Teğmen
04 Nisan 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 52 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba

Baslikta adi gecen monitorden iki adet almayi dusunuyorum. Aslinda 2312 ile 2212 arasinda kararsiz kalmistim ancak 2312 nin su anda stokta olmamasi beni 2212 'ye yonlendirdi. Bu monitoru kullananlar varsa yorumlarini alabilir miyim?

Benim su ana kadar okuduklarimdan edindigim izlenim.

Kontrast 2312 'e gore daha iyi.
Input lag 2312 'e gore daha kotu.
6 bit E-IPS panel kullaniyor.
Pivot

Oyun onceligim degil. Ara sira oynuyor da olsam monitorler daha cok dokuman ve cizim (akis semalari) agirlikli kullanilacak. Renk dogrulugu da onemli bir etken zira cok sayida uygulama taslagi goruntulenecek.

Su anda Samsung 'un 22" 2233sn modelini kullaniyorum. Sadece VGA cikisi destekledigi icin ozellikle projeksiyon veya tv ye baglanti yaptigimda ciddi bir titreme problemim oluyor. Degisiklik isteme nedenlerimden biri de bu (Renk dogrulugunun yerlerde surunmesinden bahsetmiyorum bile)

Yorumlar icin simdiden herkese tesekkurler...
Merhaba

Cuma gunu baslikta belirttigim islemciyi alacagim. Hali hazirda amd 7750 ile foxconn a7da-s uzerinde ocz reaper 1066 (2x2gb) calistiriyorum ancak ramler 1066 degil 800 mhz calisiyor.

Yapmak istedigim en basit haliyle yeni islemciye voltaj vermeyecek sekilde carpanla oynayarak 3.5ghz seviyesine cikarip ramleri de 1066 mhz de cift kanal olarak kullanabilmek.

Kullandigim anakart, ati in 790gx + sb750 sini barindiriyor.

Islemcinin carpanla oynayarak nasil 3.5ghz e cikarilacagini biliyorum, bu noktada bir problemim de yok. ote yandan ozellikle ramler konusunda biraz kafam karisti. Anladigim kadariyla reaperlari 1066 da calistirmak icin (uzerlerinde 1066mhz belirtiliyor olmasina ragmen) fazladan voltaj vermem gerekecek. Merak ettigim, mesela herseyi auto da biraktigimda spd den gerekli degisiklikleri kendi yapip (voltaj da dahil olmak uzere) 1066 mhz e cikarir mi yoksa elle mudahele etmem gerekecek mi?

Bir de 4 dimm slotu da dolu oldugunda bu yongaseti ve islemcinin 1066 da stabilite problemleri yasadigini ve bu konfigurasyonun amd tarafinda resmi olarak desteklenmedigini okudum. 2 modulde sanirim boyle bir problem yok, yani 1066 da cift kanal olarak kullanabiliyor olmam lazim diye tahmin ediyorum.

Kabaca yukarida bahsettigim amaca ulasmak icin nelere dikkat etmem ya da ne yapmam gerektigini merak ediyorum...

Yardimci olacak arkadaslara simdiden tesekkurler...
Merhaba

Bugun itibariyle sistemi basliktaki parcalari kullanarak upgrade ettim. Acikcasi eski 430 lu sistemime gore hatiri sayilir bir fark elde etmis gozukuyorum default hizlarda bile.

Ote yandan oldukca uzun suredir uzak kaldigim icin OC icin nasil bir yontem izleyebilecegim konusunda kafamda ciddi soru isaretleri var. BE edition 'in multiplier kilidi yok, bu yuzden 13.5 olan default degeri 15 e cikararak 200 MHz fsb uzerinden toplamda 3000 Mhz e cikabiliyorum ki bunu sanirim bios a girmeyi becerebilen her insanoglu yapiyordur. Benim derdim biraz daha farkli.

Kullandigim bellek OCZ Reaper serisinden 1066 lik 2x2GB lik moduller. CPU-z ile baktigimda calisma hizlarinin 400 oldugunu gordum. DDR 800 e kadar 1.8V ile calisiyor sanirim. 533 yani ddr8500 icin ise 2.1v istiyor. Zamaninda dfi 'in socket 939 lu boardunda athlon 64 3000 in hizinda oynamadan ya da cok az mudahele ederek mushkin redline xp leri ddr400 de 2-2-5 timing le calistirdigimi hatirliyorum, acikcasi merak ettiklerim de hemen hemen bunlarla ilgili.

Sorularim:

Islemci hizini default 'da birakip sadece bellek modullerini 1066 ya cekmenin yolu nedir? Bir kazanc saglar mi? Dezavantajlari ne olabilir?

RAM lere hic bulasmadan sadece carpanla oynayarak islemciye dokunmak daha mantikli bir cozum mu olur?

En iyi cozum hem islemciye hem de ramlere makul olculerde dokunmak midir? Eger oyleyse bunu nasil yaparim?

---

Bilgisayarda cok fazla oyun oynanmasi gibi bir durum yok. Tek oynadigim oyun world of warcraft. Zotac AMP 8800GT ekran kartim var ve yeni aldigim 22" lik Full HD monitorde, eski sistemin performansindan memnun kalmadigim icin donanim upgrade ine gittim. Acik konusmak gerekirse su anda da performanstan gayet memnunum ama acikcasi biraz kasiniyorum sanirim =)

Stabilite sinirlarina tecavuz etmeksizin, neler yapabilirim ve bunlari nasil yapabilirim merak ediyorum, bu mesaji atmaktaki amacim da zaten bu.

Ilgilenen herkese yardimlari icin simdiden tesekkurler.

Emre
Merhaba

PS3 için Motorstorm oyunum var (3. Bölge) . Online oynamak istediğimde update istediğini söyledi. Kabul ettiğimde update i çekmeye başladı ancak gecenin bir vakti (sabaha karşı 2 gibi) ve 4 mbps lik baglantiya ragmen neredeyse kagni hiziyla geliyordu.

Aynı sorunu benim disimda yasayanlar var mi? Update icin etkin sunucu o anda sisteme login olan kullanicinin tanimladigi bolge uzerinden mi belirleniyor yoksa direk bluray medyanın ait oldugu bolge uzerinden mi? Ya da konsolun bolgesinin bu anlamda ilgili sunucuyu secmede bir rolu var mı? (Avrupa bolgesi icinde bir kullanıcı yaratıp denedigimde de hizda bir degisiklik gormedim).
Merhaba

Özellikle Beşiktaş civarında PS3 için bu oyunu nereden alabilirim? Fiyatlar çok değişken. Açıkçası jelatinni ben açmalıyım gibi bir saplantım da yok. Fiyatı ne kadardır? Hatta genel olarak orjinal PS3 oyunlarının piyasa fiyatları ne seviyelerdedir? Interney üzerinden satış yapan e-ticaret sitelerindeki rakamlar biraz şişirilmiş gibi geldi bana.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler...
Selamlar bu iki modul arasında oldukca kararsız kaldım. Timingler bazında Redline farklı biçimde onde ote yandan voltaj ve etkilisogutma istiyor. GSKill daha yuksek hızlara çıkıyor ancak onun da timingleri pek iyi degil ancak 2.8-2.9 arasında bir degerle calisma konusunda problem yok gibi.

Sorun su ki su anda kullanmakta oldugum spcw kodlu işlemciyi birkaç ay içerisinde dual core lu bir modelle değiştireceğim ve bir işlemciye yaklaşık 800usd odedikten sonra açıkçası overclockla pek ilgim kalacağını sanmıyoruım. Bu nedenle bana x2 icin hem 200-220 mhz hızlarında cok dusuk timinglerle çalışabilen hem de mevcut işlemcim icin 1:1 gidebilen bir modul gerekiyor.

Açıkçası uc asagi bes yukarı iki modul de bu ozelliklere sahip gibi ancak gskill tccd den dolayı daha dusuk voltaj ihtiyacı ile one cikiyor sanirim.

Konu hakkindaki yorumlarınız merakla bekliyorum.
Bir konu hakkında bilgi almak istiyordum. Bu anakartla bölerek kullanabileceğim RAM ler nelerdir? Bir yerlerde BH5 lerle çok anlaşamadığını UTT lerin ise bölerek kullanılmadığını okudum. Bunlar ne kadar doğrudur? Daha doğrusu elimdeki anakarta uygun RAM seçeneklerim nelerdir?

SPCW Kodlu bir 64 3000+ var. OC potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyorum ama malesef RAM ler önümü tıkıyor. Düşüncem kaliteli bir çift RAM alıp DDR booster ile bu darboğazın önüne geçmek.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 434
İkinci El Bölümü Mesajları: 322
Konularının görüntülenme sayısı: 37.537 (Bu ay: 76)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 9 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.