Er
21 Temmuz 2022
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 315 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Selamlar, Acıbadem tıp mühendisliği girenler kaç ile girdi acaba?

 

4 Ağustos 2022 Saat 2:31


FurkyLeon'un mütevazı gamer odasında siren sesleri çalıyordu. "Sanırım Güler Hanım (Sabancı) beni üstün başarı bursuyla onurlandıracak ama bu kadar tantanaya ne gerek vardı SOXCAM!" diyerek yatağından sıçradı. Karşılaştığı tabloysa dehşet vericiydi. V for Vendetta'nin ikonik maskesi misali   maskeli kişiler evi kuşatmıştı.


En öndeki ruhsal yönden ciddi problemleri olduğu apaçık olan adam, tok sesiyle şunu söyledi:


GTÜ ECON mu, AMÜ CENG mi? Süren başladı.


FurkyLeon'un eli ayağına dolanmıştı. Anlaşıldığı kadarıyla kendisi aynı zamanda "yüksek" vaziyetteydi. Yüksekliğinden karar verme, analiz etme, hareket gücü gibi yetileri dekonstrüktif bir prosese götüreceği conceivabledır. Tok sesli ruh hastası, "Bir daha Rabbim bu foruma yüksek lider nasip etmesin." diye dua etti içinden.


Furky sonunda bu Şeyh Morpheus özentisi adama yanıtını verdi: AMÜ CENG!


AMÜ CENG, burada mavi hapı temsil ediyordu. Aslında GTÜ ECON da mavi haptı. Çete elebaşı, Furky'ye hain bir tuzak kurmuştu.


"Yasaklı kelime kullandın kardeşim, gözaltındasın  " deyiverdi mağrur bir tonla.


Devamı gelecek...

mi?


Bunu sizin arayışlarınız belirleyecek. İşte o zaman tekrar bu sunucuya yazacağım. (sunucu mu?) (kod adı neydi? yassuo değil.)

"The show must go on!"


Selamlar dost!   Özlem esen bir başka geceyle beraberiz. Bugün Norveç'teki soğuk hava koşullarından dolayı şezlongumdan ayrılmış bulunmaktayım. "Another heartache, another failed romance, on and on". We'll be back diyen Dave'in sözüne, sevilen şahsın ardı düşünülmemiş teminler vermesi üzerine kişiyi parmağında oynatması misali kanmıştım... Yoğun ve verimli geçen bir iş gününden sonra, kendimi şımartmak babında yeni bir Jack Daniels şişesi açtım ve üniversite zamanlarında münazara topluluğunda gösterdiğim üstün başarı sonucu kazandığım pikabıma birtakım Queen tınıları ekledim... ve Clown'ların ölü doğduğunu söyleyen acizlere ne kadar yanıldıklarını göstermek isteği de barındırarak kendimi tekrar davamda yol alırken buldum.


"Empty spaces, what are we living for?"


Evet, biz insanlar ne için yaşıyoruz sâhi? Yaşam amacını kaç kişi net bir şekilde belirtebilir şu forumda? Clown'ın bir planı yok muydu?

Şüphesiz ki vardı dostlar: her insan kendi gemisinin kaptanıydı, okyanusun ortasında bir başına bırakılmıştı; ufukta okyanusun o tüketici, vahşi doğasından başka bir belirti olmamasına karşın kendi haritasını, pusulasını kendi oluşturmalıydı. "I have to find the will to carry on"

Eminim ki forum halkı ekseriyetle rotasını üniversite sınavına yelken açmak yolunda çevirmişti. Derece yapsın yapmasın onları bekleyen hayal kırıkları göz ardı edilemezdi...


Toz pembe gelir birçok liseliye istedikleri üniversite. Ne ölçtüğü belli olmayan şu üniversite sınavına çalışırken tükenen gençlikleri, bütün bunların bir karşılığı olmalı düşüncesinin ana motivasyon kaynağını oluşturur şüphesiz. Fakat klorlu suyun acılığı gibi gerçektir ki top üniversiteler dahi envai çeşit kusur barındırır.


Mühendis adaylarına sesleniyorum! Mühendis oldum artık, geri kalan zamanda o çok sevdiğim matematik-fizik derslerini göreceğim sadece havalara girmeyin. Kendinizi termodinamik alırken bir yandan Türkçesini bile anlamayacağınız Gılgamış Destanı'nın İngilizcesini okurken bulmanız işten bile değil.


Psikoloji seçenler, kendilerini genetik dersi alırken bulacaklar.


Ağır matematik görüp ağır iş yüküne sahip olacağınız için eşit ağırlıkçılarla dalga geçen sayısalcılar! Üniversitede harcadığınız emeği kavuşacağınız yaşam kalitesine, alacağınız maaşla bağdaştırmayın. Zira bir kenarda dayısı olmadığı için staj ayarlayamayan bölüm birincisi mühendisler varsa diğer bir kenarda da mühendislerin mezun olduktan sonra alacağı maaşı henüz ikinci, üçüncü sınıfta kazanacak işletmeciler, ekonomistler olacaktır.


Üniversitede harcadığınız emeğin maaş karşılığını geçtim, iş yerine aktaracağınız bilgi miktarı da bir o kadar düşük olacaktır. Birçok insan okuduğu alanda istediği şeyi bulamayacak ve üzerine 4 hatta 5 senesini harcadığı diplomasını yalnızca bir şeyleri öğrenebileceğini kanıtlamak üzere kullanacaktır ve apayrı bir uzmanlık alanına kayacaktır.


Akdeniz YBS okuyorsunuz ve mevcut akıma inanılmaz bir ilginiz mi var? Rüyalarınıza ML/AI veya atıyorum Computer Vision mı giriyor? Seçmelilerinizi bu yönde ayarlamayı mı düşünüyorsunuz? Buyrun heveslenin, derslerin birçoğunun gereksiz iş yükü katmaktan başka bir işlevi olmadığını, çok daha hızlı ve verimli bir şekilde materyali kendi olanaklarınızla kavrayabileceğinizi fark ettikten sonra GPA düşürmeye gerek olmadığını bezmiş bir şekilde kabulleneceksiniz. Alırsanız da hoş, EE okuyanlar için curve düşürücü elementler olursunuz :)


GPA yükseltmek için belli başlı dersleri almayı düşünen veya ne dediği anlaşılmayan dinozor hocalardan kaçıp kaliteli hocaların section'ına geçmeyi planlayan müstakbel ODTÜ'lüler de "course capacity is full" cümlesine hazırlasın kendini, bu 4 kelimeyi sık sık yan yana göreceksiniz ;) Ülkenin en iyi üniversitelerin birinde okurken okulun eksik imkanlarından yakınacak, eğitim aldığınız bazı hocaların kampüse nasıl ayak bastığını sorgulayacaksınız.


Bu liste uzar, gider... "on and on". Fakat bu gecelik kâfi olduğunu düşünüyorum. Burak Holding trollü gibi üniversite okumayın demiyorum, yalnızca seni nelerin beklediğine kulak asmanı ve yaşayacaklarını artısıyla eksisiyle bilerek beklentiye girmeni istiyorum dostum. "Rasyonel olmalıyız."


"My makeup may be flaking

But my smile, still, stays on"  


Esenlikler!

https://www.acibadem.edu.tr/assets/akademik/muhendislik-fakultesi/tip-muhendisligi/tipmuh_ogretimplani.pdf


Fizyolojiden medikal görüntülemeye, diferansiyel denklemlerden klinik stajına kadar envai çeşit ders barından Acı TENG müfredatına yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.  

Kesinlikle her gün tekrar tekrar gözümüze sokmadığın tıp maaşlarını açıkladığına göre değerli zamanını çeşitli MÜHENDİSLİKLER için ayırabilirsin dostum. Sıkılmışsındır sen de, biraz değişikliliğe ne dersin? ABD-Avrupa'da çalışan mühendis maaşları bilgisi talep ediyorum.  

Tercih dönemi yaklaşıyor. Birçoğunuzun bildiği üzere Mavi Karamba (Mesut Özil) bölüm konularına anında damlayıp önüne gelene tıp önererek saldırmakta. İlgisi olmayan birine tıp veya makine mühendisliği önermek katiyen yasaklanmalı, düşmana dahi yapılmamalı. Yeni bir jenerasyondaki siyah hayatların iyice kararması ihtimalindan bahsediyorum dostlar.

Forumda karşılaştığınız kırmızı, mavi, gri ve beyaz arabalara ve "tıp öneririm hocam"cılara ALDANMAYIN.

Esenlikler.

 

Bu ikisi arasından hangisini seçersiniz?

Yurt dışı olanakları arasından IE mi daha avantajlıdır AEE mi?

IE'in yurt dışında bir karşılığı var mıdır? Üniversite programlarında ne diye adı geçiyor, bulamadım.

AEE olunca yurt dışında iş bulmakta zorlanır mıyız milliyete bağlı olarak?

Çok kötü bi lisede okuduğum için beni son 2 sene özele yolladılar adam gibi ortamda ders çalışsın diye o dönem ben mezuna kalacağım demiştim ailem arkadaşlarım kimse bir şey demedi rehberlikçim zorla tercih yaptırmaya kalktı yok yaz gitsin en kötü 2 yıllık yaz sonra 4 e tamamlarsın mezuna sakın kalma falan kafamın etini yemişti sırf biz şu kadar kişiyi üniversiteye yerleştirdik diyebilmek için karşısındakinin ilgisi nedir planı nedir umrunda değildi adamın abi ben o dönem kalbimin sesini dinlemiştim bu yolu seçtim iyi ki de seçmişim hocama kalsa şu an en kötü okul olsun yine de okuyordum sırf üniversite okumuş olmak için tercih yapılır mı o yüzden buradaki mesajlarda da görüyorum siz o okulunuzdaki dershanenizdeki rehberlikçiniz için sadece bir portföysünüz 2 sene sonra yanına gidin suratınıza bakmaz o yüzden kendinizi iyice tartın ben neyim ne yapmak istiyorum neye ilgim var x okula gitsem mutlu olacak mıyım sorularını kendinize sorun sonrasında ne yapmak isterseniz onu yapın kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz herkese ezbere lafla iş yaptırmaya kalkan insanları değil kendinizi dinleyin

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 0
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 368
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 3.760 (Bu ay: 18)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 258 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar Genel Sohbet
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.