C

Onbaşı
20 Kasım 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 59 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar.

Bilgisayarımda nedendir bilmiyorum windows tam açılacağı sırada reset atıyor. Windows yazısından sonra mavi ekran geleceği sırada böyle oluyor. Sorun ramleri 800 Mhz 3-3-3-9 (bu ayarlarda ramlerin stabil olduğu kanıtlanmış) ayarlarına aldıktan sonra oldu, biosta default ayarlara alsamda düzelmiyor. Biosa reset attım ama sorun aynı şekilde devam etmekte. Başka ramlerle de denedim yine aynı sorun oluyor. Parçaları söktüm biraz bekleyip taktım, ancak bu sefer de windows yazısının geleceği sırada siyah erkran öylece kalıyor hiçbir kıpırdanma olmuyor. Winsowsta sorun var da ondan mı yoksa bileşenlerden mi anlayamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum, okuyan, ilgilenen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.
Merhabalar.

Arkadaşım PC'mde oyun oynarken PC reset atmış kendiliğinden. Baktığımda masaüstündeydi fakat bilgisayar takılmış hiçbirşey çalışmıyordu, ne mause ne klavye. Kapatıp tekrar açtım fanlar çalışmaya başlar başlamaz tekrar kapandı sonra tekrar açıldı fanlar yine çalışır çalışmaz geri kapandı. Tekrar açıldığında ise fanlar çalışıyor ancak görüntü gelmiyor. Kapatıp her açtığımda aynı sorun var, fanlar çalışıyor ama görüntü yok.

İşlemciyi ve soğutucusunu, ramleri, ekran kartını çıkartıp tekrar taktım hardisk bağlantı kablolarını çıkardım kontrol edip tekrar taktım, sorun çözülmedi.

Sorun ne olabilir, bileşenlerden biri arızalı mı. Yardımlarınıza ihtiyacım var fikri olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.
Merhabalar.

Gigabyte P35-DS3L (rev 2.0) anakartım ve E5200 stok fanlı işlemcim var. İşlemci M0 revizyon ve VID değeri 1.22. Ramler ise Team Extreme 2x1 gb 1066 MHZ 5-5-5-15, mavi soğutuculu olanlardan.

İşlemciyi 11.5 x 300 = 3.45 Ghz ve 12.5 x 280 =3.5 Ghz de çalıştırabildim, voltaj ayarlarını, RAM zamanlamalarını auto yaparak. Ancak bu değerleri tekrar denememde Windows'u başlatamıyorum. Mevcut sistemle işlemci ile hangi sınırlara ulaşabilirim bilmiyorum. İşlemci ve RAM voltajlarını hangi değerlere almam lazım ve RAMlerin voltaj ve saat hızlarını hangi ayarlarda yapmam daha doğru olur. Kafama göre voltaj verip yanlış bişeyler yapmak istemiyorum, malum tecrübeli değilim pek. 3.7, 3.8 gibi değerlere ulaşabilmem mümkün müdür? Bir de RAMlerin SPD değeri 800 olarak gözüküyor, 1066 olarak gözükmesi gerekmiyor mu?

Yardımlarınıza ihtiyacım var arkadaşlar, RAM, kuzey köprüsü ve CPU yu hangi voltajda hangi ayarlarda çalıştırmam doğru olur.
Grid oynarken kasadan ara ara çok hafif tık diye bi ses geliyor her ses gelişinde oyun 5-10 saniye donup kalıyor sonra kaldığı yerden devam ediyor. En sonunda dondu kaldı ardından mavi bir ekran geldi "fiziksel bellek" gibisinden başlayan baya bi uzun yazı vardı, 1 saniyede kaldı okuyamadım. Reser attı fakat açılırken bilgisayarda windows yazan yerde kalıyor, çok çok uzun süre bekleyince açılıyor ve o zaman da bilgsayar çok yavaş çalışıyor.

Bu sorun daha önceden de oluyordu fakat reset atmamıştı, yazılımsal olduğundan şüphelenip format atıyordum oysa atalı 1 gün dahi olmadı. Hızaşırtmadan kaynaklanabileceğini düşünüyorum fakat biostan eski ayarlara alsam da düzelmiyor, formattan atmaktan da bıktım

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...
Windows Xp yüklü P4 3.0 Ghz işlemci, 1.25 gb ram ve x1650 pro agp ekran kartı mevcut sistemim var. Grid oyununu yükledim açtım fakat oyunun menüsünde çok ağır bilgisayar, 1-2 fps de. Grafik ayalarını mümkün olduğu kadar düşürdüm birşey farketmedi, 5 dakikada zoraki oyuna girdim. oyunda tam tersine akıcı şekilde oynayabiliyorum hiçbir sorun yok, menüye gelince yine aynı durum.

Donanımsal mı yazılımsal mı sorun bilmiyorum. Sistem yetmese oyunu oynayamazdım sanırım yine birkaç fps de olur diye tahmin ediyorum ama yarış içinde gayet iyi.

Konuyu umarım doğru yere açmışımdır. Sorunun çözümü için yardımlarınızı bekliyorum.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 181
İkinci El Bölümü Mesajları: 148
Konularının görüntülenme sayısı: 30.696 (Bu ay: 71)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.