L

Yüzbaşı
08 Aralık 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 68 (Bu ay: 1)
Gönderileri
i7 2600k ve Asus P8P67 Deluxe ikilisini kullanıyorum. Sıcaklıkların artması üzerine termal macun değiştirmek için sistemi açtığımda anakarttaki işlemci pinlerinden 4-5 pinin yamulduğunu, bunlardan ikisinin baya eğik olduğunu gördüm. Pinlere hiç dokunmadan tekrar montaj yaptım, sistem hala sorunsuz çalışıyor ve sıcaklıklar da düzeldi. 10 dakika prime95 testi sonucu max 60 dereceyi gördü (cooler master hyper t4 ve işlemciyi stokta kullanıyorum, değiştirmeden önce 87 dereceyi görüyordu).

Anladığım kadarıyla pinler her ne kadar yamuk olsa da işlemciye işlemci soğutucusunun sabitleme mekanizmasının yaptığı baskı ile pinler bir şekilde değiyor. Merak ettiğim şu, bu sistemin bir süre çalışıp sonra birden hata verme ihtimali var mıdır? Gerekmedikçe soğutucuyu sökmem, sistemin beni bozulmadan götürebildiği kadar götürmesini istiyorum.

Eğik pinlerle ilgili tecrübesi olan aydınlatırsa sevinirim.

edit: Eğik pinler orta-sol taraftaydı.
Aylardır 5000-6000 bandında thunderbolt3'lü bir ultrabook bakıyorum, 10. nesil laptop işlemcileriyle yaygınlaşacağını düşünüyordum ama hala adam akıllı fiyatı olan bir model yok. Ekran kartı çöp olmayan hafif bir ultrabook alıp hem günlük taşırken sıkıntı çekmemek hem de oyun oynarken egpu bağlayıp rahat etmek istiyorum.

Fikri olan?
Merhaba,
İnternetten baktım ama işime yarar bir bilgi bulamadım. Thunderbolt3e sahip (egpu icin) bir ultrabook araştırıyorum ancak şu anda piyasadakiler biraz pahalı geliyor. Yeni cikacak seride her işlemcide native tb3 desteğinin olması sebebiyle tb3 lü modellerin bir tık daha ucuzlayacagini tahmin ediyorum. Bu laptoplar piyasaya ne zaman gelir ve tahmin ettiğim gibi bir tık daha ucuz olur mu?

Teşekkür ederim.
Merhabalar,

Arkadaşım ve ben birer tane Abra A5 v6.1 e sahibiz. O yakın zamanda ssd aldı ve windowsu ssd'ye kurmaya çalıştı. 2 farklı usb ile denedi ve aşağıya fotoğrafını koyduğum hatayı aldı. Sonra ben ona kendi laptobuma (donanım birebir aynı, onun biosu 1 sürüm ileride) format attığım win10 usbsini verdim ve yine aynı hata ile karşılaştı.

Ne yaptıysak çözemedik.
- Windows'u orjinal.
- Hdd'sinde windows var. Uefi olarak yüklerken Windows yükleme ekranı geliyor, ayarları seçiyoruz dosyaları kopyalıyor kuruyor ve tekrar başlatıyor. Tekrar başlattığında bu hatayı alıyoruz.
- Ssd Wd 240gb green. Bilgisayarı hdd'den açıp ssd sağlık ve hız değerlerini kontrol ettik, sorun yok.
- Uefi desteği biosta açık, benim format atılabilen bilgisayarımla onun bilgisayarı arasında hiçbir bios seçenek farkı yok.
- Isoyu windows'un kendi sitesinden indirdik, hem windowsun kendi toolu ile denedik hem de rufusla kendimiz attık ama ikisinde de aynı hatayı verdi.
- Donanım olarak birebir aynı olan kendi laptobuma format atarken izlediğimiz yolun birebir aynısını izledik.

Bu durumu yaşayan, çözümünü bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
Teşekkürler.

Hata:
Merhabalar, bir tanıdığım benden bir bilgisayar toplamamı rica etti.

İstekleri şöyle:
- Ofis işleri ve günlük işler için hızlı bir bilgisayar,
- küçük çocuğu için arada hafif oyunlar oynayabilecek,
- mümkünse büyük monitörlü
- taşıması kolay olması için küçük bir kasa ve kablosuz klavye fare
- gelecekte upgrade'i kolay bir sistem olması

AMD PC
İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G 707.60 TL VATAN
Anakart: MSI B450M PRO-M2 AM4 470.89 TL VATAN
Ram: Corsair Vengeance LPX 3000Mhz 595.71 TL İNVENTUS
SSD: James Donkey JD120 120GB 2.5" ~160 TL İNCEHESAP
HDD: WD 1TB Blue 7200Rpm 64MB 317.20 TL VATAN
Kasa: ZALMAN ZM-T5 Mini 212.47 TL İNVENTUS
Psu: FSP Hyper K 500 500W 80+ 312.04 TL İNVENTUS
K/F SET: LOGITECH MK220 129.03 TL VATAN
Monitör: ??? ~700TL ???

TOPLAM: 2904.94 TL + 700 TL = 3604.94 TL

INTEL PC
İşlemci: Intel Pentium G4600 433.96 TL İNVENTUS
Anakart: MSI H310M PRO-VD S1151 359.90 TL VATAN
Ram: GSKILL 8GB Aegis DDR4 2133Mhz 521.55 TL VATAN
SSD: James Donkey JD120 120GB 2.5" ~160 TL İNCEHESAP
HDD: WD 1TB Blue 7200Rpm 64MB 317.20 TL VATAN
Kasa: ZALMAN ZM-T5 Mini 212.47 TL İNVENTUS
Psu: FSP Hyper K 500 500W 80+ 312.04 TL İNVENTUS
K/F SET: LOGITECH MK220 129.03 TL VATAN
Monitör: ??? ~700TL ???

TOPLAM: 2446.15 + 700 TL = 3146.15 TL

Kasa ve güç kaynağından kısılabilir ama o taraftan kısmak istemiyorum. AMD sistem geleceğe dönük ve biraz oyun potansiyeli var ama bütçeyi aşıyor, Intel sistem geleceğe pek dönük değil ve oyun çok oynayamaz ama bütçeye daha yakın. Sorularım şöyle:

- 2200G ile dual channel ram kullanmazsam çok kaybım olur mu? 2x4gb alırsam gelecekte ram eklemek sıkıntı olacak çünkü anakartın 2 ram slotu var ve kit ramler biraz daha pahalı.
- İlk sistem ile ikinci sistem arasında ofis kullanımında bir fark hissedilir mi?
- Eksik veya fazla gördüğünüz bir yer var mı?

Cevap veren herkese teşekkürler.
Merhabalar, yeri burası değil biliyorum ama burası konunun ilgili forumuna göre daha aktif olduğu için buraya yazıyorum.

İşlemcim (i7 6700hq) çok ısınıyor. Termal macun değiştirdim, işlemci voltajını 0.130 düşürdüm (0.150'de bazen res atıyordu), cpu-z'de stress testte 77 dereceyi geçmezken Cs Go gibi oyunlarda 88-90 dereceler arası takılıyor.

950m'e yeteceğini düşündüğüm için işlemcimi 2 ghz'e sabitledim, yetmesine yetiyor ama yine çok ısınıyor ve 70 dereceyi geçtiği an fanlar çılgın gibi çalışıyor.

Control Center uygulaması doğru düzgün çalışmıyor, zaten o uygulamada fan ayarı çok kısıtlı. Monster'a mail attım, cevapları aynen şöyle:

Cihazlarımızda bulunan akıllı fan sistemi gereği, cihazınızın uygun ısı aralıklarına ulaşması durumunda, işlemci ve ekran kartı otomatik olarak devreye girmektedir. 6 ay ve üzeri kullanımlarda fan, ızgara çıkışlarının tıkanması ve termal macunun kurumasıyla beraber fanlarınız uygun ısı aralıklarında stabil çalışmaya bilir. Belirttiğiniz ısı aralıklarına yönelik Control Center uygulaması veya bios içeriğinde ısı seviyelerini optimize edeleceğinizi herhangi bir yazılım ve yazılım desteğimizi maalesef bulunmamaktadır”

Fan hızı ayarlamaya yardımcı olan tüm programları denedim ama bu laptopla çalışmıyorlar. İşlemci fanı devreye giriyor 60 dereceye kadar soğutuyor sonra duruyor 2 dakika sonra bir daha aynı fırtına. Kafamı ütüledi resmen.

Kısacası, fan hızı ayarlamama yardımcı olacak bir uygulama var mı? Ya da ben bu boyutlarda daha "kaliteli" bir fan alıp takamaz mıyım?
Merhabalar, ofiste kullanılmakta olan çift çekirdekli bir işlemci takılı bir bilgisayarımız var. Çok ağır aksak çalışıyor. GA-G41MT-S2PT anakart modeli için takabileceğim quad core bir işlemci önerebilir misiniz? Bir de ikinci elde ne kadar vermeliyim işlemci için? Ssd ve işlemci ekleyip rahatlatmak istiyorum makineyi.

Teşekkür ederim.
Merhabalar,

650 lira civarında bir bütçem var bu ikili için. Air flowu kötü olmayan, mümkünse aio liquid coolerlardan takabileceğim bir kasa ve full modüler bir güç kaynağı önerebilir misiniz? Modüler istememin sebebi ileride bütçem olduğunda custom sleeved cable almak isteyişimden dolayı.

Henüz sistemi almadım ama aşağı yukarı şöyle bir şey olacak:
- GTX1060 3 veya 6gb
- i7 2600k / i7 3770k (overclock yapacağım)
- 4x4gb ddr3 ram
- 1 tane 7200rpm hdd ve 1 tane ssd

Corsair 270r çok hoşuma gitti ancak onu alırsam muhtemelen full modüler bir psu'ya bütçe kalmayacak.

Teşekkür ederim.
Bilgisayarı toplayalı yaklaşık 2 sene oldu, ilk topladığımda Asus R9 390 almıştım, iade ettim. Sonra Msi R9 390 aldım, onu da 94 dereceyi görmesi ve CW'si nedeniyle iade ettim ve başka ekran kartı almadım. Şu an kasam şöyle:

-i5 6500
-Msi H170 Gaming M3
-8GB Ram
-Sapphire Radeon HD6870
-Xigmatek Centauro 700w
-Zalman Z3 Plus
-Wd Blue 1TB

Artık oyunlara ilgim kalmadı ve sadece LOL ve CS:GO oynuyorum. Aklımdaki fikir, işlemci ve anakartımı G4560 ve H110M bir anakartla takas edip üzerine para almak. Artan parayı da alacağım gitarin bütçesine eklemeyi planlıyorum.

1) G4560 ve basit bir H110m anakartla takas edersem üzerine ne kadar almalıyım?
2) Ekran kartım düşük ama yine de işlemci düşüşüyle bir fark hisseder miyim?
3) Bu iyi bir fikir mi? :)

Fikirleriniz benim için çok önemli, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Yakın zamanda şu sistemi topladım: (anakart, işlemci ve soğutucusu forumdan 2. el)

İşlemci : i7 3770
Soğutucu: Cooler Master Hyper 212 Evo
Anakart : Gigabyte GA-Z77-D3H
Ram : 4x2gb(şimdilik)
Ekran Kartı : herhangi bir rx580

ssd ve hdd vs.'de eklenecek.

Merak ettiğim şey, eski sistemimden kalan Thermaltake Toughpower XT 675W ve kasayı kullansam sıkıntı olur mu? Güç kaynağı alınalı 6 sene falan oldu ama son 2-3 senedir pek aktif kullanmadım.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 713
İkinci El Bölümü Mesajları: 24
Konularının görüntülenme sayısı: 33.938 (Bu ay: 44)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 295 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.