Çavuş
30 Temmuz 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 235 (Bu ay: 9)
Gönderileri
Viewsonic VX2778-SMHD kullanan veya hakkında bilgi sahibi olan var mıdır aramızda? Amazon'da ürün puanı gayet iyi görünüyor. Alan memnun gibi. Bende genel olarak oyun için almayı düşünüyorum.

Hali hazırda 23" FHD IPS bir monitör kullanıyorum.https://www.asus.com/tr/Commercial-Monitors/VX238H/

Bir sonraki monitörümün 27" ve 2k olmasını istiyorum. G SYNC bir monitör çok pahalı olduğu için tercih dışı kalıyor.

IPS monitörden TN panel monitöre geçince hayal kırıklığı yaşayacağımı tahmin ettiğim için bu PLS panelli monitörler mantıklı geliyor.

Fikirlerinizi bekliyorum.
Arkadaşlar iyi akşamlar. Başımdan geçen olayı detaylıca anlatacağım.

Bu kadar yazı okunur mu ya? diyenler için kısacası; "YALIN İNTERNET ADSL'E DÖNÜŞMÜYOR"

İstanbul'daki ev telefonu ile birlikte kullandığım ADSL aboneliğimi askerlik sebebiyle 2016 Nisan ayında iptal ettirdim. Usta birliğimde kaldığım misafirhaneye internet bağlantısına imkan verildiğini öğrenince TÜRK TELEKOM ile anlaştım ve 24 ay taahhüt verdim. Askerlik süresini göz önüne alarak taahhüt vermeden internet aboneliği istedim. Şubede benimle ilgilenen arkadaş internetin Türkiye'nin her şehrine nakil edilebileceğini ve ADSL'e dönüştürülebileceğini söyledi. Bu şekilde 24 ay taahhüte bende onay verdim. Temmuz 2016 ayından itibaren internet aboneliğim başladı. Buraya kadar sıkıntı yok.

Problemler başlıyor;

Nakil işlemleri için neler yapmam gerektiğimi yine şubedeki elemana ve müşteri hizmetlerine sordum. Modemi yanınızda götürün, gittiğiniz yerden arayın ekipler en kısa süre içinde gelirler dediler. İstanbul'a geri döndüm ekipleri Perşembe günü sabahı aradım. İnternetimi nakil ettirmek istediğimi söyledim, yeni adresi verdim. Operatör bana ev telefonu olduğu için sistemde arıza olduğunu belirtti. Teknik servis ekipleri sizleri arayacaktır ben not düşüyorum dedi. Sonra beni arayan teknik servis elemanına evimde telefon hattı olduğunu defalarca söyledim, sanırım beni anlayamadı. Neyse onay verildi. Ben telefon ile aranmayı bekliyorum. Cumartesi sabahı 444 0 375 beni otomatik bir arama ile aradı. Aldığınız hizmetten memnun musunuz? Ne hizmeti? Hizmet mi almışım ben? Puan vermemi istedi sistem. Acımadım.

Müşteri hizmetlerini aradım. Hizmet almışım ama haberim yok benim dedim. Operatör nakil işlemleriniz tamamlanmış dedi. Benim internet bağlantım yok dedim. Hemen arıza kaydı oluşturalım dedi. Pazartesi günü oldu ses seda yok, gelen giden yok. Bir daha aradım müşteri hizmetlerini. Bu seferki arkadaşa yine durumu belirttim. Kendisi Yalın interneti ADSL e çevirmek için müdürlüğe gitmeniz gerekiyor dedi. Müdürlüğe gittim. Nakil işlemleri için bir yetkili ile görüştüm. Beni teknik servise yönlendirdi. Teknik ekipteki arkadaş YALIN interneti ev telefonu üzerine alın yoksa ayrı bir telefon hattı çekmeniz gerekiyor evinize dedi. Tekrar nakil işlemleri masasına gittim. Oradaki bayan YALIN internet ADSL'e dönüşmez sizi yanlış bilgilendirmişler dedi. İnterneti iptal edip yenisini takmak istediğim zaman 600 TL kadar bir cayma bedeli çıkardılar. Ev telefonu da benzer bir miktar çıktı. En iyi çözüm eve yeni bir telefon kablosu çekmek olduğunu düşündüm ve evime döndüm.

Gün içinde arıza kaydımın tamamlandığını mesaj ile aldım. Tabi ki bende DSL sinyali yok tekrar. Tekrar arıza kaydı oluşturdum. Daha sonra merakımdan bina girişindeki telefon kutusunu (ankastre) inceledim. Cumartesi gelen arkadaş eve çıkan hattın telefondan dolayı dolu olduğunu görünce, Yalın internetin kablolarını çekip gitmiş. Bana haber edilmemiş. İş başa düştü. Eve giden hatta DSL kablolarını bağladım. Modemde DSL sinyali yok. Tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Kabloların yerini değiştirdim DSL sinyali gelmiyor dedim. Operatör bayan uyanık çıktı hemen size servis yönlendirelim dedi. Bir sonraki gün için randevu aldım. Bu arada nakil işleminden sonra eve gelip tekrar kurulum yapmıyorlar.

Bir sonraki gün gecikmeli de olsa teknik ekip geldi. Hangi kabloyu nereye çekeceğini gösterdim. Eve çıkan hatta interneti bağlayıp, telefonu devre dışı bıraktırdım. Ve sonuç olarak Cumartesi günü gelen arkadaş kabloları yanlış bağlamnış. 11 TL servis bedelini de iptal etti gelen ekip.

Şu anda eve gelen hatta Yalın internet bağlı ve ev telefonu saf dışı. Kaç gündür de bir elektrikçiyi eve getiremedim. Artık telefon kablosunu satın alıp kendim çekeceğim. Evden susta ile gönderirim kabloyu çıkarsa ankastreye ne ala.

Bu şekilde bir macera yaşadım. Yalnız görüştüğüm operatörlerin yarısı YALIN internetin ADSL'e dönüşebileceğini sanıyor. O yüzden beni abone yapan arkadaşa kızamıyorum.
Merhaba arkadaşlar,

@maeldor tavsiyesi ile mekanik klavyelerin tehlikeli dünyasına girdik. Birkaç mekanik klavye macerasından sonra kendi klavyemi yapmaya karar verdim.

Keycapler ve switchler piyasada fazlasıyla pahalı. İkinci el klavye alıp parçalamak daha ucuz bir çözüm. İlk adım olarak maeldor' da bulunan Zalman ZM-K500' ü temin ettik.

Hadi Bismillah, işe Zalman' ı parçalamakla başlayalım.

Zalman ZM-K500' ün son derli toplu hali:


9 adet vidadan sonra klavye ile dış kap ayrıldı.


Klavyenin altındaki baskı devre.


Kailh kırmızı switchler.


DIY klavye yaptığımıza göre istediğimiz düzende tuşları sıralayabiliriz. Visio kullanarak klavye düzenini basitçe belirledim.


Klavye düzeni belirledikten sonra AutoCad' ta çizildi ve lazerde kesildi. Son olarak beyaza boyadım.


Uzun bir aradan sonra projeye geri dönebildim. Farklı kontrolcülerle uğraştım. Pro Micro siparişim elime geçince kısa sürede projeyi sonlandırabildim.

Kontrolcü olarak Arduino Pro Micro seçtim. Aliexpress'te 3 dolara bulunabiliyor. Bu projelerde yaygın olarak Teensy kullanılıyor. Pro Micro ve Teensy içinde Atmega32u4 mikro denetleyicisi bulunuyor. Teensy için hazırlanmış Firmware'ler bulmak mümkün. Bu hazır firmware'ler Pro Micro'ya da uygulanabiliyor.

Uzun bir uğraşın ardından hazır yazılmış firmware'leri denemeye karar verdim. Hasu'nun firmware'i üzerinde biraz değişiklik yaparak, klavyede kullandığım firmware'i oluşturdum. İlgilenenler Deskthority 'de bunu detaylı şekilde anlatan konuyu inceleyebilir.

Pro Micro gerçekten "Micro" boyutlarda.


Klavyenin tabanını ahşaptan yaptık. Burada emeği geçen ustama teşekkür ederim.


AutoCad çizimimde Kailh switchlerin tabanını 5x5mm' den çizdim. Kullanılan lazerin bakımsızlığından ötürü olmalı ki switch yuvaları beklediğimden biraz daha büyük oldu. Switchleri saca sabitlemek için kenarlarına silikon sıkmak zorunda kaldım.


Klavyenin son hali;
Hasu'nun firmware'i gerçekten çok başarılı. Yazan arkadaş "layer" desteğini de eklemiş. Fark ettiyseniz klavye tenkeyless klavyelerden daha az tuşa sahip. Fonksiyon tuşları, HOME, PAGE UP vs gibi tuşlar bulunmamakta. Bunu farklı layerlar tanımlayarak aşabiliyoruz. Klavyede, F1-F12 ve diğer fonksiyon tuşları Win tuşu yerinde bulunan FN tuşu ile aktif ediliyor.

Internet tuşuna takılmayın o fazlalık oldu

Benim için güzel bir tecrübe oldu. Bir sonraki projede görüşmek üzere
Hakkında
Konum: İstanbul,Ataşehir
Meslek: Elektrik Yüksek Mühendisi
Sistem ve Tercihleri
Oyun Platformu
PC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 ay
Mesaj Sayısı: 78
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 258
İkinci El Bölümü Mesajları: 112
Konularının görüntülenme sayısı: 11.509 (Bu ay: 297)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 119 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.