A

Teğmen
01 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 11 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar hepinize hayırlı işler. Malum pazar günündeki ÖTV artışı sonrası paçalarım tutuştu, tez vakit araç almak istiyorum.

- 350 bin TL bütçem var. (bayiden almak durumundayım, görev malülüyüm, lütfen bu kısmı çok tasa etmeyin)
- Balina kasa olmaması şartıyla C sedan, C hatchback veya B-SUV araç düşünüyorum.
- İzmir'de ikamet ediyoruz. Hafta sonları Ege'nin koylarını, köylerini dolaşmayı seviyoruz. Bu yüzden yerden yüksek bir araç tercih sebebimiz aslında.
- Arabayı 2 kişi kullanacağız. Ben arabaları agresif kullanıyorum ama bayan arkadaşım acemi şoför, hem de bilinmeyen bir nedenle benden daha da agresif ve çok riskli kullanıyor... bu yüzden sürüş destek sistemlerini ön planda tutuyorum. Alternatif bir evrende palio alıp pişmesini beklemek vardı ama artık zaman başka..
- Sürüş profilime uyması açısından 0-100 ü 9.5sn geçmeyen seri, kıvrak bir araç istiyorum. (Eski araçlarım Lodgy 110ps ve Focus mk3 90ps oldu, pek memnun kalmadım ikisinden de.)
- 5,6 senelik kullanımdan sonra 2. el piyasasını koruması açısından yeni jenerasyon, 2020 kasa araç bakıyorum, Seat Ateca, Skoda Karoq veya 308 gibi "makyajlı" araçlarla ilgilenmiyorum. (Belki Karoq istisna olabilir)

* 2008 GT-LINE yerden yüksekliği, atikliği, yalıtımı, yol tutuşu ve fabrika çıkışı sürüş destek sistemleri ile gelmesiyle beni cezbetti. Hem donanımhaberde, hem youtube'ta hem de ekşisözlükte hem de alakalı sitelerde genel olarak PSA'yı kötüleyenler dışında doğrudan 2008'i hedef alan kötü bir yorum da görmedim. Boyum 1.90, omzum 62cm, 110 kiloyum. Tek korkum araca sığamamak ve direksyonun displayin önüne geçmesi.

* Yeni Octavia torsiyon çubuklu olsa da beni havadar yapısıyla ve sade konsoluyla cezbetti. Malzeme kalitesi olarak 2008 gibi yumuşak plastik kullanmaktan çekinmemiş. TSI motoru da başarılı buluyorum. Genel olarak Türk halkından tam not almış bir araba. An itibariyle tek korkum VAG grubuna ait bütün araçlarda olduğu gibi sürüş destek sistemlerinin maliyeti. Bir de aracın önü aşırı balon geldi umarım sürüş zevkini pek etkilemez..

* Honda Civic, patronumun tavsiyesi. Ya Alman ya da Japon diyor kendisi. Civic'in sürücü koltuk konumu, ön konsolun hafif eğik açısı vs çok şık buluyorum. Bu araçta fiyatına oranla başarılı sürüş destek sistemleri mevcut diye biliyorum. Bağımsız süspansiyonu olsa da biraz yere yakın, biraz da uzun olduğu için korkutuyor. Mıcırlı yollarda, bozuk asfaltta, tümseklerde yada aniden düzleşen memleketimin 30 derece aşağı yokuşlu yollarında beni ne kadar uğraştıracak, kafamda soru işaretleri var. Benzim tüketimi konusunda 3 araç içerisinde en israflısı gibi gözüküyor. Şu aşamada en son derdim yakıt ama insan yine de yadırgıyor, sürerken benzin psikolojisi ayrı oluyor malum. Duyduğum kadarıyla özellikle sedan olanı arkayı sallıyormuş, tolere edebileceğim bir miktardadır umarım. Bir de Honda fabrikası bu sene kapatıyor bu da bir faktör.

Bu arada idealim Golf almaktı, ama fiyatı uçmuş durumda ve Aralık ayında çıkacağı kesin değil.. Yeni Leon'u da bazı güvenlik testlerini geçemediği için listeden çıkardım.
Sizin düşünceleriniz, tavsiyeleriniz nelerdir ? Saygılar

Edit: Merak eden olursa tahmini çıkış tarihleri:

[Çıktı]
1) BMW 2 Serisi
2) Fiat 500X
3) Fiat Doblo Özel Seri
4) Ford Kuga
5) Hyundai i10
6) Mercedes Benz GLA
7) Mercedes Benz GLB
8) Mercedes E Serisi
9) Mitsubishi Space Star
10) Opel Astra
11) Opel Corsa
12) Peugeot 2008
13) Range Rover Evoque
14) Renault Clio
15) Skoda Scala
16) Toyota Corolla HB

[Eylül]
17) Honda City
18) Hyundai Elantra
19) Hyundai i20
20) Mazda 2
21) Mazda 3
22) Nissan Juke
23) Nissan X-Trail
24) Opel Insignia
25) Peugeot 208
26) Seat Leon
27) Seat Tarraco
28) Skoda Octavia
29) Volkswagen Caddy

[Kasım]
30) Volkswagen T Cross
31) Nissan Qashqai

[Aralık]
32) Volkswagen Golf 8

[Temmuz]
33) Ford Fiesta Hibrit
34) Ford Focus Hibrit
35) Ford Puma
36) Honda Civic Type R
37) Honda Jazz
38) Mazda MX30
39) Renault Captur
40) Skoda Kamiq

[Belli değil]
41) Audi A3
42) BMW X2 Hibrit
43) Citroen C3
44) DS 9
45) Fiat 500 Hibrit
46) Fiat Panda Hibrit
47) Ford Bronco
48) Mitsubishi ASX
49) Mitsubishi Attrage
50) Renault Megane HB
51) Renault Megane Sedan
52) Renault Zoe
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 107
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 9)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 9 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.