony MDR-XB600 Headphones// Logitech Attack 3 Joystick // Logitech F710 Gamepad // Logitech Driving Force GT // Everest DLK-T9S Gaming Keyboard // Steam Link // Steam Controller // Epiphone Les Paul 100 :)
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.574
İkinci El Bölümü Mesajları: 136
Konularının görüntülenme sayısı: 53.465 (Bu ay: 127)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 374 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.