F

Yüzbaşı
08 Eylül 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 1 (Bu ay: 0)
Gönderileri
arkadaşlar açık öğretim dikey geçiş kayıt tarihleri ne zaman ? teşekkürler ...
Th e selected goal is rather to enable the readers to leapfrog decades of learning and evolution by the
academic and professional community, so that they can really understand and act upon the huge location
and layout design challenges present in today’s economy. Th e strategy used is to emphasize selected key
facets of the domain in a rather pedagogical way. Th e objectives are on one hand to equip the reader with
hands-on conceptual and methodological tooling to address realistic cases in practice and on the other
hand to develop in the reader’s mind a growing holistic synthesis of the domain and its evolution.
To achieve its goals and objectives, the chapter is structured as follows. Sections 9.2 through 9.6 focus on
introducing the reader-design fundamentals. Aggregation and granularity are discussed in Section 9.2. It is
about managing the compromise between scale, scope, and depth that is inherent in any location or layout
design study given limited resources and time constraints to perform the design project. Section 9.3 is
about the essential element of any location and layout design study, that is space itself, and how the designer
represents it for design purposes. It exposes the key diff erences between discrete and continuous space
representations, as well as the compromises at stake in selecting the appropriate representation in a given
case. Sections 9.4 and 9.5 expose the impact of interdependencies on the design task. Section 9.4 focuses on
the qualitative proximity relationships between entities to be located and laid out, as well as with existing
fi xed entities. Section 9.5 concentrates on the quantitative fl ow and traffi c between these entities. Section
9.6 presents an illustrative basic layout design, exploiting the fundamentals introduced in the previous
sections. Th e emphasis is not on how the design is generated. It is rather on the data feeding the design
process, the intermediate and fi nal forms of the generated design, and the evaluation of the design.
Sections 9.7 through 9.11 expand from the fundamentals by treating important yet more complex
issues faced by engineers having to locate and lay out facilities so that the resulting design contributes as
best as possible to the expected future performance of the organization or enterprise. Section 9.7 addresses
how a designer can exploit the processing and spatial fl exibility of the centers to be laid out and located,
whenever such fl exibility exists. Section 9.8 extends to describe how to deal with uncertainty when generating
and evaluating designs. Section 9.9 deals with the fact that most design studies do not start from a
green fi eld, but rather from an existing design which may be costly to alter. Section 9.10 extends to dealing
with the dynamic evolution of the design, which switches the output of the study from a layout or location
set to a scenario-dependent time-phased set of layouts or locations. Th e design thus becomes more of a
process than a project. Finally Section 9.11 deals with the potential off ered by network and facility
organization, when the engineer has freedom to defi ne the centers, their mission, their client–supplier
relationships, their processors, and so on, as part of the design generation. Overall, Sections 9.2 through
9.11 portray a rich view of what location and layout design is really about. Th e aim is clear. A problem well
understood is a problem half solved, while attempting to solve a problem wrongly assessed is wasteful and
risky in terms of consequences.

çeviren arkadaşlara çok teşekkürler :D
arkadaşlar microsoft word ' de yazı yazdım ilk rakamlar roma rakamı olmak zorunda dierleri normal olucak bunu nasıl ayarlıcam bilen warsa yardım edebilirmi teşekkürler..
arkadaşlar word de bi yazı yazıyorum ama sayfanın solu yane cümlelerin bittiği yerleri bir türlü bir çizgi halinde hizalayamadım bunu nasıl yapıcam birde dipnot eklemek istiyorum ama sadece bir sayfaya hepsine birden ekleniyor bunlarıın cevaplarını yazarsanız çok makbule geçer saolun ..
arkadaşlar bir kampanya için sizi arayıp kredi kartı üstündeki bilgileri isteyip sonrada 250 kontor göndercez diye arayan oldumu ?
Aion a başlamayı düşünüyorum nasıl gidiyor oyuncu sayısı nasıl ? sistemler işliyormu ? yane sizi sardımı bu senenin en iyi mmorpg si oldu mu ?
kablo var arkadaşlar laptoba bağlıyorum ama bilgisayar yeni aygıt bulmuyor . Nasıl yapıcağımı bilen bi arkadaş açıklarsa sevinirim . cevaplar için teşşekkürler .

EDİT: bilgisayar yazılımı vista .
arkadaşlar cuma günü üniversiteler tatil mi ? cuma günü okullarda ilaçlama mı olucak ?
arkadaşlar vietnam savaşını konu alan filmlerde genellikle klasik bir helikopter sahnesi vardır ve arkaplanda bir şarkı çalar o şarkıyı bir türlü bulamadım bilen varmı ?
olursa ne gibi yasal haklarımız war ?
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 10 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.065
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 83.939 (Bu ay: 153)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.