Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (85. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İzledim eline sağlık hocam, dikey jeneratörde de parmağın var mı?:D
    Çok ilginç ilk defa gördüm de...
  • işte resimler
  • Resimde görülen program ile kanat sayısı , TSR, kanat verimliliği, kanat yarıçapı ve rüzgar hızı girilerek, kanat dizaynı chord değerleri hesap edilebilmekte aynı zamanda alternatör güç ve devir sayısını da hesaplamakta..........

Program free ve exe. dosyası windows dışında wine ile PARDUS altında da çalışıyor.....

Programwww.turbin.org/turbinbilgi.html ya da ../alternator.html adresinde...........

PARDUS Tübitak tarafından desteklenen LİNUX tabanlı milli işletim sistemimizdir.........

Bu arada resimler yüklenmeye başlandı. Servis Mükemmel..........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi angorapardus -- 19 Aralık 2008; 22:32:20 >

• arkadaşlar n35 40*20*10 mıknatıs izmir arge mıknatısta 10 ytl diyorlar bi tane vardı mıknatıslığını elle kontrol ettım(daha önce harddisc mıknatısı görmüştüm acayip kuvvetli idi) hiçte kuvvetli deyil idi ayrıca 80 derecede bozulur dediler gerçi 200 dereceye dayananlar varmış ama çok pahalı yani mıknatıs işini çözemedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

Yıldız Üstadım, incele görüreşim
    http://www.trtube.com/izle.php?v=zcbvcuxtsq

metin hocom videoyu yeni izleyebildim eline saglık oldukca güzel olmus
    bu iki trübün yan yana olunca artısı ne olur onu iyi hesaplamak gerek her iki trübünün agırlık ve capları
    esit olması gerekir sanırım ama sizin burada kanatların farklı oldugu görünüyor.
    ben bobin sarım ve kalıbını bitirdim recinesini koydum yarına sertesir denerim her bobinin uclarını ayrı ayrı
    cıkarttım deneme yapabilmek icin kalınlıgıda 1.8 cm ye düsürdüm.
    saygılar.

Rüzgar türbünü yapıyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: angorapardus

Yıldız5 kardeş,

Testi yaparken 2. rotoru sökmediğini görüyorum. Eğer öyle ise onun manyetik alanını da kullanmış olursun ki aradaki tahtayı düşününce sargılardan hem uzakta kalıyor ancak hem de etki ediyor. Bu durumda tek rotor testi yaptığını düşünürsen fazladan güç hesap edersin. Çift rotorlu test ettiğini düşünüyorsan da gücünü az hesap etmiş olursun. Yapılması gereken şu 2. rotoru sök ve tek rotorla test yapıp gücünü hesapla çıkanı da 2 ile çarp. Diğer hesaplamaları biliyorsun. Bu sayede mıknatısla sargı arasındaki mesafeyi olması gerektiği gibi rahatlıkla ayarlayabilirsin.

Saygılar........

angorapardus arkadas
    doğrudur ikinci rotoru sökerek ölcüm yapmadım ama size katılmıyorum o konuda tek rotorla 1/2 vermez nüve yok cünki
    resme iyi bakarsan bobin ahsabın yüzeyinde degil icinde yani oyarak icine yerlestirmistim mıknatısla bobin arasında sadece
    bobini ahsaba tutturdugum naylon ip var ameliyat dikisi gibi dikis atmıstım zaten tüm bobinleri sardım ve kalıba yerlestirip
    recinesini döktüm oda azgeldi ama proplem olmaz tamamlanınca test sonuclarını tekrar paylasırız.
    saygılar

• Yıldız üstad tek taraftan sonuç almak imkansız, şöyle olabilir ! bobinleri birbirine bağlantılı nüve kalıbına alırsanız . kısmi verim, mıknatıs filaşı demir degil aliminyum vb olursa tam verim (reçineyi dökmeden önce inşallah ayakkabı cilası veye sıvı detarjan sürmüşsündür umarım)
    Çalışma ise 7 tane farklı küçük servo motor buldum.(arabın balı bol bulması) oynayıp duruyoruz, öbür hafta da 2 dinamo tek pervane yapacağım,

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 20 Aralık 2008; 20:31:42 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ŞEF34

Yıldız5 ustam !
    Yaptığınız alternatör çalışması çok güzel görünüyor. İnşaallah emeğinin karşılığını alırsınız. Bittiğinde sonucu merakla bekliyoruz.
    Bu arada benim kafama bir konu takıldı. Nüveli alternatörde mıknatısın nüve karşısında dönmekte zorlandığını biliyoruz. Ben çalışmalarımı nüvesiz olarak polyamid malzemeden yapmıştım. Kasılma olmuyordu, peki bu çift taraflı mıknatıslı rotorda kasılma meydana gelecekmi acaba.
    Kolay gelsin.

sef34 arkadas
    alternatorünü sonucu tam degilsede kısmen acıga cıktı 300-400 devirde test yapabilirsem net konusabilecegim
    bugün saat 3 gibi bobinleri recine icine aldım biraz öncede kalıbın dısını bobinlerin göbeklerindeki ahsapları söktüm
    daha tam sertlesmemis bıcaklada sagını solunu trasladım yarına tam donar montajını yaparım.
    bu tip alternatorlerde cıkısından akım cekmediginiz sürece zorlanma olmaz cıkısına direk 12v bir akü bagladıgımızı varsayalım
    alternatorumuz 12v un üzerine cıkıncaya dek bosta döner 12v üzerine cıkınca zorlanma baslar yani bu tip alternatorlerde
    1v dahi akım ceken ornegin flamanlı bir lamba baglama uygun olmaz cünki alternatör ilk baslangıcta yüklü kalkmaga calısır
    ben bunu harman yaptıkları patoza benzetirim ilk baslangıcta patozun icine bir miktar sap atarsanız traktör kaldıramaz ama devrini aldıktan sonra
    10 katınıda atsanız devam eder gider. bilmiyorum anlatmayı becerebildimmi
    nüveli olarakta bos gibi dönen alternator var yapmakta mümkün aır-x sunset böyledir
    saygılar.

• Orjinalden alıntı: mbilek

Yıldız üstad tek taraftan sonuç almak imkansız, şöyle olabilir ! bobinleri birbirine bağlantılı nüve kalıbına alırsanız . kısmi verim, mıknatıs filaşı demir degil aliminyum vb olursa tam verim (reçineyi dökmeden önce inşallah ayakkabı cilası veye sıvı detarjan sürmüşsündür umarım)
    Çalışma ise 7 tane farklı küçük servo motor buldum.(arabın balı bol bulması) oynayıp duruyoruz, öbür hafta da 2 dinamo tek pervane yapacağım,

mbilek hocam
    ayakkabı cilası sıvı deterjan onları düsünemedim ama kalıbın icini strec naylonla kaplamıstım oda iki
    noktadan delinmis kenarları ninemin yüzüne dönmüs; yapısma olmus; bende hesaplamıstım onu kalıbı tam donmadan soktum gobekleri yanları soktum
    ust ve altını yenıden sıktım donmaya braktım su anda araba lastıgı kıvamında.
    saygılar
  • Angarapardus kardeş sonuç almak imkansız derken abartım belki ama,Ankara dan İstanbu la Bolu Adapazarı üstünden değil Yozgat Zonguldak üzerinden gitmek gibi. Manyetizmada N kutup enerji verirken S de enerji ister , N kutbun yaydığı enerjiyi nüve üzerinden(mıknatısın tuttuğu bir malzeme olması gerekir)yanındaki nüvenin karşısındaki S kutbuna geri döner , bobin böyle indüklenir.
    Tek kutupta filaşa sabitlenmiş mıknatısların karşısındaki nüvesiz bobinlere verdiği ve alabilecegi manyatik kuvvetin çok düşük olacak ve kıyas için bir veri olmayacaktır,
  • Merhaba arkadaşlar,
    sonunda alternatörü büyük bir oranda tamamladım.Yaptığım basit sınamada boşta iken ortalama 800 devirde tek bobinden 12 volt 10 amper akım, yaklaşşık 400 devirde 5 volt 6 amper akım aldım .1.30 luk emaye teli 140-150 sarım kullandım.
  • Resim eklemeye çaıştım ancak başaramadım.daha sonra tekrar denerim.Bu arada vertikal türbin de tamamlandı ayak ekipmanlarını yapmaktayım.
  • rüzgar türbin çalışmamın videosu
    rüzgar türbin video
  • Sayın angorapardus,
    helical türbini kendim yaptım.4-5 ay gibi bir zamanımı aldı.tamamlanmadan öncede çok konuyu açmak istemedim. Oldukça zor oldu tamamlamam.Ancak ev balkonuma kurmayı düşünüyorum onun için hem yeri en iyi kullanan az gürültü yapacak model üzerinde yoğunlaştım.yukarıda açıkladığım üzere dinamoda bitmek üzere onun da verimi oldukça iyi görünüyor. tek bobinden 800 devirde 12v 10A çıkış aldık boşta iken.
  • Sayın angorapardus,
    XPS levhadan katman katman kesme yöntemi ile elde edilen parçaları milde birleştirip polyesyer kaplama ile elde ettim.tabi ki hatalar baştan uğraşmalarım oldukça çok oldu anlatımı kadar kolay değil. .Sizlerin yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
  • Eelektronikten anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.Alternatörde güç kaybını en aza indirmek için türbindeki devir sayısı arttıkça bobinleri devreye alacak röle iile çekme iişlemi nasıl yapılabilir.Pvm siz mümkün mü?Bilenler bilgilerin paylaşırlarsa herkes için faydalı olacaktır. Özelikle düşük hızllı rüzgarlarda az sayıda bobin yükte bırakılarak türbinin az sayıdakü dönmesinden bile elektrikelde edilebilir belki şarj etmeye yetmeyebilir ama ısı enerjisine çevirme ile kullanılabilir.
  • Teşekkür ederim,
    Rüzgar kapma yüzeyi yaklaşık 0.8 metrekare toplam her iki yüzey alanı yaklaşık 2 metrekare civarında.
    http://www.twiturkey.com/ de benzer modeli var inceleyebilirsiniz.
    Alternatörümün gücü boşta 720 watt ortalama, yüke girince %30 luk bir azalma olmasını bekliyorum bu hafta içinde denemelerini yapmayı düşünüyorum.
  • Sayın kenakord 08 ,
    çalışmalarınız konusunda sizi tebrik ederim.
    MPPT Sistemi hakkında bir fikrim yok biraz açıklarmısınız link verirseniz incelerim.
  • Asgarapardus kendi yaptığım denemelerde nüvesiz bir bobinle tek filaşla x volt 2 filaşla 2x volt hiç rastlamadım, mantığımda bunu kabul edemiyor, yeni motor yapan arkadaşlar denerlerse öğrenmiş oluruz inşallah ben yanılırım
  • 
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.