Yüzbaşı
08 Eylül 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 513 (Bu ay: 2)
Gönderileri
Selam arkadaşlar.
Öncelikle ekonomi hakkında bir halt bilmediğimi sadece bir fikir beyan etmek istediğimi belirteyim.

Tüm dünyada işsizlik giderek artıyor. Türkiye'de ise durum daha vahim. Çünkü tüm Türkiye'nin paraları aynı birkaç kişiye gidiyor. Zengin-fakir uçurumu artıyor. Kendi paranızı düşünün. Hangi şirketlere, kaç kere ve ne kadar kazandırdınız? Bir düşünün.

Artık neredeyse hiçbirimiz küçük esnaflardan alışveriş yapmıyoruz. Neden? Birçok sebebi olabilir. Başında pahalılık ve güvenilir olmamaları geliyor. Lakin küçük esnaflara harcamadığımız parayı nerelere harcadık?

Geçen gün oturup bir hesap yapmamla çılgına döndüm. O ay ki tüm harcamalarımı tek tek gözden geçirdim. Maaşımın %95'i dev şirketlere gitmiş.

MediaMarkt'tan aldığım kulaklık, Migros'tan yaptığım haftalık alışverişler, bankaya ödediğim faizler, Satıcısı Hepsiburada olan kitap alışverişim, Netflix ve Spotify faturaları, FLO'dan aldığım ayakkabı...

Sadece en zenginlere çalışmışım bu ay. Bu dev şirketlerin ettiği devasa karların yanında çalıştırdığı personel sayısı devede kulak kalıyor.

Ayriyeten robotlaşma da istihdamın en büyük düşmanı bence. Bir sinema şirketinin internetten bilet satmaya başlamasıyla istihdam ettiği personel sayısını azaltması mesela...

Diyeceksiniz ki bu seferde o robotları üreten fabrika, mühendis kazanacak. Ama bu seferde onlar dev olacak. En çok onlar kazanacak. En az onlar personel çalıştıracak. O robotları üreten sadece birkaç şirket olacak ve tekelleşecekler.

Dünya ekonomisi çöküşe doğru gidiyor. Kapitalizm, tekelleşme, serbest ekonomi... Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olmasına yol açıyor.Eskiden her bölge kendi ekonomisi kendi yönetiyor, herkes kendi çarkını kendi döndürüyormuş.

Mesela bir köy... Herkes köyün bakkalından alışveriş yapıyor. Bakkal kazandığı parayla köyün sütçüsünden alışveriş yapıyor. Sütçü kazandığı parayla köydeki dükkandan kıyafet alıyor. Kıyafetçi kazandığı parayla gidip köyün kasabından alışveriş yapıyor. Sonunda da kasap köyün bakkalından alışveriş yapıyor.

Tekelleşmeden dolayı artık bu döngü yok! Herkesin paraları aynı kişilere gidiyor. Tüm Türkiye birkaç zengin adama çalışıyoruz.

Daha fazla yorum yazılması için konuyu öne çıkarabilirsiniz.

Hakkında
Konum: İstanbul, Bakırköy
Meslek: Mail: sokra.tetus@yandex.com
İlgi Alanları: Televizyon, Siyaset, Futbol
Forum İmzası:
Profilimden e-posta yollayabilirsiniz.
Hakkımda:
Bilen 6 yıldır zaten biliyor.
Atatürkçü, milliyetçi ve vatansever
E-posta'lara anında bakıyorum.
sokra.tetus@yandex.com
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 314
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 470
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 1)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 261 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Haberleşme ve Dijital Platformlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.