Onbaşı
29 Şubat 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 56 (Bu ay: 0)
357763 Gün Cezalı
357398 gün 8 s. 40 dk. kaldı
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba,

Ben Burak. Geçtiğimiz yılın sonlarında bir projeye başladım. Kendi elektrikli Vespa'mı yapacaktım!

Kendime İstanbul içinde yakın mesafelere gidip gelmeme yetecek bir araç satın almak istiyordum. Seçenekler arasında en mantıklısı bir motosikletti. Biraz araştırdım ve zamansız bir klasik olan Vespa'da karar kıldım. İkinci el satış sitelerinde bir araştırmaya girdim ama o da ne?! Bakımlı motorlar neredeyse araba fiyatına satılıyor, ucuz olanların evrakları yok, bakımsız olanlar ise dökülüyor. Bir ara gözümü karartıp Konya'da bir ikinci el Vespa alıyordum ama evrakları yok diye vazgeçtim. Ne yapsam diye düşünürken elektrikli motosikletler dikkatimi çekti. Hem ehliyet ruhsata da gerek yok, mis gibi binerim diye düşündüm.
Piyasada uygun sayılabilecek fiyatlara alınabilecek modeller vardı olmasına da, tasarım ve malzeme kalitesi bana yeterli gelmedi. Neyse dedim çözümsüz kaldık yapacak bi şey yok. 2018 yılı böylece geçti.

2019 yılının yazına geldiğimizde ise bir çok farklı tesadüf üst üste geldi. Önce kısa süreliğine bir elektrikli bisiklet kullanma şansım oldu. Ardından evimi Kadıköy'e taşıdım, çalışma saatlerim değişti ve karar verdim. Neden kendi elektrikli Vespa'mı kendim yapmıyorum?
Bu sefer süreci hızlandırdım. Dönüşüm projemi uygulayacak Vespa'yı almak için araştırmalara başladığımda bir de ne göreyim? Geçen yıl az daha satın aldığım Vespa hala satılık ve ben iş için Konya'ya gidiyorum. Hemen irtibata geçtim satıcı arkadaşla. Motoru görüp duruma göre tekrar değerlendirecektim projemin akıbetini

Konya'ya vardığımda etli ekmeğimi yedim, işlerimi hallettim ve motoru görmeye gittim ve beni bekleyen yeşil, hurda belgeli, 93 model bir Vespa PX200E'yi 3500TL'ye aldım. Nakliye organizasyonunu, motoru satan arkadaşın çalıştığı firmaya ait kamyonla yaptım ve 250tl gibi bir fiyatla Konya'dan İstanbul'a getirttim. Sabırsızlıkla kafamda planlamayı yaptım. Önce tamamen parçalarına ayıracak, her parçayı değerlendirip yenileme ihtiyacını değerlendirecek, hub motor kullanacak ve vintage-teknolojik bir motosiklete sahip olacaktım.

Bu maksatla 220 Garage adını verdiğim oluşumun kurucusu ve tek çalışanı oldum

Açtığım youtube kanalıyla da tüm sürecin adımlarını her hafta paylaşıyorum. Yaptığım proje benzersiz değil ancak daha önce Türkiye'de denenmemiş bir iş. Youtube ve dH gibi forumlar sayesinde de bu işi yapmak isteyenlere geçtiğim yolu göstererek, kendi yollarını daha da geliştirmeleri için destek olabiliyorum.

Projemi ve videoları 220 Garage adıyla youtube ve diğer sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz.

Haziran 2020 itibarıyla Vespa'nın yenileme süreci tamamlanmak üzere ancak ben geriye dönük, kronolojik olarak buraya aktaracağım. İlk post ile selam vereyim, ardından ilk bölümle birlikte süreci anlatmaya başlarım. Görüşürüz.

Hakkında
Konum: İstanbul
Meslek: Mühendis
İlgi Alanları: motosiklet, elektrikli motosiklet, bas gitar
Forum İmzası:
'93 Model Vespa PX200E Yenileme ve Elektrikli Dönüşüm Projemi takipte misin?

220 Garage
Youtube
Instagram
Twitter
Blog
Hakkımda:
'93 model Vespa PX200E scooter'ımı yeniliyor ve elektrikli motosiklete dönüştürüyorum. Tüm süreci de adım adım 220 Garage Youtube kanalımda yayınlıyorum!
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 20
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 25
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 9)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 9 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.