Binbaşı
06 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 94 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Merhaba arkadaşlar. Multimedya PC olarak TV'ye bağlı kullandığım bir mini pc var. HP G2 model. TV ünitesinde kapalı bir dolabın içinde yanında 2 tane de harici 3,5 diskle beraber duruyor. Genelde netflix vs. ve torrent için kullanılıyor. Dolap kapalı olduğundan çok ısındığı için dolabın görünmeyen yerine delik açıp elimdeki eski kasamdan kalma, devir ayarlı 12v kasa fanını taktım. 12v 1amper adaptördn besleniyor. Anahtarla açılıyor.

Pc her çalıştırıldığında bu fanın da açılması gerekiyor ki, içerisi fırın gibi olmasın. Ben her ne kadar unutmasam da, eşim ve özellikle çocuklar sürekli ya açmayı unutuyorlar, içerisi hamam gibi oluyor. Ya da kapatmayı unutuyorlar, fan PC kapalı olmasına rağmen boşuna saatlerce çalışıyor.

Dediğim gibi fan devir ayarlı ve en düşük devir yeterli geliyor. Ama bu devirde kaç rpm çeviriyor, kaç volt akım çekiyor bilmiyorum doğrusu.

Benim istediğim kasanın içindeki CPU fanından paralel çekip 12v fanı bağlamak. Böylece PC açılınca fan çalışsın, kapanınca da dursun istiyorum. Bu mümkün müdür? 5v yeterli gelir mi. Bu işlem CPU fanına zarar verir mi?

Ya da daha başka bir öneriniz olabilir mi? Kasa mini oc olduğu için güç kaynağı vs yok. Haliyle boşta duran 12v falan molex çıkışda yok. Olsa işim çok kolay olurdu.

Kasanın içi ve fanı bu şekilde:

Merhaba arkadaşlar.

Evdeki bataryalar mütemadiyen su damlatıyorlar. İçlerindeki kartuşu değiştiriyorum ama 1 sene ya gidiyor ya gitmiyor nedense. Artık fiyatları da uçtu gitti zaten. Bunların su sızmasına sebep olan yerleri neresidir? contaları mı. Atıp yenisini almadan önce bir şans daha vermebilmek adına ne yapılabilir? Yoksa tamiri mümkün değil midir?

Merhaba arkadaşlar. İlginç bir durum var. Kendi modemim Asus AC-750. 50mbit VDSL kullanıyorum. ardı ardına yaptığım ölçümlerde Asus 52-53 mbps arası değer verirken Zyxel 46-47 mbps değer çıkarıyor. Speedtest veya fast.com farketmiyor. Arada hep böyle bi 5 mbps civarı fark var. Nedeni ne olabili ?

Kullanıma mani bir durum yok, sadece merak ediyorum, o nedenle sordum.

10 ıllık aboneliğimi bir türlü düzeltemedikleri arıza yüzünden feshettirdim. Ceza yansıttılar. Tüketici hakem heyetine başvurdum 6. ayda. Cezanın haksız olduğuna dair karar 2 gün önce geldi elime. 2 gündür sitelerindekişikayet bölümünden belgeyi ve talebimi iletmeye çalışıyorum, olmuyor. Herhangi bir hata falan da yok. Gönderiliyor diyor, bir süre öyle duruyor, sonra kaybolup gidiyor.

Bu talebi nasıl ileteceğiz bu soygunculara?

Merhaba.

Ofiste, iş için kullanmak amacıyla üzerinde fazladan en az 5, tercihen daha fazla programlanabilir tuşu bulunan mouse arıyorum. Üzerindeki tuşların xmouse programı tarafından ayarlanabilir olması gerekli. Ya da kendi yazılımıyla ayarlanıp içine kaydedilmesi de olabilir. Ama programsız da o ayarlandığı şekilde çalışması şart, çünkü ofis bilgisayarıma program kurma iznim yok.

Kablosuz olursa daha iyi olur ama, tam istediğim özelliklere sahipse kablolu da olur. Gaming mouse olması da şart değil, oyun için değil, iş için kullanılacak.

Bilindik pahalı markalardansa ucuz markalar daha makbule geçer. Sonuçta Logitech g604 falan aslında tam istediğim gibi ama iş amaçlı bir mouse'a o kadar çok lara vermek istemiyorum.

Varsa öneriniz teşekkür ederim.

Selamlar. Elimde şu model nvme disk var;

Western Digital Blue SN550 500GB PCIe NVMe Gen-3 x4 3D TLC NAND M.2 NGFF (2280) Solid State Drive - WDS500G2B0C

https://drivesolutions.com/western-digital-blue-sn550-500gb-pcie-nvme-gen-3-x4-3d-tlc-nand-m-2-ngff-2280-solid-state-drive-wds500g2b0c.html

Ben bu disk için kutu arıyordum, en hoşuma giden ürün şu oldu;

Ugreen M.2 Sata SSD NGFF USB-A USB-C 3.1 Gen 2 KEY B/B + M Disk Kutusu

https://www.amazon.com.tr/dp/B082M94CCY/ref=cm_sw_r_cp_apa_glt_i_S3HQY20P9VA3ZCYMFSVA?_encoding=UTF8&psc=1

Ama tam emin olamadım uyumluluk konusunda. Kutu ngff olur diyor, ama key m olmaz diyor. Disk ise hem ngff, hem de, key m şeklinde.

Kafam karıştı.

Merhaba.

Prins LPG taktırdığımız Touran araçta şöyle bir sorun var. Araç durar halde, rölantideyken gaza basıp harekete geçtiğimizde anlık olarak, 1 saniye kadar 200-300 devir düşüyor, daha sonra birden yükseliyor. Böyle olunca araç birden fırlıyor. Bunu her zaman yapmıyor. Yaptığı zaman da eğer yokuştaysak araç ciddi şekilde geri kayıyor. Kaymayı engellemek için içgüdüsel olarak gaza daha fazla basınca bu seferde birden ileri doğru atılıyor. Bunu her zaman istisnasız yapıyor diyemem . Ama çok sık gerçekleşiyor.

LPG'yi taktırdığımız yere 2-3 kere götürdük. Bilgisayara taktılar, "herşey yolunda. motorcu bobinlere, bujilere baksın" diyorlar. Motorcu bakıyor, "bobinler falan sağlam, motorda sıkıntı yok" diyor. İki usta da birbirine gönderip duruyor.

Sorun ne olabilir? en azından nerelere bakmalıyız yardımcı olabilir misiniz?

Araç 2008 model 1.4 Touran.

Merhaba.

Trust Vergo diye bir mouse aldım.

4, 8 ve 9 numaralı butonların görevini Xmouse ile değiştirebiliyorum, ama 6, 7 ve 5 numarayı Xmouse programı görmüyor. Bu butonların işlevini değiştirmek için alternatif bir çözüm var mıdır? Mouse'un kendi yazılımı yok. Üretici firmaya mail attım ama, olumlu bir cevap alacağıma dair pek umudum yok açıkcası.

Aynı mouse'u birebir deluxe diye bir firma m910gb olarak da üretmiş. Muhtemelen Çin'de aynı fabrikadan çıkıyor bunlar. Neyse, o firmanın yazılımını indirdim, ikisi birebir aynı olunca belki işe yarar diye. Ama malesef o da işe yaramadı. O firmanın mouse yazılımı ile bütün tuşları değiştirilebiliyor.

https://www.deluxworld.com/en/product/rgzn/czsb/66.html

Bu mouse'u alayım diye araştırdım ama, bu modelini Türkiye'de bulamadım. Bir tek aliexpress'de var. onun da fiyatı 24 dolar civarı. Vergiyle 200 lirayı geçer. Ne zaman geleceğini de Allah bilir.

Eğer forumda Delux world m910gb mouse satan varsa, temizse görüşelim.

deluxworld - deluxeworld m910gb - m 910 gb

Merhaba arkadaşlar. İlginç bir sorun/durum var. Forumda ve internette aradım ama, çözümüne rastlamadım. Problem şu şekilde;

Normalde D-Smart kullanıyordum. 10 gündür internette sorun var. İnternet vardı ama düzgün çalışmıyordu. 24mbps'e kadar olan paketi kullanıyordum. Gerek kabloyla gerekse Wif-Fi ile hız testi yaptığımda 20-22 mbbps değerleri alıyordum. D-smart'ın sorunlarından dolayı bugün Türk Telekom'a geçtim. Geçerken de paket yükseltip 50mpbs yaptım. Şimdi ise kablo ile 45-46 mbps alırken wi-fi ile 15-16'yı geçmiyor.

Modem aynı, kablo aynı. Bilgisayarlar aynı. Herşey aynı ama D-smart'tan TT'a geçince wifi hızı düştü.

bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Neleri kontrol etmeliyim, nelere dikkat etmeliyim?

Notlar:

Modem Ass AC-750DSL.

Modemin 5g modunu aktifleştirip bağlanınca 35-40 mbps civarı alıyor.

Modem ile pc arası 2 metre. Arada hiçbir duvar vs yok.

Arkadaşlar merhaba,

Neva model kombide daha önce yaşamadığım bir sorunla karşı karşıyayım. Neva modeline özel sorun-çözüm başlığı göremediğim için bu başlığı açtım.

3-4 gün önce kombi ateşleme yaptığında bir titreşim sesi geliyordu üzerindeki metal korumasından. Parmağımla bastırınca ses geçiyordu. Bırakınca tekrar başlıyordu. şu şekilde;

Bu şekilde 2 gün geçtikten sonra dün itibariyle şu videodaki sesi çıkarmaya başladı (12. saniye civarında gelen ses)

Bu problem neyden kaynaklanıyor olabilir ?

Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.794
İkinci El Bölümü Mesajları: 553
Konularının görüntülenme sayısı: 156.308 (Bu ay: 93)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 323 (Bu hafta: 7)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.