Yüzbaşı
05 Ağustos 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 61 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Sıcak Fırsatlara açmıştım konuyu sanırım asıl olması gereken yer Yurt Dışı Alışveriş Fırsatlarında olması gerekiyor :)
GearBest'in Game Week için yapmış olduğu indirim ilgimi çekti. Daha önce inceleme fırsatına nail olduğum bir mouse olmasından dolayıda bunu paylaşmak istedim.
Alfawise V10 A3050 Oyuncu Faresi / İndirim Kodu: GBMAY4 / 5.9$

Ürün Linki:https://goo.gl/RFVsuY


Ücretsiz kargoyu seçmelisiniz ve sepette yukarıda bulunan kodu paylaşarak bu fiyata satın alabiliyorsunuz. Ek olarak ödemeyi TL olarak yapamıyoruz, reddediyor. Dolar ve Euro şeklinde ödemeye yapılabiliyor.


Cooler Master MasterMouse MM530 İnceleme

Üstün performans, kaliteli yüzey ve ergonominin bir arada bulunduğu Cooler Master MasterMouse MM530 incelemesi diye giriş yapsam abartı olmazdı ama tarzım tam olarak bu değil. Cooler Master geçen nesilde uyguladığı MasterMouse Pro L, S ve Lite S gibi isimlendirmeleri beğenmemiş olacak ki yeni ürünlerinde farklı bir yok izleyerek sadece sayıları kullanmayı tercih etmiş. Peki bu rakamlar ne ifade ediyor? Sizin de tahmin edebileceği gibi bir çok teknolojik üründe uygulanan seviyeyi belirtiyor. Konuyu iyice açar ve markanın kulaklıklarında uyguladığı numaralandırmaya bakacak olursak; MasterPulse MH320 giriş, MH530 orta ve MH750 üst seviye olarak tanımlanmış. Yani inceleyeceğimiz MasterMouse MM530 Cooler Master’ın orta seviye oyuncu faresi konumunda. Ufak bir girizgah yaptığımıza göre ürünün kutusuyla incelememize başlayabiliriz.

Kutu Tasarımı ve İçeriğiAvrupalı üreticilerini Uzakdoğu üreticilerinden ürünlerin kutularına bakarak bile ayırmak mümkün. Cooler Master, klasik bir Avrupa üreticisi gibi gereksiz detaylarla bizleri doğmadan, göz alıcı renkler kullanmadan sade ve bir o kadar hoş bir tasarım ortaya çıkartmış. Ön yüzeyde RGB aydınlatmasıyla “Palm Grip” vurgusu dikkatimi çeken noktası oldu. Kutunun çevre detaylarında ise teknik detaylardan ve sertifikasyonlardan bahsedilirken, açılıp kapanabilir penceresinden ürünün boyutları ve kavraması konusunda fikir sahibi olabileceğimiz bölümü bulunuyor. Bu noktada bileğinizin geleceği noktayı açık bırakmaları ince bir detay olmuş. Açılan pencerenin sol altında ise ürünle alakalı detaylı bir anlatım yapılmış.

Kutu içeriğine bakacak olursak, MM530 dışında yedek skatez ve bir takım bilgilerin yer aldığı dökümantasyon bizleri karşılıyor. Özellikle farenin hareketlerini doğrudan etkileyen teflon altlıklarının yedeklerinin kutu içeriğinde sunulması küçük ama etkili detaylardan.

TasarımCooler Master, eski ürünleri CM Storm Mizar ve kısmen Alcor’un dış kasasını kullanarak daha güncel sensör ve geliştirilmiş plastik malzeme kullanarak bizlere ufak bir nostalji yaşatmayı başarmış. Üst yüzeyinde alışageldiğimiz ABS plastik yerine PBT plastik kullanılmış. Bu tür plastikler oyuncu ekipmanları dünyasında mekanik klavyelerin tuş kapaklarında kullanılmasıyla bilinir ve olduksa sağlam dış yüzeylerdir. Kadifemsi ya da silgimsi olarak tanımladığımız yüzeylerin aksine daha pürüzlü, eli terletmeyen ve temizliği kolaydır. Baş parmak ve serçe parmağın geldiği bölümlere altıgen, petekli kauçuk kaydırmazlar kullanılmış. Gerek tasarıma kattığı pozitiflik gerekse de ele verdiği hissiyat son derece başarılı. Yekpare bir üst yüzey yerine sol ve sağ tuşlar üst yüzeyden ayrılmış.MasterMouse 530 sadece sağ el kullanımına uygun, ne küçük ne de büyük bi’ mouse. Rakamlarla konuşmak gerekirse; 124,8 mm uzunluğa, 60,4 mm genişliğe ve 40,2 mm yüksekliğe sahip. Palm Grip yani avuç içi tutuş şekli düşünülerek tasarlanmış fakat pençe (Claw) tipine de uygun. Kullanım amacı olarak FPS oyunlarına yönelik. Özellikle FPS oyunlarında çok ağır olmayan ve ekstra tuşlardan arınmış yapılı fareler tercih edilir. MasterMouse 530’da işte tam olarak o tarife uyuyor; kablosuz 101 gram ağırlığa sahip. Kauçuk yapıda ki kablonun boyu ise 1.8 m ve USB 2.0 arabirimiyle bilgisayarla iletişim kuruyor. USB portundaki mor renk dikkatli gözlerden kaçmamıştır. Yeni çıkan ürünleri hakkında bilgi almak için internette araştırma yapanlar, Cooler Master’ın ürünleri için siyah rengin yancısı olarak mor rengini seçmiş olduğunu fark etmişlerdir. Kişisel fikrim, renk olarak çok isabetli bir seçim olmuş. Kablo konusuna tekrar dönecek olursak, özellikle Mouse ile bağlantı noktası ve USB bölümünde kabloya ek bir koruma görememek beni azda olsa endişelendirdi. Bilindiği üzere kablolardan kaynaklı problemlerin büyük bir çoğunluğu ya ürün ile bağlanan noktasından yada USB bölümünde ki bağlantı noktasından sorun çıkartmaktadır. Kevlar (Hafif Karbon Kökenli Mazleme) örgü görmek isteyebilir kullanıcıların büyük bir çoğunluğu fakat kauçuk kablonun hareket kabiliyeti ve hafiflik avantajı örgülü kablolara oranla daha yüksek olmasından dolayı tercih edilmemiş gibi görünüyor.

TuşlarFarede 7 adet fonksiyon atanabilir tuş bulunuyor. Sol ve sağ tuşlarında yaygınca kullanılan 20 milyon ömürlü OMRON (OMRON DSFC-F-7N-20) anahtarlar kullanılmış. Basım için gerekli kuvvet Corsair Glaive kadar az Steelseries Rival 600 kadar fazla değil. Basım hissi ise tatmin edici fakat biraz sesli denebilir. Orta tekerlek için şeffaf kauçuk kullanılmış ve yapısı dişli çarkları andırıyor. Kullanımı oldukça keyif verici. Ek olarak tekerleği tuş olarak kullanmak için için gerekli kuvvet Steelseries Rival 600 kadar yumuşak Corsair Glaive kadar sert değil, kısacası olması gerektiği gibi orta karar. Sol bölümdeki iki tuş güzel konumlandırılmış ve istemsiz şekilde basmak imkansıza yakın. DPI değiştirmeye tanımlı olarak gelen iki tuş, mouse üzerinde bulunan en sessiz ve basımı en kolay anahtarları kullanıyor.

TeknikMasterMouse 530’da 32 Bit Arm Cortex M0 Holtek (HT32F52352) işlemci ve 512kb dahili bellek barındırıyor. Bu sayede yazılımı üzerinden yaptığınız tüm profil kayıtları veya değişikler mouse içinde saklanıyor ve yazılımının kurulu olmadığı başka bir bilgisayarda dahil kayıtlarınızı kullanma imkanı tanıyor.

Sensör

Fare gücünü üst seviye bir sensör olan PixArt PMW 3360 Optik sensöründen alıyor. Herhangi bir yazılımsal yükseltme olmadan organik olarak 12000 CPI çözünürlüğünü destekliyor. Faremiz 250 IPS hıza ve 50 G hızlanma potansiyeline sahip. 1:1 takip konusunda iddialı ve üstün meziyetleri bulunuyor.

YazılımCooler Master MasterMouse 530 oyuncu faremizin ayarlarını özelleştirebilmek için öncelikle Cooler Master Portal’ı bilgisayara kurmamız gerekmekte. Portal yazılımı; Cooler Master oyuncu ekipmanlarının ortak programı. Yükleme işlemi bittikten sonra Portal’ın içinden MM530 için ayrı bir yükleme işlemi yapıyoruz.

Yazılıma ilk baktığımızda 3 ana başlık altında toplandığını görüyoruz; ana kontrol, makro ve kütüphane. Önemli olan tüm ayarlar ana kontrolün içinde bulunuyor. Farenin üzerinde bulunan 7 adet tuşun dışında Scroll tekerleğinin yukarı ve aşağı fonksiyonu dahil tüm tuşlar kullanım senaryomuza göre özelleştirebiliyor. Yaptığımız ayarlamaları 5 farklı profile kaydederek, farenin herhangi bir tuşuna profil geçiş fonksiyonu atamamız halinde hızlı bir şekilde profiller arasında geçiş yapabiliyoruz. Kayıtlı profillerimize karışmaması adına 271x70 piksel çözünürlüğünde görsel yüklenebiliyor.Yazılımda en dikkat çekici özellik; daha önce ki ürünlerde isimlendirmesi Storm Tactix olarak geçen şimdi ise sadece "TactiX" olarak güncellenmiş fonksiyon. Peki ne bu TactiX ve ne işe yarıyor? Roccat ürünü kullananların "EasyShift" olarak bildiği TactiX özelliği, farenin tek bir tuşuna atanabilen ve atanmış tuşa basılıyken bize ikincil tuş seçeneği imkanı sunan bir özellik. Yani normalde farenin üzerinde bulunan 7 tuşun normal işleviyle önceden tanımladığımız TactiX tuşuyla birlikte basımında ki işlevi farklı oluyor. Bu sayede 7 tuş bir anda 13’e çıkıyor. Bu özelliği kullanarak çok sık kullanmayacağımız LED geçişleri ve profil geçişleri için tuş atamasını TactiX özelliği ile istediğimiz tuşlara atayabiliyoruz.

Cooler Master MasterMouse 530, son yılların modası RGB akımına ayak uydurmuş. Farenin üzerinde 3 kademeli olarak RGB aydınlatma bölümü bulunuyor; scroll tekerleğinde, DPI tuşlarında ve markanın logosu olan altıgen çerçevede. Arka aydınlatma için 7 farklı efekt seçeneği bulunuyor. İsteğimize bağlı olarak komple ışıkları kapatabiliyoruz. Sırasıyla efektler; Statik (Standart), Customize (Özel), Stars (Star-Yıldız ve Sky-Gökyüzü), Color Cycle (Renk Döngüsü), Breathing (Nefes Alma), Multilayer (Çoklu Katman) ve Indicator (DPI Kademesini göstergeci). Kişisel olarak favorim; Color Cycle yani bir çok markada Rainbow olarak da adlandırabileceğimiz renklerinin sırasıyla geçiş yaptığı göze en hoş görünen aydınlatma seçeneği. Üzerinde konuşmayı gerektiren bir diğer seçenekte Multilayer modu. 3 farklı bölüme dileğimiz modu tanımlayarak kullanmamıza olanak tanıyor. Örnek olarak; Scroll tekerleği sabit renk yanarken, DPI bölümü nefes alma modun da ve Cooler Master yazısının altıgen çerçevesi “Color Cycle” şeklinde aydınlanabiliyor. Bu aydınlatma senaryosunu isteğinize göre özelleştirebiliyoruz.Bir diğer seçenek olan “Sensor” bölümünde, 100 ile 12000 CPI arasında 100’er kademeyle, X ve Y koordinatı için ayrı ayrı değerler verebileceğimiz ve toplamda 4 kademeli ayarlamalar yapabileceğimiz alan bizleri karşılıyor. CPI ayarının hemen alt kısmında USB Raporlama Değerini 125Hz ile 1000Hz arasında değiştirebiliyoruz. Sayfanın sağ bölümünde ise; Açı Ayarı (Angle Tunability), Açı Yakalama (Angle Snapping) ve en önemlisi sensörün yüzeye temas etmeden ne kadar yükseklikten algılayacağını low ve high şeklinde belirleyebileceğimiz Lift off Distance seçeneği bulunuyor. Ayrıca kullandığımız Mouse pad’e göre farenin kalibrasyonunu hızlı bir şekilde yapabileceğimiz seçenekte yazılımın içerisinde bulundurulmuş.

Ana menünün içinde bulunan beşince ve sonuncu seçenekte; farenin hassasiyetini, çift tıklama hızını ve tuşların tepkime süresini ayarlamamızı mümkün kılıyor.

Kullandığım hiçbir mouseda makro kullanmayan biri olarak bu tarz fonksiyonların nasıl kullanıldığını veya hangi amaca hizmet ettiğini çözmekte zorlanıyorum. MasterMouse 530 içinde makro seçeneği elbette ki mevcut ve kullanımı oldukça basit. Kütüphane sekmesinde ise aynı ürünü kullanan bir arkadaşınızdan veya internette bulunan toplulukların paylaştığı profilleri içe aktarabilir; kendi oluşturduğunuz profili dışa aktarıp paylaşabilir veya saklayabilirsiniz.

Performans(Sol: Corsair Glaive / Orta: Cooler Master MasterMouse MM530 / Sağ: Steelseries Rival 600)

İncelemenin başlarında da belirttiğim üzere MasterMouse 530 yapı itibariyle FPS oyunlarına daha yatkın fakat bu diğer oyunları oynayamazsınız anlamına gelmiyor. E-Spor amacıyla da kullanıma uygun teknolojik alt yapısı mevcut. 3000 CPI seviyelerine kadar 1:1 takibi kusursuza yakın gerçekleştirmeyi başarıyor fakat daha üst seviyelerde hata payı artacağını belirtmeliyim.

Fiyat

Ürünün fiyatı, Cooler Master’ın kendi mağazasında €50 olarak belirtilmiş. Ülkemizde ise an itibariyle en ucuz 194TL’ye bulunabiliyor fakat dolar kurunun hızlı artışı fiyatları etkileyeceği kesin. Eğer almayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutsanız iyi edersiniz.

Artı ve Eksileri

Sıra geldi tamamını öznel fikirlerim olan artı ve eksilerine;

ARTILARI:

Fiyatına yapılan yorum kişiden kişiye değişir fakat MM530 PixArt PMW3360 sensör kullanan bir çok üründen daha ucuz olduğu kesin,
Üst yüzeyinde ABS plastik yerine kullanılan nemi, yağı, kiri ve tozları rahatlıkla silebileceğiniz PBT plastik malzeme,
Genel olarak kullanılan üst seviye malzeme kalitesi,
Yan bölümlerinde kullanılan birbirinden farklı derinlikteki kauçuk yüzeyin altıgen tasarımı,
Kutu içeriğinden ekstra çıkan teflon altlıklar,
Ergonomik yapısı,
Avuç içi ve pençe tipine hatta parmak ucu tutuşuna da uygun olması,
Üst seviye optik sensör,
RGB aydınlatma ve 7 adet efekt seçeneği,
Kayıtlarınızı kaydedebileceğiniz işlemcisi,
Cooler Master ürünleriyle ortak çalışabilen yazılım desteği,
Anlaşılır ve kolay kullanımlı yazılım,
Son olarak da TactiX Fonksiyonu

EKSİLERİ:

Kişisel olarak tasarımı pek hoşuma gitmedi fakat bunun kozmetik dışında bir eksi tarafı yok,
Arka aydınlatma özelliği bulunan birçok marka öncelikli olarak kendi logosunu aydınlatır. Cooler Master’ın logosu da Hexagon yani altıgen çerçevedir fakat Cooler Master yazısı aydınlatmaya dahil edilse göze daha güzel görünen bir sonuç elde edilebilirdi,
Kişisel kullanımım için bir eksi olmasa da kimi kullanıcı için örgü kablo olmaması eksi sayılabilir,
Kauçuk kablonun fareyle ve USB bölümüyle bağlandığı bölümlere ekstra korumaların kullanılmamış olması ufakta olsa eksi hanesine yazılabilir.

Cooler Master MasterMouse 530’a puanım 8,2 oldu.

Tasarım: 6
Ergonomi: 9
Malzeme Kalitesi: 9
Özellikler: 8
Performans: 8
Fiyat: 9Bu incelemeden de bu kadardı, Cooler Master MasterMouse 530 uzun zamandır Cooler Master’dan beklediğim kalitede bir oyuncu faresi olmuş. Özellikle rakip markaların benzer özellikteki farelerinden daha uygun fiyata satılıyor olması seçim yaparken işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve hoşçakalın.
Stok Kodu CMK16GX4M2B3200C16R olan Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200Mhz CL16 RAM bulunuyor. After Effect ve 3DS Max için 32GB'a yükseltmek istiyorum ama bu RAM'lerin yanına CL16 olmak ve 3200 mhz olacak şekilde Corsair'in RGB'li versiyonundan taksam herhangi bir sorun yaşar mıyım ?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.


Fiyatıyla cebi yormayan performansıyla ise tatmin eden Cooler Master MasterPulse MH320 oyuncu kulaklığını inceliyoruz.

Cooler Master’ın özellikle kasalarına ayrı sempatim var ve ciddi anlamda çok güzel ürünler ortaya da çıkartıyorlar. Konu oyuncu ekipmanlarına geldiğinde ise özellikle “Master” adıyla çıkan ürünleriyle biz kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve genel anlamda CMStorm dönemine oranla daha başarılı bir grafik çizdiler. İnceleyeceğimiz MasterPulse MH320’de 2017 yılında içinde çıkan MasterPulse MH serisinin giriş seviyesi olarak konumlandırabileceğimiz kulaklığı.

Kutu Tasarımı
MasterPulse ailesinin diğer üyeleri MH530 ve MH750 modellerinde bulunan teşhir penceresinden mahrum bırakılmış olsa da yapı ve tasarım olarak çok benzer yapıda bir kutu tasarımına sahip. Kutu içeriğinden esas elaman dışında bir adette kullanım kılavuzu bulunuyor.Tasarım
Tasarım konusunda ilk dikkatimi çeken CMStorm Ceres 300 ve 500 modellerini andıran mikrofon yapısı oldu. MasterPulse ismiyle çıkarttıkları diğer kulaklıklarda mikrofon kulaklığın iç kısmında saklı olarak karşımıza geliyor.

Gösterişten uzak, siyah konseptli tasarımı ve her ne kadar hoş görünmesine neden olsa da ürünün fiyatını etkileyen LED’lerden arındırılmış kulaklığının sağ kısmında Cooler Master logosu ve hemen alt kısmında kafesli yapı tasarımını zenginleştirmiş. Sol bölümünde ise kulaklığa sabit şekilde mikrofon bulunuyor. 170 derece yukarı aşağıya oynayabilen mikrofonumuz bu özelliğine ek olarak elastik yapısıyla istediğimiz konuma rahatlıklar getirebiliyoruz. "Bi-Directional" yani çift yönlü ses alabilen mikrofonun uç bölümünde ses patlamaları kesmesi için "Pop Filter" (Ses Filtresi) kullanılmış.Malzeme
Dış çerçeve de tıpkı diğer Cooler Master kulaklıklarında olduğu gibi çelik malzeme tercih edilmiş. Kalan bölümlerinde ise mat yapıda plastik malzeme kullanılmış. Kafa bandı ise son yıllarda görmeye alıştığımız kendinden ayarlı yapıda ve bu sayede ayar yapmaya gerek kalmadan her kafa yapısına uygun hale gelmiş oluyor. Kafa bandında ve kulak pedlerinde konforlu yumuşak köpüklerden ve dış kısmı suni deriyle kaplanmış malzemeden üretilmiş. (Poliüretan Kumaş) Kulaklıklarda 40mm’lik Neodimyum mıknatıslı dinamik sürücüler kullanılmış. Kulaklık pedleri kulağı içine saran yapıda ve bu sayede ses izolasyonunda oldukça başarılı. Ayrıca kulaklık pedlerinde kullanılan malzeme suni deri olunca uzun süreli kullanımlarında terlemeye neden oluyor. Tabii bu durum bu ürüne ait bir özellik değil, suni deri kullanılan tüm kulaklıklarda olacaktır.Konfor Ergonomi
Kulaklık kısımları üst seviye ürünlerde görebileceğimiz gibi hareketli değil ama 15 derecelik eğimli yapısı sayesinde kulağın tamamını içine alıyor ve kişisel olarak kullandığım Bloody G501’den sonra MasterPulse MH320 muazzam rahat geldi. Sanki MH320’nin 250 gramlık ağırlığı kafanızda yokmuş gibi hissettiriyor fakat Bloody G501’de 258 gramlık ağırlık 1 - 2 saat aktif kullandıktan sonra kafanızın üzerinde sanki bir tuğla duruyormuş gibi hissettirebiliyor. Bu durum bana ürünün ne kadar ağırlıkta olduğundan daha çok ağırlığın nasıl ve ne şekilde dağıldığının daha önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.Kablo ve Kontrolcü
MasterPulse MH320 kulaklığının 2.1 metre kauçuk yapıda kablosunun erişimi oldukça kolay noktasında, ses ayarı yapabileceğimiz ve mikrofonu aktif/deaktif konumuna getirebileceğimiz kontrolcüsü bulunmakta. Özellikle mikrofonu aktifleştirmek ve deaktifleştirmek için yapılmış anahtar oyun oynarken rahatsız edilmeniz durumunda karşı tarafa gitmesinin istemediğiniz sesleri engellememize olanak tanıyor. Kontrolcünün üzerinde Cooler Master logusu bulunması sevdiğim küçük detaylardan. Ufakta olsa bir eleştirimde olacak tabii ki de, mikrofonun hangi kısmı açık hangi kısmı kapalı olduğunu o kadar silik bir şekilde ikonlaştırılmış ki özellikle loş bir ortamda görmek oldukça güç. Aynı durum ses yükseltme azaltma tekerleğinde de bulunuyor.Kulaklık ve mikrofon için ayrı ayrı 3.5mm Jack girişlere sahip ve kutunun içinden tekliye dönüştürücü kablo çıkmıyor. Yani mobil cihazınızda ya da tek çıkışı olan Notebooklarda kullanmak için ufak bir masraf yapmanız gerekecek. Bu arada kulaklık ve mikrofon Jacklarına aynı renk vermelerinden dolayı portlara takarken ufak bir karışıklık yaşayabilirsiniz.

Performans
Kulaklık özellikle oyunlarda oldukça iyi bir performans sunuyor. Stereo ses çıkış verebildiği hesaba katılırsa sunduğu üst seviye konforuyla birlikte oyundaki atmosfere dalıp gidebiliyorsunuz. Rekabetçi oyunlarda da çevrenizde olan biteni çok net bir şekilde sesin nereden ne şekilde geldiğini algılayabilirsiniz. Yine de 7.1 ses çıkışı verebilen bir kulaklıkla karşılaştırmamak gerek. Müzik anlamında ise azda olsa hayal kırıklığına uğradım. Tabii oyuncu kulaklığından stüdyo kulaklığı performansı beklememek gerek ve bu tarz ürünlerin üretim amacı birbirinden farklı.Mikrofon
Bir oyuncu kulaklığının olmazsa olmazı da mikrofonu. Sesi robotikleştirmeden ve bozmadan düzgün bir şekilde karşıya iletebiliyor. Oyunlar için yeterli seviyede ama gürültü engelleme teknolojisi (Dip sesi engelleyen) olmamasından dolayı dip ses olması gerektiğinden bir tık fazla. Çok büyük sorun olmasa da genel anlamda kulaklık verdiğiniz paranın hakkını veriyor.Fiyat
Fiyat konusu, Cooler Master MasterPulse MH320’nin en kuvvetli olduğu nokta. Ürün rahatlıkla 170TL civarında bulunabiliyor. Alternatifleri tabii ki de var ama özellikle sunduğu üst düzey konforuyla 200TL fiyatının altında alınabilecek en iyi seçeneklerden bir tanesi olmayı da başarıyor.

Kişisel kullanımım sonucunda kulaklığın artıları;

*Sunduğu üst seviye konfor,
*Rakiplerine oranla bütçe dostu fiyatı,
*Kafa bandının ek ayar gerekmeden rahat bir şekilde kullanılabiliyor olması,
*Kulağın tamamını saran kulak pedleri,
*Mikrofonun her yöne ayarlanabiliyor olması,
*Kablosunda ki kontrolcüde mikrofonu aç kapa fonksiyonu,
*250 gramlık hafif sayılabilecek ağırlığıyla uzun süreli kullanıma gayet uygun,
*Sade ve şık tasarım hatları.Eksileri ise;

*MasterPulse MH530 veya diğer MasterPulse ailesinde ki kulaklıklardan daha alt sınıf plastik kalitesi,
*Mikrofon kalitesinin üst seviyede yeterli olmaması ve beklentimin biraz altında kalması,
*Kutu içeriğinden yeni nesil notebooklara uyumlu 3 pinli girişleri 4 pine dönüştüren kablonun olmaması.
*Genel anlamda F/P anlamında çıtayı yukarıya çıkartmayı başaran Cooler Master MasterPulse MH320 oyuncu kulaklığı, özellikle ekonomik çözümler arayan ve bütçesi düşük kullanıcılara hitap ediyor.Ürüne genel olarak puanım ise; 7.5

Tasarım: 8/10
Özellik: 6,5/10
Konfor/Ergonomi: 9/10
Malzeme: 6,5/10
Performans: 7/10
Fiyat: 8/10

Bir incelemenin daha sonuna geldik. Bir sonraki inceleme ürününde görüşmek üzere hoşçakalın.
Merhaba DH ahalisi. 2 sene önce bir sistem topladım ve artık bu sistemi biraz düzenlemek istiyorum. Sistemi toplarken x99 platformlu bir sistem toplama gibi bir planım yoktu o yüzden Corsair Spec Alpha'yı ilk çıktığı zaman almıştım fakat sonrasında sistem kasaya emanet gibi duruyor :) Bende bu durumdan biraz sıkılmış durumdayım. Yeni bir kasa alacağım ama karar vermekte zorlanıyorum.

Temel olarak 3 tane kasa arasında gidip geliyorum. Uzun zamandır Crystal 570X istiyorum ama seçenekler artınca bizimde kafa uçtu gitti. Benim sorum siz olsanız hangi kasayı alırdınız? Yada bu ayarda başka seçeneğiniz olur muydu?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
Everest Rampage KB-RX92 Commander Mekanik Klavye İncelemeSon yıllarda oyuncu klavyesi denilince akıllara, RGB arka aydınlatmalı ve mekanik yapıda ki klavyeler geliyor. Mekanik klavyelerin yıllar sonra bu kadar popüler olmasının temel nedeni tabii ki de oyun endüstrisinin hızla büyümesi ve oyunculara özel lanse edilen ürün grupların türemesi. Aslında mekanik klavyeler benim gibi 90’lı yıllarda bilgisayar denen aletle tanışmış kişilerin ne olduğunu bilmeden kullandığı klavyelerin kendisi ta kendisi. Yıllar geçti ve mekanik klavyeler oyuncu ekipmanı olarak tekrar karşımıza çıktı. Bugün ki inceleme konuğum da bu tarz bir oyuncu ürünü olan Everest Rampage KB-RX92 Commander isimli mekanik klavye.Her ürün incelemesinde ne kadar gereksiz bir detay bile olsa kutu tasarımı ve sunumu değerlendirmeye aldığım detaylardan oluyor. Aldığım ürünlerin kutularını saklamasını seven biri olarak bu ufak detaylar en azından benim için önemli. Rampage Commander da markanın diğer ürünlerinden de alıştığımız sade ve şık bir kutu tasarımına sahip. Ön yüzeyde markanın logo, ismi ve ürünün model ismi dışında klavyenin büyükçe bir görseli bulunurken çevre detaylarda, bazı kullanıcılar için çok önemli olan Türkçe tuş dizilimi bulunduğuna dair ibare bulunuyor. Kalan bölümde ise klavyede kullanılan Blue Switch detayına, RGB renk desteğine ve metal kasasının bulunduğu bilgileri verilmiş. Arka yüzeyde klavyenin detaylı özellikleri hakkında bir takım bilgilere ve görsellere yer verilmiş.Kutunun içinde, koruyucu süngerlere sabitlenmiş klavyemiz dışında kullanım kılavuzu ve garanti belgesi bulunuyor. Klavyenin tuşlarını çıkartmak için bir aparat beklerdim maalesef bulunmuyor.

Fiziksel olarak 448mm uzunluğa, 232mm genişliğe ve 45mm de yüksekliğe sahip. Alt kısımda ki yükseltmelerin yüzeye temas edeceği bölümlere kauçuk eklenmesi küçükte olsa hoş detaylardan. Bilindiği üzere mekanik klavyeler membran klavyelere oranla daha ağırlardır. Rampage Commander’ın ağırlığı da 1200gr. Klavyeye sabit, kalınlığı 4.5mm 1.6m’lik kevlar örgü iplik kablo kullanılmış. Klavyenin kablosunun toplamak içinde kabloya sabit şekilde bulunan cırt cırt bulunuyor.İlk bakışta oyuncu klavyesi olduğunu sinyallerini veren tasarım hatları dikkat çekmeyi başarıyor. Dış gövde için 2mm’lik fırçalı alüminyum tercih edilmiş. Ayrıca Commander’ın dış gövdesinde kullanılan metal malzeme rengi olarak gri ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor. Alıştığımız bilek desteklerine göre takıp çıkartılabilen opsiyonel bir bilek desteği bulunmuyor. Klavyeye sabitlenmiş fakat alt bölümde ki gerekli vidaları sökerek çıkartmam mümkün. Tasarımı bilek desteği olmadan kullanılmak pek mümkün olmasa da öyle bir şansımız var. Bilek desteğin alt bölümü yine metal malzemeyle güçlendirilmiş. Özellikle bilek desteğinde kullanılan derimsi görünüm ve ele verdiği his beğenimi kazandı. Tabii ki de kullanılan malzeme deri falan değil bildiğimiz plastik. Metal gövdesinin bilek desteğine uzanan kısmında ki sabit lacivert arka aydınlatmalı Rampage logosu tasarımının çizgiselliğini bozarak klavyeye hareket kazandırmayı başarmış.104 tuşlu klavyenin en dikkat çeken özelliği, bildirim ışıklarının hemen ön bölümüne yerleştirilmiş iki adet USB 2.0 portu. Klavyeyi kullandığım süre boyunca aktif olarak kullandığım portlar özellikle bilgisayarında yeterli sayıda USB portu olmayanların yardımına koşuyor. USB ile veri aktarmak için hız konusunda pek uygun olmasa da, telefon şarj etmek veya özellikle yaz aylarında USB’li mini fanlar için çok kullanışlı. Bu portları farklı amaçlar içinde kullanmak mümkün, mesela kablosuz mouse kullananlar için nano USB adaptörlerini takabilirler.Rampage Commander, kutusunda da belirtildiği üzere Türkçe tuş dizilimine uygun bir mekanik klavye. Fakat bu işlem için orijinal tuş dizilimini Türkçeye çevirmek yerine tuşların alt bölümüne Türkçe karakter ve fonksiyonları eklemeyi tercih etmişler. Kullanım anlamında hiçbir sorun teşkil etmese de her tuş için özel bağlanmış arka aydınlatmalarda Türkçe karakterler aydınlatmaya dahil olamıyor. Keşke Commander’da da Rampage’in diğer ürünlerinde gördüğümüz gibi Türkçe keycapler kullanılsaymış.Rampage Commander’da mekanik anahtar olarak, uygun fiyatlı olarak bilinen 50 milyon basım ömürlü Outemu Blue Switch kullanılmış. Fakat daha önce kullanmış olduğum Outemu Switchlerden farklı olarak Commander’da “Dustproof” olarak geçen Türkçe karşılığı toz geçirmez modeli kullanılmış. Çoğumuzun da bildiği üzere mavi renkli switchler ünlü klik sesisyle en gürültülü anahtarlardır ve özellikle yakın çevrenizde birileri varsa klavyenin çıkarttığı bu sesi pek hoş karşılamayacaklardır. Şunu da belirtmeliyim ki Outemu Blue Switch en popüler mekanik klavye markası olan Cherry’nin Blue switchine oranla daha gürültüdür. Tür olarak “Clicky” türünde, aktifleşme noktası ve atlama noktası dediğimiz iki farklı yolculuk evresi bulunmaktadır. Aktifleşmek için gerekli güç 50Cn yani 50grama denk gelmektedir. Özellikle yazı yazarken büyük keyif almama rağmen çıkarttığı sesten dolayı tercih etmediğim bir switch olsa da sevenin çok olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Klavyenin şuan için sadece blue switchli seçeneği olsa da diğer modelli türlerinin gelebileceğinin haberinin vermiş olayım.Bir oyuncu klavyesinde çoklu basım desteğinin bulunmasını beklemek hata olmaz heralde. Rampage Commander’da da Anti Ghosting desteği 26 tuşa kadar bizlere sunulmuş. Açıkçası tüm tuşlarında bu özelliğin olmasını beklerdim ama 26 tuşta yeterli olacaktır.

Rampage Commander’ın tahmin edebileceğiniz üzere bir yazılımı bulunuyor. Yazılımını desteksegment.com sitesi üzerinden, ürün arama kısmından klavyenin model ismini yazarak ürüne ait sayfadan indirebilirsiniz. Yazılımıyla bizlere üç farklı profil imkanı sunulmuş ve bu profilleri kendi ihtiyacına göre değiştirmeniz mümkün. Her üründe karşımıza çıkan USB rapor süresi Commander’da da 8ms (125Hz) ile 1ms (1000 Hz) olmak üzere 4 kademeli olarak değiştirebiliyoruz. Makro kayıt ekranından dilediğiniz kaydı yaparak dilediğiniz profilde dilediğiniz tuşa kayıtlarınızı atayabiliyoruz. Tuşlara yazılım içerisinde bulunan komutları ekleyip, tuşların yerlerini değiştirme şansına da sahibiz. Yaptığımız kayıtlar klavyenin içerisinde bulunan “EEPROM” (Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory) belleğe kaydediliyor ve klavyeyi farklı bir cihazda kullanmak istediğinizde kayıtlı profillerinize ulaşabiliyoruz. Bu tarz özellikler her zaman olduğu gibi benim işime yaramasa da yarayan birileri çıkacaktır.Ramgape Commander’da oyuncu ekipmanlarında özellikle son dönemlerde olmazsa olmazı RGB aydınlatma desteğinin olduğunu belirtmiştim. Klavyenin içerisinde hazır olarak 18 adet mod bulunuyor ve isterseniz de kendi modunuzu da özelleştirebilirsiniz. Modlar arasında geçişi klavye üzerinden FN ve “Insert”, “Home”, “Page Up”, “Page Down”, “End” ve “Delete” tuşlarıyla yaparken daha basit yolu olan yazılımı da kullanabiliyoruz. Arka aydınlatmanın ışık şiddetini yine klavye üzerinden kısıp ve açmak mümkün. Bu işlem için FN ile yön tuşlarından ileri ve geri tuşlarını kullanıyoruz. Modların desteklemesi halinde yönünü yön tuşlarından sol ile değiştirirken renk geçişini sağ tuşla yapabiliyoruz. Hız ayarını da klavye üzerinden yapmak mümkün. Zaten tuşların üzerine ek bir işlemle hangi fonksiyona yaradığı işlenmiş.Klavyede F tuşlarına tanımlanmış multimedya fonksiyonları bulunuyor. FN ile kombine etmeniz halinde tuşların altında ikonik olarak belirtilen fonksiyonları kullanabilirsiniz. Sol tarafta ki Windows tuşunu da FN+Win tuşuyla kilitleyebiliyoruz. Sağ üst kısımda 4 adet bildirim ışığımızda yerini almış. Bu tür özellikle her üründe olmasından dolayı çok dikkatimizi çekmese de belirtmeden geçmemek lazım. Ek olarak klavyede WASD tuşlarıyla yön tuşlarının yerini değiştirmek gibi garip bir özellikte bulunuyor. Daha önce faklı ürünlerde rastladığım için garipsemedim ama ne işe yaradığını hala çözmüş değilim. Bu işlem için de FN ile W tuşunu kullanıyoruz.Rampage Commander’ın fiyatı farklı satıcılarda 280₺ ile 310₺ arasında değişmekte. Bir ürün alırken ilk kriterin fiyat olduğunu da düşünürsek Türkiye şartlarında sunduğu özellikler anlamında güzel bir fiyat etiketine sahip olduğunu söyleyebilirim.Tamamen öznel fikirlerimle hazırladığım artı ve eksilerine bakacak olursak;

Artıları

Tasarım hatlarının oyunculara yönelik olması
Takma çıkartma gibi bir opsiyonunun olmamasına rağmen bilek desteği
Sunduğu özellikler anlamında fiyatı
Outemu switchlerinin toz geçirmez modelinin kullanılıyor olması
RGB aydınlatma desteği ve bizlere hazır sunulmuş 18 mod
Yazılım desteği
2 adet USB 2.0 Portunun bulunması
Anti Ghosting desteği, 26 tuşla sınırlıda olsa yeterli olacaktır.
Kalın bir örgü kablosunun olması
Yükseltmelerinde ek kauçuk bulunması

Eksileri

Bilek desteği kullanmak istemeyen veya bilek desteği pedi kullanmak isteyenlere uygun olmaması
Kutu içeriğinden tuşları çıkartmak için aparat çıkmaması
Artı olarak belirtmiş olsam da N Key Rollover diye adlandırdığımız full basım desteğinin olmaması
Türkçe karakterlerin sonradan eklenmesi kullanım konusunda sıkıntıyı ortadan kaldırsa da Rampage’in diğer ürünlerinde ki gibi keycaplerin Türkçe karakterli olan modellerini kullanmamışlar. Örnek olarak Hydra R6’da ki tuşlardan bahsediyorum.
Artıları eksilerine kapatır nitelikte ve çokta abartılacak eksiklikler değiller. Tabii ki de olsaymış hiç fena olmazmış diyebilirsiniz ama emin olun çokta büyük problem değil. Genel anlamda hoşuma giden ve farklı switch modelleriyle de Rampage’in en gözde klavyelerinden biri olmaya aday.Klavyeye genel olarak puanım 7.5 oldu.

TASARIM: 8/10

MALZEME: 7/10

ÖZELLİK: 7/10

FİYAT: 7,5/10


Türkiye şartlarında RGB arka aydınlatmalı mekanik bir klavye arayışında olanlar için oldukça uygun bir tercih olacaktır. Bir incelemenin daha sonuna geldik, bir sonra ki incelemelerde görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve hoşçakalın.
Daha önce bir konu açmıştım ve uygun fiyatlı bir makine aradığımı söylemiştim ve aklımda ki de Samsung NX300M'di. Fiyat anlamında beni tatmin etse de ikinci el olması ve Samsung'un bi piyasadan çekilmiş olması ekstra nx lensi bulması konusunda işleri zorlaştırıyor. Şimdi fiyatı 3000₺ seviyesine çekerek iyi video çekebilen (4k istemiyorum 1080p 60 kare yeterli) bir makine arıyorum. Canonlara baktım ilgimi çeken bişey olmadı. Nikon D5500 ve D5600 arasında kaldım aslında ikisi arasında yazılımsal fark dışında elle tutulur bir fark yok ama fiyat farkıda 300 400₺ olduğu için çok önemli değil. Bu makineler dışında birde Sony A6000 modeli ilgimi çekti ama pil ömrü çok az olduğuna kanaat getirdim ve ekranının dokunmatik olmaması beni soğuttu. A6300 ve A6500 için'de bütçe aşıyor.

İşin özü almışken bu fiyatta alınabilecek en iyi ürünü almak istiyorum. Videolarda odak kaybı yaşatmasın, fotoğraf kalitelerinde zaten özellikle D5300 ile nasıl bir performans sergilediğini bildiğim için Nikon ve 5XXX serisine güvenim tam ama video konusunda eğer aynasız makineler daha mantıklı olacaksa onlara da bakabilirim.
Cooler Master Devastator II (Kırmızı ve Mavi) 109TL - Yılbaşı İndirimi
http://www.zoccoshop.com/cooler-master-devastator-ii-kirmizi-led-turkce-klavye-mouse-seti-pmu5737
http://www.zoccoshop.com/cooler-master-devastator-ii-mavi-led-turkce-klavye-mouse-seti-pmu5748

Daha önce incelemesini yaptığım klavye mouse seti. İncelemeye de göz atabilirsiniz.Taşınabilir, kompakt ve ergonomik olarak tasarlanmış LG PH1 Bluetooth hoparlörünü inceliyoruz. Ses LG’nin nispeten iddiasının az olduğu bir ürün grubu olsa da LG PH1 marka bilinirliği ve tasarımıyla dikkatimi çekmeyi başardı. Tabii ki de dikkatimi çekmesinin asıl sebebi yakın zamanda BİM ve A101 gibi güncel marketlere kampanya ürünü olarak satılmış olması.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/d0884ca9-8809-44c4-bfd2-367ba573c847.JPG [/simage]

Klasik olarak ürünün kutu sunumu ve tasarımıyla başlarsam, kutu sunumu özellikle fiyat etiketine göre yeterli seviyede. Ön yüzeyde ki şeffaf bölümünden ürünü satın almadan hangi renk de modelini aldığımızı görebiliyoruz. Kırmızı, siyah ve yeşil (Lime) renklerde 3 farklı modeli bulunuyor. Kutunun diğer kısımlarında ürünün LED’li olduğunu, 360 derece ses çıkışı verebildiğini ve içerisinde barındırdığı mikrofonuyla telefon görüşmeleri yapabileceğimiz vurgulanmış. Özellikle LED’li olması ve şeffaf tasarımı beni cezbeden tarafı oldu.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/db6bfe79-083c-4c2c-a442-e42cfe07e6c3.JPG [/simage]

Kutunun içinde hoparlör dışında aleti şarj etmek için orta kalitede 100cm’lik USB’den Micro USB’ye kablo, tamımı Türkçe kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve LG servislerinin adres ve telefon bilgilerinin yer verildiği dokümanlar bulunuyor. Maalesef kutudan çıkışı olmasına karşın AUX kablosu çıkmıyor.

Fiziksel olarak piramidal silindir yapıda olan LG PH1’in tepe çapı 81mm, taban çapı 82mm ve yüksekliği 88mm boyutlarında. 1.9 kg ağırlığıyla taşınabilir olma özelliği de dikkat çekiyor. Fakat SD veya Micro SD kart girişi bulunmaması ve dış kullanım için tasarımının uygun olmaması asıl kullanım yerinin iç mekanlar olduğunun sinyallerini veriyor. Tabi bununla büyük çaplı bir ev partisi düzenlemeniz mümkün değil ama küçük bir arkadaş grubu için yeterli olacaktır.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/9aca08b5-5bd8-4ec0-bdef-2b5a3e0dc44a.jpg [/simage]

Giriş çıkış anlamında 3.5mm JAK girişine yani AUX girişimiz ve şarj etmek için kullanacağımız mikro USB girişlerine sıralı olarak yer verilmiş. Bunlara ek olarak ufak bir de mikrofonumuz var.
Silindirik yapıda ki Bluetooth hoparlörün en üst bölümünden ses çıkışı sağlanıyor. Bu sayede ürünün 360 derece ses yayabildiği söyleniyor. Orta bölümde mika plastik malzemeden yapılmış şeffaf yüzey bulunuyor ve ürünün iç kısmını net bir şekilde görebiliyoruz.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/ee2ed8c8-53a0-436b-ace8-761d842ae4f6.jpg [/simage]

Hoparlör kısmı ve şeffaf mika yüzey dışında ürünün kalan kısmında kullanılan plastik, mat dokuda ve kaliteli hissiyatını veriyor. LG PH1’in üzerinde farklı fonksiyonlara yarayan 6 adet mekanik tuş bulunuyor. Gelen aramaları cevaplayıp, sonlandırabileceğimiz ve son arayanı tekrar arayabileceğimiz, dinlediğimiz müziği iki kere art arda basarak değiştirebileceğimiz ya da tek tıklamada durdurup başlatabileceğimiz tuş. Müziğin sesini azaltıp ve arttırabileceğimiz, LED’lerin ışığını açıp ve renk modları arasında geçiş yapabileceğimiz ve son olarak cihazı kullanılabilir hale getireceğimiz güç tuşu yer alıyor. Güç tuşuyla birlikte cihazda ki bluetooth aktif oluyor. Bu işlem sırasında hem LED’li hem de sesli bildiri yapılan eyleme tepki veriyor. Bluetooth bağlantısı özellikle telefonlarla hızlı ve stabil çalışırken, bilgisayar ile bağlamaya çalıştığımda hem bağlanma süresi uzun hem de bağlandıktan sonra kesintiler yaşatabiliyor. Ayrıca menzil mesafesi olarak da araya herhangi bir duvar veya kolon girmediği sürece 10m’ye kadar kesintisiz kullanılabiliyor.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/7057bc62-4a0d-413e-a5f6-f0f8953e83a6.jpg [/simage]

Cihazın iç kısmında farklı 3 renk verebilen 4 adet LED bulunuyor ve bu sayede daha dekoratif bir ürün hissiyatı veriyor. Bu LED’lerde 3 farklı mod tanımlanmış. Bunlardan ilki; Beyaz, yeşil ve kırmızı renklerin sırasıyla geçiş yaptığı ve kişisel olarak en beğendiğim mod. İkincisi; sadece beyaz rengin nefes alarak yanıp söndüğü mod. Üçüncüsü ve sonuncusu çalan şarkıya göre ayak uyduran mod. Sonuncu modda da sadece beyaz renk aktif oluyor diğer yeşil ve kırmızı LED’ler bulunmuyor. Hali hazırda 3 farklı renk aydınlatması varken modlar arasında neden renk geçişi yaptırmadığı konusuna pek anlam veremedim. Yine de günümüzün artık standardı haline gelmeye başlamış olan ışıklı ürün olayına ayak uydurması tasarımına hava katmış.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/66794e1a-f27a-40f7-ae24-6ff15de1d265.JPG [/simage]

LG PH1’ın alt kısmında ise yine dairesel yapıda kaydırmaz malzeme kullanılmış. Yani ürünün kaymakla alakalı bir derdi yok ama yine de kullanılan yüzeyde daha sağlam bir duruş sağladığı gerçeğini de değiştirmiyor.

Ürünün içerisinde 300 mAh’lik lityum polimer batarya bulunuyor. LG’nin belirttiği üzere 5 saatlik batarya ömrü ve 3 saatlik şarj etme süresi bulunuyor. Fakat kendi kullanımım sonucunda 5 saatten çok daha fazla bir kullanım süresi sunduğunu belirtmeliyim. Bunun nedeni ürünün pil tasarruf modlarının bulunuyor olması olabilir. Hoparlör 20 dakika boyunca müzik çalmadan duruyorsa ya da müzik çalıyor bile olsa 6 saat boyunca hiçbir tuşa basılmazsa otomatik olarak kendisini kapatıyor. Bu sayede pilini daha uzun süre kullanabiliyor.

Fiyat konusunda ise yakın zamanda A101 ve BİM’de 80TL’ye kampanya ürünü olarak karşımıza çıkan LG PH1’in şuan ki satış fiyatı 100TL ile 120TL arasında. Fiyatı sunduğu özellikler anlamında güzel olsa da kullanım amacınıza göre farklı marka ve modellere yönelebilirsiniz.

Kutunun içerisinden şarj etmek için bir adaptör çıkmıyor ama endişe etmeye gerek yok, PC’den ya da elinizde bulunan herhangi bir adaptörden şarj edebilirsiniz. Şarj olduğunu yanan kırmızı LED’in sönmesinden anlıyoruz. Ek olarak farklı bir bildirim LED’i bulunmuyor. Cihazın şarjı bittiğinde de kırmızı ışığın yanıp sönmesinden ve ek olarak bildirim sesinden anlıyoruz.

[simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/022b33b4-cd06-4de0-b18a-9076f75384cb.jpg [/simage]

Ses kalitesi anlamında benim beklentimi fazlasıyla karşıladı. Özellikle maksimum ses seviyesinde bile baslar mid sesleri bozmuyor. Tek pasif radyatörlü mono ses çıkışı sunduğunu hesaba katarsak 360 dereceli üç boyutlu ses (surround) yakıştırmasını hak ediyor. Ürünle alakalı çok fazla teknik detay paylaşılmadığı için kaç Watt güç çıkışı olduğu veya frekans aralığı gibi sesle ilgili önemli doneler belli değil ama kullanım amacı kaliteli müzikse, evet sessiz ortamda veya küçük bir oda da iş görüyor.

Fiyat konusunda ise yakın zamanda A101 ve BİM’de 80TL’ye kampanya ürünü olarak karşımıza çıkan LG PH1’in şuan ki satış fiyatı 100TL ile 120TL arasında. Fiyatı sunduğu özellikler anlamında güzel olsa da kullanım amacınıza göre farklı marka ve modellere yönelebilirsiniz.

[image]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/235139/f44bd5c7-d772-4707-adc3-270a6b490c9c.jpg[/image]

Artı ve eksilerine bakacak olursak;

Artıları
· Tasarımı hem ilk dikkat çeken hem de albenisi en fazla olan artısı
· Sunduğu ses kalitesi
· Kullanılan malzeme kalitesi
· Telefon görüşmeleri yapılabiliyor olması
· Boyutuna oranla kullanım süresi
· 4 farklı LED ile güzel bir aydınlatma
· Marka güvencesi ve teknik destek kolaylığı

Eksileri ise
· Şarj süresinin uzun olması
· Taşınabilir boyutta olsa bile kırılgan yapısı
· Dış ortam için veya gürültülü bir ortamda ses seviyesinin yetersiz kalması
· Kutu içeriğinden adaptör beklemesem de AUX kablosunun olmaması
· LED modlarının sadece bir tanesinde 3 renk diğerlerinde sadece beyaz rengin olması
· Bluetooth bağlantısının diğer kullandığım cihazlara oranla zayıf olması
· SD veya Mikro SD kart girişinin olmaması

Sonuç olarak beklentiniz telefondan gelen sesin şiddetini arttırmak ve daha iyi müzik dinlemekse tercih edebileceğiniz ve memnun olacağınız bir ürün ama ihtiyacınız cepte taşımalık ve daha dayanıklı bir ürünü işaret ediyorsa kesinlikle farklı ürüne bakmalısınız. Genel olarak LG PH1’e puanım 7,5 oldu. Bu incelemeden de bu kadardı bir başka incelemede görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve hoşçakalın.
Merhaba arkadaşlar,

Fotoğrafçılık ve fotoğraf makineleri hakkında çok bilgim yok. Daha önce kişisel bir makinem olmadı. İlk defa alacağım ve açıkçası bütçem fazlada yok bu konuda. 800-1200₺'ye kadar iyi video çekebilen bir makineye ihtiyacım var. Aklımda ki model Samsung NX300M ama iyimidir değilmidir bilemiyorum. Nikon Coolpix P510 video performansı nasıldır? Çok iyi zoom özellikleri var fakat videoda neler yapabiliyor bilemiyorum.

Kısacası bana bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Hakkında
Konum: İstanbul,
Meslek: http://almadanonce.tv
İlgi Alanları: Spor, Teknoloji, Sinema
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Bilgisayar
PC
Mobil cihaz
Xiaomi
Operatör
Vodafone
Operatör
Turkcell
Oyun Platformu
PC
Takım
Fenerbahçe
Steam
FM ;)
TV
Philips
Ses Sistemi
Creative
Tablet
Galaxy Note 10.1 2013
Tablet
Asus Nexus 7
Notebook
MSI
Clash of Clans
Clash of Clans
İşlemci
Intel i7 6800k
Anakart
MSI x99a Gaming Pro Carbon
Sabit Disk
Seagate 1TB 7200rpm
Ekran Kartı
Asus GTX1070 ROG STRIX 8GB GDDR5 256Bit DX12
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 761
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 918
İkinci El Bölümü Mesajları: 6
Konularının görüntülenme sayısı: 13.039 (Bu ay: 332)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 185 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.