A

Binbaşı
20 Haziran 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 36 (Bu ay: 1)
Gönderileri
öncelikle herkese iyi akşamlar. klasik bir gitar arayışındayım. bütçem 200-250 ₺. çalmaya yeni başlayacağım. ama müzik bilgim 0 değil. 3 senedir amatör olarak piano çalıyorum. şimdi de amatör olarak gitar öğrenmek istiyorum. bugün bi dükkana gittim başlangıç ve 1 tık yukarısı için bir gitar bakıyorum dedim. bi gitar gösterdi 450 ₺. daha uygun bişey olsun istiyorum dedim. bi gitar daha getirdi 200 ₺ dedi. içime sinmedi almadım. internetten araştırdım gitarları, başlangıç için valencia cg160 önerilmiş en çok. hepsiburada'dan baktım cg160 244 ₺. şöyle bir gitar daha buldum. pek inanmasam da indirimde yazıyor. hepsiburada'dan başka biyerde de satılmıyor. google amcaya yazdım bişey bulamadı. youtube'a yazdım ordan da bişey çıkmadı. ağaç özellikleri önerilen türden hep ama alsam mı almasam mı bilemedim. gitardan anlayan arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum.
Merhabalar siz de benim gibi ekstra bir güç kablosuna gerek kalmadan usb üzerinden enerjisini karşılayan küçük bir hoparlöre ihtiyaç duyuyorsanız bu hoparlöre bir göz atmanızda fayda olabilir. Bu hoparlörü almadan önce internette araştırmama rağmen bu ürün ile alakalı bir inceleme bulamadım. Aldıktan sonra da kendim yazmak istedim. Benim için çok fazla bir önemi yok ama isteyenler olabilir diye;

Teknik özellikler
Model................................................M060
Çıkış Gücü.........................................2W + 2W
Hoparlör Belirtimleri...........................2’’ 4Ω 3W
Frekans Tepkisi.................................120Hz-20Khz
SNR..................................................>=65db
Duyarlılık..........................................600mV
Distorsiyon........................................<=0,3%
Hoparlör Boyutu................................G102 x Y102 x D67mm
Güç Kaynağı Gerilimi.........................USB/DC 5V

Öncelikle tasarım ile başlayalım. Boyutları 10cm 10cm gayet ergonomik. Sadece masada kullanmak için değil aynı zamanda seyahate falan çıkarsanız yanınıza alıpta çok rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz. Görüntü olarak yanlar ve üstün üçgenimsi bir şekilde olması ve ön tarafın yuvarlatılmış birer köşesi hoş olmuş. Bir de ön tarafta hava kanalı gibi gözüken bir yer var. Resimde çok fazla belli olmuyor ama orası kapalı. İçeriye açılmıyor. Malzeme olarak da ön taraf filtreli bez ile kaplı. Arka tarafları parlak plastik. Alt tarafında kaymasını engelleyici yapışkanlar bulunuyor.

Hoparlörün kutusundan hoparlörler, kullanım kılavuzları ve kabloları birleştirmek için bir zımbırtı çıkıyor. O zımbırtının resmi aşağıda

Hoparlörler enerjisini usbden karşılıyor. Bitişik 2 tane usb bağlantısı var. Hoparlörün arkasında 5 V 1A yazmasına rağmen tek usb ile bağladığımda da herhangi bir fark göremedim. Aslında olmasını beklerdim. Çünkü usb 2.0 en fazla 0.5 A verebiliyor. Bilgisayarında boşta usb slotu olmayanlar herhangi bir cep telefonu adaptörünü de kullanabilir.

Gelelim ses performansına. 50 liraya satılan bu sistemden çok yüksek seviyede ses vermesini beklemek yanlış olur. Ancak 20 metrekarelik bir odada güzel seviyede bir ses veriyor. Biriyle konuşurken sesi kısma ihtiyacı hissediyorsunuz. Aslında bence önemli olan verdiği sesin yüksekliğinden ziyade kalitesi. Çünkü bazı hoparlörler gerçekten çok yüksek seviyede ses verip dinlerken hiç tatmin etmiyor. Ama bu öyle değil ses kalitesi gayet güzel. Müzik dinlemek keyifli bir hale dönüşüyor. Baslar orta düzeyde. Subwoofer eksikliği ben çok fazla hissetmedim. Ama subwooferın yaratmış olduğu güp güp sesleri arayanlar olabilir. Bunların haricinde sesi sonuna kadar açsanız da seste bozulma olmuyor. Tabi benim kullandığım bilgisayar ve telefon için. Bazı ses kaynakları olması gerektiğinden fazla ses çıkışı verip yüksek seslerde parazit oluşturabiliyor. Aşağıdaki resimde cep telefonumdan ses yüksekliğini desibel olarak da ölçümledim. Testi hoparlöre 1m mesafeden yaptım.

Bir de son olarak bazı hoparlörler bilgisayarda herhangi bir ses açık olmasa bile cızırtı gibi istenmeyen bir ses çıkartabiliyor. Bunda öyle bir şey yok. Kulağınızı hoparlöre yaslayınca anca pısss gibi bir ses duyuyorsunuz. Ancak kesinlikle oturduğunuz mesafeden birşey duyulmuyor.

Özetle uygun fiyatlı küçük boyutlarda usb üzerinden çalışan bir hoparlör arıyorsanız fazlasıyla hoşunuza gidecektir.
samsung marka laptobum var kiesi kurmak isterken böyle bir hata geliyor. internetteki çözümlere baktım windows 8 için olanlar, var denedim işe yaramadı. bilgisi olan varmı acaba

laptobun harddiskini ssd ile değiştirecektim. hard disk ram ve optik sürücünün yuva kapağı çok küçük başlığa sahip vidayla tutturulmuş. 1.2 mm kalınlığındaki tornavida ile baya uğraştım vida haşat oldu. en son vidanın plastikle birleştiği noktayı bıçakla keserek o kapağı açtım. ama altta harddisk üstünde bu minik vidalardan 2 3 tane daha çıktı onları da zorlarsam daha beter olur. bu vidayı açacak tornavidalar ne tip dükkanlarda satılır acaba
google playden birkaç uygulama satın aldım. daha sonra banka hesap bilgilerimi google play hesabımdan kaldırmak istediğimde bir türlü böyle bir seçenek bulamadım. gmail hesabımı bilen bir kişi anında uygulama satın alabilir. çözümü bilen varsa yazarsa sevinirim
arkadaşlar detaylı bir şekilde anlatıyorum. sorun son cümlede. lütfen hepsini okuyunuz.

bilgisayarıma 1 sene kadar önce ubuntu yüklemişyim ve ubuntu boot ekranı bilgisayarı esir aldı. açılışta ubuntu mu windows mu recovery mi gibi seçeneklerle beni karşılıyordu. ilk açılışta f4 for recovery dediğim zaman tepki vermiyor, ubuntu boot ekranından recovery dedim mi açılıyordu. recovery yapınca da ubuntu pasif pozisyona geçtiğinden bilgisayar hiç açılmıyordu. çünkü bilgisayar boot ekranı ubuntuya aitti. tekrar ubuntuyu kurunca yine ubuntu boot ekranında olmak üzere bilgisayar açılıyordu. bu günlerde bilgisayar iyiden iyiye ağırlaşınca tekrar recovery yapmak istedim. ubuntunun hard diskte kullandığı dizini sildim ve bilgisayar yine açılmadı. bir windows cdsi ile onarma yaparak bilgisayarı açtım. artık ubuntu boot ekranından kurtuldum. ancak yine recovery tuşuna bastığımda tepki vermiyor. forumda benzer bir konuyu inceledim ama benim sorunuma yönelik değil. benim sorunum daha basit bir şeye benziyor. açılışta o f4 tuşuna tekrardan recovery işlemini atamak çünkü recovery bölümü hala sağlam olarak orada bekliyor.
Merhaba arkadaşlar konuyu açmadan önce internette aynı sorunla karşılaşan ve çözmeye çalışılan konuları inceledim ama hiçbiri benim sorunu çözemedi. Sorun şu, samsung marka notebook kullanıyorum 1 hafta kadar önce internet tarayıcı ana sayfaları bir virüs tarafından ele geçirilince recovery kullanarak windowsu sıfırlayım dedim. Recovery işlemi bittikten sonra sistem yeniden başlatılacak dedi ve bilgisayara tam olarak sistem kurulamamış olmalı ki açılmadı bilgisayar. Tekrardan yükleyim dedim bu sefer de recovery bölümü hasar görmüş f4 e basıyorum tepki vermiyor, direkt windowsu başlatmaya çalışıyor o da başlamıyor. Ben de standart bir windows kopyasından windows 7 x64 home basic'i kurup bilgisayarın altında yazan keyi sisteme girdim. Onay verdi sistem orjinal oldu. 3-4 gün sonra bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimde açılışta masaüstü yerine siyah ekran geliyor burdan öteye gidemiyor. Görev yöneticisi açılmıyor. İnternette araştırdım çözümleri denedim ama işe yaramadı. Daha önce evdeki masaüstünde de bu sorunu yaşamıştım. O bilgisayarda her türlü çözümü denememe rağmen sorun çözülmemişti. En son windows 7 aero temasını disable yaparak klasik tema ile yoluma devam etmiştim. Çünkü bu siyah ekran sorunu ne hikmetse klasik temada çıkmıyor. Aynı çözümü laptoba da uygulamadım ama bu bilgisayarı klasik temada kullanmak istemiyorum. Çünkü daha alalı 4 ay oldu en kötü garantisi var garantiye gönderirim. Şimdi benim yardımınızı istediğim nokta siyah ekran hatasının çözümünden ziyade, benim recovery bölümünü nasıl kullanabileceğim. Açılışta f4 e tepki vermiyor. Masaüstündeki samsung recovery solution programını başlatmak istediğimde "Bilgisayarın kurtarma alanı bulunamadı. Program sonlandırılacak." diye bir hata alıyorum. Bilgisayara sağ tıklayıp yönetten disk yönetimine girdiğimde 20 gblık kurtarma alanı orada sağlam gözüküyor. Forumda da bununla ilgili bazı konular var ama benim gibi kurtarma bölümü sağlam olupta çalışmayan recovery için değil, tamamen silinmiş veya bu bölümü kişisel ihtiyaçlara göre düzenleme ile alakalı. Ben bu bölümü düzeltmek istiyorum nasıl yapabilirim? Tamamen orjinal windows dosyalarından sistemi yüklemek istiyorum. Büyük ihtimal siyah ekran sorunu da düzelecektir. Recovery bölümünü düzeltmenin yanında bu bölümü windows ortamında açıp yükleme işlemi başlatılabilirse ona da razıyım. Teşekkürler.
merhaba arkadaşlar. hoca excelde sınıf not listesi hazırlama diye bir ödev verdi. herşeyini hallettim bir noktada tıkandım.
şimdi hoca diyor ki:
"Sonuç bağıl değerlendirme yapılarak hesaplanmalı. en düşük ve en yüksek %10a giren kişiler ortalama dışında tutularak ortalama hesaplanmalı" sonra işte ortalama altında kalan kaldı üstünde kalan geçti. o kısmı basit hallederim ama bu dediğini yapamadım. formül çubuğuna bağıl yazdığımda iki formül geliyor, ama ikisi de bu işlem için değil. bu arada office 2007 kullanıyorum.
Bu sene yeni üniversiteye başladım. Özel bir yurtta 2 kişilik odayı tuttum ama malesef uyumak imkansız. Akşam 12 olunca yatıyorum gece en geç 3te uyanıyorum, bir daha da uyuyamıyom. O saatten sonra kulaklığı takıp sabaha kadar müzik dinliyorum ama öyle bir horluyor ki arada kulaklığı bile aşıyor. Yani anlıcanız bırak uyumayı odada bile durulmaz. Konuşcam ama darılır falan nasıl konuşacağımı bilmiyorum. Sizce konuya nasıl giriş yapmalıyım? gerisi gelir zaten. Bu arada oda değiştirme gibi bir imkanım yok
bilgisayarın anakartında 4 tane kondansatör şişme yapmış, dolayısayla bilgisayar sorunlu çalışıyor. bende yenileriyle değiştirmek için çarşıya çıktım. fakat tüm elektronikçilere sormama rağmen aradığım güçte kondansatörler bulamadım. elektronikçiler genellikle televizyon için olan bilgisayara göre daha yüksek volrajlı kondansatörler satıyorlar. dükkanın birinde adam voltajın önemsiz farad değerinin önemli olduğunu, başka bir dükkandaki adam ise voltajın önemli farad değerinin bir miktar sapabileceğini söyledi. ben de parçaları internetten sipariş vermeye karar verdim. bana lazım olan kondansatörlerin voltajı 6.3 v farad değeri 820 mikro farad. sitede birebir aynısını bulamadım, ama voltajı aynı olan farad değeri 820 yerine 1000 olan kondansatörler var. elektronikçi voltajın 6.3 faradın 600 ile 1000 arasında bişey olması yeter demişti. az önce dediğim gibi diğer birisi de tam tersini söyleyince kafam karıştı. bende değerli forum üyelerine danışmak istedim. acaba linkteki kondansatörler benim işimi görür mü?

http://www.denizelektronik.net/index.php?act=viewProd&productId=63

anakartlar için yazıyor zaten ama benim anakart biraz uyduruk olduğundan endişeliyim
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
masaüstü
Operatör
Vodafone
ISS
TTNET
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.313
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 20.901 (Bu ay: 10)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.219 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.