Şimdi Ara

Elektrofilik-nükleofilik katılmalar/Orto-para ve meta yönlendiriceler?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
5
Favori
12.841
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benzen halkasına bağlı olan gruptaki ilk atom + değerlikliyse meta değilse orto, para yönlendirici diye görmüştüm yine burda. baktım öyle hakkaten tutuyor yani.(istisna varsa bilemem)
    mesela ch3 bağlıysa h'ler + değerlikli c - değerlikli. ilk atom c olduğuna göre orto, para yönlendirici..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ey özgürlük -- 23 Haziran 2012; 18:32:45 >
  • Vay be böyle bir konu açtığımı unutmuşum aradan 2 yıl geçmiş resmen :)
  • arkadaşlar bu iki konuyu kısaca kolay yönleriyle anlatabilirmisiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: taylann93

benzen halkasına bağlı olan gruptaki ilk atom + değerlikliyse meta değilse orto, para yönlendirici diye görmüştüm yine burda. baktım öyle hakkaten tutuyor yani.(istisna varsa bilemem)
    mesela ch3 bağlıysa h'ler + değerlikli c - değerlikli. ilk atom c olduğuna göre orto, para yönlendirici..

teşekkür ederim anladm :) peki elektrofilik nükleofilik hakkında bşeyler söyleyeblirmisin ?
  • onları açıkçası hiç ezberlemedim bu saatten sonra da ezberlemek istemiyorum. biraz risk alıyorum o konuda, soru çıksa elektrofilik elektron seven mesela h+ nın alkene katılması öyle oluyor sanırım sonuçta h, + yüklü olduğundan elektron ilgisi var o yüzden elektrofilik katılma yapar diye düşünüyorum. bu şekilde düşünerek yapmayı düşünüyorum sınavda. umarım soru gelmez bu konuda :D

edit: yanlış örnek. düzelttim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ey özgürlük -- 23 Haziran 2012; 19:08:46 >
  • Bende öyle düşünerek yapıyorum , + yüklü olan geçmişse, ilk atağı yapmışsa elektrofilik, katılan - yüklü olan ise nükleofilik
    örneğin;
    benzen + HO(-)SO3H(+) ---- benzenSO3H (+) olan ilk atağı yapmış elektrofilik, elektron seven
  • Elektrofilik yer değiştirme : benzen halkası olanlarda.
    Radikalik yer değiştirme : alkanlarda.
    Nukleofilik yer değistirme : alkil halojenurlerde.

Elektrofilik katilma : alken - alkin
    Radikalik katılma : alken - alkin (peroksitli ortam)
    Nukleofilik katılma aldehit - ketonlarda

Şu orto para da dediğiniz ilki eksi olan olayı açıklar mısınız?
  • Benzenle ilgili özel ve önemli olarak:
    Klorobenzenin NaOH'lı ortamda Fenol + NaCl ye dönüştüğü tepkime nükleofilik yer değiştirmedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihMehmet*

Elektrofilik yer değiştirme : benzen halkası olanlarda.

benzene CH3 bağlı olduğunu düşün CH3 teki ilk atom karbondur(ilk atom derken yazılıştaki ilk atom). hidrojen daima+ değerlikli olduğuna göre c - değerlikli burada. o yüzden benzene bağlı olan CH3 orto, para yönlendici oluyor. eğer OH bağlı olsaydı ilk atom olan O - değerlikli olduğu için meta yönlendirici olacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ey özgürlük -- 23 Haziran 2012; 19:42:29 >
  • quote:

quote:

benzene CH3 bağlı olduğunu düşün CH3 teki ilk atom karbondur(ilk atom derken yazılıştaki ilk atom). hidrojen daima+ değerlikli olduğuna göre c - değerlikli burada. o yüzden benzene bağlı olan CH3 meta yönlendici oluyor. eğer OH bağlı olsaydı ilk atom olan O - değerlikli olduğu için orto, para yönlendirici olacaktı.

CH3 orto,para yönlendiricidir. (C- değerlik olduğundan)

• quote:

Orijinalden alıntı: Epicure

quote:

quote:

benzene CH3 bağlı olduğunu düşün CH3 teki ilk atom karbondur(ilk atom derken yazılıştaki ilk atom). hidrojen daima+ değerlikli olduğuna göre c - değerlikli burada. o yüzden benzene bağlı olan CH3 meta yönlendici oluyor. eğer OH bağlı olsaydı ilk atom olan O - değerlikli olduğu için orto, para yönlendirici olacaktı.

CH3 orto,para yönlendiricidir. (C- değerlik olduğundan)

amanın kafa kalmadı ki ya :) tamamdır düzelttim.

• Meta yönlendiriciler de no2 so3h cooh var mesela bunlarda da ilk atomlar - ama meta yönlendirici?
  • quote:

Meta yönlendiriciler de no2 so3h cooh var mesela bunlarda da ilk atomlar - ama meta yönlendirici?

İlk atomlar + olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epicure -- 23 Haziran 2012; 20:24:53 >
  • quote:

quote:

Meta yönlendiriciler de no2 so3h cooh var mesela bunlarda da ilk atomlar - ama meta yönlendirici?

İlk atomlar + olacak

Nh2 oh bunlar orto para ilk atomlar + değil?

Bence tek çare ezberlemek.
  • quote:

quote:

quote:

İlk atomlar + olacak

Nh2 oh bunlar orto para ilk atomlar + değil?

Bence tek çare ezberlemek.

-R,-X,-OH,-NH2,-NHCOCH3 gibi gruplar elektron sunucu olduğundan orto,para yönlendirici,
    -NO2,-CCl3,-COOH,-COOR,-CHO,-SO3H gibi gruplar elektron çekici olduğundan meta yönlendiricidir.
  • quote:

o verdiklerinde ilk atomların hepsi + dikkat et :)
    C her zaman - alcak diye bişey yok bileşikte O varsa mesela oksijen - olduğu için C + olur
  • quote:

quote:

o verdiklerinde ilk atomların hepsi + dikkat et :)
    C her zaman - alcak diye bişey yok bileşikte O varsa mesela oksijen - olduğu için C + olur

Hee aktiflikteki gibi buluyorsunuz siz :) bende diyorum ne diyor bunlar :) iyi oldu bu :)
  • Güzel yöntem sağolun
  • up guzel yontem
  • Güzel yöntem
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.