Yüzbaşı
05 Kasım 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 233 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Geçmişte Strix 3080 10gb kullanmış birisi olarak bu konuyu uzuncadır düşünüyordum. Youtube üzerinden ekran kartı tamir videosu izlerken ve Nvidianın yaptığı hileler 3080 10gb> 12gb hatıra gelince bu işin pratiği var mı diye sorular canlandı.

Derken bir iki tıklama sonrası youtube da bu şahsın böyle bir yükseltmeyi başardığını hatta 2080ti kartı bile 22gb rame yükselttiğini izledim...😯

https://www.youtube.com/watch?v=14jzlR4yGCQ

Malum oyunlar artık aşırı vram tüketiyor, 3080nin performansı gayet başarılı lakin VRAM olarak kısıtlanmış durumda bunu bizzat farklı oyunlarda defalarca yaşadım gpu VRAM tüketimi sürekli %100 sınırında oluyordu. Böyle bir yükseltme örneğin laptop 3080ler gibi 16gb veyahut x2 olarak 20>22gb bir mod nasıl bir performans getirisi olur diye sorular getiriyor insanın aklına 🤔

Böyle bir çılgınlığı düşünen var mı?

Uzun zamandır böyle bir projeyi yapmayı düşünüyordum lakin elimde toplu para olması gerektiğine kendimi şartlamıştım. Şimdi bu kararımdan vazgeçtim yavaş, yavaş ve projemi geliştirerek ilerlemek istiyorum. Bismillahirrahmanirrahim!

1- Masayı mdf lam olarak yapmaya karar verdim. İlk başlardam ham mdf üzerine astar+boya yapmayı düşündüm lakin maliyeti arttırdığından siyah yüzeyli mdf de karar kıldım.
2- MDF lamın siyah rengi soluk kalacağından, masanın dış kısmına Parlak Siyah Folyo, iç kısmına ise Siyah Karbon Folyo kullanmaya karar verdim.
Dış kısıma uygulanacak Parlak Siyah Folyo;

İç kısıma uygulancak Karbon Folyo;

3- Masanın içinde oluşacak hava giriş çıkışı beni en çok uğraştıran konu olmuştur. Sistemin olabildiğince cam tablaya yakın olması ve yeterli boşluğu ayarlamak uzun iş.Fan giriş ile çıkış aralarındaki mesafe, eğimler ve yükseklik farkları çok mühim konu...

4- Giriş fanları masanın sağ altındaki 45 dereceeğimde 2x120mm olarak konumlandırmayı düşündüm...

5- Paintten kırmızı ile çizdiğim 3cmlik çıtaların göze görünmeyen kısımlarını 10x10mm kestirmeyi düşünüyorum, rgb led için perde kornişi vazifesi görecek.

6- Eski bilgisayar aksamın güç panelini masanın ön sağ kısmına konumlandırmayı düşünüyorum :)

7- Masanın yan panellerine Asus rog veyahut Aorus çıkartmaları vurmayı düşünüyorum :)

Parçaların 18 x 2100 x 2800 mm MDF Lam üzerinde dağılımı, değişiklik olmaz ise bir tabakanın 3/4'ünü alacak

Ayriyetten projemin aynısını yapmaya niyetlenen olursa maliyetlerimi düşürmek adına 50 liraya tüm ölçüleri kağıda dökülmüş vaziyetten ve sketchup dosyası olarak satabilirim. :) Gelişmeleri burada sizinle paylaşacağım, parçaların kesimlerini aralık ayında yaptırmayı düşünüyorum. Sistem su soğutma olacak aliexpressten gerekli parçaları sepete attım.

Arkadaşlar ekran kartım gtx470 Battlefield 4 oynarken oyun haliyle directx 11 ile açılıyor. Oyunu directx 9 ile çalıştırmak için cfg dosyası oluşturup gerekli komutları giriyorum ama nafile. Şimdi directx 11 ile oynamak istediğimde oyun aşırı kasıyor ve oyunu directx 9'da oynamak istiyorum bunun için neler yapmam gerekli ?
Arkadaşlar işletim sistemimin directx11'ini dx10 olarak ayarlamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? İnternette uzun süredir arıyorum bir çözüm yolu bulamadım. Oyun oynamak istediğimde dx11de açılıyor herhangi bir cfg ayarlarıyla bile dx11i kapatamıyorum.
Arkadaşlar dx11i nasıl kapatabilirim birkaç consol komudunu .cfg dosyası haline oyunun içine atıyorum ama kapanmıyor beta sürümde kapanıyordu. Oyunu asırı kasıyor dx11i kapatmam lazım ne yapabilirim ?
arkadaşlar ubisoft anno onlineyi duyurdu.oyun tarayıcı üzerinden oynanıyormuş ben e mail adresimi verdim ama herhangi bir şey olmadı.acaba daha start vermedilermi yoksa ayrıyeten yapmamız gereken başka işlemler varmı ?
Arkadaslar ekran kartıma Orj Bıos Atıcagım yalnız Bıosu Yukleyebılecegım herhangı bır probram elimde yok Gıgabyte vga bıos programı kartı tanımıyor sizden yardım beklıyorum

teşekkürler...
Beyler modern warfare 2 multide fps problemim var fps başta 60larda sabit vsync açık ike kapattıgımda ise 90-91 arası geziyor ekran kartına oc yaptıgımda bile fark değişmiyor ... bu fps problemini nasıl çözebilirim net fpsyi alamıyorum
beyler elimde orjinal cd key var steamden aktive ettiğimde "İvalid Product Code" diye bir hata veriyor.Bu keyi sonrada oyunu setuptan kurarken deneyim dedim setuptada aynı hatayı alınca sizede sorayım dedim bir çözümü varmı yoksa key ölümü. ? +Steam bana böyle bir link veriyorhttps://support.steampowered.com/kb_article.php?p_faqid=276
Evt Beyler Hepimiz buraya İstatistiklerimizi Koyabiliriz (: Startı Başlatayım...

Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
intel
Mobil cihaz
samsung
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 802
İkinci El Bölümü Mesajları: 70
Konularının görüntülenme sayısı: 19.979 (Bu ay: 240)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 290 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.