Binbaşı
19 Temmuz 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 1759 (Bu ay: 76)
Gönderileri

Her bir kategoriye onlarca farklı oyun yazılabilir ancak ben konu bütünlüğünü korumak amacıyla genelde 3 oyunla sınırlı bazı türlerde ise maksimum 5'e yükselen sayıda bir liste yapmayı tercih ettim. Tercih ederseniz sizlerde kendi listelerinizi yapabilirsiniz. Tüm sıralamalar tamamen kendi kanaatime göre yapılmıştır. Lütfen gereksiz eleştirilerde bulunmak yerine veya konuyu gereksiz tartışmalara mahal vermiş bir duruma düşürmemek adına kendi listelerinizi yapmanızı tavsiye ederim. Bu gibi sıralamalar, listeler tamamen subjektif olduğu için bu yazının sizinle ortak paydada buluşmaması ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu lütfen daima gözetin.Platform


Platform oyunları, adlarını oyun karakterinin oyun boyunca platformlarla (genellikle koşma, atlama veya düşme) etkileşime girmesi gerçeğinden alır. Bir platform video oyunu, geleneksel olarak oyuncuların ekranda farklı platformlar arasında zıplayan veya tırmanan karakterleri kontrol ettiği iki boyutlu veya üç boyutlu grafikler içeren oyunlardır.


İki Boyutlu(2D) Platform


1-)Super Mario Bros.

2-)Inside

3-)Celeste

4-)Ori And The Blind Forest

5-)Rayman Legends


Üç Boyutlu(3D) Platform


1-)Super Mario 64

2-)Banjo-Kazooie 64

3-)Super Mario Odyssey

4-)Crash Bandicoot (seri)

5-)Donkey Kong 64


Shooter(Nişancı)


Shooter oyunlar, oyuncuların eyleme katılmak için silah kullanmasına izin verir. Amaç genellikle düşmanları veya rakip oyuncuları ortadan kaldırmaktır. Shooter oyunlar oyuncu bakış açısına göre kategorilere ayrılır:


*Birinci şahıs nişancı oyunları (First Person Shooter), ana karakterin bakış açısından oynanır.


*Üçüncü şahıs nişancı(Third Person Shooter) oyunlarında aksiyon, oyuncunun ana karakteri görebileceği bir bakış açısından, genellikle biraz yukarıdan ve arkadan gerçekleşir.


First Person Shooter(FPS)


1-)Half-Life (seri)

2-)Doom (seri)

3-)Bioshock (seri)

4-)Call Of Duty 4: Modern Warfare

5-)Wolfenstein (seri)


Third Person Shooter(TPS)


1-)Grand Theft Auto (seri)

2-)Red Dead Redemption 2

3-)Max Payne (seri)

4-)Gears Of War (seri)

5-)The Last Of Us 1


Dövüş Oyunu


Dövüş oyunları, eylemi savaşa ve çoğu durumda göğüs göğüse dövüşe odaklar. Dövüş oyunlarının çoğu, her biri kendi benzersiz yeteneklerinde veya dövüş stilinde uzmanlaşmış, istikrarlı bir oynanabilir karaktere sahiptir. Çoğu geleneksel dövüş oyununda, oyuncular ilerledikçe daha zor rakiplerle karşılaşarak zirveye ulaşmak için savaşırlar.


1-)Mortal Kombat (seri)

2-)Street Fighter (seri)

3-)Soul Calibur (seri)


Hack&Slash


Hack&Slash oyunlarda, oyuncular tek bir rakiple yüzleşmek yerine dalga dalga gelen düşmanlarla yüzleşir ve çeşitli kombolar yaparak bölüm sonunda neticelenecek olan puanlarını yükseltmeyi amaçlarlar.


1-)Devil May Cry (seri)

2-)Bayonetta (seri)

3-)Darksiders (seri)


Gizlilik Temelli Aksiyon(Stealth)


Stealth oyunlar, oyun zorluklarını çözmek için kurnaz veya dikkatli olmayı vurgular. Eylemler veya dövüşler oyuncuların hedefe ulaşmasında yardımcı olabilirken oyun genellikle oyuncuları gizlice hareket etmeye teşvik eder.


1-)Dishonored (seri)

2-)Metal Gear Solid V Phantom Pain

3-)Hitman (seri)


Survival(Hayatta Kalma)


Aksiyon oyunlarının bir alt türü olan hayatta kalma aksiyon oyunları, son birkaç yılda gerçekten kendilerine geldiler. Hayatta kalma oyunları oyunculara araçlar, silahlar ve barınak yapmak gibj kaynaklara erişim sağlayarak oyuncuya olabilecek en uzun süre boyunca hayatta kalmasını temel alan bir oyun mekaniği sunar.


1-)Factorio

2-)Minecraft

3-)Oxygen Not Included

4-)Rimworld

5-)Terraria


Survival Horror(Hayatta Kalma Korku)


Hayatta kalma korku oyunları, ürkütücü ve olgun temalar veya konuyu kendine temel alan oyunlardır. Bu oyunların çoğu kan ve vahşet içerir ve yalnızca yetişkin oyunculara yöneliktir. Bu tür oyunlar, heyecanı diri tutmak adına önemli bir oyun mekaniği tarafından kısıtlandırılmış olurlar. Kısıtlı mühimmat, silah kullanamayan ana karakter veya sınırlı kaynaklar gibi.


1-)SOMA

2-)Alien Isolation

3-)Resident Evil (seri)

4-)Eternal Darkness

5-)Alan Wake


Ritim(Rhythm)


Ritim oyunları, puan toplamak için belirli bir zamanda denetleyicideki ilgili düğmeye basarak oyuncuları oyundaki bir şarkının veya film müziğinin ritmine ayak uydurmaya zorlayan müzik tabanlı oyunlardır.


1-)Guitar Hero (seri)

2-)Rock Band (seri)

3-)Just Dance (seri)


Aksiyon Macera


Aksiyon macera oyunları oyun boyu haşır neşir olunan görevlerde oyuncuya toplanan bir araç veya öğe kullanılarak geçilmesi gereken engeller veya öğelerin kullanıldığı ayrı bir eylem öğesi kullanarak ilerleyişi sağlayan oyunlardır.


Örneğin, The Legend of Zelda'da Link, Triforce of Wisdom'ın dağınık parçalarını toplamak için sekiz zindanda yolunu bulmalıdır. Sekiz parçanın hepsini toplayıp eseri birleştirdikten sonra Link, Prenses Zelda'yı kurtarmak için dokuzuncu ve son zindana girebilir. Link, uzaktaki nesneleri toplamak ve düşmanlara saldırmak için bir bumerang kullanır.


The Legend of Zelda gibi aksiyon-macera oyunları daha çok keşfetmeye, bulmacaları çözmeye ve ganimetleri keşfetmeye odaklanırken, temel dövüş mekanikleri genel deneyim için daha çok destekleyici bir aktivitedir.


1-)The Legend Of Zelda (seri)

2-)God Of War (2018)

3-)Batman Arkham (seri)

4-)Prince Of Persia (seri) & Assassins Creed (seri)

5-)Uncharted (seri)


Metroidvania


Adı kendisine ilham veren oyunlara dayanan bir oyun türü, Metroid ve Castlevania. Metroidvania türü oyunlar, temelde aksiyon-macera oyunları gibidir, ancak doğrusal değildir ve genellikle oyuncunun belirli bir öğe veya özel araç bulana kadar geri adım atmasını veya ilerlemesini engellemesini gerektirir. Karakterinizi yeni silahlar, yetenekler ve diğer güçlendirmelerle yükseltmek, oyunun özel alanlarına erişmelerine olanak tanımaktadır.


1-)Hollow Knight

2-)The Messenger

3-)SteamWorld (seri)


Macera Oyunları(Adventure)


Macera oyunları, hikaye veya içeriğe göre değil, oynanış tarzına göre sınıflandırılır. Teknoloji, geliştiricilere bu türdeki hikaye anlatımını keşfetmeleri için yeni seçenekler sunsa da, temel düzeyde macera oyunları, metne dayalı kökenlerinden çok da fazla gelişemediler. Macera oyunlarında oyuncular, hikayeyi veya oynanışı ilerletmek için ipuçlarıyla bulmacaları çözmek için genellikle çevreleri ve diğer karakterlerle etkileşime girer. Ara sıra bir mini oyun dışında, macera oyunları nadiren herhangi bir geleneksel video oyunu aksiyon unsurunu içerir. Bu nedenle bu tür, ana akım oyuncular arasında pek popüler değildir.


1-)Grim Fandango

2-)Monkey Island (seri)

3-)What Remains Of Edith Finch


İnteractive Movie(Etkileşimli Film)


Etkileşimli filmler, önceden çekilmiş canlı aksiyon veya animasyon dizileri içermektedirler. Macera, tipik olarak üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır ve oyuncu, bir joystick'i sağa itmek veya bir kaya onlara doğru gelirken yoldan "zıplamak" için bir düğmeye basmak gibi hikayedeki önemli noktalarda eylemi kontrol eder.


1-)Heavy Rain

2-)Detroit Become Human

3-)The Walking Dead (2012)


Role Playing Game(Rol Yapma Oyunları)


Muhtemelen en popüler ikinci oyun türü olan rol yapma oyunları veya RPG'ler, çoğunlukla ortaçağ veya fantezi temalarına sahiptirler. Bunun nedeni, esas olarak, Dungeons & Dragons'a ve diğer kalem ve kağıt rol yapma oyunlarına kadar uzanan türün kökenidir.


*Birçok oyuncu RPG'leri Western RPG'ler (Batı etkisinde, WRPG) veya Japan RPG'ler (Japon etkisinde, JRPG) olarak sınıflandırdığından, kültürel farklılıkların da bu tür üzerinde bir etkisi olmuştur. Son olarak, oyunculara genellikle bu türde oyunun nihai sonucunu etkileyen seçenekler sunulur, bu da birçok RPG'nin alternatif sonları olduğu anlamına gelir.


W-RPG


1-)The Witcher 3: Wild Hunt

2-)The Elder Scrolls V: Skyrim

3-)Fallout New Vegas

4-)Mass Effect 2

5-)Vampire: The Masquerade Bloodlines


J-RPG


1-)Final Fantasy VII

2-)Chrono Trigger

3-)Earth Bound

4-)Tales of ... (seri)

5-)Dragon Quest (seri)


Aksiyon RPG


Aksiyon rol yapma oyunları, hem aksiyon oyunlarının hem de aksiyon-macera oyunlarının oyun unsurlarını alır. Aksiyon RPG'lerinin belirleyici bir özelliği, savaşın gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi ve oyuncunun hızına ve en iyi düşmanlara karşı doğruluğuna, karizma ve el becerisi gibi yüksek karakter özelliklerine bağlı olarak gerçekleşmesidir.


1-)Diablo 2

2-)Monster Hunter World

3-)Grim Dawn

4-)Path Of Exile

5-)Torchlight 2


MMORPG


Massive Multiplayer Online Role Playing Games (Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları), 1970'lerin sonlarında geliştirilen metin tabanlı çok kullanıcılı zindanların (MUD'ler) grafik varyasyonları olarak gelişti. MMORPG'ler, aynı dünyada birbirleriyle aktif olarak etkileşime giren yüzlerce oyuncuyu içerir ve tipik olarak tüm oyuncular aynı veya benzer bir hedefi paylaşırlar.


1-)World Of Warcraft

2-)RuneScape

3-)Ultima Online

4-)The Elder Scrolls Online

5-)EverQuest


Taktik RPG


Masaüstü oyundaki kökenleri göz önüne alındığında, taktik rol yapma oyunları, sıra tabanlı oyun eyleminin izometrik bir ızgara üzerinde oynandığı geleneksel board oyunlarını andırırlar. Oyuncular, savaşları ve düşmanları kazanmak için neredeyse satranç benzeri bir strateji ve sınırlı sayıda kaynak (ordular, silahlar vb.) kullanır.


1-)Fire Emblem (seri)

2-)Banner Saga (seri)

3-)Valkyria Chronicles (seri)


Sandbox RPG


Sandbox veya açık dünya, rol yapma oyunları, oyuncuların macera arayışı içinde oyun ortamlarında özgürce dolaşmasına izin verir. Bunlar, mevcut en sürükleyici ve ilgi çekici video oyunu deneyimlerinden bazılarıdır. Çünkü, yan görevleri ve destekleyici hikâyeleri doldurmak için gereken çok sayıda oyun karakteri ve durum, oyun geliştiricilerin neredeyse gerçeğe yakın sanal dünyalar yaratmasını sağlar.


1-)Mount&Blade Warband

2-)Kingdom Come Deliverance

3-)Kenshi


Turn Based RPG(Tur Bazlı RPG)


Sıra tabanlı dövüş veya tur bazlı dövüş, RPG ve strateji oyunlarının ilk günlerinden beri var. Bu oyun tarzı, oyuncuların bir durumu dikkatli bir şekilde değerlendirmeye ve hangi eylemleri yapacaklarını seçmeye odaklanmasını sağlayarak, oyuncuların fiziksel zorluklarda olduğu gibi anlık tepki sürelerine daha az güvenmelerini sağlar.


1-)Divinity Original Sin 2

2-)Darkest Dungeon

3-)Persona (seri)


İzometrik RPG


İzometrik video oyunu grafikleri, video oyunlarında ve piksel sanatında kullanılan, paralel bir projeksiyon kullanan ancak bakış açısını yukarıdan aşağıya bir perspektiften veya yandan görünümden görülemeyecek olan ortamın yönlerini ortaya çıkarmak için açı yapan ve böylece üç boyutlu bir görüntü oluşturan grafiklerdir. (boyutsal etki.) Adına rağmen, izometrik bilgisayar grafikleri mutlaka tam olarak izometrik değildir; yani, x, y ve z eksenleri mutlaka birbirine 120° yönlendirilmiş değildir. Bunun yerine, dimetrik projeksiyon ve en yaygın olanı 2:1 piksel oranı olmak üzere çeşitli açılar kullanılır. "3/4 perspektif", "3/4 görünüm", "2.5D" ve "sözde 3D" terimleri de bazen kullanılır, ancak bu terimler diğer bağlamlarda biraz farklı anlamlar taşıyabilir. İzometrik RPG'ler, oyun dünyasına izometrik bir bakış açısı getiren ve bunu geleneksel masaüstü RPG mekaniğine uygulayan oyunlardır.


1-)Disco Elysium

2-)Planescape Torment

3-)Baldur's Gate (seri)

4-)Fallout 2

5-)Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura


Souls-like


Soulslike (veya souls-like), karanlık fantezi türünden ilham alan, yüksek zorluk seviyeleri ve çevresel hikaye anlatımına vurgu ile bilinen aksiyon rol yapma oyunlarının bir alt türüdür. Kökeni, From Software tarafından geliştirilen ve Hidetaka Miyazaki tarafından tasarlanan, temaları ve mekaniği diğer birçok benzer oyuna doğrudan ilham veren Souls video oyunları serisidir. Tür alternatif olarak Souls ve Bloodborne'un bir portmantosu olan Soulsborne olarak da adlandırılabilir. Soulslike oyunlar, tekrarlanan oyuncu-karakter ölümünün beklendiği ve oyunun bir parçası olarak dahil edildiği, belirli kontrol noktalarına ulaşılmadığı takdirde tüm ilerlemenin kaybedildiği, genellikle yüksek bir zorluk seviyesine sahip oyunlardır. Soulslike oyunlar genellikle kazanılabilen ve harcanabilen ancak uygun şekilde yönetilmezse ölümler arasında kaybolabilen veya terk edilebilen bir para birimiyle, daha fazla ilerleme sağlayabilmek için oyuncu-karakterin yeteneklerini kalıcı olarak geliştirmek gibi araçlara sahiptir. Bu mekanik, oyuncunun oyunu tamamen yeniden başlatması ve tüm ilerlemeyi kaybetmesine sebep olduğu için oyunu oyuncu için zorlu hale getiren bir risk ve ödül sistemi sağlarken, başarısızlık durumundan tamamen kaçınmak için bir araç sağlar. Tekrarlanan oyun oynama ihtiyacı, oyuncunun karakterini kademeli olarak geliştirmesi veya oyun içinde kendi becerilerini ve stratejilerini geliştirmesi yoluyla bir tür kendini geliştirme olarak görülebilir. Soulslike oyunlarda mücadele de sistemli olabilir, oyuncunun karakterinin aşırı eforunu önlemek için dayanıklılığını izlemesini gerektirir ve genellikle, animasyon oynatılana kadar oyuncunun hareketi iptal etmesini engelleyen "animasyon önceliği" eylemlerine dayanır.


1-)Bloodborne

2-)Elden Ring

3-)Dark Souls (seri)

4-)Ni-Oh (seri)

5-)The Surge (seri)


Rogue-like


Kendisine ilham veren oyunun adına dayanan bir oyun türü olan Rogue, 1980'den kalma bir 2D bilgisayar oyunuydu. Oyunda bir metin arayüzü ve rastgele seviye oluşturma özelliği vardı. Oyuncular, oyuncu istatistiklerini arttırmak için düşmanları ve engelleri aşmak zorundaydılar.


1-)Hades

2-)Dead Cells

3-)The Binding Of Isaac (seri)


İnşaat ve Yönetim Simulasyonu


Bu türdeki oyunlar, sokak planlaması, imar ve şehir sakinlerinin vergilendirilmesi dahil olmak üzere bir şehrin veya daha küçük yerleşim birimlerinin inşasını ve yönetimini simüle eder. Ayrıca şirket gibi daha minor boyutlardaki toplulukların yönetimini içeren oyunlarda bu türe dahildir.


1-)Cities Skylines

2-)SimCity (seri)

3-)Frostpunk

4-)Tropico (seri)

5-)Anno (seri)


Yaşam Simulasyonu


The Sims, en popüler yaşam simülasyon oyunudur ve tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biridir. The Sims'de oyuncular yapay yaşamın bireysel yönlerini kontrol ederler. Simülasyonlar, oyuncuların bir karakterin genetiğini veya ekosistemlerini manipüle etmesine izin verebilir. Karakterin belirli bir duruma tepkisi bile oyuncunun kontrolünde olabilir. Ninja ve Tamagotchi gibi sanal evcil hayvan oyunları, evcil hayvan yetiştirme simülasyonları olarak bu kategorinin alt türünün bir parçası olarak kabul edilir. Bu nedenle, Sims bir sosyal simülasyon olarak kabul edilir. Her iki alt tür de yaşam simülasyonu kategorisine girer. Son olarak, bu oyunların oyunculara karakterler ve çevreleri üzerindeki kontrolleri nedeniyle yaşam simülasyonları bazen “tanrı oyunları” olarak adlandırılır.


1-)Spore

2-)The Sims (seri)

3-)Animal Crossing (seri)


Araç Simulasyonu


Uçuş simülasyonları ve yarış simülasyonları arasında eşit olarak bölündüğü için en popüler araç simülasyon oyunlarını sıralamak oldukça zordur. Araç simülasyonları, uçak uçurma, yarış arabası kullanma ve bazı durumlarda bir çiftlikte traktör kullanma deneyimini yeniden yaratmayı amaçlar. Araç simülasyonları, uçuş simülasyonları durumunda savaşı içerebilirler. Bu kategori uzay uçuş simülatörlerini ve tren simülatörlerini de içermektedir.


1-)Microsoft Flight Simulator

2-)Euro Truck Simulator 2

3-)Forza Motorsports (seri)


4X Strateji


4X, dört ana hedefi olan bir strateji video oyunu türüdür: explore(keşfetmek), expand(genişletmek), sömürmek(exploit) ve yok etmek(exterminate). Sid Meier'in Civilization serisi, muhtemelen bu kategorideki en iyi bilinen strateji oyunudur. Altta yatan hedefler nedeniyle, bu oyunların çoğu, bir uygarlığın (insan veya dünya dışı) tarihinin çağlarını kapsayan tarihsel ayarlara sahiptir.


1-)Sid Meier's Civilization (seri)

2-)Stellaris

3-)Endless (seri)

4-)Humankind

5-)Sins Of A Solar Empire


Gerçek Zamanlı Strateji(RTS)


Gerçek zamanlı strateji oyunları, oyuncunun hem kaynakları hem de savaş birimlerini ilerletirken ve geliştirirken üsler gibi kaynakları toplamasını ve sürdürmesini gerektirir. Starcraft en popüler RTS'dir, ancak The Age of Empires serisi ve Command and Conquer aynı zamanda bu kategorideki iyi bilinen oyun serileridir.


1-)Total War (seri)

2-)Age Of Empires (seri)

3-)Starcraft (seri)

4-)Company Of Heroes (seri)

5-)They Are Billions


Gerçek Zamanlı Taktik(RTT)


Bazen gerçek zamanlı stratejinin bir alt türü olarak kabul edilen gerçek zamanlı taktik oyunları, kaynakların veya bireysel birimlerin mikro yönetimine karşı savaş alanı taktiklerine ve operasyonel savaşa odaklanır.


1-)Desperados (seri)

2-)Shadow Tactics (seri)

3-)Sudden Strike (seri)


Multiplayer online battle arena (MOBA)


Bu kategori aksiyon oyunları, rol yapma oyunları ve gerçek zamanlı strateji oyunlarını birleştirir. Strateji oyunlarının bu alt türünde, oyuncular genellikle üsler veya savaş birimleri gibi kaynaklar oluşturmazlar. Bunun yerine, oyuncular iki takımdan birinde tek bir karakteri kontrol eder, diğer takımın üssünü yıpratmak ve yok etmek için birlikte çalışırlar (bu görevde genellikle belirli bir noktalara saldıran bilgisayar kontrollü birimlerin yardımıyla onlara yardım edilir).


1-)Defence Of The Ancients 2

2-)League Of Legends

3-)Smite


Kule Savunması(Tower Defence)


Kule savunma oyunlarında, oyuncuların kazanmak için bilgisayar kontrollü düşmanları (creeps) savuşturması gerekir. Kule yetenekleri ve hareketleri oyundan oyuna değişir, ancak genellikle kule savunma oyunları farklı kulelere, creepsleri yavaşlatma veya onları zehirleme gibi farklı yetenekler verir. Bir oyuncu yeterince creeps öldürdüğünde, daha fazla kule satın almak veya silah gücü veya menzili gibi bir şeyi artırmak için yükseltme satın almak için kredi verilir.


1-)Kingdom Rush (seri)

2-)Plants vs. Zombies

3-)Bloons TD (seri)


Sıra Tabanlı(Tur Bazlı) Strateji


Bu kategori, sıra tabanlı strateji oyunlarını gerçek zamanlı strateji oyunlarından ayırt etmek için kullanılır. Sıra tabanlı bir strateji oyunu, oyunculara harekete geçmeleri için bir süre (veya sıra) verir. Ancak bir RTS oyunu gibi, tür de yalnızca sıra tabanlı olmayan oyunları içerebilir.


Bu kategoriden başka bir alt tür de gelişmektedir: eşzamanlı sıra tabanlı strateji (STBS) oyunları tam da budur - oyuncuların ve rakiplerin eylemleri kesmesine ve aynı anda oyunu değiştirmesine izin veren oyunlardır bunlar.


1-)XCOM (seri)

2-)Into The Breach

3-)Unity Of Command 2


Büyük Strateji


Bu, tipik olarak bir ulusun veya imparatorluğun ordusunu ve kaynaklarını bir hedefe ulaşmak için harekete geçirmeyi içeren büyük bir stratejiye odaklanan bir savaş oyunudur.


1-)Europa Universalis (seri)

2-)Hearts Of Iron (seri)

3-)Crusader Kings (seri)

4-)Victoria (seri)

5-)Imperator: Rome


Casual Oyunlar(Günlük, Sıradan Oyunlar)


Günlük oyunlar, temel oyun mekaniklerini sergiler ve kısa, gündelik oturumlar için mükemmeldir. Bu türün popülaritesi son birkaç yılda mobil oyunlar sayesinde patladı. Geliştiriciler, oyuncuların daha fazla ilerlemeye çalışmasını sağlamak için genellikle ödüller ve dikkatlice tasarlanmış seviyeler kullanır, çünkü bu türdeki oyunlar genellikle oldukça tekrar eden cinstendirler.


1-)Among Us

2-)Fall Guys

3-)Gang Beasts


Kart Oyunu


Kart oyunu, ister geleneksel ister oyuna özel olsun, oyunun oynandığı birincil araç olarak oyun kartlarını kullanan herhangi bir oyundur. Pek çok popüler masa oyunu ve kart oyununun bilgisayar versiyonları vardır. AI rakipleri, kişinin geleneksel oyunlardaki becerisini geliştirmesine yardımcı olabilir. Satranç, Dama, Othello (Reversi olarak da bilinir) ve Tavla, birinci sınıf bilgisayar programlarına sahiptir. Mahjong ve ilgili oyunlar Çin ve Japonya'da son derece popülerdir. Go, Doğu Asya'da popülerdir, ancak bir bilgisayarı Go'yu iyi oynayacak şekilde programlamak herkesin bildiği gibi zordur.


1-)Hearthstone

2-)Gwent: The Witcher Card Game

3-)Inscryption

4-)Slay The Spire

5-)Tabletop Simulator


Party Oyunu


Birden fazla (dört veya daha fazla) oyuncu için tasarlanan Mario Party gibi parti oyunlarında genellikle katılımcıların bir mücadeleyi diğer oyunculardan önce bitirmek için birbirleriyle yarıştığı mini oyun yarışmaları bulunur.


1-)Super Mario Party

2-)Wii Party

3-)Pummel Party


Exergame(Egzersiz Oyunu)


Video oyun dünyasının belası olan exergames, oyuncunun bir egzersizi veya aktiviteyi simüle etmesine izin veren bir çevre birimi veya denetleyici ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Wii Fit gibi oyunlar, tekrar sayısını ve kullanıcının ilerlemesini tıpkı bir fitness saati gibi takip eder.


1-)Wii Sports

2-)Pokemon Go

3-)Beat Saber


Sanat Oyunu


Bir sanat oyunu, sanatı veya bir yapıyı sergiler ve sanat gibi, izleyicilerinde duygusal bir duygu uyandırmak içindir. Tipik olarak bu oyunlarda oynanış özelliği yoktur, bunun yerine daha çok "etkileşimli deneyimler" gibidir.


1-)Journey

2-)Gris

3-)Abzu

4-)Flower

5-)Sky: Children of the Light


Eğitici Oyunlar


Temel olarak bir öğrenme aracı olarak kullanılan eğitici oyunlar, matematik veya temel oyun mekaniklerini kullanarak yazma gibi konuları öğretmek için kullanılır ve bu nedenle çocuklar için en iyi video oyunları listelerinin çoğunda öne çıkar. Minecraft gibi teknik olarak eğitici olmayan oyunlar da eğitici oyunlar kategorisinde olabilirler.


1-)Big Brain Academy

2-)National Geographic Challenge

3-)Scribblenauts Unlimited

4-)Democracy 3

5-)Wordscapes

2004


 • Half-Life 2 - 21
 • Halo 2 - 11 (including 1 award from 2005)
 • Grand Theft Auto: San Andreas - 9 (including 1 award from 2005)
 • Katamari Damacy - 3
 • World of Warcraft - 3
 • Doom 3 - 2
 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater - 2
 • Call of Duty - 1 (counted toward 2003)
 • Rome Total War - 1
 • Star Wars: Knights of the Old Republic - 1 (counted toward 2003)
 • The Sims 2 - 1
 • City of Heroes - 1
 • Fable - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 57

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %36.84


2005


 • Resident Evil 4 - 35
 • Shadow of the Colossus - 6 (including 2 awards from 2006)
 • God of War - 4
 • Civilization IV - 3
 • F.E.A.R. - 3
 • Psychonauts - 3
 • Battlefield 2 - 1
 • Burnout Revenge - 1
 • Digital Devil Saga - 1
 • Grand Theft Auto: San Andreas - 1 (counted toward 2004)
 • Guild Wars - 1
 • Guitar Hero - 1
 • Halo 2 - 1 (counted toward 2004)
 • Jade Empire - 1
 • Myst V: End of Ages - 1
 • Tekken 5 - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 64

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %54.68


2006


 • The Elder Scrolls IV: Oblivion - 40 (including 1 award from 2007)
 • Gears of War - 34 (including 2 awards from 2007)
 • The Legend of Zelda: Twilight Princess - 26
 • Okami - 3
 • Wii Sports - 3
 • Company of Heroes - 2
 • Final Fantasy XII - 2
 • Shadow of the Colossus - 2 (counted toward 2005)
 • Dead Rising - 1
 • Destroy All Humans! 2 - 1
 • Guitar Hero - 1
 • Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 116

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %34.48


2007


 • BioShock - 47
 • Super Mario Galaxy - 45 (including 1 award from 2008)
 • Call of Duty 4: Modern Warfare - 23 (including 1 award from 2008)
 • Portal - 13
 • Halo 3 - 7 (including 1 award from 2008)
 • Rock Band - 6
 • Crysis - 4
 • Mass Effect - 4
 • The Orange Box - 4
 • Gears of War - 2 (counted toward 2006)
 • The Witcher - 2
 • Assassin's Creed - 1
 • Company of Heroes - 1
 • Crackdown - 1
 • Guitar Hero III - 1
 • Ratchet & Clank - 1
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion - 1 (counted toward 2006)

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 163

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %28,83


2008


 • Fallout 3 - 69 (including 3 awards from 2009)
 • Media Outlets: 51 | Readers' Choice: 18
 • Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots - 40
 • Media Outlets: 25 | Readers' Choice: 15
 • Grand Theft Auto IV - 39
 • Media Outlets: 25 | Readers' Choice: 14
 • LittleBigPlanet - 25
 • Media Outlets: 24 | Readers' Choice: 1
 • Gears of War 2 - 8
 • Left 4 Dead - 7
 • Fable II - 6
 • Super Smash Bros. Brawl - 3
 • Rock Band 2 - 2
 • Wii Fit - 2
 • Call of Duty 4: Modern Warfare - 1 (counted toward 2007)
 • Call of Duty: World at War - 1
 • Dead Space - 1
 • Guitar Hero World Tour - 1
 • Halo 3 - 1 (counted toward 2007)
 • Saints Row 2 - 1
 • Spore - 1
 • Super Mario Galaxy - 1 (counted toward 2007)
 • Valkyria Chronicles - 1
 • World of Goo - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 211

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %32,70


2009


 • Uncharted 2: Among Thieves - 115
 • Media Outlets: 77 | Readers' Choice: 38
 • Batman: Arkham Asylum - 29
 • Media Outlets: 28 | Readers' Choice: 1
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 - 26 (including 1 award from 2010)
 • Media Outlets: 14 | Readers' Choice: 12
 • Dragon Age: Origins - 21
 • Media Outlets: 12 | Readers' Choice: 9
 • Assassin's Creed II - 14
 • Media Outlets:  9 | Readers' Choice: 5
 • Demon’s Souls - 4
 • Fallout 3 - 3 (counted toward 2008)
 • Borderlands - 2
 • Street Fighter IV - 2
 • Anno 1404 - 1
 • Call of Duty: World at War - 1
 • Dead Space Extraction - 1
 • Killzone 2 - 1
 • Left 4 Dead 2 - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 221

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %52,03


2010


 • Red Dead Redemption - 111
 • Media Outlets: 87 | Readers' Choice: 24
 • Mass Effect 2 - 102
 • Media Outlets: 68 | Readers' Choice: 34
 • Super Mario Galaxy 2 - 21
 • Media Outlets: 19 | Readers' Choice: 2
 • Heavy Rain - 13
 • Media Outlets: 12 | Readers' Choice: 1
 • God of War III - 7
 • StarCraft II: Wings of Liberty - 7
 • Call of Duty: Black Ops - 6
 • Bayonetta - 5
 • Fallout: New Vegas - 4
 • Halo:Reach - 4
 • Assassin's Creed: Brotherhood - 3
 • Deadly Premonition - 3
 • Gran Turismo 5 - 2
 • Vanquish - 2
 • Alan Wake - 1
 • Amnesia: The Dark Descent - 1
 • Battlefield: Bad Company 2 - 1
 • BioShock 2 - 1
 • Call of Duty: Modern Warfare 2 - 1 (counted toward 2009)
 • Darksiders - 1
 • Enslaved: Odyssey to the West - 1
 • Epic Mickey - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 298

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %37,24


2011


 • The Elder Scrolls V: Skyrim - 229 (including 3 awards from 2012)
 • Media Outlets: 164 | Readers' Choice: 65
 • Portal 2 - 57
 • Media Outlets: 52 | Readers' Choice: 5
 • Batman: Arkham City - 42
 • Media Outlets: 38 | Readers' Choice: 4
 • Uncharted 3: Drake's Deception - 20
 • Media Outlets: 16  | Readers' Choice: 4
 • The Legend of Zelda: Skyward Sword - 19 (including 1 award from 2012)
 • Media Outlets: 13 | Readers' Choice: 6
 • Battlefield 3 - 8
 • Deus Ex: Human Revolution - 6
 • Dark Souls - 5
 • Gears of War 3 - 5
 • The Witcher 2: Assassins of Kings - 5 (including 2 awards from 2012)
 • L.A. Noire - 4
 • Call of Duty: Modern Warfare 3 - 3
 • Star Wars: The Old Republic - 2
 • Dead Island - 1
 • Dead Space 2 - 1
 • Disgaea 4: A Promise Unforgotten - 1
 • KillZone 3 - 1
 • LittleBigPlanet 2 - 1
 • Minecraft - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 411

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %55,71


2012


 • The Walking Dead: The Game - 74
 • Media Outlets: 65 | Readers' Choice: 9
 • Journey - 58
 • Media Outlets: 50 | Readers' Choice: 8
 • Far Cry 3 - 53
 • Media Outlets: 25 | Readers' Choice: 28
 • Dishonored - 52
 • Media Outlets: 44 | Readers' Choice: 8
 • Mass Effect 3 - 31
 • Media Outlets: 20 | Readers' Choice: 11
 • Borderlands 2 - 28
 • Media Outlets: 16 | Readers' Choice: 12
 • Assassin's Creed III - 25
 • Media Outlets: 10 | Readers' Choice: 15
 • Halo 4 - 21
 • Media Outlets: 14 | Readers' Choice: 7
 • XCOM: Enemy Unknown - 21
 • Media Outlets: 21 | Readers' Choice: 0
 • Guild Wars 2 - 5
 • Max Payne 3 - 5 
 • Call of Duty: Black Ops II - 4
 • The Elder Scrolls V: Skyrim - 3 (counted toward 2011)
 • Sleeping Dogs - 2
 • The Witcher 2: Assassins of Kings - 2 (counted toward 2011)
 • Xenoblade Chronicles - 2
 • Blade & Soul - 1
 • Dark Souls: Prepare to Die Edition - 1
 • Fez - 1
 • FIFA Soccer 13 - 1
 • Hitman: Absolution - 1
 • NHL 13 - 1
 • Spec Ops: The Line - 1
 • The Legend of Zelda: Skyward Sword - 1 (counted toward 2011)
 • Trials Evolution - 1
 • Tribes: Ascend - 1
 • Warface - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 397

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %18,63


2013


 • The Last of Us - 257
 • Media Outlets: 199 | Readers' Choice: 58
 • Grand Theft Auto V - 163
 • Media Outlets: 108 | Readers' Choice: 55
 • BioShock Infinite - 46
 • Media Outlets: 42 | Readers' Choice: 4
 • Super Mario 3D World - 13
 • Gone Home - 11
 • Tomb Raider - 8
 • Assassin's Creed IV: Black Flag - 6
 • The Legend of Zelda: A Link Between Worlds - 6
 • Papers, Please - 5
 • Brothers: A Tale of Two Sons - 3
 • Rayman Legends - 3
 • The Stanley Parable - 3
 • Battlefield 4 - 2
 • Ni no Kuni: Wrath of the White Witch - 2
 • Pokémon X and Y - 2
 • Cloud Chamber - 1
 • Dragon's Dogma: Dark Arisen - 1
 • Final Fantasy XIV - 1 (including 1 award from 2015)
 • Kentucky Route Zero - 1
 • Kerbal Space Program - 1
 • Luigi's Mansion: Dark Moon - 1
 • Rain - 1
 • Shadowrun Returns - 1
 • Spaceteam - 1
 • Tearaway - 1
 • The Swapper - 1
 • Year Walk - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 542

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %47,41


2014


 • Dragon Age: Inquisition - 139
 • Media Outlets: 103 | Readers' Choice: 36
 • Middle-earth: Shadow of Mordor - 52
 • Media Outlets: 48 | Readers' Choice: 4
 • Mario Kart 8 - 30
 • Media Outlets: 21 | Readers' Choice: 9
 • Super Smash Bros. - 28
 • Media Outlets: 20 | Readers' Choice: 8
 • Far Cry 4 - 27
 • Media Outlets: 10 | Readers' Choice: 17
 • Bayonetta 2 - 26
 • Media Outlets: 21 | Readers' Choice: 5
 • Alien Isolation - 24
 • Media Outlets: 20 | Readers' Choice: 4
 • Dark Souls II - 15
 • Media Outlets: 12 | Readers' Choice: 3
 • Destiny - 14
 • Media Outlets: 12 | Readers' Choice: 2
 • Hearthstone: Heroes of Warcraft - 8
 • Divinity: Original Sin - 5
 • Kentucky Route Zero - Act III - 5
 • Sunset Overdrive - 5
 • Forza Horizon 2 - 5
 • Shovel Knight - 4 
 • This War of Mine - 4
 • Wolfenstein: The New Order - 4
 • Titanfall - 3
 • Transistor - 3
 • Call of Duty: Advanced Warfare - 2
 • Danganronpa: Trigger Happy Havoc - 2
 • Elite: Dangerous - 2
 • South Park: The Stick of Truth - 2
 • The Evil Within - 2
 • The Walking Dead: Season Two - 2
 • Assassin's Creed Unity - 1
 • Banished - 1
 • Borderlands: The Pre-Sequel! - 1
 • Child of Light - 1
 • Danganronpa 2: Goodbye Despair - 1
 • Diablo III: Reaper of Souls - 1
 • FIFA 15 - 1
 • Hohokum - 1
 • Metal Gear Solid V: Ground Zeroes - 1
 • Monument Valley - 1
 • Papers, Please - 1
 • Persona Q: Shadow of the Labyrinth - 1
 • Pokémon Omega Ruby/Alpha Sapphire - 1
 • Sportsfriends - 1
 • The Banner Saga - 1
 • The Crew - 1
 • The Talos Principle - 1
 • The Vanishing of Ethan Carter - 1
 • The Wolf Among Us - 1
 • TxK - 1
 • Valiant Hearts: The Great War - 1
 • Velocity 2X - 1
 • 80 Days - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 436

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %31.88


2015


 • The Witcher 3: Wild Hunt - 281
 • Media Outlets: 187 | Readers' Choice: 94
 • Fallout 4 - 64
 • Media Outlets: 46 | Readers' Choice: 18
 • Bloodborne - 33
 • Media Outlets: 25 | Readers' Choice: 8
 • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - 31
 • Media Outlets: 29 | Readers' Choice: 2
 • Life Is Strange - 14
 • Media Outlets: 11 | Readers' Choice: 3
 • Super Mario Maker - 8
 • Rocket League - 7
 • Undertale - 7
 • Rise of the Tomb Raider - 6 (including 1 award from 2016)
 • Batman: Arkham Knight - 4
 • Her Story - 3
 • Assassin's Creed Syndicate - 2
 • Splatoon - 2
 • Star Wars: Battlefront - 2
 • Until Dawn - 2
 • Axiom Verge - 1
 • Call of Duty: Black Ops III - 1
 • Cibele - 1
 • Digimon Story: Cyber Sleuth - 1
 • Everybody's Gone to the Rapture - 1
 • Kerbal Space Program - 1
 • Massive Chalice - 1
 • Ori and the Blind Forest - 1
 • Prune - 1
 • Sunless Sea - 1
 • Tales from the Borderlands - 1
 • Xenoblade Chronicles X - 1 
 • Final Fantasy XIV - 1 (counted toward 2013)

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 479

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %58,66


2016


 • Uncharted 4: A Thief's End - 190
 • Media Outlets: 107 | Readers' Choice: 83
 • Overwatch - 114
 • Media Outlets: 102 | Readers' Choice: 12
 • DOOM - 37
 • Media Outlets: 33 | Readers' Choice: 4
 • Battlefield 1 - 20
 • Media Outlets: 6 | Readers' Choice: 14
 • The Last Guardian - 17
 • Media Outlets: 17 | Readers' Choice: 0
 • Dark Souls III - 15
 • Media Outlets: 11 | Readers' Choice: 4
 • INSIDE - 14
 • Media Outlets: 14 | Readers' Choice: 0
 • Final Fantasy XV - 12
 • Media Outlets: 8 | Readers' Choice: 4
 • The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine - 10
 • Dishonored 2 - 10
 • The Witness - 7
 • Titanfall 2 - 6
 • Hitman - 3
 • Pokémon GO - 3
 • XCOM 2 - 3
 • Persona 5 - 2 (counted toward 2017)
 • Sid Meier's Civilization VI - 2
 • SUPERHOT - 2
 • Call of Duty: Infinite Warfare - 1 
 • Deus Ex: Mankind Divided - 1
 • FIFA 17 - 1
 • Firewatch - 1
 • Forza Horizon 3 - 1
 • Monster Hunter Generations - 1
 • Owlboy - 1
 • Quadrilateral Cowboy - 1 
 • Rise of the Tomb Raider - 1 (counted toward 2015)
 • Thumper - 1
 • Tokyo Mirage Sessions ♯FE - 1
 • Tom Clancy's Rainbow Six Siege - 1
 • Trackmania Turbo - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 470

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %40,42


2017


 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 262
 • Media Outlets: 199 | Readers' Choice: 63
 • Horizon: Zero Dawn - 69
 • Media Outlets: 34 | Readers' Choice: 35
 • Super Mario Odyssey - 37
 • Media Outlets: 34 | Readers' Choice: 3
 • NieR: Automata - 17
 • Media Outlets: 13 | Readers' Choice: 4
 • Persona 5 - 15 (including 2 awards from 2016)
 • Media Outlets: 12 | Readers' Choice: 3
 • PlayerUnknown's Battlegrounds - 12
 • Media Outlets: 8 | Readers' Choice: 4
 • Assassin's Creed Origins - 10
 • Media Outlets: 4 | Readers' Choice: 6
 • Divinity: Original Sin II - 10
 • Media Outlets: 7 | Readers' Choice: 3
 • Resident Evil 7: Biohazard - 5
 • Wolfenstein II: The New Colossus - 5
 • Hellblade: Senua's Sacrifice - 4 (including 1 award from 2018)
 • Prey - 4
 • Agents of Mayhem - 1 
 • Cuphead - 1 
 • Dragon Quest XI - 1
 • Hollow Knight - 1
 • Night in the Woods - 1
 • Romance of the Three Kingdoms XIII - 1
 • Thimbleweed Park - 1
 • Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands - 1
 • Uncharted: The Lost Legacy - 1
 • What Remains of Edith Finch - 1
 • Yakuza 0 - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 461

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %56,83


2018


 • God of War - 264
 • Media Outlets: 177 | Readers' Choice: 87
 • Red Dead Redemption 2 - 178 (including 3 awards from 2019)
 • Media Outlets: 129 | Readers' Choice: 49
 • Marvel's Spider-Man - 23
 • Media Outlets: 23 | Readers' Choice: 0
 • Celeste - 9
 • Monster Hunter: World - 6 
 • Fortnite Battle Royale - 5
 • Super Smash Bros. Ultimate - 5
 • Astro Bot Rescue Mission - 4
 • Return of the Obra Dinn - 4
 • Tetris Effect - 4
 • Kingdom Come: Deliverance - 3
 • Florence - 2
 • Assassin's Creed Odyssey - 1
 • Beat Saber - 1
 • Detroit: Become Human - 1
 • Frostpunk - 1
 • Hellblade: Senua's Sacrifice - 1 (counted toward 2017)
 • Into the Breach - 1
 • PUBG Mobile - 1
 • Subnautica - 1
 • Two Point Hospital - 1
 • Yakuza 6: The Song of Life - 1
 • 11-11: Memories Retold - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 518

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %50,96


2019


 • Death Stranding - 118
 • Media Outlets: 77 | Readers' Choice: 41
 • Resident Evil 2 - 93
 • Media Outlets: 63 | Readers' Choice: 30
 • Sekiro: Shadows Die Twice - 85
 • Media Outlets: 71 | Readers' Choice: 14
 • Control - 36
 • Media Outlets: 35 | Readers' Choice: 1
 • Star Wars Jedi: Fallen Order - 21
 • Media Outlets: 10 | Readers' Choice: 11
 • Disco Elysium - 20
 • Media Outlets: 17 | Readers' Choice: 3
 • Fire Emblem: Three Houses - 12
 • Media Outlets: 11 | Readers' Choice: 1
 • The Outer Worlds - 11
 • Media Outlets: 9 | Readers' Choice: 2
 • Outer Wilds - 9
 • Devil May Cry 5 - 7
 • Untitled Goose Game - 7
 • Metro Exodus - 6 
 • Call of Duty: Modern Warfare - 5
 • A Plague Tale: Innocence - 4
 • Gears 5 - 3 
 • Red Dead Redemption 2 - 3 (counted toward 2018)
 • Astral Chain - 2
 • Borderlands 3 - 2
 • Days Gone - 2
 • Judgment - 2
 • Pokémon Sword and Pokémon Shield - 2
 • Super Mario Maker 2 - 2
 • The Legend of Zelda: Link's Awakening - 2 
 • Ace Combat 7: Skies Unknown - 1
 • Assetto Corsa Competizione - 1
 • Baba Is You - 1
 • FIFA 20 - 1
 • Knights and Bikes - 1
 • Life Is Strange 2 - 1
 • Luigi's Mansion 3 - 1
 • Monster Hunter World: Iceborne - 1
 • Sky: Children of the Light - 1
 • Spirit Hunter: NG - 1
 • Sunless Skies - 1
 • Yooka-Laylee and the Impossible Lair - 1
 • 13 Sentinels: Aegis Rim - 1 (counted toward 2020)

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 462

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %25,54


2020


 • The Last of Us Part II - 321
 • Media Outlets: 208 | Readers' Choice: 113
 • Ghost of Tsushima - 74
 • Media Outlets: 60 | Readers' Choice: 14
 • Hades - 70
 • Media Outlets: 64 | Readers' Choice: 6
 • Cyberpunk 2077 - 41 (including one award from 2021)
 • Media Outlets: 11 | Readers' Choice: 30
 • Final Fantasy VII Remake - 35
 • Media Outlets: 32 | Readers' Choice: 3
 • Animal Crossing: New Horizons - 31
 • Media Outlets: 27 | Readers' Choice: 4
 • Doom Eternal - 13
 • Media Outlets: 13 | Readers' Choice: 0
 • Half Life: Alyx - 13
 • Media Outlets: 13 | Readers' Choice: 0
 • Assassin's Creed Valhalla - 6 
 • Yakuza: Like a Dragon - 6
 • Ori and the Will of the Wisps - 5
 • Microsoft Flight Simulator - 4
 • 13 Sentinels: Aegis Rim - 3 (including one award from 2019) 
 • Immortals Fenyx Rising - 3
 • Marvel's Spider-Man: Miles Morales - 3 (including one award from 2021)
 • Tony Hawk's Pro Skater 1+2 - 2
 • Cyberpunk 2077 (PC Version only) - 1 (including one award from 2021)
 • Demon's Souls - 1
 • Dreams - 1
 • Kentucky Route Zero - 1 
 • Persona 5 Royal - 1
 • Sakuna: Of Rice and Ruin - 1
 • Spiritfarer - 1
 • Streets of Rage 4 - 1
 • Tell Me Why - 1

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 639

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %50,23


2021


 • It Takes Two - 82
 • Media Outlets: 62 | Readers' Choice: 20
 • Resident Evil Village - 57
 • Media Outlets: 27 | Readers' Choice: 30
 • Forza Horizon 5 - 51
 • Media Outlets: 34 | Readers' Choice: 17
 • Deathloop - 35
 • Media Outlets: 29 | Readers' Choice: 6
 • Metroid Dread - 34
 • Media Outlets: 28 | Readers' Choice: 6
 • Halo Infinite - 26
 • Media Outlets: 20 | Readers' Choice: 6
 • Returnal - 22
 • Media Outlets: 19 | Readers' Choice: 3
 • Ratchet & Clank: Rift Apart - 19
 • Media Outlets: 18 | Readers' Choice: 1
 • Psychonauts 2 - 16
 • Media Outlets: 16 | Readers' Choice: 0
 • Marvel's Guardians of the Galaxy - 13
 • Media Outlets: 11 | Readers' Choice: 2
 • Inscryption - 9
 • Chicory: A Colorful Tale - 3
 • Halo Infinite (multiplayer) - 3
 • Shin Megami Tensei V - 3
 • Tales of Arise - 3 
 • Unpacking - 3
 • Age of Empires IV - 2
 • Far Cry 6 - 2
 • Kena: Bridge of Spirits - 2 
 • Lost Judgment - 2
 • Monster Hunter Rise - 2
 • Nier Replicant ver. 122474487139... - 2
 • Back 4 Blood - 1
 • Before Your Eyes - 1
 • Black Book - 1
 • Blue Reflection: Second Light - 1
 • Death's Door - 1
 • Disco Elysium: The Final Cut - 1
 • Emily Is Away <3 - 1 
 • Final Fantasy XIV: Endwalker - 1
 • Hitman 3 - 1
 • Jurassic World Evolution 2 - 1
 • Life Is Strange: True Colors - 1
 • Loop Hero - 1
 • NEO: The World Ends with You - 1
 • Old World - 1
 • Out of Line - 1
 • Pathfinder: Wrath of the Righteous - 1 
 • Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl - 1
 • Scarlet Nexus - 1 
 • The Artful Escape - 1
 • The Great Ace Attorney Chronicles - 1
 • The Forgotten City - 1
 • Wildermyth - 1
 • Valheim - 1
 • Cyberpunk 2077 (PC Version only) - 1 (counted toward 2020)
 • Cyberpunk 2077 - 1 (counted toward 2020)
 • Marvel's Spider-Man: Miles Morales - 1 (counted toward 2020)

Verilen Toplam Ödül Sayısı: 417

Yılın Oyununun Kazandığı Ödül Sayısının Toplam Ödüle Oranı: %19,66

 

SIRALAMA


1-)The Witcher 3: Wild Hunt (%58,66)

2-)The Legend of Zelda: Breath of the Wild (%56,83)

3-)The Elder Scrolls V: Skyrim (%55,71)

4-)Resident Evil 4 (%54,68)

5-)Uncharted 2: Among Thieves (%52,03)

6-)God of War (%50,96)

7-)The Last of Us Part II (%50,23)

8-)The Last of Us (%47,41)

9-)Uncharted 4: A Thief's End (%40,42)

10-)Red Dead Redemption (%37,24)

11-)Half-Life 2 (%36,84)

12-)The Elder Scrolls IV: Oblivion (%34,48)

13-)Fallout 3 (32,70)

14-)Dragon Age: Inquisition (%31,88)

15-)BioShock (%28,83)

16-)Death Stranding (%25,54)

17-)It Takes Two (%19,66)

18-)The Walking Dead: The Game (%18,63)


EN İYİ İKİNCİLER


1-)Red Dead Redemption 2 (%34,36)

2-)Mass Effect 2 (%34,22)

3-)Grand Theft Auto V (%30,07)

4-)Gears Of War (%29,31)

5-)Super Mario Galaxy (%27,60)

6-)Overwatch (%24,25)

7-)Resident Evil 2 (%20,12)

8-)Halo 2 (%19,29)

9-)Metal Gear Solid 4: Guns Of The Patriots (%18,95)

10-)Horizon: Zero Dawn (%14,96)

11-)Journey (%14,60)

12-)Portal 2 (%13,86)

13-)Resident Evil Village (%13,66)

14-)Fallout 4 (%13,36)

15-)Batman: Arkham Asylum (%13,12)

16-)Middle-earth: Shadow of Mordor (%11,92)

17-)Ghost of Tsushima (%11,58)

18-)Shadow Of The Colossus (%9,37)


EN İYİLER VE EN İYİ İKİNCİLER DAHİL OLMAK ÜZERE GENEL SIRALAMA1-)The Witcher 3: Wild Hunt (%58,66)

2-)The Legend of Zelda: Breath of the Wild (%56,83)

3-)The Elder Scrolls V: Skyrim (%55,71)

4-)Resident Evil 4 (%54,68)

5-)Uncharted 2: Among Thieves (%52,03)

6-)God of War (%50,96)

7-)The Last of Us Part II (%50,23)

8-)The Last of Us (%47,41)

9-)Uncharted 4: A Thief's End (%40,42)

10-)Red Dead Redemption (%37,24)

11-)Half-Life 2 (%36,84)

12-)The Elder Scrolls IV: Oblivion (%34,48)

13-)Red Dead Redemption 2 (%34,36)

14-)Mass Effect 2 (%34,22)

15-)Fallout 3 (32,70)

16-)Dragon Age: Inquisition (%31,88)

17-)Grand Theft Auto V (%30,07)

18-)Gears Of War (%29,31)

19-)BioShock (%28,83)

20-)Super Mario Galaxy (%27,60)

21-)Death Stranding (%25,54)

22-)Overwatch (%24,25)

23-)Resident Evil 2 (%20,12)

24-)It Takes Two (%19,66)

25-)Halo 2 (%19,29)

26-)Metal Gear Solid 4: Guns Of The Patriots (%18,95)

27-)The Walking Dead: The Game (%18,63)

28-)Horizon: Zero Dawn (%14,96)

29-)Journey (%14,60)

30-)Portal 2 (%13,86)

31-)Resident Evil Village (%13,66)

32-)Fallout 4 (%13,36)

33-)Batman: Arkham Asylum (%13,12)

34-)Middle-earth: Shadow of Mordor (%11,92)

35-)Ghost of Tsushima (%11,58)

36-)Shadow Of The Colossus (%9,37)

The Witcher 3, Skyrim, Red Dead Redemption 2 ve God Of War neden çok özeldir?Bu listeye iyi bakın gençler. Gereksiz online oyunlar ile dolu olan oyun sektöründe saf single player oyunlar olup halen daha bu kadar çok oynanan bu oyunların ne denli değerli olduklarının çok net bir tezahürü bu liste. Skyrim 11 yıllık, The Witcher 3 7 yıllık, GOW ve RDR 2 4 yıllık oyun. Bunca yıla rağmen halen daha 30 bin ve üstü sayıda insan bu oyunları oynuyorlar ve eminim ki yıllarca daha oynamaya devam edecekler. Bu oyunlar gerçekten çok özel bir payeye sahipler. Single player oyun kavramı sayelerinde ölmekten kurtuldu. Bir mihenk taşı olmak tam olarak bu oluyor işte. İyi ki varlar. The Witcher 3, Skyrim, Red Dead Redemption 2 ve God Of War neden çok özeldir? 

Bu sitedeki birçok kişinin böyle bir listeden haberi dahi yoktur diye düşünüyorum. Pek çok kişi gibi ben de IMDB'yi bugüne kadar sadece filmler ve dizilerle alakalı puanlamalar ve eleştiriler yapan bir site olarak biliyordum fakat IMDB'de oyunlar için de eleştiriler yapılabiliyormuş. Neyse şimdi buraya IMDB'nin artık klasikleşmiş olan top 250 listesinin oyun versiyonunu atacağım. Liste ve sıralamadaki oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?


https://m.imdb.com/list/ls097840768/


İndirilebilir İçerikler(DLC) dahil olmadan: https://m.imdb.com/list/ls049475422/

2003

Star Wars: Knights of the Old Republic
The Legend of Zelda: The Wind Waker
Call of Duty
Grand Theft Auto: Vice City
Disgaea
Prince of Persia: The Sands of Time
Ratchet & Clank: Going Commando
Need For Speed Underground

2004

Half-Life 2
Halo 2
Grand Theft Auto: San Andreas
Katamari Damacy
World of Warcraft
Doom 3
Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Rome Total War
The Sims 2
City of Heroes
Fable
Vampire The Masquerade Bloodlines
Need For Speed Underground 2

2005

Resident Evil 4
Shadow of the Colossus
God of War
Civilization IV
F.E.A.R.
Psychonauts
Battlefield 2
Burnout Revenge
Digital Devil Saga
Guitar Hero
Jade Empire
Myst V: End of Ages
Tekken 5
Need For Speed Most Wanted (2005)

2006

The Elder Scrolls IV: Oblivion
Gears of War
The Legend of Zelda: Twilight Princess
Okami
Wii Sports
Final Fantasy XII
Company of Heroes
Dead Rising
Guitar Hero
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter
Need For Speed Carbon

2007

Bioshock
Super Mario Galaxy
Call of Duty 4: Modern Warfare
Portal
Rock Band
Halo 3
Crysis
Mass Effect
The Witcher
Assassin's Creed
Company of Heroes
Crackdown
Guitar Hero III
Ratchet & Clank
Need For Speed Pro Street

2008

Fallout 3
GTA IV
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
LittleBigPlanet
Gears of War 2
Left 4 Dead
Fable II
Super Smash Bros. Brawl
Rock Band 2
Saints Row 2
Call of Duty: World at War
Dead Space
Spore
Valkyria Chronicles
Wii Fit
World of Goo
Need For Speed Undercover

2009

Uncharted 2: Among Thieves
Batman: Arkham Asylum
Call of Duty: Modern Warfare 2
Dragon Age: Origins
Assassin's Creed II
Demon’s Souls
Borderlands
Street Fighter IV
Call of Duty: World at War
Dead Space Extraction
Killzone 2
Left 4 Dead 2
Need For Speed Shift

2010

Red Dead Redemption
Mass Effect 2
Super Mario Galaxy 2
Heavy Rain
God of War III
StarCraft II: Wings of Liberty
Bayonetta
Call of Duty: Black Ops
Fallout: New Vegas
Halo:Reach
Assassin's Creed: Brotherhood
Deadly Premonition
Vanquish
Alan Wake
Amnesia: The Dark Descent
Battlefield: Bad Company 2
BioShock 2
Darksiders
Enslaved: Odyssey to the West
Epic Mickey
Gran Turismo 5
Just Cause 2
Mafia 2
Need For Speed Hot Pursuit

2011


The Elder Scrolls V: Skyrim
Portal 2
Batman: Arkham City
Uncharted 3: Drake's Deception
The Legend of Zelda: Skyward Sword
Battlefield 3
Deus Ex: Human Revolution
Dark Souls
Gears of War 3
L.A. Noire
The Witcher 2: Assassins of Kings
Call of Duty: Modern Warfare 3
Star Wars: The Old Republic
Dead Island
Dead Space 2
Disgaea 4: A Promise Unforgotten
KillZone 3
LittleBigPlanet 2
Need For Speed The Run
Need For Speed Shift 2 Unleashed

2012

The Walking Dead: The Game
Journey
Far Cry 3
Dishonored
Mass Effect 3
Borderlands 2
Assassin's Creed III
XCOM: Enemy Unknown
Halo 4
Guild Wars 2
Call of Duty: Black Ops II
Max Payne 3
Sleeping Dogs
Spec Ops: The Line
Xenoblade Chronicles
Dark Souls: Prepare to Die Edition
Fez
Hitman: Absolution
Trials Evolution
Tribes: Ascend
Warface
Need For Speed Most Wanted (2012)

2013

The Last of Us
Grand Theft Auto V
Bioshock Infinite
Super Mario 3D World
Gone Home
Tomb Raider
Assassin's Creed IV: Black Flag
The Legend of Zelda: A Link Between Worlds
Papers, Please
Brothers: A Tale of Two Sons
Rayman Legends
The Stanley Parable
Battlefield 4
Ni no Kuni: Wrath of the White Witch
Pokémon X and Y
Cloud Chamber
Dragon's Dogma: Dark Arisen
Kentucky Route Zero
Luigi's Mansion: Dark Moon
Rain
Shadowrun Returns
Spaceteam
Tearaway
The Swapper
Year Walk
Need For Speed Rivals

2014

Dragon Age: Inquisition
Middle-earth: Shadow of Mordor
Mario Kart 8
Super Smash Bros.
Far Cry 4
Alien: Isolation
Bayonetta 2
Dark Souls II
Destiny
Hearthstone: Heroes of Warcraft
Kentucky Route Zero - Act III
Sunset Overdrive
Divinity: Original Sin
Forza Horizon 2
Wolfenstein: The New Order
This War of Mine
Titanfall
Call of Duty: Advanced Warfare
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Shovel Knight
South Park: The Stick of Truth
The Evil Within
The Walking Dead: Season Two
Transistor
Assassin's Creed Unity
Banished
Borderlands: The Pre-Sequel!
Child of Light
Danganronpa 2: Goodbye Despair
Diablo III: Reaper of Souls
Elite: Dangerous
Hohokum
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes
Papers, Please
Persona Q: Shadow of the Labyrinth
The Banner Saga
The Crew
The Talos Principle
The Vanishing of Ethan Carter
The Wolf Among Us
TxK
Valiant Hearts: The Great War
Velocity 2X
80 Days

2015

The Witcher 3: Wild Hunt
Fallout 4
Bloodborne
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Life Is Strange
Super Mario Maker
Undertale
Rocket League
Rise of the Tomb Raider
Batman: Arkham Knight
Her Story
Assassin's Creed Syndicate
Splatoon
Axiom Verge
Call of Duty: Black Ops III
Cibele
Digimon Story: Cyber Sleuth
Everybody's Gone to the Rapture
Kerbal Space Program
Massive Chalice
Ori and the Blind Forest
Prune
Star Wars Battlefront
Sunless Sea
Tales from the Borderlands
Until Dawn
Need For Speed (2015)

2016

Uncharted 4: A Thief's End
Overwatch
DOOM
Battlefield 1
The Last Guardian
INSIDE
Dark Souls III
Final Fantasy XV
The Witcher 3: Wild Hunt - Blood and Wine
Dishonored 2
The Witness
Titanfall 2
Hitman
Pokémon GO
XCOM 2
SUPERHOT
Call of Duty: Infinite Warfare
Firewatch
Forza Horizon 3
Monster Hunter Generations
Owlboy
Sid Meier's Civilization VI
Thumper
Tokyo Mirage Sessions ♯FE
Tom Clancy's Rainbow Six Siege


2017

The Legend of Zelda: Breath of the Wild
Horizon Zero Dawn
Super Mario Odyssey
NieR: Automata
Persona 5
PlayerUnknown's Battlegrounds
Assassin's Creed Origins
Divinity: Original Sin II
Wolfenstein II: The New Colossus
Prey
Resident Evil 7: Biohazard
Hellblade: Senua's Sacrifice
Night in the Woods
Thimbleweed Park
Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands
Uncharted: The Lost Legacy
What Remains of Edith Finch
Need For Speed Payback

2018

Read Dead Redemption 2
God Of War
Spider-Man
Far Cry 5
Monster Hunter World
Detroit: Become Human
Assassin's Creed Odyssey
Shadow Of The Tomb Raider
Battlefield V
Super Smash Bros. Ultimate
Forza Horizon 4
Celeste
Into The Breach
Return Of The Obra Dinn
Octopath Traveler
A Way Out
Ashen
Darksiders 3
Mega Man 11
Ni No Kuni 2 Revenant Kingdom
The Messenger
Artifact
Soul Calibur VI
Pillars Of Eternity 2 Deadfire
Hitman 2
Valkyria Chronicles
Mario Tennis Aces


Bence ;

2015>2004>2018>2017>2013>2011>2007>2016>2010>2012>2006>2009>2008>2014>2005>2003
Hakkında
Konum: Ankara, Çankaya
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 9 sa.
Mesaj Sayısı: 1.679
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.835
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 593)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4.024 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.