I

Er
06 Ağustos 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 7 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Arkadaşlar merhaba, bu sene Galatasaray Üniversitesi'nde hazırlığı bitirdim. Okul az bölümü ve öğrencisi olan bir okul olduğu için okulla ilgili bilgilere ulaşmak da oldukça zor. Bunun için tercih etmek isteyen/eden arkadaşlara en merak edilen konular için cevap vermeye çalışacağım. Ekstra bir sorunuz olursa konuya yazabilirsiniz :)


Hazırlık: Evet arkadaşlar belki de en çok merak edilen şey: ''Fransızcayı nasıl öğreneceğim.'' Bana inanın ki okulla ilgili dert etmeniz gereken konularda ilk 5'e girebilecek bir konu bile değil.

Sistem: Öncelikle hazırlık sisteminden biraz bahsedeyim. GSÜ'de 2020-21 senesine kadar dersler her hazırlık sınıfının öğretmenin hazırladığı ''modül'' adı verilen defterlerden işleniyordu. Ancak bu modüllerin sınıftan sınıfa değişmesi ve sınavlarda ortak bir paydada buluşmanın zor olduğu gerekçesiyle bu seneden itibaren hazırlık dersleri ''DÈFI'' adında bir kitaptan işlenmeye başlandı. Şahsi fikrim modül sisteminin daha verimli olduğuydu. Çünkü hepimizin bildiği üzere standartlaşmış dil öğretme kitaplarının sistemi biraz ''sıkıcı'' oluyor. Sene içinde öğrencilerin modül sistemine geçmek için bir imza kampanyası oldu ancak bir sonuç alınamadı. Kitabın avantajı ise oldukça kullanışlı bir online sistemi olması ve tüm dinlemeler kolayca ulaşabilmemiz oldu. Seneye bu sistem değişecek mi bilmiyorum. Bizim hocamız kitaptan oldukça memnundu, genelde de bu düşünce varsa sistemin değişeceğini sanmıyorum.

Kur Sistemi: GSÜ hazırlığında kur sistemi yoktur. Yani meali: Hazırlığa başlayan öğrencilerin hepsi A1'den başlar ve B2'ye kadar aynı sınıfta okur. ODTÜ vb. okullarda olduğu gibi kur atlama sınavları vs yoktur. Bu yüzden güzel bir sınıf ortamı oluşması daha kolaydır.

Sınav Sistemi: Sınav sistemi şöyle işliyor. Sene, Partiel 1-2-3-4 olarak 4'e bölünüyor. Her Partiel'de 2 adet EVA adı verilen quizlere giriyorsunuz. 2 EVA'da da konuşma-yazma-okuma-dinleme sınavları oluyor. 2 EVA'nın sonunda vizeniz oluyor. Bu vizelerde de aynı sınavlara giriyorsunuz. Aynı zamanda her partiel'de 1 veya 2 proje sunmanız gerekiyor. Partiel 1'de aldığınız notun %10'u, 2'de aldığınız notun %25'i, 3'te aldığınız notun %10'u ve Partiel 4 (final sınavında) aldığınız notun %50'si sene sonu notunuzu oluşturuyor. Kalan %5'i de hazırlık bölüm dersinden alıyorsunuz. Sınıfı geçme notuysa 50. Bu yüzden puan sebebiyle sınıfta kalanların sayısı oldukça az. Kalanların çoğunluğu devamsızlık vs. sebeplerden kalıyor.

Öğrenebiliyor muyuz?: Şanslıysanız ve iyi bir hocaya denk geldiyseniz, derslerde aktif olursanız, ödevleri ve projeleri düzgün bir şekilde uğraşarak yaparsanız öğrenmemek için en ufak bir sebebiniz yok. Okulda o kadar oturmuş bir sistem var ki öğrendiğiniz de kendinize şaşırıp ''aaa ben nasıl öğrendim ya?'' diyorsunuz. Partiel 2'nin konuşma sınavını iyi geçirdikten sonra ben neler yaptım ya diye kendinize şaşırıp gururlanmanız işten bile değil :)


İç Sınav: Forumda biraz zaman geçirdikten sonra bu konunun çok konuşulduğunu gördüm ve sebebini açıkçası anlamadım. Bilmeyenler için okulun sistemi şu şekilde: Okula her sene 480 öğrenci kabul ediliyor, bunların 240'ı ÖSYM sınavıyla alınıyor. Kalan 240ı ise Frankofon liselere ayrılan bir iç sınav kontenjanıyla alınıyor. Bu 240 kişilik kontenjanın 120'si GSL öğrencilerine, kalan 120 kişilik kontenjan ise kalan Frankofon liselere veriliyor. İç sınavla giriş ÖSYM ile girişe göre mutlak daha kolay ancak oralardan gelen öğrencilerle ÖSYM'den gelen öğrencilerin arasında bir eğitim farkı olmuyor çünkü iç sınav yoluyla gelecek öğrencilerden de YKS'de ilk 25000'e girmesi isteniyor. Hazırlıkta neredeyse iç sınavla gelen olmadığı için pek sohbet şansım olmadı ancak bu konu hakkında bildiklerim bu kadar.


Yurt: Gelelim bana göre en zor konuya. Dediğim gibi Fransızcadan çok daha zor konular var demiştim. Bana göre ev/yurt bunun en başında geliyor. Öncelikle okulun bir yurdu yok. Çevresinde de bir devlet yurdu yok. Özel yurt bolca var. (BAU'ye ve Kabataş Erkek'e olan yakınlığı dolayısıyla) Bildiğim kadarıyla en yakın KYK yurdu Kağıthane'de yer alıyor ancak çok hakim değilim. Eğer eve çıkma şansınız varsa biraz daha şanslısınız diyebilirim çünkü okul İstanbul'un en merkezi ve güzel yerinde yer alıyor. Mecidiyeköy, Ortaköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy. Bu 5 semtten de okula çok çok rahat ulaşabilirsiniz. Bu yüzden okulda okuyan öğrencilerin çoğu eve çıkmayı tercih ediyor.


Kampüs: ''Le campus que vous recherchez est introuvable.'' Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi ilkokulda düşündüğünüz gibi bir kampüs hayatı sizi maalesef beklemiyor. Kampüs ne kadar boğaz kenarında olsa da oldukça küçük. Ancak bu butiklik bile okula bir sevimlilik ve marjinallik katıyor. Şahsen ağaçlı yolun altından tünelle kampüsün kara tarafına geçmek bile bana ayrı bir zevk veriyor. Çok büyük bir kampüs hayatı mı GSÜ'deki gibi bi minik kampüs mü diye bana sorulsa sanırım yine GSÜ'nün kampüsünü seçerim. Okula gelip kampüsü gezmenizi öneririm çünkü bu tercihinizi olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Çok kişisel bir durum :)


Fransız öğretmenlerin durumu: Arkadaşlar bu olay gerçekten çok üzücü ve can sıkıcı bir olaydı. Tamamen iki ülkenin diplomatik çekişmesi okuldaki öğretmenlerimizi ve bizi vurdu. Şimdilik 4 Fransız hocamız B2 Türkçe belgesini alamadığı için okula veda etti. Bu olay daha ne kadar sürecek bilmiyorum ancak okulun Frankofon statüsünü etkileyecek kadar büyüyebileceğini de düşünmüyorum.


Genel olarak gördüğüm sorular böyleydi arkadaşlar. Eğer başka bir sorunuz varsa seve seve cevaplamaya çalışırım. GSÜ gerçekten ya çok sevilebilecek ya da hiç sevilmeyecek bir okul. Neresinde kalacağınız size çok bağlı. Tercih etmeden önce çok iyi düşünmenizi tavsiye ederim :)

Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 0
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 10
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 2)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 5 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar Genel Sohbet
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.