A

Yüzbaşı
26 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar selfie kamerası salı akşamı çalışmaz oldu. Çarşamba günü apple desteğe bağlandım. Tanılar kısmında telefona diagnostic yaptılar ve kameranın arızalı olduğunu, servise gitmem gerektiğini
söylediler. Ankarada olduğum için birkaç servis ismi gönderdiler. Ancak bunların hiçbirisi resmi apple servisi değil, sanırım apple ile anlaşmalı özel yerler. İstanbul'a apple ın kendi servislerine mi göndersem? Daha önceden bu tarz durumla karşılaşan olduysa yol gösterebilir mi? Değişim mi olur, tamir mi?

İlk iphone um da garantisinin bittiği ay arıza yapıp çöp olmuştu. 3 sene iphone almadım, macbook ile entegrasyonu sebebiyle geçtiğimiz ocak ayında almıştım. Titiz kullandığım, hiç darbe almayan iphone un 7 ayda çıkardığı bu arıza canımı sıktı....
Herkese iyi günler diliyorum.
Forumda uzun zamandır birçok lastik tavsiye başlığında yorumlar yazıp sürekli continental, pirelli gibi testlerde başarılı olmuş; deneyimlediğim lastikleri tavsiye etmiştim.

Gel zaman git zaman araç değişiklikleri neticesinde 205 55 r16 gibi hesaplı bir lastik ebadından eşimin aracı 195 55 r16, benim aracım 215 55 r16 ara ebatlarına geçti. Hal böyle olunca continental gibi premium markalarda lastik adet başına 350-450 TL gibi fiyatlar çıkmakta.

Herkesin tavsiye etmesi, yerli malı olması sebebiyle Petlas markasını araştırayım dedim. Zira yakın zamanda 8 adet lastik alacağım. Google dan 2005-2006 yıl aralığını seçerek geçmiş tarihli arama yaptığımda yazlık lastik modeli olan pt515 modelinin ve kışlık lastik modeli olan w651 modelinin 2005-2006 yıllarından bu yana piyasada olduğu; herhangi bir güncelleme de olmadığını gördüm.

Alacağımız lastik en az 12 sene öncesinin deseni ve teknolojisi... Yeni model çıkmamış. Bu haliyle Petlas'ın yeni bir lastik modeli geliştirmesine dair haber var mı diye baktım ancak bu konuda da hiçbir haber yapılmamış. Bu hususu Petlas'a da online olarak soracağım.

Sizin fikirleriniz nelerdir? Yerli malı diyerek kıymete bindirdiğimiz Petlas rakip firmaların (misalen lassa) 2-3 kez yeni ürün çıkartmış olmasına rağmen bizi saf yurduna mı koyuyor acaba?

Güncelleme : Petlas'ın sitesinde bulunan iletişim kısmından yazdıklarımı google chrome ve firefox ile göndermem de mümkün olmadı. Faks göndereceğim.
Arkadaşlar konu çok ehemmiyetli olmayabilir ama memlekette her alanda "iş ahlaksızlığı" diz boyu olduğundan bu firmaları da ifşa etmek şart diye düşünüyorum. Son günlerde ekşi sözlükte rezalet başlıkları popüler olduğundan orada bir başlık açtım. Başlığın linki https://eksisozluk.com/18-ocak-2017-eureko-sigorta-ve-yol-assist-rezaleti--5281423

Bu firmalardan uzak durmanız adına ufak bir tecrübe olarak buraya da kopyalıyorum. 100-200 pahalı olsun da axa olsun anadolu sigorta olsun...

coluklu cocuklu aileyiz. eşim de rahatça kullansın, çocuğumuzu gezdirelim, hastaneye pastaneye rahat gidelim gelelim diye otomatik vites bir araç aldık.

14 ocak cumartesi akşamı arka tamponu vurdum tampon esnemedi ve çatladı.

onarım için 16 ocak pazartesi sabahı aracı onarım için servise bıraktım. tamponun sökülerek onarıma gönderileceği söylendi. tamponsuz araçla trafiğe çıkmamak için ikame araç istedim. açılan kayıt saatinden itibaren en geç 24 saatte ikame araç teslimi poliçe gereğince şart.

salı günü arandım. yol assist/hangar oto kiralama'dan ikame araç olarak manuel araç teklif edildi. poliçemde aracın otomatik olduğu, markası, modeli herşeyi açık. sümbül model araç teklif edilmesi bir yana teklif edilen araç manueldi. otomatik olsa hemen alacaktım. eşim kullanamaz diyerek otomatik vites talep ettim ve bu şekilde yeniden kayıt açıldı. otomatik aracın çarşamba sabahı teslim edileceği söylendi.

yine salı günü öğleden sonra servis arayarak tamponun onarım olmadığı ve değiştirileceği, siparişin eureko sigortaya geçildiği bilgisini verdi. bilgisi olan vardır olmayan vardır diye not düşeyim; değişecek parçaları sigorta firması ucuz yan sanayi olarak temin edip gönderiyor son yasal düzenlemeler gereğince. servisteki pahalı orjinal parçayı kabul etmiyorlar.

bugün (çarşamba) yol assist denilen firmadan aradılar. otomatik aracın en erken yarın verilebileceği söylendi. otomatik vitesli araç talebi salı günü açılmıştı. (24 ü geçtim 48 saat sonra araç teslim edecekler) aracınızın hayrının görün, istemiyorum dedim. kusura bakmayın dediler. kusura da baktım.

servisi aradım. dün sipariş edilen tampon daha kargolanmamış. bugün kargolanacağı da meçhulmuş. sigorta firması en ucuz tampon nerede diye bakmaya devam ediyor anlaşılan. hasar dosyamızda 3 kez eksper değişmiş 3 günde. ortada bir tampon var kim kimin kucağına atıyor belli değil. çatlak tamponu takın yerine yeni tampon gelene kadar o şekilde bineceğim dedim. çatlak tamponlu arabamızı bekliyoruz.

velhasıl-ı kelam arkadaşlar eureko sigorta ile ilk senemizde çok abes bir ikame araç ve parça tedarik süreci yaşıyoruz. daha evvel başkaca firmalardan kasko sigorta yaptırmış ve 2 farklı hasarda ikame aracımı aynı gün almıştım.

yol assist/hangar oto kiralama denen firma/firmalar da 24 saatte alelade otomatik vitesli bir araç bulup veremedikleri için merdiven altı tabir edilen kiralamacılar olsa gerek.
Arkadaşlar merhaba,

Samsung 750 evo ssd aldım. Dizüstünün dvd rom yerine takılacak bir de ssd kızagı aldım. SSD yi bu kızakla yerine taktım; sisteme tanıttım vs. Ayrı bir birim olarak da görünmekte.

Casper hdd klonlama programı ile sistem dizini olan C yi ssd ye klonladım. Ancak dizüstünde master slave ayarı yok. Bios ayarları ile de SSD'den başlatamadım.

SSD'yi HDD'nin yerine taktım. HDD'yi de dvd yuvasına. Ancak yine HDD'den başladı bilgisayar. HDD'yi söktüm sadece SSD kaldı ancak yine SSD'den başlamadı. Siyah dos ekranı geldi. SSD'ye sıfırdan windows kurmakla uğraşmak istemiyorum. Son çare olarak temiz kurulum düşünüyorum.

Neyi yanlış yaptım? Bilenler yardımcı olur mu?

Edit: windows 10 pro yüklü, bios uefi.
Arkadaşlar iyi günler dilerim.

Evime mobil sistem hat çekildi. Termostatik vana istediğimi söylemiştim ama normal vana takılmış. Ben termostatik vana tak dedim kalorifer işi yapan kişiye. Vana da radyatörden ileride durmasın, yana baksın istediğimden yatay köşe vana istediğimi söyledim.

Biraz önce geri dönüş yapıp yatay köşe vana bulamadığını (?) zaten mobil sistem boruları duvar içinden geldiği için yatay vana takılmasının da mümkün olmadığını söyledi (!)

Bana bu açıklama çok manasız geldi. Eklediğim fotoğraflara bakarak tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Eğer uygun olduğuna kanaat getirirsem danfoss gaz sensörlü yatay köşe vana alacağım internetten.

Arkadaşlar aşağıda linklerini verdiğim iki notebook arasında kaldım.
Arada oyun oynarım diye alacağım. Senelerdir oyun oynamadım bu arada...

http://www.ebrarbilgisayar.com/dell-inspiron-3558-b20f45c-notebook-pmu351690
http://www.ebrarbilgisayar.com/lenovo-ip300-80q700l7tx-i5-6200u-4gb-500gb-8gb-sshd-2gb-r5-m330-156-freedos-pmu349350

Lenovo 6. nesil i5 işlemcili ve artı olarak 8 gb sshd si var.

Dell'in gpu'su bir adım önde ve ayrıca benim gözümde Dell marka imajı olarak önde.

İki cihazı da görme imkanım yok. Gören, kullanan var ise kıyaslama yapabilir mi?

Servislik bir durum olmaz ama lenovo türkiyeden ayrıldı diye birşeyler anımsıyorum. Ne dersiniz?

Hangisini tercih etmeliyim???

Freedos alınıp windows yükletsem sıkıntı olur mu?

Ayrıca cihazları bu siteden almak mantıklı mı? Ebrar bilgisayar nasıldır?

Yorumlar için teşekkür ederim.
İyi günler dilerim,

2009 yılında ofiste kullanmak için toplattığım bilgisayarımda e7400 işlemci ve 4 gb ram var, anakart asus vs...

Sistem ofis yazılımları ve internet için kullanılıyor ve halen ihtiyacımı görmekte.

Az önce sıcaklık durumlarına bir bakayım dedim.
Yük altında iken cpu 100 dereceyi görüyor ve hatta geçiyor. (pdf yazılımı ile dosya türü değiştirirken mesela) (Bu cpu için maksimum 74 derece öngörülmüş cpuboss sitesinde.) Bu esnada stok cpu fanı 1800 devirlere kadar çıkıyor... Yük olmaksızın cpu sıcaklığı 50 derecenin altına da inmiyor. Bu esnada cpu fanı 850 devir civarında.

Fanı temizleyip, termal macunu yenilesem işe yarar mı yoksa yeni bir fan mı alsam?
Bu sistemi en az bir yıl daha kullanmayı düşünüyorum.

Cevap verecekler için şimdiden teşekkür ederim.
arkadaşlar merhaba,

evde airties rt 210 modem var
bu modeme macbook air, lg tv, iphone, note 3 kablosuz olarak tıkır tıkır bağlanıyor.
bir hafta once toshiba dizüstü bilgisayar aldım. bu makine bağlanmıyor. ağı görüyor ancak bir türlü bağlanmıyor. ofisteki modem de airties ona bağlanıyor.

evdeki modemim wep ve wpa protokol destekliyor. wpa kullanıyorum. wpa2 desteklemiyor. şifrelemeyi wep yaptım olmadı; ağ adını değiştirdim olmadı,şifreyi değiştirdim olmadı vs vs.
sanırım bilgisayar güvenlik protokolü olarak en az wpa2 istiyor???

fikri ve çözüm tavsiyesi olan var mı?
Selamlar arkadaslar,
nisan basi gibi kis lastiklerini cikarinca eskiyen yazlik goodyear eagle nct5 ler yerine 4 adet yazlik lastik alacagim. Ebatlar 205/55/16.
http://www.pirelli.com.tr/news/files/2010/.../AutoZeitung-yaz-lastik-test-2010.pdf adresinde bulunan tablo karsilastirmayi inceleyince yukarıda yazdigim iki lastigin alinabiliritesi olduguna karar verdim.

Onceligim contide. Daha onceden de alman otoyollarinda yogun yagmurda ve soğuk kuru asfaltta 1,8 tdci ford focus ile 2.000 km kadar kullandigim, basarisini bildigim bir lastik... Ancak yüksek donme direnci eksi olarak gosterilmis. Misal vermek gerekirse Michelin'in Energy Saver modelinin sürtünme katsayısı 0.8; pirelli p7 nin 0.96; continin ise 1.11 olarak derecelendirilmis... Bu katsayilari kiyaslarken conti almam halinde pirelliye oranla bir depoda yüzde olarak kac km farkeder, fikri olan var mi? (Bir depo ile 1000 km civari yapiyorum su an kislik michelin primacy alpin a3 lerle. Yaz sartlarinda eagle nct 5 ile 1.100 km civari- veriler şehir içi )

Pirelli hakkinda hicbir fikrim yok, daha once hic kullanmadim.
18,000 km deki aracinda fabrika cikis premium contact 2 olan bi arkadasimin lastiklerine baktigimda dislerinde cok az da olsa dökülme oldugunu gormustum. Diger yandan tanidik bir lastik bayi (conti-pirelli bayisi) conti de dogal silika oraninin %85, pirelli de %75 seviyelerinde oldugunu boylece continin daha gec sertlesecegini soyledi. Zaten su an dis derinligi gayet yeterli olan goodyearlari sertlesme sebebi ile degistirmek istiyorum.

Lasitkten genel olarak performans beklentim cok yuksek degil. Hiz limitlerine uyarim ancak virajlari da hizli dönmeyi severim. Aracı coğunlukla sehir ici sartlarinda kullanmakla beraber (yollar hayli bozuk) ayda bir ya da iki kez ilçelere ya da baska sehire giderim. Asfaltlar genelde disli asfalt dedigimiz soguk kaplama cinsinden.
Sizin goruslerinize deger verdigimden dolayi danismayi uygun gordum.
Gorusleriniz icin simdiden tesekkur ederim. İyi gunler.
selamlar arkadaslar, forumda baktim ama 13.3 inch tavsiye bulamadim...
13.3 inchlik bir dizüstü almak istiyorum. ama bilgisayar teknolojisinden de anlamiyorum acikcasi.
biraz bakayim dedim, o kadar cok urun var ki...

istedigim genel ozellikler asagi yukari su sekilde:

max 14 inch LED ekran (13.3 öncelikli)
harici ekran karti
hdmi (1080p ile lcd ye aktarıim yapinca kasmasin istiyorum)-olabiliyorsa.
bol bol usb
e-sata olsa gelecege donuk olarak iyi olur
hafiflik (toshibanin 1.3 kg lık modellerini gordum)
i3 civari islemci

butcem 1500 tl civari.
oyun oynamam, oynarsam platypus vs cs hepsi o...
acer, casper gibi markalara da onyargim var(adlarindan solayi sanirim...)

tavsiyede bulunacak arkadaslarima simdiden tesekkur ederim.
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Honda
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 441
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 21.577 (Bu ay: 129)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 41 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.