Şimdi Ara

AŞİL TENDONUM KOPTU ! (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
481
Cevap
18
Favori
196.813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese slm ve geçmiş olsun. Benden tüm herkes gibi başa geldiğinden bu forumu buldum ve yazma gereği duydum. Ben Bitlis de grevli askeri personelim.

29 Mayıs halı saha ve malum olay. Daha önceden arkadaşlardan bu durumu yaşayan olduğundan, bendeki durum değerlendirmesini kendim yaptım ve acil doktorunun rötgende bişey yok demesine rağmen benim ısrarımla alçıya aldırdım.

Ertesi gün arkadaş tavsiyesiyle Muş ilinde bulunan Özel Şifa hastanesine gittik. Emrah hoca sağolsun hemen ilk muayenede tamamen kopmuş dedi ve mr ve ultrason sonucu benimde isteğimle 3 Haziran günü ameliyat oldum. Lokal anastezi 1,5-2 saat sürdü. ameliyat sonrası şükür hiç bir baş ağrısı veya başka bir rahatsızlık olmadı. diz üsttü alçıya alındı. gece biraz ağrım oldu, ancak sabaha bişeyim kalmadı ve taburcu oldum. ilk günler ayağım sürekli yukarı vaziyette durdu. ayağa kalktığımda zonkluyordu. 1 hafta sonra bu zonklama geçti. taburcu olmadan ameliyat yerim pansuman için açılmıştı ve eşim 3 güne bir buraya pansuman yaptı. 15 gün sonra kontrole gittim ve doktor gayet iyi dedi. ve haftaya gel alçıyı alalım dedi.

Ameliyattan 3 hafta sonra 25 Haziran da alçım çıktı ve rom walker takarak hastaneden ayrıldım. Doktorum 2 hafta bunu kullan sonra tekrar kontrol dedi. Ben tayin nedeniyle Ankara gitmek durumundaydım ve burada işim bitmişti.

Rom Walker ile ilk 2 gün yere basamadım, sonrasında ayağımı basmaya başladım ve yine 2 gün sonra koltuk değneğide olmadan sadece botla yürümeye başladım. buna çok sevinmiştim. çünkü forumda genellikle 45-60 ve 90 günü bulan alçı tedavileri, donrası 4-6 haftayı bulan yürüme alışkanlığı okuyunca benim iyleşmem hızlı olacağını düşündüm. ve yine benim ayağımda ne bi morarma ne bi öyle abartı derecede şişme veya ağrı olmadı. ayrıca doktorum Emrah hoca dikişlerim de estetik yapmış ve yaklaşık 1 ay sonra ameliyat izim nerdeyse kayboldu.

Ameliyattan sonra 1 ay geçmeden ben artık Rom Walker ile koltuk değneksiz sokak sokak geziyor, alışverişimi yapıyor, ihtiyaçlarımı görüyordum. Evin içinde botumuda çıkartıyor o şekilde yürüyordum.

3 Temmuz günü evde botsuz yürüken ayağım yerde duran sert bi cisime bastım ve topuk kısmım yere sertçe basmasıyla bi yırtılma sesi ve felaket bi acı ile kendimi yere attım. Eşimden hemen buz istedim. Anladım ki yeni koparmasam da yırtmıştım. yaklaşık 10-15 dk ağrı oldu ve buzu hiç bırakmadım. hemen hastaneye gittim ancak mesai bitmişti. ertesi gün Etimesgut Hava hastanesine gittim. Doktor elle muayene donucu normal gibi dedi ve ultrason istedi. ultarason sonucu kopma diyordu ancak doktor buna inanmadı ve ikinci bi hocanında onayıyla koppa yok dedi. hastanede MR olmadığı için burdan sonra Sincan Lokman Hekime gittim Prof. Güntekin hoca yine elle muayenede kopma yok dedi. Mr çektirdim. Salı günü sonucunu aldım ve çok şükür kopma yoktu. Hocanın dediği ameliyat sonrası Aşil Tendonunun iç etlere yapışması ve gerilme sonucu etten ayrılma sesiymiş. ama yinede ikkatli olmamı biraz hızlı gittiğimi ve 3 hafta daha botu kullanmamı söyledi.

şimdi botumu evde bile çıkarmıyorum. ama malesef botum dün bağlantı yerinden koptu, kırıldı. yenisini almam gerekecek. :((

Özetlersek, ameliyatım ve doktorum çok iyiydi. Ameliyat sonrası hiç bir olumsuzluk yaşamadım. baştan savma değildi. bunu Prof. Güntekin hocada söyledi. tedavim hızlı gelişti. alçıdan çabuk kurtuldum ve günlük hayata çabuk döndüm.( günlük hayat derken kendi işimi kendim halledebiliyordum) ama yinede çok hassas olmak gerektiğini en acılısından tecrübe ettim. diğer arkadaşların yaşadıklarını okuyunca şuna kanaat getirdim; ne kadar uzun süre ayağı işlevsiz bırakırsanız geri dönüşünüz o kadar güç ve uzun sürmekte. ne yapın edin diz üstü alçıdan sonra Rom Walker kullanın ve ayağınıza egzersiz yapın. hepinize acil şifalar ve geçmiş olsun dileğiyle....

NOT: ARKADAŞLARDAN KULLANMADIKLARI ROM WALKER OLAN VARSA BENİM ŞUAN İHTİYACIM VAR VE İKİNCİ KEZ O KADAR PARAYI VERMEK İSTEMİYORUM. TŞK. oguzderekoy@mynet.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzderekoy80 -- 9 Temmuz 2014; 15:12:17 >

• commandos07 kullanıcısına yanıt
    Gecmıs olsun 15gun once bende 55 yasında halı sahaya cıktım 10yıldır futbolu bırakmıstım daha 5dakıka dolmadan garc dıye 2kere ayagımdan ses geldı hemen hastaneye gıttık doktor baglar kopmus yarın amelıyat dedı bugun amelıyatımın 15gunu 3 kere pansumana gıttım doktorun dedıgıne gore kopma fazla oldugu ıçın alçı 2ay dıyor bırde ayagımda bayagı bır agrı var kılo almaya basladım hareket yok ıse basladım vakıt gecsın dıye bu agrı sızde de devam ettımı bugun 16 gun ıyı aksamlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar bu gun itibarıyla tam bir ay once ayak bilegim küçük bir ev kazasi sonucu kesilmisti devlet hastanesi acil servisine gittim ve ayagima dikis atip yarin ortopedi servisine gitmemm ve alciya aldirmamin iyi olucani soyleyip yolladilar ertesi gün ortopedi ye gittim geceden kalan filme bakip hic bir sey olmadigi soyledi doktor fakat ben parmaklarima basadigimin ve dikisin disinda baska bir sorun oldugunu israrla soylememe ragmen yara taze kapaninca gecicek zorlama simdilik diyip bir emar isteme zahmetinde bulunmayip beni azarlarcasina resmen kovdu bende doktora guvenip cikip gittim ve 14 gun sonra mahallemdeki saglik ocagina dikislerimi aldirmaya gittim dikislerim alindi hos 16 dikisten 4 tanesinin dışında hic biri tutmamis hergun gunde iki defa kendim pansuman ederek 4 gunde yaralarimin tamamen kapanmasini sagladim cok şükür ve sira adim atma denememe gelmisti adim atmayi denedim ve ilk denemle yere yigilmam bir oldu arkasindan gelen hayal.kirikligi ve üzüntü cabasi ters giden birseyler olduguna artik emin olmustum hic zorlamadim ve ertesi gun tekrar doktora gittim durumu anlattim ama sonuc yine ayniydi ben israrla emar istesemde yine film cektirip beni karsina alip bisey gorunmuyo ama cam kalmis olabilir demesi beni iyice ofkelendirdi devletin doktoru verdigin o yeminler nerde senin be adam kalmis olabilir ne demektir ya insan hayati soz konusu burda neyse ben bunun üzerine doktora Aşil tendonumda tamamen olmasada kismen bir kesilme var dedigim halde cok biliyorsan kendin yap tedavini dedi ve beni ikinci kez adeta odadan kovdu bunun uzerine ben bir kac gun kendi çapımda internetten arastirma yapip Aşil temdonumda bir sorun oldugunu iyice ogrendim ameliyatin surecin ve izlemem gereken yolun ne oldugunun farkina varip bulundugum sehirde ozel bir hastaneye en yakin tarih olarak 4 gun sonrasina randevu aldim cumartesi gecesi evde is yaparken normal bir adim attigim sirada malesef Aşil tendonumun saglam kalan kisminida randevuya yetisemeden kendim kopardım ve o kopma sesi o anki aciyi tarif edemem inanılmaz yaklasik 10 dakikalik bir aci ve hemen ardindan sasirtici bir rahatlama anladimki artik Aşil tendonum yok :) ertesi gün hemen acile gittim ve hafta sonu olmasi sebebiyle yine bir ihmaller zincirine kapildim 3 acil doktorunuda Aşil tendonumun koptuguna inandiramadim hatta bir tanesi kopsa sen nasil ayakta durabilirsin böyle demezmi nasil bir doktor ayakta durmayi Aşil tendonuna baglayabilir saskin içerisinde doktorun yüzüne bakarak esime gidelim canim burada doktor yok malesef dedim ve cikip gittik ertesi gun yani pazartesi daha onceden randevu aldigim hastaneye gittim ve ortopedi servisine acil olarak girdim onceki kötü deneyimleriminde verdigi korkuyla asil temdonumdan bahsetmedim oncelikle ayagimin kesilmesini anlattim bastan sona en sonki cumartesi gecesi tendonumun koptugu gunu duydugum cat sesinide dile getirerek anlattim ve doktor hemen topuk kemigimin 3 cm ustunun cokuk oldugunu kontrolu sonucunda soyledi ve ben derin bir ohhh cekip ihtiyacim olan hekimi buldugumu soyledim ve basimdan gecen ihmaller zincirini anlattim ve bu rahatsizligin anlasilmasinin cok basit bir yontemi olan testi thamsoon testini cogu hekimin bilmedigini soyledim ve adam inanin sasirmadi bile :) neyse hekim bana surecin zorlu oldugunu anlatti izlememiz gereken yolu bana tek tek anlatti tabi arastirmalarimin sonucu olan bilgilerimede hayran kaldiginida soylemeden edemicem :) neyse hemen yarin sabah ac karnına gel ameliyatini yapalim dedi ertesi gun oldu ve ben basima geleceklerden haberdar oldugum icin gayet rahat bir sekilde ameliyata girdim benim rahatligim doktorumada yansidi ve belden uyusturma sekliyle Güle oynaya muhabbet ede ede ameliyatimizi basarili bir sekilde gerçekleştirdik doktorum tendona ulastiginda ihmalin boyutunu daha net gordu tendonumun 4 te 3 kaza esnasinda ztn kesilmis ve bunun gozle gorule fark edile bilir oldugunu soyledi bunu fark etmeyen doktora o bile sasirdi neyse daha onceden kesilen temdonumun uclarini tazeleyip dikti umarim bu ihmalden dolayi baska bur sikinti cikmaz ve ben aylar sonrada olsa ayaga kalkip adim atabilirim suan ameliyatimin 3. Günü ilk iki günüm inanilmaz aciyla geçti o acilar hic bitmicek sandim ilk gun hic durmaksizin agri sanci akliniza gelebilecek aci veren her duyguyla gecti ikinci gun agrilar yerini tuvalete kalkip geldikten sonraki sancilara bıraktı inanin tuvalete kalmak istemiyordum 3. Gun yani bugün sabah saatlerinde 1 defa ayaga kalktim sonrasında yime agrim oldu oglen saatleri sirasinda korkarak tekrar ayaga kalktim yatagima domdugumde inanamadim agrim yoktu gun.icinde defalarca kalktim ama şükür artik agrim yok suan sadece karincalanma ve ayaktayken zonglamalar var hafif hafif ayaktayken dedigime bakmayin tabiki kesinlikle basmiyorum ayagimin ustune koltuk deyneklerimle kalkiyorum yarinda ilk pansumanimi olucam allah nasip ederse ben riske aak istemedim pansumanciyi eve cagirdim dikislerim 18 gun sonra alinacak ozmna kadar eve gelicek bakalim insllh bundan sonra hersey yolunda gider ve bende gecte olsa eskisi gibi en azindan adim atabilirim bu dertten muzdarip olan arkadaslar size tavsiyem mutlaka ama mutlaka cok iyi bir hekim bulun hersey doktorda bitiyor ve tabiki bilincli olmak arastirin su gunlerde hepimizin evinde internet var arastirin bilincli bir sekilde doktora gidin ozmn duydugunuz hic birsey size süpriz olmaz aylarca yuruyemicenizi bilsenizde gulumseyin benim doktorumun bana soyledigi soz cok hosuma gitmisti senin yuzun hep gülüyor ben temdonunuda acip gordum oda bana gulumsuyordu uzulme allahin izniyle atlaticaksin demisti sakin uzulmeyin atlatirsiniz :) simdiden allah acil sifa versin once size sonra bana allaha emanet olun ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar merhaba, ben de belki burayı okuyanlara faydası olacağını düşünerek kendi olayımı anlatayım. yaşım 51. eski basketbolcuyum. birkaç sene ara verdiğim ve bu seneler zarfında hemen hiç oynamadığım basketbolu tekrar oynamaya başlayayım dedim ve maalesef daha ilk gün yaklaşık 45 dakika oynadıktan sonra aşil tendonumu kopardım. ilk söyleyeceğim şey: ısınmadan, açma germe hareketleri yapmadan kesinlikle basketbol gibi performans sporlarını yapmaya başlamayın. özellikle ilerleyen yaşlarda tendon kopmalarının çoğu, basketbol-tenis ve futbol sporlarını yaparken oluyor. kopmadan sonra hemen ertesi gün doktora giderek muayenemi oldum ve teşhis kondu. o gün doktorum tarafından ayağım atelle sabitlendi, sıkı sargılandı ve ameliyattan önce ayakta oluşan ödemin biraz azaltılması için ödem azaltıcı bir ilaç uygulandı. şunu belirtmeliyim ki ankara'da yaşıyorum ve doktorum çok iyi bir doktor. kopmanın gerçekleştiği tarihten tam 6 gün sonra ameliyat oldum. aslında ertesi gün taburcu olabilecek durumdayken fazla bir ağrım olmamasına rağmen kendi isteğimle 1 gün daha hastanede kaldım. ameliyattan 2 gün sonra eve çıktım. bacağımda dizimin altına kadar sert bandaj ve atel vardı. eve çıktıktan sonra da inanın hemen hiç ağrım olmadı, hatta tedbir olarak kullandığım ağrı kesicileri bile 3-4 gün içinde kestim. ameliyattan 1 hafta sonra kontrol ve pansuman, 2 hafta sonra tekrar kontrol ve dikişlerin alınması gerçekleşti. 3.hafta sonunda aşil botuyla ameliyatlı ayak üzerine hemen hiç ağırlık vermeden koltuk değneği veya walker ile yürüme süreci başladı. açı ayarlı bot kullandım. ilk açı 20 derece olarak ayarlandı. bu arada ameliyatı yapan doktor fizik tedavi tavsiye etti. fizik tedavi doktoruna gittim ve 15 seans tedavinin yeterli olacağını söyledi. ameliyatın üstünden 4 hafta geçtikten sonra fizik tedaviye başladım. 5.haftanın sonunda ayağımdaki botun açısı 10 dereceye düşürüldü, ama hala tam basabilirsin denmedi, yüklenmeden destekli ve botla yürümeye devam dendi. 6.haftanın sonunda artık ayakta 10 derece açı ayarlı aşil botla olmak koşuluyla tekli kanadyen koltuk değneği ile ameliyatlı ayağa tam basarak yürüyebilirsin dendi. bu arada fizik tedavi devam ediyor. şu anda ameliyattan sonra 6 hafta + 2 gün geçti. ameliyatlı bacağa yüklenerek botla ve tekli yarım koltuk değneği ile yürüyebilir durumdayım. bu arada eski sporcu olmamdan dolayı ameliyat sonrası ve fizik tedavi sürecim çok iyi geçiyor (maşallah deyin dostlar). bundan sonra hedeflenen fizik tedavi seansları bittiğinde koltuk değneğini bırakarak sadece botla yürüyebilir duruma gelmek. ancak 12 hafta bitene kadar bot ayaktan çıkmayacakmış. 12.haftanın sonunda allah kısmet ederse botsuz normal ayakkabıyla yürüyebilecek duruma geleceğim inşallah. tam iyileşme için doktorun verdiği süre, 4 ay. birkaç önemli not yazayım: kesinlikle erken basayım diye acele etmeyin, sabredin zamanı gelecek. ameliyat sonrası evde kaslarınızı desteklemek için söylenen egzersizleri mutlaka yapın. fizik tedavi süreci de gerçekten önemli, ihmal etmeyin. herkese geçmiş olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultraslanali -- 25 Aralık 2014; 15:43:22 >

• geçmiş olsun.. çok zor süreç.. okurken bile zorlanıyor insan..

hiç belirti var mıydı? öncesinde falan, topuklarda sabahları ağrı-çekme falan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragotreis

geçmiş olsun.. çok zor süreç.. okurken bile zorlanıyor insan..

kopma öncesinde yazdığın türden veya başka türlü hiçbir belirti yoktu. zaten bu sakatlık önceden bir belirti olmadan gerçekleşiyor. herşey bir anda ani bir hareketle oluyor ve kopma/yırtılma oluşuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultraslanali -- 25 Aralık 2014; 15:42:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultraslanali

quote:

Orijinalden alıntı: dragotreis

geçmiş olsun.. çok zor süreç.. okurken bile zorlanıyor insan..

kopma öncesinde yazdığın türden veya başka türlü hiçbir belirti yoktu. zaten bu sakatlık önceden bir belirti olmadan gerçekleşiyor. herşey bir anda ani bir hareketle oluyor ve kopma/yırtılma oluşuyor.

e iyi o zaman benim korkmama gerek yok, ağırıp duruyorlar.. özellikle sabahları.. topuk dikenine ek olarak tendonlar da hafif hafif ağrı oluyor.
  • Selamun aleykum arkadaslar bende araniza yeni katilan taze aşil zedeyim burda anlatildigi gibi hali sahada arkadan tekme hissi yasayarak kendimi yerde bulmamla macin 20.dakikasinda bu enteresan duyguyu yasadim daha oncede hali sahada yasadigim kirik.ve cikiklardan kazandigim tecrubeyle bursada meshur olan daha oncede gittigim cikikciya gittim ben asil tendonumun kopuk olsugunu ve 6 ayimi gozden cikarmisken cikikci bana kopma olmadigini zedelenme oldugunu soyledi bir iki esnetmw hareketiyle ayagimi cektikten sonra ozel yaptigi kremi surup bandaji sardi yolladi bugun 15.gun suan ayagimda agri sizi yok ustune 15 20 gin basmamami soyledi koltuk deynekleriyle ayagimin ustune basarak yuruyorum ayagimda sadece bir gerginlik hissi var 3 4 gun daha durup bandaji sokup mr cektiricem merak eden arkaslar olursa durumu yazarim bu forumu okudugum kadariyla ayagimda kopuk var heralde artik olan oldu 3 gun daha bekleyip mr cektiricem meral ettigim. topugundan boyle ses gelipte asili kopmayan varmi

• eneskrkmz E kullanıcısına yanıt
    bu kadar önemli bir konuda keşke mr ı önceden çektirseydiniz..
  • herkese merhabalar.bende aynı dertten müzdaribim.27 aralık ta halı saha maçında aşil tendonumu kopardım.topa zıplarken bir anda bi ses duydum önce arkadan birisinin bana tekme attığını sandım ama etrafıma baktığımda kimse yoktu o anda tendonumun koptuğunu hemen anladım.çünkü eski futbolcuyum yıllarca profosyonel top oynadım etrafımda bu sakatlığı yaşan insanlar oldu.herkes panik yaparken ben sonucu kabullendim ve hemen buz isteyip ambulans çağırttım.acile gittğimde doktor kopuk olduğunu söyledi .ameliyatı başka bi yerde olmak istedğimi söyleyince diz üstü alçı yapıp beni gönderdi.sonra biraz araştırdım ve bu konuda uzman olan bir doktor ismi aldım.önceden amerikan hastanesinde çalışan ama şanda çapa tıp fakültesinde olan ünlü bir profosördü.sakatlık cumartesi olmuştu ve 1 gün bekleyip p.tesi o doktoru görmeye gittim ve hemen beni yatışa aldı.salı günü de ameliyatımı yaptı.yılbaşı günü taburcu oldum ve yılbaşını evde geçirmek zaten bozuk olan moralimi iyice alt üst etti.masa başı iş yapıpta bu sakatlığı yaşayanlar benden daha şanslı diye düşünüyorum çünkü alçıyla bile işe gidip normal bi şekilde işinizi halledebilirsiniz ama ben fitness hocasıydım.yani işim spordu.özel derslerim grup derslerim herşey iptal oldu.3 aylık iş görmezlik raporu aldım.maddi olarakta büyük bi hasar aldım.

ameliyattan sonra bir gece kaldım.yılbaşı sabahı beni ameliyat eden doktoru 2dk gördüm.(şuan 2 ayı geçti o gün bugundür yüzünü göremedim.devlet hastanesinin dezavantajıda bu ) her 2 haftada bi kontrole gittim başka bir doktora.ve her kontrole gittğimde uzaktan bakıp 2 hafta sonra demekten başka hiç bir şey yapmıyordu.bu da benm canımı sıkıyordu.ameliyattan 1 ay sonra diz altı olan alçım çıktı ve atel yapıldı.2 haftada atelde kaldıktan sonra 12 şubatta rom walkera geçtim.rom walker a geçtiğim ilk bi kaç gün değneklerimi kullanıyodum ama sonrasında değneksiz ağrısız yürümeye başladım.bu arada ameliyattan 10 gün sonra diğer işim olan futbol antrenörlüğü görevimi yapmaya başladım.antrenmanları proglamlayıp kulübeden yönetiyordum.bir sıkıntı olmadı.hafta sonlarıda değneklerle lig maçlarına çıkıyordum.ve her gün aktif olarak dışardaydım.şuan rom walkerla 3.haftam btti haftaya perşembe günü kontrolüm var.son 2 haftadır değnekleri kullanmıyorum ve her işimi hallediyorum.evde de botsuz geziyorum çok ufak ta olsa sekiyorum.sekmemin sebebi yürüme fazında parmak ucuna yüklenememem.çünkü tabanımı yere basarak yürüyorum.ve botsuz daha hızlı hareket ediyorum.

tek derdim 2 haftada bi kontroller ve doktorum...çok yawaş ilerlediğimi düşünüyorum bazen.hiç bir bilgiyi ben sormadan alamıyorum.ve yüzüme bakmadan konşyor bitsede gitsek havasında.nisanda 3.ayım doluyor ve raporumun tarihi bitiyor tekrar rapor verecekler.bir 3 ay daha alırım sanırım.sabırsızım bir an önce işime dönmek istiyorum.ayağım daha fizik tedavi başlamadan 90 derecenin altına iniyor.diğer ayağımla aynı açıda.

bu sakatlığı yaşayan herkese geçmiş olsun.gerçekten yaşayan bilir...

• Merhaba,
    Maalsef dun aksam ki hali saha macinda benimde asil tendon gitmis. Bugun Mr cektirdim hoca zaten basta kopmus demisti. Ameliyat a o kadar istekliydiki suphelendim. Eve yakın bir yer baska bir doktora gosterdim oda kopmus dedi. Yine içimde suphe vardı ama burayı okuyunca aşil tendon un koptugundan eminim. Aynen arkadan bir vurmus gibi bir durum oldu hatta arkamda kimse yoktu ben saha dısından tabanıma sert bir cisim atıldı diye dusunmustum.

Sorum ise ben masa basında iş yapıyorum ameliyattan sonra ne kadar surede işe baslayabilirim ayagımı uzatacak ortam var.
  • MERHABA ARKADAŞLAR;

09.03.2015 TARİHİNDE BEN DE HALI SAHADA OYNARKEN SOL AYAK AŞİL TENDONUMU KOPARDIM..TENDON ADETA "TAKKK" ŞEKLİNDE SES ÇIKARARAK KOPTU VE O ANDA YERE YIĞILDIM..HALI SAHADA OYNAMAK FUTBOLU BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE YAPMIYORSANIZ KESİNLİKLE TEHLİKELİ.SİZ SİZ OLUN BU KONUDA GEREKLİ BİLGİYİ BİR PROFESYONELDEN ALMADAN HALI SAHADA OYNAMAYIN.TENDONUNUZU EN AZ 3 DR.A GÖSTERİN VE MR MUTLAKA ÇEKTİRİN..
    ARKADAŞLAR AKLINIZDA OLSUN AMELİYAT OLMANIZ GEREKİYORSA,EN GEÇ KOPMADAN 4 GÜNDEN SONRA OPERASYONUNUZU YAPTIRIN...NE KADAR GECİKİRSENİZ OPERASYONUN ZORLUK DERECESİ ARTIYOR...MUTLAKA KOPMADAN SONRA AMELİYATA KADAR BUZ UYGULAYIN....
    13.03.2015 TARİHİNDE AMELİYAT OLDUM VE 1,5 SAATLİK OPERASYONDAN SONRA YAKLAŞIK AKŞAM 20.00 GİBİ TETKİKLERİM YAPILDI VE BEN EVE ÇIKTIM..
    AMELİYAT SONRASI DİZ ÜSTÜNDEN BEYAZ ALÇI UYGULANDI VE SIKINTILI SÜRECİM BAŞLADI..İKİ GÜN BU ALÇIYA DAYANABİLDİM...BU ŞEKİLDE BASINÇ VE GERGİNLİK OLDUĞU İÇİN 3.GÜN ALÇIYI DİZ ALTINDAN YARIM ALÇIYA ALDILAR...BU DEFA PLASTİK ALÇI UYGULANDI...BU ALÇIDA AYNI ŞEKİLDE BENİ RAHATSIZ ETTİ VE 5 GÜN BU ŞEKİLDE ALÇIDA KALDIM...DAHA SONRASINDA DR.UMLA GÖRÜŞTÜM...BU KEZ YARIM ALÇIYA ALALIM DEDİ VE BU GÜNDEN İTİBAREN EN AZINDAN ALÇILI SÜRECİM DAHA KONFORLU VE RAHAT GEÇTİ...BU BAHSETTİĞİM SÜREÇ DEVLET HASTANELERİNDE MALESEF YAPILMIYOR..ÖZEL HASTANEDE YAPTIRMAK İSTEYEN ARKADAŞLARIM BU KONUDA DAHA ŞANSLI SANIYORUM...YARIM ALÇIYA ALINAN AYAK EVDE YATTIĞINIZ SÜRE İÇİNDE TAMAMEN ÇIKARILABİLİYOR VE AYAĞINIZ SERBEST ŞEKİLDE UZATILABİLİYOR..YATARKEN MUTLAKA ALÇINIZI TAKMANIZ GEREKMEKTE..
    27.03.2015 TARİHİNDE DR UM DİKİŞLERİMİ KONTROL ETTİ VE DİKİŞLERİMİN YARISINI ALDI BU ŞEKİLDE PANSUMANIN VE AYAK MUAYENEM YAPILDI.DR.UM MUAYENESİNDEN SONRA İYİLEŞME SÜRECİNİN MÜKEMMEL OLDUĞUNU SÖYLEMESİ BENİ ÇOK MEMNUN ETTİ...YARIM ALÇI 02.04.2015 TARİHİNE KADAR
    BENLE KALMAYA DEVAM EDECEK..02.04.2015 DE DR.AYAĞIMI YARIM ALÇIYA ALACAĞINI VE KOLTUK DEYNEĞİ İLE ALÇI ÜZERİNDE KISMEN BASARAK YÜRÜMEYE ALIŞTIRILACAĞIM İFADE EDİLDİ.TEDAVİMİN DEVAMINI İLERLEYEN AŞAMALARDA YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM...

• cemele C kullanıcısına yanıt
    CEMELE NERHABA;

İŞE BAŞLAMAK İÇİN SANIYORUM İKİ HAFTA GEÇMESİNDE FAYDA VAR...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemperi79

CEMELE NERHABA;

İŞE BAŞLAMAK İÇİN SANIYORUM İKİ HAFTA GEÇMESİNDE FAYDA VAR...

Eyvallah Dostum,

Bu gun 1 hafta oldu hastaneye ugradım sargıyı filan yenilediler. Pansuman olayı v.s

Onumuzdeki hafta dikisler alınacak ve ikinci alcı yapılacak.

Su anda isyerindeyim ama agrılarım arttı. Yakın diye ugramistim. Merdiven v.s çıkmak buyuk sıkıntı.

Birde onumuzdeki hafta dikis alınca denerim.
    TEKRAR MERHABA DOSTUM;

BENCE İŞE GİTMEK İÇİN HİÇ ACELE ETME DERİM...SONUÇTA SIKINTILI BİR SÜREÇ GEÇİRİYORUZ...BU PERŞEMBE GÜNÜ SANIYORUM YA YARIM ALÇIYA ALINACAK YADA ROM WALKER TAKILARAK KOLTUK DEĞNEĞİ YARDIMI İLE YÜRÜTÜLECEK....ÇOK FAZLA YÜK VERMEDEN YÜRÜTMEYE ÇALIŞACAK DR.UM...
    ASLINA BAKARSANIZ BU DURUMA ALIŞKIN OLMADIĞIM İÇİN PSİKOLOJİK DURUMUMU DA ETKİLEDİ..UYKU DÜZENİM KALMADI...MESELA UYUYORUM VE ANİDEN GECE UYANIYORUM VE İÇİMDE ANLAŞILMAZ BİR SIKINTI BENİ RAHATSIZ EDİYOR..DR.UMA DANIŞTIM BU DURUMLA İLGİLİ BİR İLAÇ TAVSİYE ETTİ,KENDİMİ İYİ HİSSEDİNCE KESMEK ŞARTI İLE HER GECE YATMADAN ÖNCE ALIYORUM..

BİR DE BEN İŞTEN AYRILDIM VE BU OLAYDA BUNUN ÜZERİNE YAŞANINCA PSİKOLOJİK DENGEM İYİCE SARSILDI...KENDİMİ TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUM TABİ Kİ...
    AĞRILARIM BENİM DE FAZLASIYLA OLDU İLK HAFTA.SÜREKLİ AYAĞIMI YUKARDA TUTTUM VE BOL SIVI TÜKETMEYE ÇALIŞTIM...KORASPİN KULLANIYORUM..
    ŞUAN SABAH 1 ADET ALIYORUM.İLK HAFTA DR.UMUN İSTEĞİ İLE SABAH 1 AKŞAM 1 KULLANDIM.
    KOLTUK DEĞNEĞİ KULLANMAK GERÇEKTEN ZORMUŞ VE NERDEYSE ENERJİNİN TAMAMINI ALIYOR...KOLLARIMDA VE OMUZUNDA SIZLAMA VE AĞRI OLUŞTU.
    ÖZELLİKLE SIRT ÜSTÜ YATMAKTAN BEL,BACAK VE KALÇA KISMIMDA AĞRILAR VE SIZLAMALAR VAR...BU AĞRILAR İÇİN ÖNERİNİZ VAR MI....

• Tekrar geçmiş olsun dostum.

06 Nisan 2015 de ameliyat olali tam 2 hafta olacak. Dikisler alınacak ve tekrar alçi yapılacak.

Benim ki baştan itibaren yarım alçı oldu. 1 haftalık iken kontrol e gittim. Yara iyi durumdaydı. Sırt ustu yatmıyorum yan v.s sekilde oluyor

Alci diz altı olduu için sıkıntı olmuyor. Doktorda bacagını istedigin gibi bukebilirsin yuz üstü ve sırt ustu yatabilisin dedi. Ameliyat gecesi haric fazla acım olmadı.

Bir tane kan sulandırıcı bir tanede agrı kesici kullaniyorum.

Su anda ayak yere dogru egimli yeni alçı ile biraz yukarı bakacak, sonraki alçıda biraz daha bakacak. Uzerine basma suresi olarak 6 hafta deniyor.

İki tane el degnekleri kullaniyorum merdiven inip çıkmak sorun. Benim de uyku duzensizligim var genelde geceleri uyanık gunduzleri uyuyorum.

Kırık bundan daha iyi daha bunun fizik tedavisi v.s uzun hikaye.
    Merhabalar...
    Ameliyat olalı bugün 37.gün olmuş durumda..Tek değnekle ve Rom Walker ile 50 kğ.kadar ayağıma yük vererek yürümeye çalışıyorum.Şu aşamada bir sıkıntı olmamakla beraber tabi ki tam olarak yürüyemiyorum ve zorlayamıyorum.İyileşme süreci devam ettiği için çok zorlamak mümkün değil..
    Dr.um bana fizik tedavi uygulamayı önermedi.Ayağımın duruşunu ve iyileşme sürecini iyi gördüğü için fizik tedaviye gerek yok dedi.Sadece ayak egzersizi yapmamı istedi..Ameliyat bölgem yaklaşık 1 karış kadar,sizin ameliyat bölgeniz ne kadar,bazılarının daha ufak kesi ile yapıldığını duydum...Bu arada kantoron yağı kullanın yaranın daha hızlı iyileşmesi için....Hakiki zeytin yağı uygulayın ayrıca...Tekrar geçmiş olsun
  • Ben de aşil tendonunu kopartmış biri olarak aranıza katıldım.

Dün ameliyat oldum, ayağım şu an amerikan alçısında, süreç nasıl gidecek göreceğiz...

Geçmiş olsun herkese.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemperi79

Merhabalar...
    Ameliyat olalı bugün 37.gün olmuş durumda..Tek değnekle ve Rom Walker ile 50 kğ.kadar ayağıma yük vererek yürümeye çalışıyorum.Şu aşamada bir sıkıntı olmamakla beraber tabi ki tam olarak yürüyemiyorum ve zorlayamıyorum.İyileşme süreci devam ettiği için çok zorlamak mümkün değil..
    Dr.um bana fizik tedavi uygulamayı önermedi.Ayağımın duruşunu ve iyileşme sürecini iyi gördüğü için fizik tedaviye gerek yok dedi.Sadece ayak egzersizi yapmamı istedi..Ameliyat bölgem yaklaşık 1 karış kadar,sizin ameliyat bölgeniz ne kadar,bazılarının daha ufak kesi ile yapıldığını duydum...Bu arada kantoron yağı kullanın yaranın daha hızlı iyileşmesi için....Hakiki zeytin yağı uygulayın ayrıca...Tekrar geçmiş olsun

Selam dostum
    20 Nisan Pazar gunu benim ameliyat a 4 hafta oldu. Bende bugun Rom Walker a gectim. Dr 20 kg a kadar basabilirsin dedi ama ben bunu pek ayarliyamiyorum ve cok az basıyorum korkudan. 5 . hafta itibari yani 27 Nisandan sonra 20 seanslik bir fizik tedaviye basliyacagim Dr bunu önerdi.

Merdiven çıkmak tam bir iskence. Allah kimsenin basına vermesin resmen hayatım karardı. Rom Walker içinde ayagın çıplakmi yoksa baska bir sey giyiyormusun alci çorabı v.s? Birde devamli kan sulandirici igne oluyorum.

@BaMKaN; Geçmis olsun keske aramiza katılmasaydın. Zor bir surec seni bekliyor.

Benimkinde once yarım alcı kaval kemiginden paramaklari yere baktıracak sekilde destek kullanildi. Bir hafta sonra pansuman oldum. İkinci hafta dikisler alındı ve tam amerikan alcı yapıldı. 4. hafta sonunda amerikan alcı söküldü, ROM WALKER denen cizmeyi giydim ve cok az bastırıyor.

5. hafta itibari ile fizik tedavi ye basliyacagim.

Dr un dedigi Haziran 15 gibi normal e donus olacakmıs.

• Selamün aleyküm. Allah herkese acil şifalar versin. 20 nisanda ameliyat oldum. Zor bir süreç. Tabiki bizim durumumuzdan daha zor durumda olan hastaliklar var. Allah herkesin yardimcisi olsun. İnsan ne kadar aciz oldugunu anliyor. Hicbirsey yapamiyorsunuz. Buna da çok şükürler olsun.

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.