E

Onbaşı
20 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 42 (Bu ay: 1)
Gönderileri
İyi günler, şu an otomotiv mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Önümüzdeki dönem 3. sınıfa geçtiğimde çift anadal programına girmek istiyorum ve bölümüm dolayısı ile üniversite 3 adet ÇAP bölümü sunuyor. Bunlardan birincisi makine mühendisliği, ikincisi endüstri mühendisliği ve üçüncüsü elektrik-elektronik mühendisliği.
Ben endüstri mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliği arasında kaldım. İş imkanı ve otomotiv mühendisliğinde bir gereklilik olduğundan dolayı elektrik-elektronik mühendisliğini istiyorum fakat şöyle bir sıkıntım var. Gerek lise hayatımda, gerekse lisans hayatımda elektrik konusu barındıran dersler ve elektrik konuları gözümü korkutmuştur. Sınavlarını bir şekilde geçtim evet ama anlama olarak pek anlıyor sayılmam elektriği.

Elektrik-elektronik mühendisliği sizce zor mu? Çalışınca kolay her ders evet ama mezun olduktan sonra elimde boş bir diploma olsun istemiyorum. Siz nasıl sevdiniz/öğrendiniz elektrik konularını?
İyi günler. Monster Abra A7 V7.1 model laptopumda birkaç aydır işlemci sıcaklık sorunu bulunmakta.

Sorunu kısaca şöyle anlatayım: Bilgisayarı ilk açtığımda, işlemci fanı sürekli çalışmaya başlıyor. Başlarda normal bir durum gibi geliyordu. Fakat işlemci kısmına elimi koyduğumda yüksek sıcaklık vardı ve bunun normal olmadığını fark ettim. Intel Extreme Tuning Utility üzerinden herhangi bir işlem yapmadan, sadece sıcaklığa baktığımda ise 97-98 dereceleri görmekteyim. Yani bilgisayarı sabah kalkıp ilk defa açtığımda işlemci fanı sürekli çalışmakta ve işlemci sıcaklığı sürekli 97-98 derecelerde gözükmekte.

Bunun nedeni ne olabilir? İşlemci fanında kısa devre olmuş olabilir mi? Çözüm önerileriniz neler? Laptopun garantisi bulunmamakta, zaten Monster servisi de şu anda kapalı bulunmakta bildiğim kadarıyla. Herhangi bir bilgisayarcıya götürsem halledebilir mi bu sorunu?

Merhabalar. Bir proje için kendimi motor kalibrasyonu konusunda geliştirmek istiyorum fakat nereden başlayabilirim onu pek bilmiyorum. Bu konuda bana yazılı-görsel kaynak tavsiyesi yapabilecek üyeler var mıdır acaba?
Merhabalar. Bursada Solidworks, Catia, Ansys eğitimi veren firmaları arıyorum da, internete yazdığımda fayasoft ve formaksanı gördüm, başka bildiğiniz, tavsiye ettiğiniz veya hakkında iyi şeyler duyduğunuz kurs var mı Bursa'da?
Merhabalar, araçlardaki final drive oranı hakkında aklımda birkaç soru var fakat kaç tane kaynaktan baktıysam da basit bir anlatıma denk gelemedim, kafamı çok kurcalıyor, zaten yerli sitelerde final drive oranı nasıl bulunur herhangi bir bilgiye rast gelemedim.
Aklıma takılan soru şu: araçlarda final drive oranı küçüldükçe ivmelenme artması gerekmiyor mu? fakat internetten baktığımda final drive oranı büyüdükçe ivmelenme artar demişler, çok garip geldi bana. bu konu hakkında siz değerli donanımhaber sakinlerinin yorumlarını bekliyorum.
İyi günler. Laptopumu aldığımda yanından herhangi bir çanta çıkmadı. Ben de okula falan götüreceğim için çanta almayı planlıyorum ama kararsız kaldım. Herhangi bir çanta bu işi görür mü yoksa laptop çantası mı almam lazım? Bir de laptop sırt çantası önerebilir misiniz?
İnternette bir sürü yol buldum ama hiçbiri işe yaramadı. Mikrofona erişim izni verdim, ses sürücüsü güncellemeyi denedim ama zaten güncel sürümmüş, services.msc'den Windwos ses ve Windows ses bitiş noktasını kapatıp açtım ama hala mikrofonum çalışmıyor. Bu sorunun herhangi bir çözümü yok mu acaba?
Bilgisayarıma herhangi bir indirme, yükleme yaparken disk kullanımı %100 oluyor ve neredeyse hiçbir şey yapılamıyor. Bunu internette araştırdım yabancı kaynaklar, Türkçe kaynaklar vb. ama hiçbir faydalı sonuç elde edemedim. Mesela Steam'dan oyun indirirken tarayıcıda dolaşamıyorum ama gariptir ki arkada indirme olurken oyun oynayabiliyorum ve herhangi bir kasma oluyor sadece arada anlık FPS düşüşleri oluyor o kadar. Bu sorunun sadece bana denk gelmediğini biliyorum, en faydalı çözümün de ssd olduğunu biliyorum fakat bu sorunu ssd takmadan çözmenin bir yolu var mıdır?
bu sene otomotiv mühendisliği kazandım, derslere baktığımda sadece "bilgisayar programlama" diye bir ders görebildim, onda da ders içeriği olarak C öğretiyorlar galiba, sizce şimdiden C ye başlamalı mıyım yoksa gereksiz mi olur çünkü sadece 1 dersi var. Kararsız kaldım :(
2018 yerleştirme istatistikleri ne zaman açıklanır?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen ay
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 39
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 212
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 126 (Bu ay: 397)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 82 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.