Yüzbaşı
22 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
29 üye
Görüntülenme
Toplam: 140 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Merhabalar,

Kara araçları (oto kaza) branşı sigorta eksperiyim ve birkaç aydır forumu takip ediyorum. Bazı yanlışlar görüyorum; kaza yapan araç sahipleri konu açıyor, soru soruyor ve kulaktan dolma bilgilerle piyasadaki yanlış işleyişlere göre yanlış cevaplar verilebiliyor.

Yanlış uygulamalar o kadar çok ki, artık bunlar yasal olarak addediliyor. Yan sanayi ve eşdeğer parça çıkmazı, ağır hasarlı araçlar, araç nasıl pert olur, zamanında yapılmayan hasar ödemeleri, faturayı getir paranı öyle al gibi kanunsuz dayatmalar, alternatif onarım denen uygulama, anlaşmalı servis dayatması, değer kaybı sorunları, vs vs vs. Sorun çok.

Hasar, bizzat eksperin işidir. Başka bir kurumun değil. Hasar durumunda başvurulacak yazılı kanunlar da bellidir; 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 6. Kitabı: Sigorta Hukuku. Sonrasında trafik ve kasko sigortası genel şartları, yönetmelikler ve genelgeler gelmektedir. Kasko hasarlarında poliçede bulunan klozlara ve muafiyetlere bakmak gerekir. Trafik sigortası hasarlarındaki uygulamalar ise standarttır. Gerisi -kusuruma bakmayın- hava cıvadır.

Oto dışı branşlardan gelen sorulara, acenteye danışılması gereken hasarsızlık indirimi, uygun poliçe fiyatları, vs gibi sorulara, ustaya sorulması gereken onarım sorularına ve başka bir eksper hakkında gelecek sorulara cevap veremeyeceğimi şimdiden belirtmek isterim.

Bu durumlar haricinde kalan, hasar ve eksperlikle alakalı gelebilecek sorulara, elimden geldiğince doğru bilgiyle cevap vermeye çalışacağım.

Saygı ve sevgilerimle.
Hakkında
Konum: Eskişehir
Meslek: Sigorta Eksperi
Forum İmzası:
Değer kaybını size çarpan aracın sigorta şirketinden talep edebilirsiniz. (Geçmişe dönük 2 yıl içindeki kazalara ait değer kaybınızı tahsil edebilirsiniz)

Hasar durumunda kendiniz de bağımsız bir eksper tayin edebilirsiniz.
Hakkımda:
Hasar anında kendi Eksperinizi kolaylıkla atayabilirsiniz.

Ücretini Sigorta Şirketleri karşılamak zorundadır (Türk Ticaret Kanunu, madde 1426)

http://www.sbm.org.tr/?p=application&objectId=26
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Mesaj Sayısı: 486
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 489
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 116.823 (Bu ay: 683)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 124 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.