Şimdi Ara

MÜHENDİSTEN ÜNİVERSİTE-BÖLÜM Sıralaması. MUTLAKA BAKIN (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
3
Favori
10.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Koç ve Sabancı Holdingleri kınıyorum. Bu adamların eğitime katkısı tamam var ama bence yanlış yapıyorlar. o kadar yatırımdan çok az geleceği parlak insan yararlanıyor. (burslular) Bilkent'de özel olmasına rağmen her bölüme 50 burslu alarak gerçekten eğtime tam katkı sağlıyor. Tüm bu sebeplerden dolayı top4 değişmez. Bilkent-ODTÜ-İTÜ-Boğaziçi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rotflmao

O 4 üniversitenin iyi bölümlerine girmiş biri zaten öss de ilk 10-15 bin içindedir 1,5 milyon kişi arasından. Hepsinin önü açık.

Hakikaten neyin tartışması yapılıyor burada anlamadım.sanada sonuna kadar katılıyorum.iş öğrencide biter lisede böyleydi üniversitedede böyle.elbetteki karşılaştırılan üniversiteler zaten birbirine çok yakın.
    Mesela benim uzaktan bir tanıdığım odtü ee yi kazandı ama 5+ yıl oldu bir türlü bitiremiyor buna ne diyeceksiniz?
    Belki o çocuk itü ye hatta belki yıldıza gitseydi daha iyi olacakdı bölümü daha rahat bitirecekti kim bilebilir?
    Son olarak genellemelerin hepsi yanlıştır bu da dahil
    Not:Benim gözümde itü hep daha iyi olmuştur ama bu hiçbir bilimsel veriye dayanmamaktadır sadece itüye hep sempati beslemişimdir

• quote:

Orijinalden alıntı: sahinkenan89

Koç ve Sabancı Holdingleri kınıyorum. Bu adamların eğitime katkısı tamam var ama bence yanlış yapıyorlar. o kadar yatırımdan çok az geleceği parlak insan yararlanıyor. (burslular) Bilkent'de özel olmasına rağmen her bölüme 50 burslu alarak gerçekten eğtime tam katkı sağlıyor. Tüm bu sebeplerden dolayı top4 değişmez. Bilkent-ODTÜ-İTÜ-Boğaziçi

Hiç kimseyi kınamak gibi bir lüksümüz olamaz. Mühendislikten söz ediyorsak rakamların diline bakmak gerek, aksi halde herkes her konuda kendine göre bir yorum çıkarır. Örnek olsun diye 2011 yılı Bilkent ve Koç Burslu kontenjan oranlarına baktığımızda ;

Bilgisayar Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,442 ----> Koç oranı daha yüksek.

Elektrik ve Elektronik  __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,413 ----> Koç oranı daha yüksek.

Endüstri Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,323 ----> Bilkent oranı daha yüksek.

Makine Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,421 __ Koç Oranı : 0,380 ----> Bilkent oranı daha yüksek.

Sonuç ;

Toplam 4 Mühendislik __ Bilkent oranı : 0,382 __ Koç Oranı : 0,386 ----> Koç oranı daha yüksek.

Sayıların söylediği sonuç; alınan öğrenci ile burslu oranı olarak Koç çok az daha iyi görünüyor. Bu durumda "kınamadan" önce keşke sayılara ve oranlara bakılsaydı.

• quote:

Koç ve Sabancı Holdingleri kınıyorum. Bu adamların eğitime katkısı tamam var ama bence yanlış yapıyorlar. o kadar yatırımdan çok az geleceği parlak insan yararlanıyor. (burslular) Bilkent'de özel olmasına rağmen her bölüme 50 burslu alarak gerçekten eğtime tam katkı sağlıyor. Tüm bu sebeplerden dolayı top4 değişmez. Bilkent-ODTÜ-İTÜ-Boğaziçi

Maalesef dediğiniz doğru. Bilkent Türkiye'de eğitime ciddi katkı sağlayan, elini taşın altına koymuş nadir kurumlardan. Ben de bu durumdan oldukça rahatsızım. Ancak burssuzları da aşağılayarak gelecekleri parlak değil diye damgalamaya hakkınız yok. Bu insan babasının parası var diye öss gibi bir zırvalığa çalışmayı reddetmiş ve gerçekten zeki ve geleceği parlak biri olabilir. Oss'de yıllarca inekleyerek bu tip insanları geçip bu okullara yerleşmiş bir çok insan var. Yani siz össde ilk x dereceye giremeyen hiç kimsenin geleceği parlak değil diyemezsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kings_eyes

quote:

Maalesef dediğiniz doğru. Bilkent Türkiye'de eğitime ciddi katkı sağlayan, elini taşın altına koymuş nadir kurumlardan. Ben de bu durumdan oldukça rahatsızım. Ancak burssuzları da aşağılayarak gelecekleri parlak değil diye damgalamaya hakkınız yok. Bu insan babasının parası var diye öss gibi bir zırvalığa çalışmayı reddetmiş ve gerçekten zeki ve geleceği parlak biri olabilir. Oss'de yıllarca inekleyerek bu tip insanları geçip bu okullara yerleşmiş bir çok insan var. Yani siz össde ilk x dereceye giremeyen hiç kimsenin geleceği parlak değil diyemezsiniz.

bu konuyu tartışırsak çok şeyi çıkar daha bence konuyu baltalamayalım.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata_34 -- 30 Aralık 2012; 16:08:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IBM/As400

quote:

Hiç kimseyi kınamak gibi bir lüksümüz olamaz. Mühendislikten söz ediyorsak rakamların diline bakmak gerek, aksi halde herkes her konuda kendine göre bir yorum çıkarır. Örnek olsun diye 2011 yılı Bilkent ve Koç Burslu kontenjan oranlarına baktığımızda ;

Bilgisayar Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,442 ----> Koç oranı daha yüksek.

Elektrik ve Elektronik  __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,413 ----> Koç oranı daha yüksek.

Endüstri Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,375 __ Koç Oranı : 0,323 ----> Bilkent oranı daha yüksek.

Makine Mühendisliği __ Bilkent oranı : 0,421 __ Koç Oranı : 0,380 ----> Bilkent oranı daha yüksek.

Sonuç ;

Toplam 4 Mühendislik __ Bilkent oranı : 0,382 __ Koç Oranı : 0,386 ----> Koç oranı daha yüksek.

Sayıların söylediği sonuç; alınan öğrenci ile burslu oranı olarak Koç çok az daha iyi görünüyor. Bu durumda "kınamadan" önce keşke sayılara ve oranlara bakılsaydı.

Hesabın yanlış. bilkent bu konuda koçtan kat kat iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eray93teiz -- 4 Ağustos 2011; 17:36:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eray93teiz

ya ben anlamıyorum sıralamayı yapan odtü'lü, sıralamayı onaylayanlar itülü değil ve ne de itü en iyi üniversitedir yazıyor. herkes hemen birşeyler atıp tutmaya başlıyor itü hakkında. Başta geçen sene tr 2. , bu senenin tr 3. (verdiği demece bir bakın nereleri düşünüyormuş) , bu forumdan şuan tercih aşamasındaki ilk bine girenler ve hala osym paunlarına göre yorum yapanlar. ben zaten bu gelişmenin puanlarada yansıyacağını düşünüyorum.
    İTÜ EHB önerir misin?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.