Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (121. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
18.532
Cevap
202
Favori
1.864.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • önemli bir yazı daha koyuyorum hava kirtetici etmen mi? sorusunu çok deatylıca açıklamış.Ehh artık sadece yağa bakıp da yorum yapabilenler ne der onu hiç merak etmiyorum sadece ben yazmıyor iletiyorum.

Is Air a Contaminant?

When we think of contamination in lubricated systems, we often focus on particle and water contamination. The fact of the matter is that there are many other contaminants we should consider and attempt to control. Most contaminants, which include any material not contained in the lubricant's formulation, can potentially damage the oil and the lubricated components. Although air is always present in lubricating oil, it is often justifiable to adopt measures to minimize its presence.

Air can exist in oil in three different states: dissolved, entrained and foam. Air dissolved in oil exists as individual molecules which are similar to CO2 dissolved in soda water. This type of air is invisible and impractical to detect. Entrained air in oil is comprised of tiny air bubbles suspended in the oil. This type of air contamination is arguably the most damaging, and can be identified by the oil having a cloudy appearance. Although there are several common causes for cloudy oil, this can be identified by taking a sample of the oil and observing whether or not it clears up over time.

If the cloudiness was caused by water or another liquid contaminant, an aqueous layer should form as the sample clears. Foam is the other common type of air in oil. Foam typically refers to the stable layer of relatively large bubbles that accumulate at the surface of a reservoir. In some systems, foam at the surface may not cause a lot of damage, but the presence of a foam layer normally indicates extensive air entrainment.

Causes of Excessive Air Contamination
    There are actually quite a few conditions that lead to excessive air contamination, and for this reason, there are several common causes that should be considered. The most common of these is water contamination. When a lubricating oil becomes contaminated with water, its surface tension is lowered, thereby allowing bubbles in the oil to separate into smaller particles that are more easily suspended. Many other contaminants have a similar effect such as solvents, numerous chemical contaminants and even oil oxidation by-products. The latter is the primary reason oil foams more as it ages.

Other causes include loss of antifoam additives, suction leaks, poor reservoir design, using the wrong viscosity or using too much antifoam additive. Under certain circumstances, antifoam additives can be abnormally depleted. This often prompts users to add defoamant to a system and creates the opportunity to add too much. Use caution and follow the proper guidelines when attempting to re-additize the oil.

Effects of Air Contamination
    Air contamination can have negative effects on the machine and the lubricant. Air can damage a lubricating oil by increasing the rate of oxidation and thermal degradation, depleting additives, reducing its heat transfer coefficient and reducing its film strength. Oil can oxidize when its molecules come into contact with oxygen. It stands to reason that the more oxygen exits from the oil, the faster the oil will oxidize. This problem is exacerbated when the bubbles move into high-pressure environments where the change in volume causes a drastic increase in temperature. The process, sometimes called microdieseling, causes thermal degradation of the oil as well.

Machine wear can be generated by air contamination by several mechanisms. For one thing, air is compressible. In order for the oil to create the appropriate lubricating film thickness, it must be incompressible. When the oil is heavily contaminated with entrained air, its film strength can be reduced to the point where the film breaks down, allowing mechanical friction between interacting surfaces. Depending upon the type of machine, this effect could be rapid.

In machine environments where dramatic pressure changes occur, such as a hydraulic pump, the dramatic and instantaneous volumetric change causes bubbles to implode violently, which leads to erosion of machine surfaces. In hydraulics, entrained air can create other problems as well, such as spongy operations, loss of controls and an increased likelihood of surface deposits in valves.

How to Detect and Control Air Contamination
    When a foaming problem suddenly develops in a sump, there are several factors to look for. First, take an oil sample from the drain to check for the presence of free water. If water is in fact the culprit, the foam actually does us a favor by alerting us to the water problem. If gross water contamination is not observed, take an oil sample for analysis to inspect for a chemical contamination, if the wrong oil was added or if the oil is degraded. Another common cause of a sudden problem is a suction leak in a circulating system. This type of problem can often be detected with the old-fashion shaving-cream technique.

If a system has a history of foaming problems, it may be an ongoing problem of contamination or a system design issue. Some common reservoir problems that lead to foam are using a sump that is too small, having oil return lines that terminate above the oil level causing mixing, or having suction and return lines in close proximity. These problems can sometimes be addressed by using diffusers, installing baffles, or using plates or screens for gravity-return systems.

As I mentioned before, it may be impossible to completely eliminate air from lubricated systems, but steps should be taken to reduce it as much as can reasonably be expected. Eliminating excessive air will likely give more life to your oil, improve system performance, and reduce wear and deposits. Remember, contamination control is not just about filtering out dirt. It involves excluding and removing any foreign material from the system.

• Sen yazdıklarıma yanlış demekle bilimi inkar ediyorsun fiat,citroen firmasını uygulmasına karsı çıkıyorsun mobil ve castrole yalanci diyorsun zaten onlar reklamlarda abartırlar dedin kusura bakma ben kale alıyorum ama onlar iplemez seni harikasın otomobil uzmanı büyük adam (yalnız gölgeside büyük)BEN DESEMKİ 1.5 TL YE 100 KM GİDEN ARAÇ YAPMIŞLAR BEN DEDİĞİM İÇİN YAYGARA KOPARIRSINIZ SEN VE ŞAKŞAKÇILARIN.AMA YAPMIŞLAR İŞTE BİLİM BU. SEN DE BİLİYORSUN HAKLIYIM AMA BİRAZ SİVRİ DİLLİYİM GALİBA KABULLENMEK ZOR GELİYOR. uzatmıcam zaten formdakiler yazdıklarının çoğunu anlamadı çünkü ingilizce yazdın yazdığın tüm testler hangi araçta kaç km yapılmış hepsi var elimde. Uzatmadan ben yazdım yazacaklarımı herkese hayırlı yağ değiştirmeler(50 bin tl teklifim her zaman herkese geçerli konu ise tam sentetk bir yağın 20 bn km sonunda yağlama görevni yerine getrdiğn ispatlamak) ARKADAŞLAR KANMAYIN ARACINIZ GARANTİ KAPSAMINDAN ÇIKMIŞSA BİLİNDİK BİR YAĞ ALIN YERLİ VEYA YABANCI. YARI SENTETİK YAĞI 1YIL/7500 TAM SENTETİK YAĞI 1YIL/15 000 DEN ÖNCE DEĞİŞTİRİRSENİZ SADECE CEBİNİZDEN FAZLA PARA ÇIKICAKTIR. UNUTMAYIN YARI SENTETİĞİN EN AZ 10 BİN KM TAM SENTETİK YAĞINDA EN AZ 20 BİN KM ÖMRÜ OLACAKTIR. YAĞ SİMSİYAH OLMUŞ BU YAĞINIZIN BOZULDUĞU ANLAMINA GELMEZ BİLAKİS YAĞ GÖREVİNİ BAŞARIYLA YAPIYOR DEMEKTİR YAĞINIZ EKSİLİRSE TAMAMLAYIN O KADAR. MİLLİ SERVETİ BOŞA HARCAMAYIN OYUNA GELMEYİN. bun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsnn -- 5 Nisan 2011; 21:30:30 >

• anlayana sivrisinek saz ,anlamayana davul zurna az.

However the final straw is the fact that many synthetics have a much higher base number (BN) retention than petroleum-based formulations. The BN is contributed by overbase additives such as detergents and is a measure of a lubricant’s ability to neutralize acid. The longer a lubricant can resist turning to acid, the longer it can be used. This fact, along with the decreasing cost differential of the two lubricants, is reason enough to use synthetics

So, the present value of an engine rebuild must exceed $10,500 (using my assumptions) to justify the use of higher viscosity oil, which is very high for a consumer vehicle. The calculation can be turned around to determine how much improvement in fuel economy is required to justify assumption of the risk of engine failure . . . all depending, of course, upon your assumptions about the risk of engine failure, and the likelihood that higher viscosity oil will reduce that risk.

Machine wear can be generated by air contamination by several mechanisms. For one thing, air is compressible. In order for the oil to create the appropriate lubricating film thickness, it must be incompressible. When the oil is heavily contaminated with entrained air, its film strength can be reduced to the point where the film breaks down, allowing mechanical friction between interacting surfaces. Depending upon the type of machine, this effect could be rapid.
    For modern vehicles, the dollars and cents just don’t add up. While the life cycle fuel savings may seem small, they are large compared to the risk-adjusted cost of an engine rebuild. There are intangibles to consider as well, like the feeling you get from doing your part to reduce our impact on the environment and dependence upon fossil fuel.

Effects of Air Contamination
    Air contamination can have negative effects on the machine and the lubricant. Air can damage a lubricating oil by increasing the rate of oxidation and thermal degradation, depleting additives, reducing its heat transfer coefficient and reducing its film strength. Oil can oxidize when its molecules come into contact with oxygen. It stands to reason that the more oxygen exits from the oil, the faster the oil will oxidize. This problem is exacerbated when the bubbles move into high-pressure environments where the change in volume causes a drastic increase in temperature. The process, sometimes called microdieseling, causes thermal degradation of the oil as well.

• quote:

Air can exist in oil in three different states: dissolved, entrained and foam. Air dissolved in oil exists as individual molecules which are similar to CO2 dissolved in soda water. This type of air is invisible and impractical to detect. Entrained air in oil is comprised of tiny air bubbles suspended in the oil. This type of air contamination is arguably the most damaging, and can be identified by the oil having a cloudy appearance. Although there are several common causes for cloudy oil, this can be identified by taking a sample of the oil and observing whether or not it clears up over time.

quote:

ISO 3722, the primary standard that addresses methods for establishing bottle cleanliness, is extremely rigorous. While appropriate for research laboratory use, the testing requirements are too onerous for broad application to most industrial oil analysis applications. The number of samples that must be evaluated from a production run is so great that the expense of certification makes them too costly for routine analysis.

A new guideline for industrial used oil analysis particle counting bottle cleanliness classification is needed. The guideline should be robust and sensitive to variations in particle size distribution so it will apply equally to any production process. It should also be clear to the end user which bottles can be used effectively in each particular application.

eğer test için alınan örnekleme ıso 3722 göre yapılmammışsa çıkacak sonuçlar gerçeği yansıtmayacaktır.

önnekleme için alınan yağ için bir sürü parametre vardır birisi kurala uygun değilse test yine geçersizdir. burada test için tester lere konan örnekleri toplayan kişinin belirli certifikasyonlardan geçmesi ve sertifikasının belirli seviyede olması konusu da es geçiyorum. Bir rapor almak önemli değil o raporun hangi şartlara göre sağlanarak lab. gönderildiği öenm arz eder. yazacak o kadar çok konu var ki , araştıran için bakış açıısının ne sonuç çıkarılmak isrteniyorsa ona göre sonuç alınabileceğinden firma adına bakarak şüphe duymaması ancak fanatiklik veya ticari olarak kar spekülasyonunu çağdaştırır o kadar.,

herşey tamamen kuralına göre yapılsa dahi bunu genellemeye kalmak kadar cahillik ancak reklamların büyüsüne kapılmış bireyleri cezbeder. sanki bütün araçlar aynı kişi ve aynı şekilde aynı sistmele kullnılıyor . yani cahilliğin ikinci mertebesi yarım bilgili fanatikliler herhalde

• katılıyorum. anlamayana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor derler bizim orda da.
  • neyse bir konuda anlaştık ya , olsun bu da yeter bakış açısı
    quote:

Orijinalden alıntı: fsnn

katılıyorum. anlamayana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor derler bizim orda da.

sende saçacak para çok ,ekteki linki satın almanızı öneririm. 4 usd büyük para değil ama bakış açısı kazandırır

http://store.noria.com/Aligning-Oil-Analysis-with-Failure-Modes-Effects-and-Criticality-Analysis-FMECA-P115.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 5 Nisan 2011; 22:48:18 >

• çok şükür allah olmayanada versin. ben de belge çok o yüzden istersen sana alayım yollayayım yazdıklarım o kadar dokundu mu ya sürekli netten bişeyler araştırıyosun.

senin atladığın konu tüm etkenler göz önüne alınarak verilmiş değer bu 20 bin km. ya 50 kez yazdım fiat linea aracını çağırırken siz istanbuldasın trafik yoğun 15 de gel sen vandasın trafik yok 20 de gelmi diyor en kötü şartlarda 20 bin km ye göre verilmiş.birkaç olağandışı koşul dışında (sürekli yük taşımak yüksek devirde kullanmak vs vs) uyan artık sizin devriniz geçti teknolojiye ayak uydurun yoksa almanya ve ingiltere gibi 45-50 binde araç çağıran firmalar ve markalarda var

bakış açısı istiyorsan 50 bin tl koydum ortaya. 20.kez yazıyorum varmısın avukatınla gel imzalayalım
    YOKSA UZATMA ARTIK VALLA BENDE SIKILDIM.30 mesajdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsnn -- 5 Nisan 2011; 23:11:00 >
  • quote:

senin atladığın konu tüm etkenler göz önüne alınarak verilmiş değer bu 20 bin km. ya 50 kez yazdım fiat linea aracını çağırırken siz istanbuldasın trafik yoğun 15 de gel sen vandasın trafik yok 20 de gelmi diyor en kötü şartlarda 20 bin km ye göre verilmiş.birkaç olağandışı koşul dışında (sürekli yük taşımak yüksek devirde kullanmak vs vs) uyan artık sizin devriniz geçti teknolojiye ayak uydurun yoksa almanya ve ingiltere gibi 45-50 binde araç çağıran firmalar ve markalarda var
    nerden biliyorsun testi kendi ellerinle mi yaptın. fanatiklik bu noktada başlıyor zaten .

30 mesajda çavuş oldun fena mı yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 5 Nisan 2011; 23:16:11 >
  • ben test yapmadım yapan firmalar olmuşki araçlarını 20 bin km de çağırıyorlar.

çvş olduk doğru 29 mesaj yazmışın ahkam kesme diyenleride gördüm bu formda ya ne diyeyim mesajları az olan cahil çok olan bilgili :)) neyse uzatmayayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsnn -- 5 Nisan 2011; 23:35:45 >
  • zaten tüm mesele teste güven ve test tekniklerinin içindeki ince noktalar , bunları detaylıca bilmeden sonuca varmak , mühendislik eğitiminden geçmiş , hataları ve olasılıkları sorgulayan bir mühendis veya araştırmacı için şüpheli ve doğrutulması gereken şeylerdir. Detayları büyük firma diye kesinkes kabul etmek sadece fanatiklerin dünyasında kabul edilecek bir kavramdır. Zaten tartışmak anlamsızdır en büyük odur başkası tukaka , başka olasılıklar düşünülemez bile ...

Benzer testler tıp alanında da yapılıyor, ama sonuca varmaları başka şey ,çıkardıkları ilacın tüm bireylerde aynı tepkiyi vermesi başka şey , yaptıkları reklamlar başka şeydir.Reklam dünyasının gerçekleri kendi açısından anlamlı ve geçerli olabilir. Ama bilimsel olarak bir konuyu ele almak ve sonuca varmak için çok erken bir adımdır.

teori ile pratik sonuçlar aynı çıkmak zorunda değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 6 Nisan 2011; 8:05:57 >

• bir tek bu başlığın içine edilmediği kalmıştı! ne yazıkki bu konununda içine afedersiniz s.çılmış!!!

bende tam sentetik yağ kullanıyorum ve en az 15 bin kmde değiştiriyorum! ama vezir,karbon12 ve taner göde gibi adamlar bu forumda az! ben bu adamları (görmesem bile) bize kattıkları için seviyorum!

lütfen bu başlığı daha fazla kirletmeyelim! (zaten sıkıntılı bir işim var her gün hırsızla itle köpekle uğraşıyorum bu foruma stres atmak için giriyorum onunda içine etmeyin!)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fsnn

ben test yapmadım yapan firmalar olmuşki araçlarını 20 bin km de çağırıyorlar.

çvş olduk doğru 29 mesaj yazmışın ahkam kesme diyenleride gördüm bu formda ya ne diyeyim mesajları az olan cahil çok olan bilgili :)) neyse uzatmayayım

Artık ona buna sataşmaktan vazgeç. Vallahi de billahi de baydın. Tamam yağımızı 20000 km'de değişeceğiz. Çok sağol, çok tşkler! Sayın vezir siz de artık bu arkadaşa cevap yazmayı bırakın. Başlık resmen monoloğa dönüşmüş aranızda. Bu böyle devam ederse nereye varacaksınız? İnanın çok sıkıldık. Herkes verilen anlatılmak isteneni anladı. Yeter ama. Başlığa uygun konuşalım artık. Bu anlamsız diyaloglara bir son verin. Devam edecekseniz özelden pm atın durun birbirinize. Slmlar, saygılar.

• mesajımı sildirmekten vazgeç öncelikle sataştığım yok bu konunun buralara kadar gelmesinde seninde katkın büyük.eleştiri yaparken bile tarafsın bi uzatmayalım arkadaşlar demek var bir uzatma demek var çuvaldızı bana batırıyorsun iğneyi bari kendine batır.lütfen sende emin olmadığın konularda yorum yaparken veya destek verirken daha dikkatli ol şahsen ben mesleğim dışında yorum yaparken 40 kere düşünürüm çünkü o mesleğin sahibi benden daha iyi bileceği kesindir.hem böylece forumda hoş olmayan bir duruma düşmeyiz hemde konu boş yere uzamamış olur. olgun bir davranış sergilemiş ,nikin gibi bilgisatan olursun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsnn -- 7 Nisan 2011; 19:44:11 >
  • Merhaba arkadaşlar, serviste 0 km aracıma ilk yağ olarak yarı sentetik 10W-40 yağ konulmuştu. Geçenlerde ilk yağ değişimi mi yaptırdım. Kendim bilerek ve isteyerek. Servis bu sefer 1,5 dizel dci K9K motora garanti belgesinde de belirtilen 5W-40 TAM SENTETİK yağ koydu. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, karter tapası değişti. Bu değişim olmadan önce depoyu tabanca attıktan sonra da yakıtla doldurtmuştum. Hani boğazına kadar denilen tabire göre. O zaman yakıt lambam tümü İstanbul şehiriçi trafiğinde günde 60 km. ve ortalama 80 km. hız ile araç kullanıldı 788 km.de yanmıştı. Depoyu tekrar aynı şekilde doldurtmuştum. Ve araya yağ değişimi girdi. Araç yine aynı şartlar altında kullanıldı. Dün 823 km. olduğu halde yakıt lambası yanmadı. Ben de daha fazla ışığın yanmasını bekleyemedim ve aracı yine boğazına kadar tabiriyle doldurttum. 38,46 lt. yakıt aldı. Aracın deposu 46 lt. Araçta daha 7,54 lt. yakıt vardı. Bu da ortalamam 100 km. de 5,3 lt. olduğuna göre 142 km. daha demekti. Totalde 823+142=965km. demek. Özetle yağ ve filtre değişimlerinin yakıta etkisinin öneminin büyük olduğu tecrübeyle doğruladım. Bu deneyimi sizlerle de paylaşmak istedim. Slmlar, saygılar.

• Yağ ve yağ filtresinden ziyade 10 40 yağ 5 40 veya 5 30 yağa göre motor içinde daha kalın yağ filmi tabakası oluşturur buda sürtünmeyi artıracağı için yakıt sarfiyatı artar yani her 3000 km de yağ değiştirince yakıt azalır demek herzaman doğru olmayabilir.o zaman herkes 0 30 yağ kullansın yakıt iyice azalsın mantığı doğru mu hayır bu da çok da doğru değil eski nesil motorlarda , çok km yapmış ve güçlü motorlarda ince yağ kullanımı yağ sarfiyatını çok artırır buda istenmeyen bir durumdur ve sıcak iklimlerde ince yağ kullanımı tavsiye edilmez.ayrıca soğuk havalarda motor ideal çalışma sıcaklığına ulaşıncaya kadar en az 4-5 kat fazla yakıt sarfeder bu çoğu araçta yol bilgisayarında bile gözükmez havaların nispeten soğuk kış aylarına kıyasla veya geçtiğimiz haftalara kıyasla ısındığını düşünürsek motor daha çabuk ısınacak ve yakıt sarfiyatı düşecektir dolayısıyla yakıt tüketiminin azalması bunlarla alakalıdır.sonuç itibariyle doğru yağ seçimini koşullar belirler 5 40 yağa geçmeniz çok yerinde bir karardır ama tecrübeyle kanıtladım veya yağ değişince sarfiyat düşer yaklaşımı çoğu zaman doğru olmayabilir. formdaki arkadaşlara saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fsnn -- 9 Nisan 2011; 11:19:37 >

• Sayın Vezir, Carbon

Daha önce arabamın bakımını yetkili serviste yaptırmıştım. elf motor yağı 5 litre 5w40 sxr evoluatıon konuldu. Şimdi bir özel servisteki ustaya değişim zamanı geldiği için gittiğmde bana senin araba benzinli 5 40 yağı biz dizellere koyuyoruz dedi. senin arabaya 10-40 elf moligraf daha iyisi ise 5,30 Elf Evolutıon sxr koyulur dedi. Kafam yine karıştı. Bana daha önce konulan 5-40 yağın spesifikasyonlarında SL/CF yazıyor bu SL kelimesi önce olduğu öncelikle benzinli araçlar için üretilmiş bir yağdır diye biliyorum.

acaba dizelle benzinli arasında bu şekilde gerçekten bir ayrım var mı? varsa yetkili servis hepsine aynı numara yağı neden koyuyor?

Belki birbirini tekarar eden sorular soruyoruz. Ama bunlar biraz kafamı karıştır.
    Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sert19

Sayın Vezir, Carbon

Daha önce arabamın bakımını yetkili serviste yaptırmıştım. elf motor yağı 5 litre 5w40 sxr evoluatıon konuldu. Şimdi bir özel servisteki ustaya değişim zamanı geldiği için gittiğmde bana senin araba benzinli 5 40 yağı biz dizellere koyuyoruz dedi. senin arabaya 10-40 elf moligraf daha iyisi ise 5,30 Elf Evolutıon sxr koyulur dedi. Kafam yine karıştı. Bana daha önce konulan 5-40 yağın spesifikasyonlarında SL/CF yazıyor bu SL kelimesi önce olduğu öncelikle benzinli araçlar için üretilmiş bir yağdır diye biliyorum.

acaba dizelle benzinli arasında bu şekilde gerçekten bir ayrım var mı? varsa yetkili servis hepsine aynı numara yağı neden koyuyor?

Belki birbirini tekarar eden sorular soruyoruz. Ama bunlar biraz kafamı karıştır.
    Teşekkür ederim.

aynı motora sahip eski aracıma ben elf sxr 5w30 koyuyordum ama bu yağın yarı sentetik olduğunu (kesinlikle tam sentetik değil!) öğrendikten sonra mobil1 new life 0w-40 koydum.15 bin kmde bir değiştirdim.Sana tavsiyem 0w40 veya 0w30 yağ koyman elf sxr koyarsan 10binde bir değiştirdiğin yağı tam sentetikte 15 binde bir değiştireceğin için fiyat farkı korunmuş oluyor.Bu arada azda olsa yakıt tüketimin düşecektir...

• quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

quote:

Orijinalden alıntı: sert19

Sayın Vezir, Carbon

Teşekkür ederim.

aynı motora sahip eski aracıma ben elf sxr 5w30 koyuyordum ama bu yağın yarı sentetik olduğunu (kesinlikle tam sentetik değil!) öğrendikten sonra mobil1 new life 0w-40 koydum.15 bin kmde bir değiştirdim.Sana tavsiyem 0w40 veya 0w30 yağ koyman elf sxr koyarsan 10binde bir değiştirdiğin yağı tam sentetikte 15 binde bir değiştireceğin için fiyat farkı korunmuş oluyor.Bu arada azda olsa yakıt tüketimin düşecektir...

Sayın Sert19,

Elf'in (Total) sitesinden kontrol ettim. Dizellere konulduğunu söylemişler ama bunun asıl sebebi muhtemelen artık bütün dizellerde olan turboşarj. Evolution 5W-40, hem benzinlilerde hem de hafif dizellerde Moligraf 10W-40'a tercih edilecek bir yağ olarak görünüyor. Aynı şartnameleri karşılıyorlar (ACEA A3/B4), ancak artık Evolution 5W-40 daha yeni olan API SM'yi de karşılıyor. 10W-40 Moligraf ancak fiyat avantajı için seçilebilir.

Eğer Evolution tercih ediliyorsa sanıyorum araç da izin verdiği için 5W-30 ve 5W-40 seçenekleri kalıyor. 5W-30 yakıt ekonomisi tipi bir yağdır. Eğer zor şartlarda kullanılıyorsa, eksiltme varsa o halde 5W-40 tercih edilebilir.

Bu yağlar karşıladıkları spesifikasyonlar nedeniyle kaliteli denilebilecek yarı sentetik yağlar. Sentetik olarak Sayın Boraycan'ın bahsettiği Mobil'in 1 serisi (sarı kapaklı) , veya Elf'de buna karşılık gelen Excellium serisi dikkate alınabilir. Ama sanıyorum sentetik yağa geçmek ikinci bir konu.

- - -

Motor yağları hem benzinli, hem dizelde kullanılacak şekilde olabiir (çapraz-platform yağlar). Bundan başka sadece benzinli ve sadece dizel yağları da vardır. Dizel yağları da kendi aralarında dizel ve hafif-dizel diye ayrılabilir.

Başka çeşitler de vardır, gitgide kalite standartları da sayısal olarak çoğalıyor, bir standart enflasyonu yaşıyoruz. Eskiden, 70'lerin sonunda açıklanmış API SF, 80'lerin sonuna kadar günceldi, 2000'lere kadar benzinci raflarında görülüyordu. Şimdi API SM Türkiye'de ezberlenmeden akreditasyonu durdu, SN'ye geçildi bile. Bunlar da yetmiyor ki neredeyse bütün motor üreticileri kendi standartlarını da ayrıca dayatıyorlar. [Çünkü yağda gerçekten performans var. Tıkanmış bir mekanik gelişme koridorunda, gelişmeye triboloji (yüzey ilişkilendirme bilimi) ile devam ediyoruz.] Bu ve benzer nedenlerle motor yağlarının pek çoğu farklı standartlar isteyen motorlara, hafif-dizel ve benzinlilere aynı anda cevap verebilecek şekilde üretiliyor, yoksa motor tipi kadar ürünü tedarik etmek lazım. İlk bahsettiğim çapraz-platform yağları ise en geniş çeşide hitap eden yağlar; Hafif-dizellere, ticari dizellerin bir kısmına ve benzinilerin bir kısmına hitap ederler ve büyük alım yapan filo kullanıcıları için iyi bir tercih olabilir, ne var ki viskozite bakımından pek seçim imkanı vermezler.

Bunlarla kafa karıştırmamıza gerek yok. Önemli olan aracın kullanım kılavuzunda istediği kalite standardı ve kullanıma, iklime göre tavsiye ettiği viskozite derecesi. Bu kalite standardını aracımızın amblemi gibi bilmemiz lazım. Eğer ki şişe bunları karşılıyorsa diğer şartları da karşılamasının bizim açımızdan zararları olmaz. Tersine birbiriyle en çelişkili kulvarda giden standartları, baz-yağlarına en çok güvenilen ürünlerin aynı anda karşılayabildğini gözlemliyorum.

• Boraycan ve Karbon12 cevaplarınız için teşekkürler.
  • quote:

5-40 yağın spesifikasyonlarında SL/CF yazıyor bu SL kelimesi önce olduğu öncelikle benzinli araçlar için üretilmiş bir yağdır diye biliyorum.

''S'' spark kelimesinin başharfidir yani benzinli araçları gösterir
    ''C'' compression kelimesinin baş harfidir sıkıştırma ile çalışan yani dizel araçları göstermektedir
    her iki kelimenin yer aldığı şartnameler her 2 tip motorda da kullanılacağını gösterir. Herhangi birinin önce yazılmasının herhangi bir özel bir anlamı bulunmamaktadır.

quote:

Çalışma prensipleri ve yağın maruz kaldığı yükler açısından farklılıklar olsa da temel konularda (soğutma , yağlama ,temizleme vb) için yağlar, her iki tip motorda da her iki harf kullnılıyorsa , kullanılmaktadır. Üreteciler için avantajlı bir konu olduğu için tercih edilir.

Ama sırf benzinli veya tek dizel için özel olarak piyasaya sürülen yağlar da mevcuttur. Bunların temel baz yağlardan üretilmesinin dışında katkıları fark etmektedir. Dizel için üretilenlerde daha fazla temizleyici katkılar ,turbo yağlaması için ek katkılar konularak bir fark yaratılmaktadır. Benzer durum yakıtlarda da mevcuttur firmaların hepsi rafinerilerden aldıkları yakıtı içine kattıkları katkılarla yanma verimliliği veya temizleme gibi şeyler ekleyerek sanki tamamen yani bir ürün gibi piyasaya sunarlar .Teknolojisi uzun zamandır hem yağ için hem de benzin için aynı olmaktadır, katkılar hariç.

Dizel için C harfinin yanına gelen harfin de önemi vardır. Benzer durum benzinli motorlar için üretilen yağlar içinde geçerlidir. Bu harflerin anlamlarını ve geçerli oldukları motor spesifikasyonlarını daha önce vermiştim. Bunlara ek olarak dizel partikül filtreli araçlar için özel olarak üretilen düşük süfür ve kül miktarları olan yağlar mevcuttur bu konuları hep önceki sayfalarda anlatmış olduğum için yinelemiyorum.

tam sentetik ve yarı sentetik olayında katagori farkı vardır. Aynen lüks sınıf araçlarda olduğu gibi, üst sınıf araçlar nasıl güç performans , kalite konularında fark yaratıyorsa , tam sentetik olayı de benzer şekilde yağlama, soğutma temizleme açılarından fark yaratır. Hiç mi eksi yanı yoktur. Tabiiki vardır. Yukarıda advantage(avantajları) ve disadvantage (dezavantajları ) şeklinde bir resim koymuştum. Bu na dikkat edilirse içinde yeterli ayrıntıları içeren detay bulunmaktadır.

Yukarıya ingilizce olarak koymuş olduğum yazılar ,bu işin duayenlerinin dergilerinde yer alan makalelerden alıntıdır. Yağlama konusunda uzmanlaşmış ve otorite olan teknik magazinlerde yazıları olan yazarların, yazılarından alıntıdır. Her konunun görünenin aksine farklı noktalarını da bizlere sunması ve yol göstermesi açısından bilinmesi gereklidir. AMA normal vatandaşın bunları bilmesine gerek var mıdır, sorusu biraz da işin inceliklerini öğrenip öğrenmemesi ile alakalıdır. Her önünüze sunulanı doğru kabul ederseniz eksi yönleriyle karşılaştığınızda şaşkınlık yaşamazsınız. Yakıt tasarruf cihazları , yağ katkıları vb konularında reklam ve sonuçları arasıda , ayrıca memnuniyet konusunda oluşan haksız rekabetin anlamını sorgulayanlar için yazıların içindeki doğruyu bulmak isteyenlere faydalı olacağını ümit ediyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 11 Nisan 2011; 17:35:46 >

• 
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.