Yüzbaşı
08 Eylül 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 1290 (Bu ay: 8)
Gönderileri
Sosyal bir insanım, bu nedenle kimseyle konuşmaktan çekinmiyorum. Tanıştığım insanlarda sürekli bir kusur buluyorum. Bu kusurlar onlar ile iletişimi etkilemiyor, gözünüzde insanların kusurlarını arayan takıntılı bir tip hayal etmeyin.

Bu sizde de vardır, birisine bir şaka yaparsınız. Basit bir şakadır ancak hemen ters yapar. Sizin için onun kusuru odur. Birisi. bir hata yapar ve o hatasını ne olursa olsun kabullenmez. Birisi vardır hatası için özür dilemez. Birisi vardır çıkarcıdır, birisi kolpa hikayeler anlatır, yalan söyler. Birisi cimridir, birisi çok küfür eder. Birisi topluluk içinde nasıl davranacağını bilmez, ortamı rezil eder.

Hepiniz yukarıda saydığım modellerde insanlar tanımışsınızdır. İletişime geçtiğiniz tüm insanlarla ilgili yukarıda örnek olarak verdiğim kişisel değerlendirmelerde bulunursunuz - ister istemez-.

Asıl konuya geliyorum. İnsanları bu kadar sık değerlendirirken, elbette kendim ile ilgili de değerlendirmelerde bulunuyorum.

İletişim yeteneği yüksek, çevresi tarafından sevilen, öz eleştiriye açık, hata yaptığı zaman özür dileyen, açık sözlü, içi dışı bir, şakacı ve bununla beraber şaka kaldırabilen, kendisiyle dalga geçebilen, cömert, kimseyle çıkar ilişkisi kurmayan, sadık, tatlı konuşan, küfrü yalnızca şakalarda geçiren, kalp kırmamaya çalışan, kırınca da gönül almayı bilen, çalışkan... vs. vs.

CV gibi oldu :) Bunları yazınca egolu birisi canlanabilir kafanızda, yalnızca kendim ile ilgili değerlendirmeleri anonim bir hesap aracığılıyla ilettim. Kendimde kesinlikle bir kusur bulamıyorum. Bu psikolojik bir sorun olabilir mi?

Herkesi kendinize bakarak değerlendirince, ister istemez birilerinin hataları gözünüze çok çabuk batıyor. Yukarıda kendim ile ilgili değerlendirmelere sahip çok insan da tanıdım bu arada. Aranızda da vardır, komplekslerinden arınmış güzel insanlar. Yukarıdaki güzel modellemeleri 'güzel insan' öbeğinde toplayalım.

Sorum şu, siz de 'güzel insan' olduğunuzu düşünüyor musunuz? 'Evet, ben dışarıdan bakıldığında sorunsuz, eğitimli, iyi bir insanım.' diyor musunuz?
Selam arkadaşlar.
Öncelikle ekonomi hakkında bir halt bilmediğimi sadece bir fikir beyan etmek istediğimi belirteyim.

Tüm dünyada işsizlik giderek artıyor. Türkiye'de ise durum daha vahim. Çünkü tüm Türkiye'nin paraları aynı birkaç kişiye gidiyor. Zengin-fakir uçurumu artıyor. Kendi paranızı düşünün. Hangi şirketlere, kaç kere ve ne kadar kazandırdınız? Bir düşünün.

Artık neredeyse hiçbirimiz küçük esnaflardan alışveriş yapmıyoruz. Neden? Birçok sebebi olabilir. Başında pahalılık ve güvenilir olmamaları geliyor. Lakin küçük esnaflara harcamadığımız parayı nerelere harcadık?

Geçen gün oturup bir hesap yapmamla çılgına döndüm. O ay ki tüm harcamalarımı tek tek gözden geçirdim. Maaşımın %95'i dev şirketlere gitmiş.

MediaMarkt'tan aldığım kulaklık, Migros'tan yaptığım haftalık alışverişler, bankaya ödediğim faizler, Satıcısı Hepsiburada olan kitap alışverişim, Netflix ve Spotify faturaları, FLO'dan aldığım ayakkabı...

Sadece en zenginlere çalışmışım bu ay. Bu dev şirketlerin ettiği devasa karların yanında çalıştırdığı personel sayısı devede kulak kalıyor.

Ayriyeten robotlaşma da istihdamın en büyük düşmanı bence. Bir sinema şirketinin internetten bilet satmaya başlamasıyla istihdam ettiği personel sayısını azaltması mesela...

Diyeceksiniz ki bu seferde o robotları üreten fabrika, mühendis kazanacak. Ama bu seferde onlar dev olacak. En çok onlar kazanacak. En az onlar personel çalıştıracak. O robotları üreten sadece birkaç şirket olacak ve tekelleşecekler.

Dünya ekonomisi çöküşe doğru gidiyor. Kapitalizm, tekelleşme, serbest ekonomi... Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olmasına yol açıyor.Eskiden her bölge kendi ekonomisi kendi yönetiyor, herkes kendi çarkını kendi döndürüyormuş.

Mesela bir köy... Herkes köyün bakkalından alışveriş yapıyor. Bakkal kazandığı parayla köyün sütçüsünden alışveriş yapıyor. Sütçü kazandığı parayla köydeki dükkandan kıyafet alıyor. Kıyafetçi kazandığı parayla gidip köyün kasabından alışveriş yapıyor. Sonunda da kasap köyün bakkalından alışveriş yapıyor.

Tekelleşmeden dolayı artık bu döngü yok! Herkesin paraları aynı kişilere gidiyor. Tüm Türkiye birkaç zengin adama çalışıyoruz.

Daha fazla yorum yazılması için konuyu öne çıkarabilirsiniz.

Dünya Ekonomisi Çöküyor!
Hakkında
Konum: İstanbul, Bakırköy
Meslek: Mail: sokra.tetus@yandex.com
İlgi Alanları: Televizyon, Siyaset, Futbol
Forum İmzası:
Profilimden e-posta yollayabilirsiniz.
Hakkımda:
Bilen 6 yıldır zaten biliyor.
Atatürkçü, milliyetçi ve vatansever
E-posta'lara anında bakıyorum.
sokra.tetus@yandex.com
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: 8 sa.
Mesaj Sayısı: 340
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 514
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 44)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 287 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.