L

Çavuş
09 Eylül 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 36 (Bu ay: 0)
Gönderileri

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada PTT A.Ş’nin özel bir şirkete aktardığı 2 milyon doların kayıp olduğunu ileri sürdü. Yavuzyılmaz, kayıp paranın PTT Teftiş Kurulu raporlarında yer aldığını belirtti.2 milyon dolar buhar oldu iddiası: Paralar da, altınlar da kayıp!


Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, PTT A.Ş'de 2018 yılında 2 milyon doların kayıp olduğunu açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan ve kaynak olarak PTT Teftiş Kurulu'nun 2021 yılı raporunu gösteren Yavuzyılmaz, paranın buhar olduğunu söyledi.


2 MİLYON DOLAR NASIL BUHAR OLDU?

Ardında da vurgun yöntemini açıklayan Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

*2018'de PTT Genel Müdür ve yardımcısı kaynağından altın alım satım işi için bir şirketle 3 yıllık kar ortaklığı protokolü imzalar.

*Şirketin yönetimine PTT'den de bir daire başkanı girer. Ertesi gün bu şirkete, teminat dahi alınmadan, 2 milyon dolar aktarılır.

*Şirketin Ziraat Katılım Bankası ortak hesabındaki para, aynı bankada hesapları bulunan bir kısım şirket yöneticileri tarafından amacı dışında cari işlemlerinde kullanılır. Paranın 1,5 milyon dolarlık kısmı şirket kasasına nakit çekilir.

*Sonraki banka hesap hareketlerinde bu paranın izine bir daha rastlanmaz. 500 bin dolarlık kısmın ise Dubai'den altın alımı için teminat verildiği söylenir. Ancak bu altın alımının yapıldığı da tespit edilemez.

*Bu süreçler içinde PTT'ye bir kar payı da ödenmez. Neticede kamu kaynağı olan 2 milyon dolar buharlaşıp gider


Kaynak . Sözcü

Ev kiram 950 lira 818lira doğalgaz faturası geldi.

Su 24 TL geldi.

Diyecek laf bulamıyorum... Bakalım elektrik ne kadar gelecek...

Kış lastiği ile yola çıkanlar sonunda ya yolları kilitledi yada yollarda mahsur kaldı.

Bir kesim ulaştırma bakanlığına bir kesim İBB ye sallıyor ama en büyük kabahatli sürücüler

Kardeşim anladık kar lastiğiniz yok peki zinciriniz neden yok?

Devlet devlet diyorsunuz da sizin aklınız yok mu?

Bizim birader sıfır kış lastiği ile İkitelli de rehin kaldı.

Kış lastiği karda iş yapmaz. Şunu bir öğrenelim artık

2 saa


Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan çok sıyada ihale alan Turkon Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye'nin en büyük armatörü Nevzat Kalkavan'ın İsrail'e silah taşıyan Asiatic Island gemisinin sahibi olduğu ortaya çıktı.

ABC gazetesinden Serkut Bozkurt'un haberine göre, İtalya’da İsrail’e silah taşıyacak Asiatic Island isimli kargo gemisinin limana yanaştığını öğrenen işçiler, yaşam hakları için mücadele eden Filistinlilere destek olmak için gemiye yükleme yapmayı reddetti.

Asiatic Island isimli kargo gemisi bu cuma İtalya’nın Livorno limanına ulaştı. Cenovalı Otonom Liman İşletmeleri Kolektifi’nin ve WeaponWatch kuruluşunun hazırladığı raporla birlikte, L’Unione Sindacale di Base sendikasında örgütlü olan liman işçileri geminin İsrail’in Aştod limanına gidecek olan silah ve patlayıcılarla yükleneceğini öğrendi. Sendika, kısa bir süre sonra Asiatic Island gemisi dahil İsrail’e gidecek hiçbir geminin geçişine izin vermeyeceklerini açıkladı.

İTALYADA LİMAN İŞÇİLERİ SİLAH TAŞINMASINI ENGELLEMEK İSTEDİ

İtalya’daki liman işçileri, İsrail’e silah taşınmasını engellemek için limanlara gelecek olan diğer gemiler hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Sendika, dün itibarıyla düzinelerce zırhlı askeri aracın Molo Italia adlı başka bir gemiye yükleneceğini de öğrendi.

L’Unione Sindacale di Base sendikası üyesi işçiler Livorno’da eylem yapacaklarını açıkladı. İşçiler, Gazze’deki bombardımanın ve Filistinlilerin evlerini terk etmeye zorlanmasının son bulmasını talep ediyor.

GEMİ NEVZAT KALKAVAN'A AİT

İtalyan liman işçilerinin yükünü taşımadığı Asiatic Island gemisi Nevzat Kalkavan'a ait. Şirketin belgelerinde en altta geminin ismi yazıyor.

İlk adı geminin Murat K. İkinci adı ise Asiatic Island. Murat K olarak gemi kayıtlı iken bağlı olduğu şirket olarak Kalkavan yazıyor.


Asiatic Island gemisi Singapur Bandıralı olup 2016 yılında ismi Murat K iken değişiyor. Aynı künyede bulunan bilgilere göre geminin sahibi KALKAVAN şirketi.


Asiatic Liberty (Erkan K), Asiatic Horizon(Ceyla K), Asiatic King (Ecem Kalkavan), Asiatic Moon (Alkın Kalkavan), Asiatic Bay (Besire Kalkavan) olduğu görülüyor.

Bu gemiler ise Nevzat Kalkavan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Turkon Holding’e ait.


Kaynak ilerihaber.org

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, AA muhabirine, Türkiye'de önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlanması planlanan inaktif aşıların güvenilirliği ve gönüllüler üzerindeki aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı ile ve Pfizer BioNTech firmalarının geliştirdiği mRNA aşısının Faz-3 klinik çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Balık, her iki çalışmanın gönüllülerinin takibini de yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de Sinovac aşısının Faz-3 çalışmalarının sonuçlarının henüz açıklanmadığını belirten Balık, "Dünya Sağlık Örgütü de yaz aylarında açıkladı. Toplu olarak uygulanacak kitlesel aşılamalarda elinizdeki aşı yüzde 60-70 civarında bile etkili olsa bu aşı kullanılmaya değer bir aşı olarak kabul edilir bilim dünyası tarafından." diye konuştu.

Türkiye'de inaktif aşı çalışmalarına gönüllü olarak katılanlardan bir kısmında koronavirüs görüldüğü yönündeki iddialara ilişkin Balık, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki gönüllülerin sayısı 4 bine yaklaştı. Resmi olarak önümüzdeki günlerde Türkiye'nin Faz-3 çalışmalarının verileri açıklanacak. Ne kadar vakanın plasebo (boş aşı) tarafında ne kadar vakanın aşı tarafında görüldüğüyle ilgili net veriler aşı Türkiye'ye gelmeden kısa bir süre önce, testler yapılmadan ya da testler bitene kadar Sağlık Bakanlığına ön rapor olarak bildirilmiş olacak. O zaman bu rakamı daha net olarak söyleyebileceğiz. Ama her halükarda 12 vaka görülmüş olsa bile o kadar gönüllüye uygulanması göz önüne alındığında bunun oldukça düşük bir sayı olduğunu söyleyebiliriz. Bunların da plasebodan mı kaynaklandığını yoksa aşı yapılan taraftan mı kaynaklandığını henüz bilmiyoruz. Tüm bunları kesin olarak öğrenebilmek için birkaç gün daha beklememiz gerekiyor. Yaklaşık olarak aşının uygulanması bu ayın 24-25'ini bulacak. Bu süreye kadar da Türkiye'deki Faz-3 çalışmalarının ön raporuyla ilgili ön bilgiler Bakanlığa ulaşmış olacak. Tüm bu bilgilere vakıf olduktan ve analiz sonuçları çıktıktan, aşının güvenliği ve etkinliği konusunda sağlık otoritemiz kesin bilgiye sahip olduktan sonra toplumsal aşılanmaya başlanacak."

Pozitif olan bazı gönüllülerin boş aşıya denk gelenler olabileceğini belirten Balık, "İkincisi, aşı olduktan sonra vücudun bağışıklık yanıtı oluşturacağı yeterince süre geçmemiştir. Çünkü ikinci aşıdan 10 gün sonra aşı korumaya başlıyor. Bu süreden daha önce virüsle karşılaşmışsa bu kişiler ondan dolayı enfeksiyon almış olabilirler. Kaldı ki biz aşıyı olanlara da hastalığı geçirenlere de maske ve mesafe tedbirlerine uymayı öneriyoruz. Bunun nedeni şu, aşı olanlarda enfeksiyondan korunma, hastalığın ağır geçirilmesini önleme kesin olarak bilinen bir şey. Hastalığı ne oranda önlüyor veya enfeksiyonu aldıktan sonra başkalarına bulaşmayı ne kadar engelliyor, bununla ilgili bilgiler daha sonra ortaya çıkacak. Ön planda ağır hastalık geçirilmesini kesin önlüyor aşı, enfeksiyonun yayılma hızını kesinlikle yavaşlatacak, salgın hızını yavaşlatacak. Aşı tüm dünyada yaygın şekilde uygulanırsa bahar aylarında, yaza yaklaşırken enfeksiyonun hızında önemli ölçüde yavaşlama, sayılarda azalmayı göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Hastalığı geçirenlerinde bir süre sonra aşılanması gerekecek"

Koronavirüs geçirenlerin de aşı olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yaşandığına işaret eden Balık, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Faz-1, Faz-2 çalışmalarının sonuçları ve Faz-3'lerin ön raporlarına baktığımızda hastalığı geçirenlerin de aşılananların da bir süre sonra tekrar aşılanması gerektiğiyle ilgili bilgiler görülüyor. Hastalananların bir kısmında özellikle 3 aydan sonra ikinci kere hastalanma oranı var, çok fazla olmasa da. Aşının da koruyuculuk süresinin yaklaşık 6 ay ila 1 yıl olduğu öngörülüyor. Koronavirüsenfeksiyonlarının kalıcı bir bağışıklık oluşturmadığını biliyoruz. Grip aşısındakine benzer bir tablo bizi bekleyecek. Bundan 6 ay sonra mı 1 yıl sonra mı aşı yapılanlara tekrar aşı yapılacağıyla ilgili bilgiler daha da netleşmiş olacak. Aynı şekilde ikinci kere uygulamada tek doz yeterli olacak mı yoksa baştaki gibi iki doz arka arkaya yapılmak zorunda mı kalınacak bununla ilgili bilgiler Faz-3 çalışmalarının takibinden sonra ortaya çıkacak."

Gönüllüleri 1-2 yıllık sürelerle takip etmeyi sürdüreceklerini, aşının etkinliğiyle ilgili net verilerin 1-2 yıl sonra oluşacağını anlatan Balık, aşının acil bir durum söz konusu olduğu için yapıldığını belirtti.

Pandeminin tüm hızıyla devam ettiğini, ölümlerin olduğunu ifade eden Balık, bu hızla devam ederse ciddi anlamda hastalık yüküyle karşı karşıya kalınacağını, çok sayıda insanın hayatını kaybedeceğini söyledi.

Bilim dünyasının bu duruma çare üretmek zorunda olduğunu aktaran Balık, "Elimizdeki en önemli silah aşı. Bir an önce aşıyı insanlara kullanmaya başlamak salgının hızını yavaşlatmak açısından tek silah. Bundan dolayı ister istemez Faz-3 çalışmaları tümüyle yayınlanmasa bile uzun dönem sonuçlarını göremesek bile elimizdeki bilgilerle aşının güvenli ve etkili olduğunu görmek yeterli olacaktır." diye konuştu.

"Doğal yoldan yakın vadede bitmesi mümkün görünmüyor"

Yüzyılın felaketi denilebilecek bu salgının aşılarla sonlandırılabileceğini vurgulayan Balık, insanların hastalığı doğal yoldan geçirmesiyle bu salgının yakın vadede bitmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Sinovac aşısının klinik çalışmasına katıldığını, önemli bir yan etkiyle karşılaşmadığını belirten Balık, "Her iki grup aşıda da gönüllülerimiz ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadı. Hem Türkiye genelinde hem de dünya genelinde aşılarla ilgili önemli bir yan etki görülmedi. Görülen yan etkiler tüm aşılarda geçmişten bugüne kadar gördüğümüz klasik yan etkilerden farklı değil." dedi.

Balık, Sinovac aşısı ve mRNA aşısının çok sayıda kişide denendiğini hatırlatarak, "Güvenliğiyle ilgili sorun görülmediği, etkinliği de bariz şekilde görüldüğü için salgının hızını kesmek adına tüm dünya bir an önce aşıları toplumsal uygulamaya geçmeye başladı." diye konuştu.

"Çin aşısı terminolojisi yanlış bir algıya sebebiyet verdi"

İnaktif aşılara Çin aşısı demenin terminolojik olarak yanlış olduğunu vurgulayan Balık, şunları kaydetti:

"Çünkü bu aşıyı bulan Çinliler değil. İnaktif aşı teknolojisi çok eskiden beri uygulanan, birçok ülke tarafından yapılabilecek bir aşı türü. Bizde üretilecek, çalışmaları devam eden aşı da inaktif aşı. Çin aşısı terminolojisi yanlış bir algıya sebebiyet verdi. Burada önemli olan aşının nerede üretildiği, menşei, ülkesi değil, aşının çalışmalarının fazlarını yerine getirip getirmemesi. Çin menşeli Sinovac aşısı da bu aşamaları yerine getirdi. Kendi ülkemizde de bunun çalışmaları yapıldı. Toplumumuz güvenle Sağlık Bakanlığının onayladığı, kullanımına izin verdiği aşıları kullanabilirler, ister mRNA ister Sinovac olsun. Hangi aşıya erken erişebilirsek o aşıyı yaptırmalarını tüm halkımıza tavsiye ediyorum."


https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/koronavirus-asisi-ikinci-dozdan-10-gun-sonra-korumaya-basliyor/2070541

arkadaslar mobi tv usb tv kartının surucu cd sini kaybettim elinde olan yardımcı olabilirmi acaba 1 senedir kullanamıyorum
Hakkında
Konum: İstanbul, Kartal
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 49
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 184
İkinci El Bölümü Mesajları: 38
Konularının görüntülenme sayısı: 4.416 (Bu ay: 53)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 709 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.