Çavuş
08 Kasım 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Döviz kurlarının yükseliş trendini koruduğu ve Türk lirasındaki kayıpların devam ettiği bugünlerde haftalık bazda kaydedilen değişim oranları haberimizde;Dolar kurunun 5 liraya yaklaşarak rekorlar kırdığı haftada, diğer döviz kurlarında da yükselişler devam etti. Her biri tarihi zirvesini yenilerken, yaşanan yükseliş yatırımcıları hem sevindirdi hem de endişelendirdi. Mayıs ayının başından beri devam eden yükselişler, Türkiye’nin iflas ettiği ve ekonomik kriz yaşandığı söylemlerini de gündeme getirdi.

Dolar haftaya 4,5342 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürdü ve her güne yeni bir zirve kaydetti.Haftalık bazda yüzde 5,34 oranında değişim kaydeden dolar kuru, aylık bazda yüzde 15,89 oranında ve yıllık bazda yüzde 33,46 oranında dalgalandı. 4,92 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Haftanın kapanışını ise TCMB’den gelen müdahalelerle 4,7073 liradan yaptı.

Haftalık değişim oranlarına göre Japon yeni, yatırımcını en çok sevindiren döviz kuru oldu.100 Japon yeni kuru haftalık bazda yüzde 6,11 oranında değişim kaydetti. Haftaya 4,0611 liradan başlangıç yaptıktan sonra yükselişini sürdürdü ve en yüksek 4,4122 liradan işlem gördü. Aylık değişim oranı yüzde 15,52 olurken, yıllık bazda yüzde 34,69 oranında dalgalanma kaydetti.

Haftalık bazda ikinci büyük değişim ise yüzde 5,52 oranı ile İsviçre frangı kurunda gerçekleşti.Frank kuru haftaya 4,5102 liradan başladıktan sonra yükselişini önce 4,7126 liraya daha sonra 4,8512 liraya taşıdı. Haftalık bazda yüzde 5,52 oranında değişim kaydederken, aylık bazda yüzde 15,53 oranında dalgalanmış oldu. Yıllık bazda ise yüzde 29,92 oranında değişim kaydetti.

Yüzde 5,45 oranında haftalık değişim kaydeden Rus rublesi kuru da üçüncü sırada yer aldı.Haftaya 0,0721 liradan başlayan ruble, 0,0764 liraya kadar yükseldi. Ardından bir miktar geriledikten sonra tarihi zirvesini 0,0782 liraya taşıdı. Aylık bazda yüzde 16,79 oranında değişim kaydeden ruble, yıllık bazda yüzde 21,45 oranında dalgalandı.

İngiliz sterlini ise 16 Mayıs’ta 6 lira sınırını geçti ve haftalık bazda yüzde 3,51 oranında dalgalandı.Sterlinin sessiz sedasız 6 liranın üzerini görmesinin ardından 21 Mayıs ile başlayan haftaya 6,1599 liradan girdi. Ardından 6,2921 liraya kadar yükselip bir miktar geriledi. Haftanın en yüksek seviyesini 6,6078 lira ile kaydeden sterlin, aylık bazda yüzde 10,53 değişim kaydetti. Yıllık bazda ise yüzde 37,26 oranında dalgalandı.

Euro haftalık bazda oldukça dalgalı bir seyir kaydetti ve yüzde 4,34 oranında değişim gösterdi.Haftaya 5,3950 liradan başlayan Euro, en yüksek 5,7440 lirayı gördü. Haftayı düşüşle 5,50 liradan kapatan Euro kuru, aylık bazda yüzde 11,29 oranında değişim gösterdi. Yıllık bazda kaydettiği değişim ise yüzde 38,40 oldu.


Kaynak: https://paratic.com/
TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerine göre Türkiye'de Eylül ayında oran % 10,6 olarak gerçekleşti. İşte detaylar;Türkiye’de işsizliğin düşürülmesiyle ilgili çalışmalar tam gaz devam ediyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasına 1,5 milyon kişilik ilave istihdam çağrısında bulundu. Bugün açıklanan işsizlik verileri ise Eylül ayında işsizliğin % 10,6 oranında olduğunu gösterdi.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 104 bin kişi azaldı ve 3 milyon 419 bin kişi oldu.İşsizlik oranı tıpkı Ağustos ayında olduğu gibi % 0,7 oranında azaldı ve % 10,6 oranında gerçekleşti. Aynı döneme ait tarım dışı işsizlik oranı ise % 0,9 oranında azaldı ve % 12,8 olarak tahmin edildi. 15 – 24 yaş grubunda işsiz oranı % 0,1 oranın arttı ve % 20 olarak gerçekleşti. 15 – 64 yaş grubunda ise % 0,8 azaldı ve % 10,8 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı ise 2017 Eylül döneminde, 2016 Eylül dönemine göre 1 milyon 233 bin kişi arttı ve 28 milyon 797 bin kişi oldu.İstihdam oranı % 1,1 artış gösterdi ve % 47,9 olarak gerçekleşti. 2017 Eylül döneminde tarım sektöründe çalışan sayısı 197 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 1 milyon 36 bin kişi artış gösterdi.

TÜİK’e göre; istihdam edilenlerin % 20,3’ü tarım, % 18,8’i sanayi, %7,7’si inşaat, % 53,1’i hizmetler sektöründe yer aldı.Geçen yılın aynı dönemi ile veriler karşılaştırıldığında istihdam edilenlerin tarım sektöründeki payı 0,2 oranında, sanayi sektöründeki payı ise 0,3 puan azaldı. Hizmet sektöründeki payları da 0,4 puan artış gösterdi. İnşaat sektöründeki paylarında ise değişim görülmedi.

İşgücüne katılım oranı, 0,8 puan artış gösterdi ve % 53,6 olarak hesaplandı.İşgücü 2017 yılının Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 128 bin kişi arttı. Böylece 32 milyon 215 bin kişi olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için kıyaslama yapıldığında ise erkeklerde işgücüne katılım oranı 0,6 puan artışla % 73,1; kadınlarda % 34,5 olarak hesaplandı.

2017 Eylül döneminde bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmaksızın çalışanların oranı ise artış gösterdi.Kayıt dışı çalışan oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan arttı ve % 34,8 oranında gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise geçen yılın aynı dönemine oranla değişmedi ve % 22 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, Ağustos dönemine göre 137 bin kişi artış gösterdi ve 28 milyon 488 bin kişi olarak hesaplandı.İstihdam oranı 0,1 oranında artarak % 47,4 olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı ise Ağustos dönemine göre 10 bin kişi azaldı ve 3 milyon 410 bin kişi oldu.


Kaynak: https://paratic.com/
Aşırı değerlenen bitcoin, neredeyse tüm dünyanın gündeminde. İşte dünyanın para otoriteleri olan merkez bankalarının bitcoin konusunda düşünceleri;Hızlı yükselişleri ve sert düşüşleri ile bitcoin, hemen herkesin dilinde. Ekonomistlerden bankacılara, uzmanlardan merkez bankası başkanlarına kadar herkes onu konuşuyor. Kimisi yerden yere vururken, kimisi yeni dünya para birimi olduğunu söylüyor. Tüm bu karmaşa içerisinde bir grup yatırımcı cebini doldurmaya devam ederken, bir grup “acaba ben de yatırım yapsam mı” diye düşünüyor.

Merkez bankalarının yorumları, bitcoin tarafında fazlasıyla önemseniyor. Çünkü bir ülkenin para basma ve yönetme yetkisi onların elinde. Eğer bitcoin yasallaştırılacaksa bu işi merkez bankalarının kontrolünde yapılacaktır. Bu nedenle sizler için merkez bankalarının bitcoin hakkında düşüncelerini paylaşmak istedik.

İşte Amerika’dan Avrupa’ya, Türkiye’den Çin’e kadar merkez bankalarının bitcoin yorumları:

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Bitcoin YorumlarıAmerika genel anlamıyla bitcoin konusunda görüş ayrılığına sahne oluyor. Hem FED hem de Wall Street bitcoin ile ikiye bölünmüş durumda. FED’in bazı yetkilileri bitcoini överken, bir kısmı son derece riskli olduğunu düşünüyor. Ayrıca FED, ilk günden bu zamana kadar kripto para piyasasını yakından takip eden bir kurum. Durum böyle olunca tüm dünya onların ne diyeceğini de merak ediyordu.

2018 Şubat ayında başkanlık koltuğuna oturacak olan Jerome Powell, bitcoin ile ilgili 2017’nin başında açıklama yapmıştı. Teknolojide teknik sorunların sürdüğünü belirtmişti. Aynı zamanda merkez bankası tarafından üretilecek bir kripto paranın anlam kazanmasının zor olduğunu söylemişti.

Şu an FED’in başkanlık koltuğunda oturan Janet Yellen ise bitcoin için pek kayda değer yorum yapmadı. Ama komik bir olaya dahil oldu. Yellen’in Kongre’de konuşma yaptığı bir sırada elinde “Bitcoin Al” yazan kağıdı kameraya doğru kaldırdı. Dolayısıyla medyada, “Yellen bitcoin alın diyor” tarzında haberler dolanmaya başladı.
https://pbs.twimg.com/ext_tw_video_thumb/885196654151913472/pu/img/5HlM5qVZ7MdgJY7W.jpg

FED’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles ise merkez bankalarının bitcoin başta olmak üzere kripto para basmasının son derece riskli olduğunu söyledi. Bir önceki gün ise New York FED Başkanı William Dudley, kendi dijital para birimlerini çıkarma konusunu düşündüklerini söylemişti. Böylece FED’in bitcoin konusunda birbirinden farklı düşüncelere sahne olduğunu görmüş olduk.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Bitcoin Yorumları27 üyeli Avrupa Birliği’nin para otoritesi olan Avrupa Merkez Bankası da bitcoin başta olmak üzere dijital paraların tehlikeli olduğunu düşünüyor. ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio tarafından Eylül ayında yapılan açıklamada, bitcoinin bir para birimi olmadığı vurgulanmıştı. Ayrıca 17. Yüzyılda Hollanda’da gerçekleşen Lale Balonu ile benzer olduğunu söylemişti. Hatırlatmak gerekirse; JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon bitcoin alanın aklı yok demişti ve lale çılgınlığına dikkat çekmişti.

ECB İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure ise bitcoinin istikrarsız olduğunu söylemişti. Ayrıca vergi kaçakçılığı ile diğer suç oranları üzerinde önemli bir risk teşkil ettiğini dile getirmişti.

ECB Başkanı Mario Draghi ise dijital para birimlerinin Euro Bölgesi ekonomisine etkisinin sınırlı olduğu ve merkez bankaları için herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylemişti.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Bitcoin YorumlarıHatırlayacağınız gibi Çin bitcoin piyasasına darbe indirmiş ve kripto para borsalarını kapatmıştı. Bu şekilde net tavrını gösterdiklerini de söyleyebiliriz. Merkez bankasının kripto paralar üzerinde tam kontrolü var ve 2014 yılında bu konuyla ilgili bir araştırma ekibi kurmuştu.

Çin Merkez Bankası, dijital para geliştirmek için uygun koşulları olduğunu da belirtmişti. Buna karşın ‘özel para basıcılar’ tanımı kullanılmış, bu nedenle ülkede sert kurallar getirilmişti. Ardından da bitcoinle yapılan tüm transferler yasaklanıp, devlet eliyle üretilecek bir dijital paranın ödemelerinin daha verimli olacağı söylenmişti.

Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) Bitcoin YorumlarıRusya’da bitcoin konusunda belirsiz adım atan ülkelerden birisi. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ethereumun kurucusu Vitalik Buterin ile görüşmeleri dünyaca ses getirmişti. Merkez bankasının ise bir destekleyip bir yasaklaması şaşkınlık yaratmıştı. Ardından kendi kripto paralarını çıkartacağına dair söylentiler yayılmıştı.

Rusya Merkez Bankası’nın yayımladığı “Mali İstikrar Raporu”nda kripto paraların, para aklama ve terörü finanse etmek için kullanılma tehlikesi olduğuna işaret etti. Tıpkı FED Başkan Yardımcısı Randal Quarles gibi görüş bildiren banka, yüksek risk içerdiğini da raporuna ekledi.

Rusya’nın önde gelen üniversiteleri kripto para ve blockchain dersleri vermeye başlarken, Maliye Bakanlığı dijital paraları yasallaştırmak için çalışmalar yapmaya başlamıştı. Ardından bitcoin transferleri yasaklanmış ve ülkeden sert açıklamalar gelmişti.

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Bitcoin YorumlarıHindistan’da dijital para, kara para aklama ve teröre finansman sağlama endişeleri ile yasaklandı. Merkez bankası bir çalışma grubu kurmuş ve kripto paraların küresel merkez bankaları tarafından desteklenmesi gerektiğini savunmuştu. Ama ülkede mevcut haliyle kripto paraların kullanılması, döviz transferleri yasasını ihlal etmek demek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Bitcoin YorumlarıTCMB’nin bitcoin için bir çalışma ekibi kurduğunu sizlere daha önce aktarmıştık. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya tarafından konuyla ilgili gerekli açıklama yapılmış ve üzerinde çalışılacağı belirtilmişti. Buna ek olarak Çetinkaya, dijital paraların arzı, fiyat istikrarı ve para politikası geçişi konularında merkez bankaları için yeni riskler oluşturduğunu da dile getirmişti. “Nakitsiz bir ekonomi” tanımını kullanmış ve teknoloji ödeme sistemlerinin daha verimli kullanılmasına katkı sağlayacak demişti.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yorumları dışında geçen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bitcoin için soru önergesi sunuldu. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, konunun araştırılması için soru önergesi hazırlayarak, Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlü cevaplarını istemişti.

Anlayacağınız dünyanın para otoriteleri, bitcoin ve diğer kripto paralar konusunda ortadan ikiye bölünmüş durumda. Kimisi desteklerken, kimisi son derece riskli olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda fikirlerin netleşmesi ise henüz mümkün görünmüyor.


Kaynak: https://paratic.com/
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, sayıları daha da artacak Müslüman grubun küresel ekonomiye etkisi artacak. Ayrıntılar haberimizde;Türkiye, Endonezya, Hindistan’ın aralarında olduğu 24 ülkede yapılan araştırmanın sonuçları epey ilgi çekici. Zira araştırmanın sonuçlarına göre şu an 1.7 milyar olan Müslüman nüfusun, 21. yüzyılın ikinci yarısında iki kat artış göstermesi bekleniyor.

Kaldı ki bu öngörü, Müslümanların Hristiyanları geçerek dünyanın en büyük din grubu olacağı anlamına geliyor. Öte yandan, araştırma gösteriyor ki Müslümanların küresel ekonomideki etkisi de büyük oranda artacak. Ve 2013’te 3.6 trilyon dolar olan küresel İslami tüketim pazarının büyüklüğü, sadece 3 sene içinde 5 trilyon doları aşacak.

Glocalities’in Müslüman tüketici potansiyeline dair yaptığı araştırmaya göre dünyadaki her dört kişiden biri Müslüman.Ve dünyanın en hızlı büyüyen tüketici toplumu olan Müslümanların ortalama serveti 2 trilyon dolar! Şirketin araştırma yöneticisi Martijn Lampert’a göre pazarlamacıların çoğu Müslüman tüketim pazarı konusunda yeterince bilinçli değil. Ancak Müslümanlar, genç nüfusları ve artan alım güçleri sayesinde, kısa süre içinde küresel piyasada çok önemli yer tutacaklar.

Glocalities’in veritabanındaki en genç dini grubun Müslümanlar olduğu ve bu durumun gelecekte de aynı şekilde kalacağı tahmin ediliyor.Milenyum çağı Müslümanlarının, ebeveynlerine göre farklı bir bakış açısına sahip olduğu, kariyere ve küreselleşmeye önem verdiği vurgulanırken, özellikle de gelir artışının Müslümanlar için önem kazandığı belirtiliyor.

Müslüman tüketici potansiyelinin en iyi hissedildiği sektörler arasında modanın yer aldığı belirtilirken, pazarın büyüklüğünün 2019’da 488 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.Habere göre; İslami giyimdeki lider 39.3 milyar dolarlık tüketim ile Türkiye iken, ülkeyi sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve İran takip ediyor. Sektördeki potansiyelin farkına varıldığı belirtilirken, bu duruma örnek olarak bu sene Londra’da düzenlenen Ilımlı Moda Haftası’na dikkat çekiliyor. Ayrıca DKNY, Tommy Hilfiger, Zara ve Mango gibi üreticilerin de Ramazan ayına özel bir koleksiyon hazırladığı belirtildi.

Helal gıda pazarının 2018’de toplam pazarın % 17’sini oluşturacağı ve 1.6 trilyon dolara yükseleceği de verilen bilgiler arasında.İlaveten; Mastercard – Crescentrating işbirliği ile hazırlanan evrensel İslami seyahat pazarı 2017 raporuna göre; 2016’da 121 milyon Müslüman seyahat etti. 2020’de ise bu sayının 156 milyona ulaşacağı düşünülüyor.

Yine 3 yıl içinde turizm sektöründeki payları % 10’u bulacak olan Müslümanların turizm harcamalarının, 2016 yılına kadar 300 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ve Türkiye İsmali turizm pazarında tercih edilen ülkelerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Türkiye dışındaki destinasyonlar ise Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Endonezya!


Kaynak: https://paratic.com/
ABD'deki vergi indiriminin ertelenebileceği ve bazı yerel vergilerdeki indirimin iptal edileceği haberi dolara değer kaybettirdi. Altın ise bu düşüşten aldığı güçle yükselişe geçti.ABD’de Donald Trump’ın başa geçmesiyle gündeme gelen vergi indiriminde reform hareketi piyasalarda baskı yaratmaya devam ediyor. Vergi indiriminin gecikebileceği endişesi doları düşürürken, bundan destek bulan altının yükselmesini sağladı.

Dolar, ABD endişesi ile G-10 ülkeleri paralarının, hepsinin karşısında değer kaybetti.Dolar/TL güne 3,87 civarından başladı. Kur saat 09:15 itibariyle 3,8730 seviyesinden işlem görüyor. ABD Senatosunda Cumhuriyetçi liderler vergi indirimlerini bir yıl geciktirmeyi planladıklarını ifade etti. Ek olarak eyalet ve yerel vergilere uygulanacak indirimlerin iptalini düşündükleri açıklaması da doların tüm önemli para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu.

Asya’da bir trader, Tokyo’daki kaldıraçlı hesapların, yen karşısında dolar satışına geçen ilk grup olduğunu bildirdi.Shinkin Asset Management Co. fon yöneticisi Jun Kato, vergi indirimlerine yönelik müzakerelerin ayrıntılarının gündeme gelmesiyle birlikte, dolar fiyatlarında dalgalanma yaşanacağını söyledi. Kato, doların hafif bir aşağı düzeltmeye hazırlanmak üzere olduğunu belirtti. Dolar/yen paritesi Pazartesi günü 114.73 ile 15 Mart’tan bu yana geldiği en yüksek seviyeyi gördü. Parite şu dakikalarda 113.79 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/Dolar dünkü kayıplarını bir miktar aldı. %0,1 oranında yükselişle 1,1596 seviyesine çıktı.Euro/Dolar dün gün içerisinde 1.1573 seviyelerine inerek, son dört ayın en düşünü görmüştü. ABD 10 yıl vadeli faizi 1 baz puan düştü ve %2.31’e indi. ABD Doları’nın 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dolardaki değer kaybının ardından 94.91 seviyesine indi.

Dolardaki düşüşten destek bulan altın yükselişe geçti. Spot altın ons başına 1.277 dolara tırmandı.8 Kasım 2017 tarihli altın fiyatları şöyle; gram altın şu dakikalarda 159,18 liradan, çeyrek altın 260,19 liradan, yarım altın 520 liradan ve Cumhuriyet altını 1055 liradan alıcı buluyor. Diğer değerli metallerden de kısaca bahsedecek olursak; spot gümüşün %0,3 artışla ons başına 16.99 dolara, platinin 925.45 dolara ve palladyumun 997.48 dolara çıktığını görmekteyiz.

Kaynak: https://paratic.com/
Bezos yeniden dünyanın en zenginleri listesinde zirveye oturdu. Bakalım bu sefer kaç saat durabilecek? İşte detaylar…Jeff Bezos başarılarla dolu hayatına bir yenisini daha ekledi. Gerçi 27 Temmuz tarihinde Amazon hisselerinin ani yükselişi ile zirveye taşınmış; ama bu saltanat sadece 8 saat sürmüştü. Ardından hisselerdeki düşüşle birlikte 2. sıraya gerilemişti. Yine Amazon hisselerinin hızlı bir performans göstermesiyle zirveye taşındı. Zirvenin değişmeyen ismi Bill Gates ise 2. sıraya düşmüş oldu.

Gerçek zamanlı verilere göre; dünyanın en zengin ismi, 93,1 milyar dolarlık serveti ile Jeff Bezos.27 Temmuz 2017 tarihinde ise Amazon hisselerinin % 1,6 oranında prim yapmasıyla Bezos’un servetin 90,2 milyar dolara yükselmişti. Yine gerçek zamanlı verilere göre dünyanın en zengin ismi olmuştu. Buna karşın New York Borsası’nın kapanışında hisselerin % 3,2 oranında değer kaybetmesiyle yeniden 2. sıraya düşmüştü.

Amazon, 3. çeyrek verilerini açıkladı ve buna göre; geçen senenin aynı döneminde göre gelirini % 34 oranında arttırdı.Bu haberin yayılmasıyla birlikte Amazon hisseleri yoğun bir taleple karşılaştı. Hisse başına değer 1001 dolar oldu ve bu şirketin tarihinde görülen en yüksek değer. Doğal olarak Bezos’un cebine giren para da artmış oldu.

New York Borsası’nın açılışından itibaren 3 saat içerisinde % 13,3 oranında değer kazanan Amazon hisseleri, Bezos’un cebine fazladan 10 milyar dolar girmesini sağladı.Amazon hisselerindeki artışla birlikte şirketin piyasa değeri 528 milyar dolara yükselmiş oldu. Böylece şirket, dünyanın en değerli 4. şirketi oldu. Bezos kişisel servette Bill Gates‘i geçebildi; ama Amazon piyasa değeri konusunda Microsoft’u geçemedi. Microsoft, 645 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın 3. en değerli şirketi. 1. sırada 842,2 milyar dolar ile Apple, 2. sırada ise 716,2 milyar dolar ile Google’ın ana şirketi Alphabet yer alıyor.

Birinciliği kimseye kaptırmayan Bill Gates ise 90 milyar dolar ile 2. sırada yer alırken, tonton dedemiz Warren Buffett 80,6 milyar dolarlık serveti ile 3. sırada.Bezos, Amazon hisselerindeki yükselişle 3 saat içerisinde servetine 10 milyar dolar ekleyerek yeniden en zengin olmayı başardı. Merak ettiğimiz; bakalım bu sefer kaç saatliğine en tepedeki isim olacağı?


Kaynak: https://paratic.com/
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl sonuna kadar vergilerde bir düzenleme olmayacağını bildirdi. Ağbal'ın konuşmasından önemli detaylar haberimizde...Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılının sonuna kadar vergilerde herhangi bir düzenleme yapılmayacağını ve KDV indirimi gibi bir durumun da söz konusu olmayacağını bildirdi. Bakan Ağbal yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisindeki gidişat, faiz oranları ve vergi indirimi gibi birçok konuya değindi.

Naci Ağbal, %18 olan KDV oranında hiçbir şekilde indirim yapılmayacağını duyurdu.KDV’lerde küçük işletmelerde tek oran üzerinde çalıştıklarını belirten Ağbal, geçici vergi indiriminin devam etmesi gerektiğini söylerken, sene sonuna kadar da bir vergi düzenlemesi olmayacağını ifade etti.

2017 yılı büyüme tahminlerinin yukarı yönde revize edileceğini bildiren bakan, 2018 ve 2020 yılları hedeflerini de bu ay içerisinde duyuracaklarını söyledi.Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %5,1 oranında büyüme kaydetti. Ağbal, öncü göstergelerin üçüncü çeyrekte, ilk iki çeyrekten daha iyi geleceğini işaret ettiğini belirtti. 2017 yılı sonunda çok rahat bir şekilde %5’in üzerinde büyüme yakalanacağını düşünürken, önümüzdeki iki yıl için geçerli olan büyüme hedeflerinin de Eylül sonuna doğru açıklanacağı bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin makine teçhizat yatırımlarını artırması gerektiği ve bu konuda gerekli olan destek üzerinde çalışıldığını bildirildi.Ağbal, makine teçhizat harcamaları için KOSGEB ve vergisel destekler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Geçici vergi indirimlerinin Eylül ayı sonunda biteceğini söyleyen Maliye Bakanı, Türkiye’nin performansının bu indirimlerin devamını gerekli görmediğini belirtti.

Ağbal, finansal piyasalardaki kırılganlığın tamamen ortadan kalktığını düşünürken, Türkiye ekonomisinde herhangi bir kriz ihtimaline de yer vermiyor.Bakana göre enflasyonun iyi gelmesi halinde faizler de aşağı yönde hareket edecek. Son olarak reel sektör güven endeksinin yüksek notta olduğunu ve Türkiye ekonomisinde bir söylentiden ibaret olan kriz ortamına ihtimal dahi vermediğini ifade etti.


Kaynak: https://paratic.com/
Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, TÜİK verilerinden yola çıkarak asgari geçim sonuçlarını açıkladı. 2017 yılının Ağustos ayı asgari geçim harcamalarının detayları haberimizde...Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, 2017 yılının Ağustos ayına ilişkin asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından elde edilen verilerle hazırlanan endekse göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 5334.15 lira olarak belirlendi. Bu rakamın, Haziran ayı yoksulluk sınırı olan 4.738 liranın çok az üzerinde olması dikkat çekti.

Ağustos 2017 fiyatlarına göre yapılan araştırmada, tek kişinin yoksulluk sınırı 2587.59 lira olarak belirlendi.Tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre %0,52 oranında artış göstererek, 1997.46 lira oldu. Dört kişilik bir ailenin gıda ve barınma harcamaları toplamının ortalaması, Ağustos’ta 2005,43 lira olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve gereken her türlü gıdayı alabilmesi için günlük 40.63 lira bütçe ayırması gerekiyor.Kamu-Sen verilerine göre, günlük ideal beslenme için gerekli tutar 40,63 lira olurken, mutfağına ortalama bir şekilde alışveriş yapan dört kişilik bir ailenin aylık gıda masrafı 1218.93 lira olarak belirlendi. Elde edilen bu verilere göre 2977.68 TL maaş alan bir memurun, kazancının %40.93’ünü gıda harcamalarına ayırması gerekiyor.

Ağustos, 2017 verilerine göre kiraya ayrılan 786.50 lira, aylık maaşın ortalama %26.41’lik kısmını kapsıyor.Toparlayacak olursak TÜİK verilerine göre; bir memur maaşının %67.34’ünü gıda ve barınmaya, %26.41’ini oturduğu evin kirasını ödemeye, geri kalan sağlık, ulaşım, eğitim, giyim, sosyalleşme gibi ihtiyaçlarına ayırıyor. Ve ortalama maaş alan bir memurun, bu saydığımız ihtiyaçlarını karşılaması için ayda eline sadece 972.51 lirası kalıyor.


Kaynak: https://paratic.com/
Sağlık Bakanlığı sigara yasağını genişletiyor. Daha önce toplu taşıma araçları için geçerli olan sigara içme yasağı, artık özel araçlarda da uygulanacak.Sigara içilen alanlara yönelik getirilen yasaklar birçok insanı sevindirirken, bağımlısının canını sıkıyor. Geçtiğimiz yıllar içerisinde toplu taşıma araçları, cafe, restoran, pastane ve lokanta gibi kapalı alanlarda sigara içilmesine yasak getirilmişti.

Yeni yapılan düzenleme ise milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor. Çünkü artık sadece toplu taşıma araçlarını kullanan sürücüler değil, özel aracının koltuğunda oturanlar da sigara içemeyecek.

Genişletilen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilatı Yasası’na göre “hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların” da sigara içmeleri yasaklanıyor.Yapılan düzenleme kapsamında; sigara paketi üzerindeki yazının boyutundan, kapladığı alana kadar birçok değişiklik yer alıyor.Tek tip paket uygulaması; Türkiye’de üretilen ve ithal edilen tütün ürünleri markasının şekli, yazı karakteri, boyutu ve paket üzerindeki rengi gibi değişiklikleri de içeriyor. Buna göre sigara paketleri tek tip olarak piyasaya sürülecek. Marka paketin sadece bir yüzeyinde olacak ve alanın %5’inden fazlasını kaplayamayacak. Bunun haricinde hiçbir şekilde markanın logosu veya simgesine yer verilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilatı Yasası kapsamında, il sağlık müdürlüklerine daha çok yetki verilecek.Getirilen düzenleme kamu hastanelerini ve bağlı kurumları da ilgilendiriyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri ile bağlı hastanelerde görevli sözleşmeli personelin sözleşmeleri, ilgili maddenin yayımlanmasından sonra sona erecek. Açıktan atananların ilişiği kesilirken, sözleşmeli pozisyonda çalışanlar kadrolarına geri dönebilecek.

Genişletilen düzenlemeden sonra; aile hekimleri 72 yaşına kadar çalışabilecek, sağlık çalışanlarının ise nöbet ücretleri artırılacak.Ayrıca normal doğuma bağlı anne ve çocuğun uğrayacağı zararlara karşı yapılacak özel sigortanın poliçesi 3 yıl süreyle bakanlık tarafından temin edilecek ve gerekli hallerde 6 yıla kadar uzatılabilecek.

Sağlık alanında hem bireyler hem de ülkenin yararı için Uluslararası Sağlık Hizmetleri adında bir şirket kurulacak.USHAŞ adıyla kurulacak olan anonim şirketin amacı; ülkenin sağlık turizmi konusunda geliştirdiği faaliyetleri desteklemek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin stratejiler geliştirmek ve yapılan hizmetlerin akreditasyon kriterlerini belirlemek gibi durumlar olacak.


Kaynak: https://paratic.com/ozel-araclar-icin-sigara-yasagi-geliyor/
Borsada nihayet beklenen oldu ve 110 bin sınırı da aşıldı. BIST 100 endeksi güne 110.009 puandan başladı. Detaylar şöyle...Borsa İstanbul 100 endeksi, güne 110 bin sınırının üzerinden başladı. Dün 109 bini geçen borsa, bugünkü açılışta rekorunu tazeledi ve 110.009 puanla açılış yaptı.


BIST 100 endeksi, %0,21 artışla 110.009 puana ulaştı. Bu seviye bugüne kadar gelinmiş en yüksek puan olarak kaydedildi.Açılışta 228,56 puanlık bir artış gerçekleşti. Bankacılık endeksi %0,28, holding endeksi %0,11 ve madencilik endeksi %1,95 oranında değer kazandı. Yatırımcısının yüzünü en çok güldüren sektör endeksi, dün de olduğu gibi madencilikti. Gerileme kaydeden tek sektör endeksi ise %0,01 ile gıda ve içecek oldu.

Dün 109.947 puana ulaşan borsa, kapanışa doğru biraz geriledi ve günü 109.781 puandan günü tamamladı.Borsanın hafta sonundan bu yana olan yükselişinde banka ve holding piyasalarındaki alımların etkisi büyük oldu. Analistler teknik açıdan BIST 100 endeksi için; 110.200 seviyesini direnç, 107.700 seviyesini ise destek konumu olarak değerlendiriyor. Günlük borsa yorum ve analizleri için tıklayın.

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, dün Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada şirketlerin borsaya giriş engelinin kaldırılacağını söyledi.Karadağ, SPK’nın karlılık şartının kaldırılması önerisini kabul ettiğini, yabancı kaynak girişine yeni ürünler sunmaları gerektiğini ve alınan bu kararın bankacılık sektörü tarafından da desteklendiğini belirtti. Karadağ, yeni halka arzlar sayesinde daha kaliteli ürünler hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Piyasalar Cuma günü açıklanacak olan ABD enflasyon verileri öncesinde yatay bir seyir izliyor.Dolar/TL kritik veri öncesinde 3,53 bandından işlem görüyor. Spot altın da ons başına 1.259-1.260 dolar arasında yatay bir seyir izliyor. Bu hafta yurt dışında veri akışı olarak sakin geçecek, yurt içinde ise bugün açıklanan sanayi üretim verileri takip ediliyor olacak.Kaynak: https://paratic.com/
Hakkında
Meslek: öğretmen
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 62
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 118
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 2.089 (Bu ay: 84)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 12 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.