Yüzbaşı
21 Kasım 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 25 (Bu ay: 2)
Gönderileri
Merhaba,

Resimdeki gibi 3.5 digit basit bir LCD gösterge arıyorum ancak yerli sitelerde, hatta Çin sitelerinde bulamıyorum. 2x8, 2x16 vs. dolu her yer ama bunlar sanırım artık yok. Bu LCD göstergelerden bulabileceğimiz bir site (ya da İstanbul'da bir yer) bilen var mı?Özellikle aramamın sebebi elimde 3-4 tane 7106 olması. Boş zamanımda birkaç tane panel metre yapmak istiyorum. Hiç bulamazsam 7106'ları yüksek verimli LED göstergeler ile çalıştıracağım. LCD için tasarlanmış olmasına rağmen, segment başına 2 mA verebildiği için verimli bir LED göstergeyi sürebiliyor.
Forumda pekçok konu başlığı altında bu tür kişilere rastlıyorum.

Bahsedilen konu hakkında hiçbir fikri olmadığı halde, o konu ile ilgili saçma sapan bilgileri doğruymuş gibi yazıp, forumda hatalı bilgi kirliliğine yol açıyorlar.

Çok sık izlediğim elektronik ve bilim-teknoloji konularında bu tür kişilere sıkça rastlıyorum.

Bilmediğiniz bir konuda neden birşeyler yazma zorunluluğu hissediyorsunuz? Başka yönden de bakılırsa, basit bir arama ile yanlışınız ortaya çıkacak iken, kendinizi neden ortaya atıp yalan yanlış saçmalıyorsunuz?

Bu ruh durumunu açıklamakta zorluk çekiyorum. Bu tür paylaşımlar olmazsa, forum daha bilgilendirici ve referans kaynağı bir yer olabilir. Unutmayın ki her yazdığınız internet arşivinde biryerlere saklanıyor ve kolay kolay yok olmuyor... Aklınıza ilk geleni hemen yazmayın...
Merhaba,

Düşündüm de onca senelik elektronik mühendisiyim, teknoloji ile ilgili bir blogum da var, internet üzerinde İngilizce neredeyse sınırsız kaynak olmasına rağmen, Türkçe elektronik içeriği çok tatminkar değil. Bu nedenle elektroniğe giriş yapmak isteyenler, kendini geliştirmek isteyenler ve bir şeyler öğrenmek isteyip de Türkçe kaynak bulamayanlar için bir şeyler yazmak, tecrübelerimi ve bilgimi paylaşmak istiyorum.

Forumu okuyanlardan ricam, en çok hangi konularda Türkçe kaynak sıkıntısı çektiklerini ya da varolan Türkçe kaynakların yetersiz kaldığı alanları belirtmeleri. Halihazırda kaliteli içerik olan konularda tekrar yazmak çok faydalı olmaz muhtemelen ama ihtiyaç duyulan konularda bu içeriği üretmeye niyetliyim. Konuyu biraz genişletecek ama bilgisayar konusunda da aynı öneri geçerli. Geribildirimlerinizi bekliyorum.
Merhaba,

Elimde çok sayıda NiMH ve bir miktar da NiCd pil var. Bunların kapasitelerini ölçerek, belli bir kapasitednin altındakileri atmak, diğerlerini de kategorize etmek istiyorum. Aşağıdaki linkte olduğu gibi yaratıcı çözümler var ama ben daha derli toplu bir çözüm istiyorum;

http://www.freeinfostuff.com/CapacityTester/New/NewCapacityTester.htm

Burada pilden sabit bir akım çekilerek, ne kadar süre ile aynı akımı verebildiği bir saat/zamanlayıcı ile ölçülüp, basit bir çarpma işlemi ile kapasite bulunabiliyor.

Ben hazır, daha profesyonel bir cihaz istiyorum. DealExtreme'de bulduğum 1-2 tane de hayli pahalıydı.

Bahsettiğim türde bir cihaz kullanan ya da nereden alınabileceğini bilenlerin cevaplamasını rica ediyorum. Konu ile ilgili başka tavsiyeleriniz varsa onu da belirtin lütfen...

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,

Tam olarak hatırlamamakla birlikte, en az 15 yıl önce üye olduğum, ve o tarihten beri beni bir kere bile aramamış, herhangi bir mektup, yayın vs. göndermemiş Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) birdenbire aklına gelmiş olacak ki, 540 TL aidat borcum olduğuna dair bir yazı ve bir icra tehdidi ile kapıma dayandı. Belirtilen miktarın son beş yıla ait olduğu belirtiliyor. Belirttiğim gibi, son 10-15 senede kendileriyle hiçbir irtibatım olmadı.

Mesleğime ve yaptığım işe en ufak katkısı olmayan, bunca sene arayıp sormayan EMO'ya aidat ödemek zorunda mıyım? Bir Elektrik-Elektronik mühendisinin odaya üye olması şart mıdır (proje, taahhüt vs işler yapmıyorum)? Üyelikten hiçbir kazancım olmadığından, üyeliği bırakmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
TEKNOMANİ : Teknoloji, Bilgisayar, Elektronik ve Bilim üzerine başka sitelerden kopya olmayan, özgün yazılar...

http://www.teknomani.com

blogger üzerinde hazırlanmaktadır.
Mesaj deneme vs.
Hakkında
Konum: İstanbul,Ümraniye
Meslek: Elektrik-Elektronik Mühendisi
İlgi Alanları: Teknoloji, Bilim, Elektronik, Bilgisayar, Havacılık
Forum İmzası:
Elektrik-Elektronik Mühendisi
dabılyu dabılyu dabılyu teknomani nokta kom
Forum İkinci El İmzası:
Elektrik-Elektronik Mühendisi
dabılyu dabılyu dabılyu teknomani nokta kom
Hakkımda:
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan hoşlanmam.
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
iMac
Otomobil
Ford
Mobil cihaz
Sony Ericsson
Operatör
Turkcell
ISS
TTNET
TV
Sony
Tablet
Apple
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Mesaj Sayısı: 283
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 323
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 26.739 (Bu ay: 245)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 44 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.