Yüzbaşı
31 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 40 (Bu ay: 0)
357818 Gün Cezalı
357020 gün 1 s. 9 dk. kaldı
Gönderileri
arkadaslar 3 yıldır yakındoğuda okuyorum.Benim girdiğim sene ben bu okulu tanımadan gittim.Keşke beni de bilgilendiren birileri olsaydı.
Ben pişman oldum.Bir abiniz olarak sizi bilgilendirmek ve uyarmak için yazıyorum.

Bu kadar rezil bu kadar paragöz bir okul yok öncelikle.
Tıpçılar kütüphanede hatta turizm binasında ders görüyor.Daha tıp fakültesine ayak basamadık.Eczacılar dişçiler keza öyle.
Sınav kağıtları gösterilmiyor sorular gösterilmiyor.Kafalarına göre büte bırakıyorlar.Yoklama alınmıyor.Yani vasat bir lise gibi okul dış görünüşe ve reklamlara aldırmayın.

Hatta ve hatta okul o kadar şerefsiz ki YÖK ile papaz oldular.Okul kafasına göre eczacılıktan tıpa yatay geçiş vs yapmış.Denklik düşürülmesi gündeme geldi.Bu yıl daha netliğe kavuşulmadı.Yani okul 3 kuruş daha kazanmak için hem öğrenciyi yakıyor hem de okuyanları yakıyor.

Ayrıca okulda hiç kampüs havası yok.Okulun içindeki yemek yerleri bile okulun ona göre fiyat ayarlaması yapıyorlar.bir öğün yemek min 20tl.Çünkü alternatifiniz yok mecbursunuz ve yemekleri gerçekten kötü.
Okulda türkten çok arap,suriyeli,ve afrikalı var.Irkçılığa karşıyım fakat cidden bu insanlar okulda sıkıntı yaratıyor.Bu konuya çok girmek istemiyorum.

Gelelim fiyatlara arkadaşlar girdiği yıldan daha 3 yıl geçti ve fiyat 2 ye katladı(okul fiyatı)(TIP 43bin di şuan 80 bin tl ödememiz bekleniyor ki bu peşin öderseniz taksitli ödiyecekseniz 10-15bin fark alıyorlar.)
Diğer bölümler de böyle fiyatlar katlanıyor hep.
ev fiyatları keza öyle içine köpek bağlamayacağınız evleri adamlar 2 bin tl istiyor(2+1) ayrıca 2 depozito üstelik tüm yılın parasını peşin istiyor.(fiyatlar sterlin üzerinden arakadalar)
Ki kıbrıslıların tek gelir kaynağı öğrenci.Öğrenci adam burda yürüyen para olarak görülüyor.herkes öğrenciyi tokatlamanın derdinde.Bunu sonuna kadar hissediyoruz.


Ayrıyetten her sene yurtdışı giriş çıkış yaptığımızdan sürekli kıbrıs devletine haraçlar ödüyoruz.bu sene çıkan muhacerat izni diye bir şey çıktı 300 500 ordan tırtıklıyorlar.(ki bu hersene katlanacak ve her sene alınacak)
ayrıyetten okula kaydolurken aldığımız sağlık rapor yetmiyormuş sanki geçerli deilmiş gibi.Özel hastaneden sağlık raporu almamız isteniyor bi 500 de burdan öpüyorlar.
Ayrıyetten bizim ülkemizde rahat durmuyor daha geçen hafta yurtdışı pulları 50 tl oldu bu böyle kalmıycak.Hep artacak.
Uçak biletleri 400 500 lira arası. Benim ilk girdiğim sene 90 tlye bilet alıyordum.Her şey katlanarak artıyor.

Eğitim o kadar kötüleşti ki bu hocalar tarafından da dillendiriliyor.Tıp için söylüyorum ilk 3 yıl temel eğitimlerimiz var.sonraki 3 yıl klinik eğitimlerimiz var.Ve hasta yok hastanede özel hastane olduğu için bir doktor hasta görmeden nasıl yetişebilir hocalarda bunun farkında ve bu hep dillendiriliyor.Bu çok çok çok büyük eksiklik.
Diş içinde durum geçerli.Ayrıca diş hekimliğinin yarısı suriyeli arkdaslar.(savaştan kaçan zengin suriyeliler buraya gelmis anlasılan)


yukarda sorunların bir kısmını yazdım daha okulun servislerin vasatlığını felan hiç yazmıyorum aklıma gelmeyen o kadar sorun var ki okul tuvaletlerini mi dersin kütüphane de yatan kalkan zenciler mi dersin ne kadar rezillik varsa var.

arkadaslar siz siz olun buraya gelmeyin hele maddi gücünüz çok çok iyi değilse hayatta gelmeyin.Bir abiniz olarak söylüyorum ben yazdım siz yazmayın pişman olmayın.


harf ve imla hatalarım varsa özür dilerim.İyi forumlar...
Bilindiği üzere ABD türkiyenin s400 almasını istemiyor.Hatta f35 i vermeyiz diye tehdit'de ediyor.
Türk hükümeti baya bi direndi.Ve s400 alacağımız pek öngörmüyorum.

Bilgilerini ve tahminlerini çok yerinde bulduğum Erol Mütercimler de düşüncesini açıkca yılın başında belirtmiş.

Peki siz ne dersiniz Türkiye s400'leri alabilecek mi ? Yoksa Abd ye hep olduğu gibi Eyy ABD ! diyip doların tavan yaptığı son anda ani bir ''R'' yapıp s400 alımından vaz mı geçecek ?
merhabalar macbook 2012 mid kullanıyorum.şuan hali hazırda 2+2 ram 1600Mhz DDR3 ram var içinde.
ram modelimi yükseltmek istiyorum.16gb a kadar ram desteği mevcutmuş.

şimdi 4+4 ram alacağım ya da 8 gb ram alıp 8+2 ram kullanağım.

açıkcası 8gb almak daha mantıklı geliyor.hem 10gb ram mevcut olacak hem de ileride 16 gb a yükseltme şansım olacak
ama daha önceden hiç ram değişimi yapmadığımdan sizin tecrübeleriniz ve önerilerinizi bekliyorum.iyi forumlar...
merhaba arkadaşlar labtopa ssd güncellemesi yapacağım
2 ürün arasın'da kaldım.
yani sizden fp olarak değerlendimenizi istiyorum.
evo860 250gb 310-350 tl arası
su800 128gb 210-250tl arası

ikisi arasın'da çok fark var mıdır f/p olarak hangisini önerirsiniz teşekkürler
merhabalar macbook 2012 mid kullanıyorum.şuan hali hazırda 2+2 ram 1600Mhz DDR3 ram var içinde.
ram modelimi yükseltmek istiyorum.16gb a kadar ram desteği mevcutmuş.

şimdi 4+4 ram alacağım ya da 8 gb ram alıp 8+2 ram kullanağım.

açıkcası 8gb almak daha mantıklı geliyor.hem 10gb ram mevcut olacak hem de ileride 16 gb a yükseltme şansım olacak
ama daha önceden hiç ram değişimi yapmadığımdan sizin tecrübeleriniz ve önerilerinizi bekliyorum.iyi forumlar...
Arkadaslar merhaba aracıma teyp montajı yapıyordum.Montajı yaptım teyp çalıştı neyse hiç bir sıkıntı yoktu.en son radyo kablosunu bağlaıyım dedim.Bir anda elektrik gitti.Aracı çalıştırdım göstere,yol bilgisayarı çalışmıyor,4lüler çalışmıyor.
Ama onun haricinde camlar farlar ve motor çalışıyor.Sorun sizce ne olabilir ?
Arkadaslar arabam 2006 c3 teybinde sıkıntı vardı fazla elektrik akımı çekiyordu bende değiştirmek istedim yeni bir teyp aldım.yanlız bundan tek soket çıktı.eski teybimde 2 soket bulunuyor.Biraz arastırma yaptım.
Ama aracımdan gelen kabloların rengi biraz karısık.ben de tersden gitmeye karar verdim kabloların ne işe yaradıklarını arabanın şemasından bulup hangisi kırmızı hangisi sarı hangisi siyah ona karar vereceğim.Sizden ekte yollayacağım şemadan bana yardımcı olmanızı istiyorum.Daha önce uğrasmıs arkadaslar eminim vardır.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Oto teyp bağlantısı hakkında yardım edecek yiğit arıyorum.
Yakın doğu üniversitesi hakkın da forumlarda yalan yanlış veya eskiden kalma bilgiler mevcut.üniversitede ki 2 yıllık tecrübemi sizlere aktarmak istiyorum.yeni tercih yapacak arkadaşlar'a da bir kılavuz örneği olsun isterim.

öncelikle okul eğitimi:

Arkadaşlar ben tıp fakültesindeyim ve kendi bölümüm için konuşacak olursam hocalarımızın hepsi kaliteli hocalar.Hatta öyle ki bizim çalıştığımız textbooklar'ı atlasları yazan adamlar bize ders veriyor.Çoğu ankara üniversitesi,hacettepe üniversitesi,marmara üniversitesi,akdeniz üniversitesin den gelen hocalar.
Diğer bölüm de okuyan arkadaşlarım var (mimarlık,diş hekimliği,eczacılık) gibi bunlarda aynı şeyi söylediler.özel üniversite avantajı diyebiliriz.

En çok sorulan konulardan biri DİPLOMA ? diplomam geçerlimi türkiyede çalışabilir miyim ? vs vs..

Arkadaşlar tabi ki de geçerli sonuçta siz Ösym sınavıyla gelmişsiniz ve sizi buraya YÖK gönderdi.yani türkiyedeki bir üniversite den farkı yok.
Hatta bir türkiyede ki üniversiteye göre avantajı var.Mavi diploma bu aslında Kıbrıs da olmanın avantajı Kıbrısdaki bir çok üniversite mavi diploma veriyor.
bu diploma size avrupa kapısını açıyor.yani ilerde siz mavi diplomanızla yurdışın'da çalışma imkanınız var.

Bir diğer konu yurtlar,Lefkoşa da ev fiyatları , geçim vs.

ilk önce okul yurtlarından başlayalım;
okulun yurtları dışardaki yurtlara göre daha kötü olduğunu söyleyebilirim.ama öyle çok vasat değil.interneti suyu elektriği için de olması bir avantaj. Ayrıyettten okul içinde olduğu için derslerinize gitmede kolaylık sağlıyor.ama yurt güvenliği felan biraz can sıkıcı bir durum.tercih meselesi yurt fiyatları okulun sitesin de mevcut zaten
Lefkoşa da yurt fiyatlarına gelecek olursak; arkadaşlar yurt fiyatları tek kişilik stüdyo dairesi istiyorsanız 13-14 bin tl den başlar elektrik su için de olanı da var olmayanı da var.
2 kişilik yurtlar ise kişi başı 9bin-10bin tl arasında değişir
gelelim ev fiyatlarına; ev fiyatları 1+1 ler 12bin tlden başlar.2+1 ler ve 3+1 ler 18bin 19bin tl den başlar.
bu söylediklerime elektrik su dahil olanı da var olmayanı da var.
ve şunu söyleyim genelde yurtlar ve ev'lerin parasını yıllık peşin ya da 6 ay 6 ay 2 taksitle alınır.Aylık ödenenler de yok değil ama zor bulunuyor.

not:Kıbrısdaki ev fiyatları genel de sterlin üzerindendir. Tl olarak alan da mevcuttur.ama bunu bilin bazen kur dalgalanmalarından önemli farklar olabiliyor.

Yeme içme olayına gelince

bir diğer konu ulaşım;
arkadaşlar ulaşım şöyle ki okulun servisleri var her saat başı geçer genelde çeyrek geçe okuldan ayrılır ve Lefkoşanın heryerine gider.ulaşıma para vermezsiniz.Ama otobüsler ücretsiz olduğundan kalabalık ve KLİMALARI YOK ! yeni otobüsler geleceği söyleniyor ama yok şuan.
ayrıca Kıbrısdaki diğer üniversitelerin de otobüsleri var onlardan da ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.
Araba Fiyarları Kıbrıs da uygun eğer bütçeniz el veriyorsa araba alabilirsiniz araba fiyatları şöyle söyleyim:
98-2000 model araba Kıbrıs da 5000 tl'den başlar.
benzin fiyatı türkiyeye göre çok ucuz şuan 4.30 seviyelerinde.Kıbrıs da benzin ucuz olduğundan lpg yok.
buna ek olarak taksi fiyatı sabittir Lefkoşa içi 25 tl yazar nerden gidersen git.havalimanı 80 girne 60tl yazar.fiyatlar sabittir 3 aşağı 5 yukarı böyle.

Yemek fiyatları:
arkadaşlar kıbrıs türkiyeye göre pahalı herşey %15-20 daha pahalı gibi düşünün.özellikle yemekler de.
hazır yemek söylecekseniz. dürümler 13tl'dir. ve şöyle ilginç bir olay var tavuk dürüm ile et dürümün fiyatı aynıdır.
Ama şöyle bir olay var üniversite yurtlarının hemen yanın da ve Lefkoşanın belirli yerlerinde Askeri kantinler var.Burda fiyatlar türkiyenin de altın da seyreder ve genelde öğrenciler alışverişlerini burdan yaparlar.böyle bir güzelliği var.

okul hakkın'da bu standart bilgileri verdikten sonra kendi kişisel eleştirime gelecek olursak...
arkadaşlar okul bir defa öğrenciyi dışarı kaçırmamak için herşeyi yapıyor.Yani öyle ki notlar çok yüksek olmasın diye bazı sınavları zor yapabiliyorlar.Transkript almada uğraştırıyorlar.mesela transkript fiyatları çok pahalı bir devlet üniversitesinde ücretsiz alabiliriğiniz bir evrağı bu üniversite 105 liradan verebiliyor !
eğer ücretli iseniz ve taksiti ödemediyseniz sınava alınmıyorsunuz !
okulun kurucusunun tonla parası var kıbrıs devletinden daha zengin biri ama okuluna gerekli yatırımı yapmıyor !
mesela ben 2 yıldır okuldayım okul hiç bahar şenliği yapmadı ! özel üniversite ama sosyal aktiviteleri zayıf

ve son olarak şunu söylemek isterim okul sizi kolay kolay bırakmaz.genel de büt de geçiriler.bu aslın da öğrenci lehine olan bir şey.Yani sınıfta kalmamanız üniversite hayatın da pahabiçilmez denebilir. ama lakin notlarınız da çok yüksek olmaz.sınavlar ona göre ayarlanır.

not:arkadaşlar tarafsız bir şekilde size yardımcı olabilecek bilgileri yazdım.Ben bu üniversiteyi seçerken çok fazla bilgi alamamıştım.Şuan ki tercih yapacak arkadaşların halini anlıyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Aklıma geldikçe ve sizler soru sordukça bu yazıya eklemeler yapacağım.Lütfen yazdığım şeyleri değil de daha farklı şeyler sorun ki tercih yapacak arkadaşlar yararlanabilsin.Yazım imla hatası yaptıysam kusura bakmayın herkese iyi forumlar.
arkadaşlar merhaba laptop'a uprage yapacağım bütçem çok fazla değil bir kaç ssd buldum hangisinini önerirsiniz veya önermessiniz ?
Veya bu fiyatlarda başka önerecebileceğiniz ssd var mı ?

ADATA 120GB SSD Disk ASU650SS-120GT-C 520Mbs 3D-NANDhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/adata-120gb-ssd-disk-asu650ss-120gt-c-520mbs-3d-nand-363133534

HI-LEVEL 120GB SSD 550-530 MB/s HLV-SSD30ULT Sata3 SSDhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hi-level-120gb-ssd-550-530-mb-s-hlv-ssd30ult-sata3-ssd-333605818

Sandisk SSD Plus 120GB SSD 530MB-400MB/s Sata 3 2.5' SDSSDA-120G-G27https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/sandisk-ssd-plus-120gb-ssd-530mb-400mb-s-sata-3-2-5-sdssda-120g-g27-362352208
GELMEYİN.
Hakkında
Konum: Ankara
Meslek: Öğrenci
Forum İmzası:
Ne mutlu Türküm diyene !
Forum İkinci El İmzası:
Ne mutlu Türküm diyene !
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
MacBook
Otomobil
Citroen
Mobil cihaz
iPhone
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 509
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 697
İkinci El Bölümü Mesajları: 8
Konularının görüntülenme sayısı: 20.085 (Bu ay: 56)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 277 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.