A

Çavuş
14 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 3 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Değerli kardeşlerim ..

Ram konusundaki tereddütler , bilgilerimizdeki noksanlıklar doğal olarak sistem oluşturmamızda bizlere güçlükler çıkarmaktadır.Bu nedenle mümkün olan en iyi şekilde yaptığım incelemeleri , analiz ve sentez olarak , bilgileri kendi içerisinde geçiş yapacak şekilde derleyerek alıntılar yapmak suretiyle burada belirtmeye çalışacağım ayrıca Alıntı derlemelerimi de fırsat buldukça buradaki bilgilere ekleyeceğim.

Aşağıdaki linkte Ramlerin Mhz Hızlarına ve CL değerlerine göre yapılmış testlerden alınan sonuçlar bulunmaktadır.

[simage]http://img175.imageshack.us/img175/4721/42214639.jpg [/simage]Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere sistemimizde kullanılacak ve tercih edilecek Ramlerimizin Mhz olarak hız değerleri yükseldikçe gecikme sürelerinin arttığı rahatlıkla gözlemlenecektir.
Bir başka ifade ve tanımla ; yüksek çalışma hızı ve yüksek gecikme süreleri ile kullanılan belleklerin daha fazla performans gösterdiği ancak daha yüksek çalışma hızı ve daha düşük CL ile alınabilecek peformansın çok daha fazla olacağı rahatlıkla söylenebilir.


Çoğumuz DDR 2 VE DDR3 bellek sözcüğünü telaffuz eder , hangisini kullanmamız gerektiği konusunda araştırma içerisine girmeme yanılgısını da ekleyerek DDR2 Mİ YOKSA DDR3 'mü sorusunda düğümleniriz.

DDR3�n DDR2�en üstün yanları nelerdir?

DDR3 Teknolojisiyle gelen iyileştirmeler şöyle sıralanabilir;

DDR2�e 1.8 V olan besleme gerilimi, DDR3�e 1.5 Volt, bu sayede daha az güç tüketiyor. Örneğin; 800 Mhz hızında çalışan DDR2 ve DDR3 modülleri kıyaslandığında DDR3 bellek modülü yaklaşık 30% daha az güç tüketmektedir. Bu 30%�uk güç tüketimi avantajı kendini taşınabilir sistemlerde daha iyi göstermektedir. Dizüstü bilgisayarınızda DDR3 kullanmanın getirisi yaklaşık 20 dk�ir.

- Daha az güç tüketmesine rağmen daha fazla performans sağlanır.

- DRAM içerisine yerleştirilmiş sıcaklık ölçer sayesinde RAM modüllerinin sıcaklık durumunu gözlemlenebilmektedir.

- DDR2�e 2 bit olan öntaşıyıcı tampon belleğin genişliği DDR3�e iki katı yanı 8 bittir, bu da performansının daha fazla olmasında önemli bir rol oynar.

- Pin başına 1600 Mbps hızına varan veri taşıma hızı öne çıkar.

- DQ koruması sayesinde daha iyi bir sinyal alınması sağlanır.

Peki ama DDR, DDR2 ve DDR3 arasındaki farklılıklar nelerdir?

Bu teknolojiler arasındaki farklılıkları bir tablo ile gösterebiliriz.

[simage]http://img443.imageshack.us/img443/3599/51406632.jpg
[/simage]Dual Channel ve Single Channel Tanımları

Günümüzde teknoloji harikası olarak üretilen MotherBoardlerda (Anakartlarda) ilk göze çarpan hususun farklı Renklerde Ram Slotları olduğu hepimizin bilgileri dahilindedir.İşlevleri incelendiğinde ulaşan verileri iki ayrı kanaldan iletirler.Yani CPU ile aralarında iki ayrı kanaldan veri akışını sağlarlar.İşte bu kanalları çalıştıran Aynı teknolojiye ve aynı form faktörüne sahip tüm Ramlerdir.

Tüm DDR/DDR2 RAMler anakartınızda ya da işlemcinizde(AMD sistemlerde) bulunan bellek denetleyecilerine bağlı olarak DUAL CHANNEL çalışırlar ya da çalışmazlar. Yani burda belirleyici olan denetleyicidir, RAMlerin kendileri değildir.İncelendiği taktirde de görülecektir , Intel sistemlerde denetleyici anakartta bulunur ve bugün neredeyse standart hale gelmiştir. Peki DUAL CHANNEL aslında nedir? İfade etmek gerekirse Bellek denetleyicisinin Modüllerdeki 64bitlik iki kanaldaki ( yukarıda ifade etmiştim ) veriyolunu da kullanabilir kılması ve RAMden işlemciye giden band genişliğini 128bite çıkarmasıdır. Ramlerin dual olarak kullanılması her ne kadar iki kat olmasa da ). özellikle bellek arayüzüne yüklenen bazı uygulamalarda hissedilir bir performans artışı sağlar. (%10/20 kadar) Bunların içinde dosya işleme,sıkıştırma,film ripleme gibi yazılımlar örnek gösterilebilir.


[simage] http://img59.imageshack.us/img59/484/38956803.png[/simage]


Çift-kanal bellek ile; bellek kontrolörü tek-kanal bellek ile aktarılan verinin iki katı veriyi işlemci ile belek arasında aktarabilmektedir. Bunun sebebi verilerin çiftler halindeki iki bellek modülünden (yukarıdaki resimde, bellek çiftleri �1�ve �2�olarak gösterilmiştir) aynı anda alınıp verilmesidir.

Peki o zaman , Ramler Dual Channel Uygulamasına bağlı olarak nasıl kullanılmalıdır.


Çift-kanal bellek performansı, yalnızca birbirine eş bellek modüllerinin çiftler halinde doğru yuva konfigürasyonlarına takılması ile elde edilmektedir. Aksi taktirde, sistem eskisi gibi düşük performanslı, tek-kanal modunda çalışmaya devam edecektir.

Çİft-Kanal Belleği Kullanabilme
Günümüzde birçok sistemde çift-kanal desteği bulunmaktadır. Ancak bu tür sistemlerde gerekli ayarlar yapılarak tek-kanal yada çift kanal kullanılabilmektedir. Akılda tutulması gereken en önemli şey, yeni alınan çift-kanal desteğine bir bilgisayarın yada anakartın her iki bellek kanalının da çift-kanal modunu desteklemiyor olabileceğidir. Yuvalara sadece çok sayıda bellek modülü takılması çift-kanal bellek yapısını çalıştırılmaz. Bilgisayar kullanıcıları özel kurallara uyarak bellek modülleri taktıkları zaman gerçek çift-kanal belek performansı aldıklarından emin olabilirler.
Aksi takdirde sitemleri yine tek kanal performansı ile çalışacaktır.Birçok çift-kanal sistemi dört adet DIMM bellek yuvasına sahiptir. İki yuva A kanalı için ve iki yuva da B kanalı içindir.Dual Channel teknolojisinden maksimum performansı almak için RAMleri Simetrik Dual Channel çalışacak şekilde takmalısınız. Örneğin Yani 256+512 kanal1 ve kanal2 olmak üzere takıldığında ya da 3 tane 256lık takıldığında Asimetrik Dual Channel modu etkin hale gelir.

Simetrikten kasıt, iki ayrı kanala toplamda aynı kapasitede RAM takmak.(örnek: kanal1 512MB, Kanal2 512MB yada kanal1 512MB+512MB, kanal2 1GB) Asimetrikten kasıt da iki ayrı kanala farklı toplamlarda RAM takmak anlamına geliyor.(örnek: kanal1 512MB, kanal2 256MB yada kanal1 512+512, kanal2 512)

Burada �ş�modüllerin anlamı:

1. Her iki modülde aynı kapasitededir (her ikisi de 256MB, yada 512MB gibi)
2. Her iki modülde aynı hızdadır (her ikisi de PC2700 yada PC3200 gibi )
3. Her ikisi de aynı yonga ve taraf sayısına sahiptir (her ikisi modül de aynı dayıda yonga bulunmaktadır ve her iki modülde tek-taraflı / single-sided yada çift-taraflıdır / double-sided).Burada unutulmaması gereken, performansta gerçek bir artış bekleniyor ve uyumluluğun yüksek olması isteniyorsa Bellekleri Simetrik Dual Channel çalışacak şekilde takmak gereklidir.


Şimdi konu ile ilgili şemasal örneklere bir bakalım...( Bu şemasal öerneklerden bir kaçı yine bu bölümlerde Değerli bir arkadaşımız tarafından verilmişti , ben konuyu biraz daha genişleterek veriyorum.) LİNKLERİ TIKLAYINIZ...

1.-Dual channel (Interleaved) mode ( Dual Kanal Örnek 1)

This mode offers high throughput for real world applications. Dual channel mode is enabled when the installed memory capacities of both DIMM channels are equal. Technology and device width can vary from one channel to the other but the installed memory capacity for each channel must be equal. If different speed DIMMs are used between channels, the slowest memory timing will be used.
Memory Configuration for Dual Channel Mode
Dual channel mode can be achieved with two, three or four DIMMs.

2.-Dual Channel (Interleaved) Mode Configuration with Two DIMMs (Dual Kanal Örnek 2 )


[simage] http://img202.imageshack.us/img202/2508/89859683.jpg[/simage]

3.-Dual Channel (Interleaved) Mode Configuration with Three DIMMs ( Örnek 3 )
(Üç �Dımm kanalı ve üç- adet ram kullanılması halinde ise dual şema)[simage] http://img202.imageshack.us/img202/2456/72704016.jpg[/simage]


4.-Dual Channel (Interleaved) Mode Configuration with Four DIMMs ( 4 Adet Ram Kullanılması Örnek 4)


[simage]http://img690.imageshack.us/img690/9366/36679476.jpg [/simage]


5.-Rules to Enable Dual Channel Mode ( Örnek 5 )
To achieve Dual Channel mode, the following conditions must be met:
�Matched DIMM configuration in each channel
�Same Density (128MB, 256MB, 512MB, etc.)
�Matched in both Channel A and Channel B memory channels
�Populate symmetrical memory slots (Slot 0 or Slot 1)

Configurations that do not match the above conditions will revert to Single Channel mode.
The following conditions do not need to be met:
�Same brand
�Same timing specifications
�Same DDR speed

Memory channel speed is determined by the slowest DIMM module populated in the system.

Single channel (Asymmetric) mode
This mode is equivalent to single channel bandwidth operation for real world applications. This mode is used when only a single DIMM is installed or the memory capacities are unequal. Technology and device width can vary from one channel to the other. If different speed DIMMs are used between channels, the slowest memory timing will be used.


6.-Memory Configuration for Single Channel Mode ( Sıngle Sistem Örnek 6)

Single Channel (Asymmetric) Mode Configuration with One DIMM ( Bir adet DIMM kanalı ile bir ram kullanılması halinde )


[simage]http://img717.imageshack.us/img717/784/34371446.jpg [/simage]7.-Single Channel (Asymmetric) Mode Configuration with Three DIMMs ( Üç DIMM kanalı ve 3 değişik Ram kullanılması halinde.(Örnek 7)

[simage] http://img35.imageshack.us/img35/7371/93661713.jpg [/simage]At boot, the memory configuration is detected and you may see this alert message:
Maximum memory performance is achieved with equal amounts of memory installed in each channel.
Press Any Key To Continue...

This means that with the DIMMs that are currently installed, the computer is set to single channel mode but, in fact, is capable of dual channel mode. If you shut down and rearrange the DIMMs properly, you'll achieve dual channel mode.

Memory channel speed is determined by the slowest DIMM module populated in the system.

8.Flex mode (Örnek 7 )

This mode provides the most flexible performance characteristics. The bottommost DRAM memory (the memory that is lowest within the system memory map) is mapped to dual channel operation; the topmost DRAM memory (the memory that is nearest to the 8 GB address space limit), if any, is mapped to single channel operation. Flex mode results in multiple zones of dual and single channel operation across the whole of DRAM memory. To use flex mode, it is necessary to populate both channels.

Memory Configuration for Flex Mode
The use of flex mode requires DIMMs to be installed in both channels.

The figure below shows a flex mode configuration using two DIMMs. The operation is as follows:
�The 512 MB DIMM in the Channel A, DIMM 0 socket and the lower 512 MB of the DIMM in the Channel B, DIMM 0 socket operate together in dual channel mode.
�The remaining (upper) 512 MB of the DIMM in Channel B operates in single channel mode.[simage] http://img94.imageshack.us/img94/8995/56926689.jpg[/simage]


Triple Channel

This mode offers the high throughput for real world applications. Interleaving reduces overall memory latency by accessing the DIMM memory sequentially. Data is spread amongst the memory modules in an alternating pattern.

Three independent memory channels give two possible modes of interleaving:

�Triple channel mode is enabled when identical matched memory modules are installed in each of the three memory channels (blue connectors).
�If only two of the blue memory connectors are populated with matched DIMMs, dual channel memory is enabled.[simage] http://img22.imageshack.us/img22/6373/triplewk.jpg[/simage]

Peki Hangi Belleği Kullanmalıyım ? Uyumlumu ?

Bellek endüstrisi, bellek performansını �eak Data Bandwidth / Maksimum Veri Bant genişliği�olarak tanımlar, yada basitçe saniyedeki Peak Bandwidth / Maksimum Bant genişliği olarak adlandırılır.

Aşağıdaki tablolar günümüzde kullanılan DDR teknolojilerinin Maksimum Bant genişliğini ( 2 ), işlemci ve belleğin Maksimum Bantgenişliği değerlerini ( 1 ) göstermektedir. miktarlarını göstermektedir.


1 -
[simage] http://img687.imageshack.us/img687/8159/89347987.png [/simage]

*En iyi bellek uyumu, belleğin maksimum bantgenişliğinin, işlemcininkine eşit yada daha büyük değere sahip olduğunda gerçekleşir. ( ÇOK ÖNEMLİ SONUÇ)


2 -
[simage] http://img717.imageshack.us/img717/3071/94624242.png [/simage]

SONUÇ OLARAK

Bellek alırken bu uyum listesi ( Her Ana Kartın Sitesinde Uyumlu Bellek Listeleri yayımlanmaktadır ) dışında ne yapmalısınız? 1.65 V gibi voltajlara sahip "düşük voltaj" tabir edilen belleklere öncelik verilmelidir.

64-bit Windows 7'de Maksimum Performans
Windows 7'de maksimum performans için 4GB bellek kapasitesi ve 1600MHz çalışma frekansına sahip Dual Channel bellekler en uygun çözümdür. 32-bit işletim sistemleri 3GB üzerindeki bellekleri adresleyemediğinden, 64-bit Microsoft Windows 7 işletim sistemiyle maksimum performans elde edebilirsiniz.

BU ARADA BAZI KAVRAMLARADA GÖZ ATMAKTA YARAR VARDIR.

CAS" ve "RAS" Latency Nedir?

CAS nedir?

CAS, "Column Address Strobe" 'nin kısaltmasıdır. DRAM hafızaları bir ızgara yahut bir matrix gibi dizayn edilmişlerdir.
(Hesap Tablosuna benzer şekilde) DRAM'ler de aynı sayılar ve formüller gibi hücreleri kullanırlar. Aynen bir hesap tablosunda olduğu gibi,
her DRAM hücresi tabloda bir satır ve sütun adresine sahiptir (B Kolonu Satır 12 veya AH Kolonu Satır 17 gibi). İşte CAS, kolonların zamanlamasını temsil eden
bir terimdir.

RAS nedir?
CAS ile beraber sıklıkla anılan bir diğer terim ise RAS sinyalidir. RAS da "Row Address Strobe" nin kısaltması olup aynen CAS da olduğu gibi
her bir saat çevriminde hücrenin bu sefer satırını referans eder.

CAS Latency (CAS Gecikmesi) nedir?
Gecikme (Latency) uyarı ve cevap (etki ve tepki) arasında geçen süreç olarak tanımlanabilir. Yani kısaca verilen görevin başından bitene kadar geçen süre gibi düşünülebilir.

CAS Gecikmesi (CAS Latency veya Column Address Strobe Latency) RAM (Random Access Memory - Rastgele Erişimli Bellek) in istenen görevi gerçekleştirmeden önce saat çevrimindeki bir gecikme sürecidir.
Bunun anlamı yüksek hızlı bellekler kullanıldığında düşük CAS gecikmesinin yüksek bellek performansı vereceğidir.
CAS2 bellekler (Yani beklenen işlemi gerçekleştirmek için 2 saat çevrimine ihtiyaç duyanlar)
CAS3 tipi belleklerden (aynı işi yapmak için 3 saat çevrimine ihtiyaç duyanlar) aslında daha hızlı çalışabilmektedir.

"CAS2" terimi aslında "CL2" ile aynı şeydir, ikisi de kullanılır.

CAS2, CAS3 den hızlı mıdır?

Bazı kullanıcılar CAS2 belleklerin, CAS3 olanlardan %33 nispetinde hızlı olduğu kanısındadırlar, ancak bu tam olarak doğru değildir.
CAS2 nin hızlı göründüğü yüksek bantgenişliğine ihtiyaç duyan yazılım ve oyunlarda ölçülebilen değer aslında %5 ila %10 arasındadır.

Cas Gecikmesi bilgisayarın performansını nasıl etkiler?

Yüksek performanslı bellekler, yüksek bellek hızları ve düşük CAS gecikmesi kombinasyonu ile mümkündür.

Bellek kontrolcüsünün belleği nasıl okuduğuna göz atacak olursak:

1.-Chipset, satır adresini belleğin adres pinine koyup RAS sinyali göndererek bellek matrixinde istediği SATIRa (ROW) erişir.
2.-Burada birkaç saat çevrimini kapsayan bir bekleme periyodu oluşur (işte bu RAS-to-CAS Delay denilen süreçtir).
3.-Aynı şekilde bu sefer kolon adresi pinlere yüklenip CAS sinyali gönderilerek istenilen kolona erişilir.
4.-Burada da bir bekleme oluşur - CAS Gecikmesi (latency) olarak bilinen olay - ve ardından veriye erişilecek duruma gelinir.
5.-İstenilen adresteki Veri okunabilecek haldedir, bir yada iki saat çevrimi süresince okunur.

Burada unutulmaması gereken anlattığım prosedürün çok temel olduğudur. İşlemci önbelleği vb gibi şeyler performansı etkiler.

SPD nedir?
SPD "Serial Presence Detect" teriminin kısaltmasıdır. Bellek modülünün üstünde bulunan eeprom entegresinden ibarettir ve BIOS'a belleğin çalışabileceği
frekans ve zamanlamaları bildirmekle görevlidir. Bir belleği overclock etmek isterseniz, öncelikle bios dan SPD erişimini kapatmanız gerekir. Böylece
belleğin spd entegresinin söylediği zamanlamaların dışına çıkabilme şansı doğar (Anakarta Bağlı olarak)

CL7 , CL8 , CL9 Ramlerden hangisini tercih edelim ?

Öncelikle Ramlerde gecikme sürelerinin (CL �CAS ) düşük olmasının performansı o kadar artıracağı kavramını bilmek gerekir.

Ancak genel bir kural olarak bu kavramın gereklerini uygularken , bu kavramın Ramlerin Mhz değerleri içerisinde mukayese edileceği hususunu da bilmek gerekir.

Örneğin 1333 Mhz Hızındaki CL , CL8 . CL 9 Ramlerden CL 7 iyidir.
Ancak , 1600 Mhz değere sahip CL 8 Ram , 1333 Mhz CL 7 Ramden cok daha hızlı ve performans sağlayıcıdır.
Bu örnekler ayrı Mhz değerlerine sahip Ramler arasında çoğaltılabilir.Not.: Bilgiler alıntıdır. Araştırma,İnceleme Sonucunda elde edilen veriler kendi aralarında konu ve bağlantılarına göre geçiş kombinasyonları sağlanmak suretiyle verilmiştir. Çok fazla kaynaktan yararlanılmış olup konunun bütünü tek kaynağı yansıtmamaktadır.Bilgilerde istem dışı hatalı bir bilgi yazımı olduğu taktirde gerekli uyarı yapılabilir.
Oluşturulan bu mükemmel sitenin bölümlerinde varmı bilemiyorum....Bu nedenle Sitenin Saygıdeğer Editör ve Yöneticilerinin hoşgörüsüne sığınarak bir istirhamda bulunmak istiyorum. Özellikle Sayın Mesut Çevik' ten..(Kendisinin Video Proğramlarını izliyor ve son derece takdir ediyorum.Her türlü övgüyü hak ediyor.)

Sizlerin de bilgileriniz dahilinde olduğu üzere Ana Kartlar artık Çift ve Üç Kanal Bellek Mimarisi üzerine imal ediliyorlar.Burada biz kullanıcıların , özellikle bu noktada çok büyük bir bilgi noksanlığının olduğunu , kullanıcıları uygulamada başarısızlığa götürmede ve sonuç alamadıklarını da görerek sıkıntı yaşadıklarını müşahade ediyorum.
Konu Değerli Yöneticilerin ve Editörlerin Uzmanlığı ve İhtisasları dikkate alındığında , sözonusu hususun kendileri için önceliği bizlere göre daha az olabilecektir. Ancak bizler için son derece eğitici olacağı gibi sıkıntı çektiğimiz noktalarda çözümü getirecektir.

Şu hususu istirham ediyorum. Belleklerin ( Ram) Dual Kanal ( Çift Sistem ) ve Üç Kanal Sisteme göre takılması işlemini değişik kombinasyonlarda ( Ram Mhz değerleri de değişik alınmak suretiyle ) Örnekler verilmesini , özellikle Sayın Mesut Çevik'in bu hususu eğitici görsel bir video ile belgelendirmesi ve biz kullanıcıları bu yönde rahatlatması örnek bir davranış , Bilgi Dünyasında öne çıkacak bir davanış olarak değerlendirileceği tabidir.

Bu önerimi bir ihtiyaç olarak siz değerli Yöneticilerin dikkatlerine sunmada fayda mülahaza ediyorum.

Saygılarımla


Mesajı yazdıktan sonra gördüm... Sayın Sanal Emre Dual Channel ile çok güzel açıklamalar yapmış.

http://forum.donanimhaber.com/m_16870489/mpage_1/f_/key_//tm.htm


Arkadaşımız teşekkürü hakediyor.
Saygıdeğer Yorumcu Arkadaşlarım....

Şu hususU açıkça ifade etmeliyim..Gerçekten sitede PC üzerine ihtisas sahibi olan arkadaşlarımız var,bunu müşahade ediyorum.Bu arkadaşlarımızı bilgi donanımları nedeniyle takdir ediyorum..

Müsaade ederseniz bende sizlere bir şey sormak istiyorum.

Ana kartlarda Ram Slotları 1.5 V . Ancak tüm kaliteli Ram ler 1.65 Volt (Ortalama Voltaj ) üzerinden imal ediliyor...1.65 V Ram 1.5 Voltluk Slotlar üzerinde uyumsuzluk yapabilirmi ? Ana kartlardaki Ram Slotlarının 1.5 Volt olması Kullanılacak Ram Voltajlarının mutlaka 1.5 Volt olması gerektiği anlamına gelir..

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. İlgi ve alakalarınıza peşinen teşekkür ederim.
Hakkında
Konum: Çorum
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Mesaj Sayısı: 49
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 58
İkinci El Bölümü Mesajları: 6
Konularının görüntülenme sayısı: 1.340 (Bu ay: 21)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Dahili Bileşenler
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.