Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ? (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.566
Cevap
30
Favori
408.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: moritanya

quote:

Orijinalden alıntı: mors

Biraz detaylı bilgi ve veriler vereceğim. Umarım daha faydalı olur arkadaşlara.

Diğer güncel kombi tavsiye sayfasında yazdığım sorunlarım olduğu halde alttaki verilere ve değerlere sahibim.

Ev net 74 metrekare, dış cephe yalıtımı gayet iyi, odaların zeminde 1 santimlik dow yalıtım plakası var. Kalorifer tesisatını mobil sistem yaptırdım. kollektörden peteklere giden borular dizayn oksijen bariyerli borulardan.Toplamda 8 metre D.D.Plus petek ve 1.5 metre havlupanım var. 6 petekte eca termostatik vana var. Salondaki 2 petekte yok. (Havlupanda bile termostatik vana var.) Pencereler pimapen 7000 serisi. Cephem kuzey, doğu, güney. 12. ve ara kattayım ve etrafımız tamamen açık. Sert kuzey ruzgarlarına maruz kalan bir bina. Alt katımdaki komşum gündüzleri düşükte geceleri 2. kademede yakar(Aynı kombiye sahibiz) . Üst kattaki sadece akşamları yakar kaçta yaktığını bilemiyorum. Kombim mutfakta cam kenarındaki duvarda. (Balkonda filan değil) Karı koca iki kişiyiz evde. 3-4 kişi misafir geldiğinde vücut ısılarımızdan ve nefes ısımızdan alttaki ısı değerleri en az 1.5-2 derece artıyor.

Kombim bosch classic plus ve modülasyon sorunum var. 2 aydır çözemediler. kombi bir saatte 22 kez dur kalk yapıyor. Yinede kombinin bu olumsuz yanmasına rağmen.

kombi 1. kademede: dışarısı 9 derece yağışlı. Ev 21-22 derece 10 saatte 2.2 metreküp tüketim
    kombi 2. kademede: dışarısı 9 derece yağışlı. Ev 22-23 hatta 3-4 saat sonra 24 derece 10 saatte 4 metreküp.
    Hava güneşli ve dışarısı 10 derece civarındaysa kombi hiç yanmadan ev zaten 22-23 derecedir.

Doğal gaz sayacım kapımda. Kombide ki sorunumdan dolayı ciddi ciddi takip ettim tüketimimi.

Boşver arkadaşım varsın sorun olsun böyle tüketime can kurban. ben tüketimi yazarsam sorun değil facia olur.

Sende haklısın ama dostum kombinin böyle giderse dağılacağını servis bile kabul etti. Ayrıca ev kombi yanmadığında zaten 21-22 derece hemde bu karda kışta. Salona kazan koysam kaynamış suyla o bile ısıtır evi. Bakalım haftaya gerekli yasal işlemlere başlıyorum. Bir ara uzun uzadıya yazacağım olanları herkese bilgi olsun diye. Sadece sorunun servisten değilde ısısam merkezden kaynaklandığını, ısısanın servislere devamlı aba altından sopa gösterdiğini birinci ağızlardan öğrenmiş durumdayım diyeyim kısaca.

• Hayır kombi yoğuşmalı değil, şu an 63 derecede çalıştırıyorum 48 saat de böyle bakicam.görmek istediğim radyatörlerin getirebileceği fark oranı olduğu için 85 derece de çalıştırmıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Neden kazan suyu 45 derece?
    Bu soğuk havada daha da sıcak olması gerekmez mi?

Kazan suyunu module termostat+dış sensor otomatik ayarlıyor, ben istesemde yükseltme şansım yok.

Ben Evin iç sıcaklığını ayarlıyorum, mesela içerisi 21 derece ayarlı, kazan suyu iç ve dış havaya göre otomatik değişiyor bu sabah baktım 47 derecede yanıyor.

Aşağıdaki linkteki şekilde çalışıyor:

http://www.viessmann.co.uk/etc/medialib/internet_uk/images/products.Par.84387.File.File.tmp/6pp%20Viessmann%20weather%20comp%20web.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 31 Ocak 2012; 9:24:28 >

• Bugün 31ocak 2012
    Dün, bugün KAR yağışlı.
    Ev 90m2 net. En üst Kat(Çekme kat diyorlar) iki daire üzerine tek daire 40 Yıllık bina.
    Kombi ECA Fortius Plus(Hermatik) Balkonda kurulu 3Mt.lik yalıtımlı boru ile içeri giriyor.
    Yer Samsun gece 0 derece idi.
    Evin iç sıcaklığı dün(30 Ocak 2012) sabahtan beri 21dereceye sabit ayarlı oda termostatından(Lago FB OT)(Dış hava sensörü var)
    30 Ocak 2012 Sabah 08:00 Sayaç göstergesi 3510;
    31Ocak 2012 Sabah 08:00 Sayaç göstergesi 3530 olmuş tüketim 20m3 varmı benimle yarışıp yan bakacak.
    Şuan gündüz saat 10:30'da dış sıcaklık 2 derece kombi 55 derecede yanıyor.(Sayaç 2032m3'gösteriyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogant1959 -- 31 Ocak 2012; 10:52:38 >

• ben sürekli 55 te yakarsam saatte tam 1 metreküp gidiyor, ama 12 metre petek var, ev 130 metrekare. fakat sürekli 55 te yakmam için dış sıcaklığın -10 ve altı gibi olması gerekir. dış sıcaklık 0 ve hafif üstü iken 45 derece ile yanıyor, 20-21 derece iç ısı elde ediyorum ve günde 16 metreküp civarı gidiyor
  • Baymak Luna3 kombim var. Sürekli 45 derecede yakıyorum. 24 saat yanıyor ve bugün itibarı ile günde 9-10 metreküp yakıyor. Ev güneş alıyoru yalıtımlı 2. Kat ve termostat yok.
  • bendebe baymak baxı luna 3 240fi hermatik kombi var 45c kazan suyu ılık olur bu zaman için ben kar yagmadan önce 50c yakıyordum istanbulda son 2 haftadır 55c kazan suyu ve 21c ortalama termostat ile yakıyorum 18,00 den sonra 22-23c yapıyorum

geçen ay ile bu ay arasında % 50 yakıt fark etti 5c arttırma ile birde derece yükseldi termosttda tabi.

geçen ay 108m3 idi bu ay 160m3 olur yani günde 3 -3,5 m3 idi kardan önce kar yagdı 5m3 oldu ortalama tüketim

hermatik kombiye termostat lasım bence kendi yanarsa fazla yakıyor kombi hermetiklerde

*Benim ev 9.kat 4 tarafı açık binanın rüzgar feci yiyor sözde mütahit yalıtımı var ama dogramalardan serinlik geliyor birde arka odamda güvenlik kapısı derdim var çelik kapı .yaza o kapıyı mantolama yapacam içten dıştan

* Eevde çocuk bebek yaslı yok o yüzden gün içinde termostat 20c-21cde sabit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BMW 528 -- 31 Ocak 2012; 15:07:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BMW 528

bendebe baymak baxı luna 3 240fi hermatik kombi var 45c kazan suyu ılık olur bu zaman için ben kar yagmadan önce 50c yakıyordum istanbulda son 2 haftadır 55c kazan suyu ve 21c ortalama termostat ile yakıyorum 18,00 den sonra 22-23c yapıyorum

geçen ay ile bu ay arasında % 50 yakıt fark etti 5c arttırma ile birde derece yükseldi termosttda tabi.

geçen ay 108m3 idi bu ay 160m3 olur yani günde 3 -3,5 m3 idi kardan önce kar yagdı 5m3 oldu ortalama tüketim

hermatik kombiye termostat lasım bence kendi yanarsa fazla yakıyor kombi hermetiklerde

*Benim ev 9.kat 4 tarafı açık binanın rüzgar feci yiyor sözde mütahit yalıtımı var ama dogramalardan serinlik geliyor birde arka odamda güvenlik kapısı derdim var çelik kapı .yaza o kapıyı mantolama yapacam içten dıştan

* Eevde çocuk bebek yaslı yok o yüzden gün içinde termostat 20c-21cde sabit

Aynı kombiyi kullanıyoruz. Ama sizin tüketimin maşallahı var ben sizin iki katınız tüketim yapıyorum üstelik daha düşük ısıda çalıştığı halde. Şuan evin ısısı gece gündüz 21 derece bebek olduğu için altına düşürmüyorum. Galiba termostat şart gibi.

• hermatik kombiler düşük ısıda soguk havada fazla yakar siz alın termostat general ht-300 veya siemens RDD & RDE 10.1 kurun rahatınıza bakın .

Kazan sıcaklıgını bu karda kışta ocak-mart arası 55c diger zamanlar 50c bırakın ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BMW 528 -- 31 Ocak 2012; 17:13:42 >
  • quote:

hermatik kombiler düşük ısıda soguk havada fazla yakar siz alın termostat general ht-300 veya siemens RDD & RDE 10.1 kurun rahatınıza bakın .

Kazan sıcaklıgını bu karda kışta ocak-mart arası 55c diger zamanlar 50c bırakın ..

Termostat yok 55'e alınca uçuşa geçer valla :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sabah saat 08:00'de 3530'da bıraktığım sayaç,
    Saat 18:00'de 3539 olmuş,
    Dış ısı 3 dereceyi, Kombi 55 dereceyi gösteriyor. İç ısı termostat'dan 21 dereceye ayarlı.
    Kombi sıcaklığını dış termostat ve oda termostatı ayarlıyor.
    Varmı bu forumda benden fazla yakacak yiğiit.Heeytt.
  • Merhabalar,

Şu soğuk günlerde herkese kolay gelsin.
    Ben forumu takip edenlere danışmak istiyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Yeni proje ev aldık.İlk kışımızı geçiriyoruz. Ev 150 m2 net, proje uygulama olarak Arçelik 20.000 lik kombi takılı. 5m radyötör var. Dış cephe ısı yalıtımlı. Alt ve üst kat boş. Doğu-güney-batı cepheli.
    Ekim-400, Kasım- 430, Aralık 580 tl İGDAŞ fatura tutarı geldi. Ki bu aylarda ısı ortalaması 10 derece civarıydı. Genelde kombi göstergesi 48-50 civarı. Günde 20 m3 yakıyor. 1 petek sürekli kapalı. gecede ayrıca 2 peteği kapatıp 2,5- 3 metre açık kalıyor. Buna rağmen oldukça fazla fatura tutarı geliyor.

Ben kombiden şüpheliyim. Arçelik servis gelip kombi içinden bir parçayı değiştirdi. Bunun yanında İGDAŞ a sayaç kontrolü yaptırdım, problem yok dediler.

Kombinin çok yaktığından şüphem kalmadı. Kiminle konuştuysam bu kadar yakmasını normal bulmadılar.Kombiyi değiştirme kararı aldım.

2 haftadır kombi araştırıyorum. Viesman ve buderus arasında kaldım.

Ekonomik ve tasarruflu olan bir cihaz almayı düşünüyorum. Ayırdığım bütçe 2500 tl.
    Viesmann da bir bayi ile görüştüm Vitodens 100-W 26 kw (22.360 kcal/h) yogusmalı önerdi. %50 tararruf sağlar diyorlar minimum %40 !
    Buderusta tavsiyeler arasında söylendi.

Bu konuda yorumu olan varsa sevinirim.

Saygılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 04 Eylül 2010-07 Eylül 2011 Tarihleri arasındaki tüketim 2246m3
    Ödenen Para 1480TL.
    Bu sene kışın daha soğuk geçmesi ve artan fiyatlar nedeniyle Faturalar yükseldi.
    3 Aralık 2011 Tüketim( 2272-2453=)183m3-(132TL.)
    3 Aralık 2011 “ (2453-2867=)424m3-(306TL.)
    4 OCAK 2012 “ (2867-3178=)323m3-(233TL.)(Evde 20 gün süreyle evde tadilat olduğundan, peteklerin yarısı yandı)
    31 OCAK 2012 “ (3178-3539=361)361m3(270TL.)
    4 Ay ortalama 300TL. yaksam (300*4=1200TL) 1200TL. yapar.
    800,-Tl’de diğer aylarda yaksam,
    1200+800=2000,-TL yapar.
    Kombim yoğuşmalı olsaydı ve %15 tasarruf etseydi (2000*%15=300,-TL) tasarrufum olurdu.
    10 yılda(10*300=3000,-TL yapar. Yani kombi bana bedavaya gelir. Üstede 1 kombi parası kalırdı.
    Hala forumda yoğuşmalımı alsam, hermatikmi diye soruluyor. Yaptığı harcamanın, içtiği sigara vb. masrafların hesabını yapmayanlar, burada 3-5 liranın hesabını yapıyorlar Tabiki herkesin kendi bileceği bir şey, Para kolay kazanılmıyor.
    Satıcılara zaten hermatikmi, yoğuşmalımı diye sormaya gerek yok. Otomatik olarak hepsi anlaşmış gibi hermatik diyor.
    Dün bir satıcıya sordum, 90m2 net eve ne tavsiye edersin diye hermatik dedi, Avrupa terk etmiş, siz niye hermatik diyorsunuz diye sorduğumda cevap yok. Tabi dedim fiyatı düşük göstermek için hermatik diyorsunuz dedim gene cevap yok. Zaten verebilecekleri cevapta yok. Üstelik hermatikle, yoğuşmalı arasında petek miktarında değişikliğe gerek yok diyor. Öncekilerden öyle görmüşler, öylede devam ediyorlar.
    Yoğuşma özelliğinden, modülasyonun ne olduğundan çoğunun haberi yok.(Bilinçli Küçük bir kısmı hariç).
    Tek bir şey öğrenmişler hermatik takılır.
    Evin durumuna bakmadan kafalarına göre petek hesabı yapıyorlar, Ya tutarsa diye. 1 sene yaktıktan sonra evdeki petek yerlerinde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Masrafa girmemek için Yeni petek almadan olanları değerlendirerek, daha dengeli ısı ortamı oluşturmaya çalıştık. Tabi gereksiz yere usta ve malzeme parası vererek.(Örn. Balkon kapısı olmayan 15m2.lik odaya 160cm.lik, Balkon kapısı olan aynı genişlikteki odaya 80cm.lik petek takmışlar.)
    İnanın şu forumda 3 sayfa okuyanlar, satan ve yapanlardan daha çok bilgiye sahip.
    Hepinize iyi akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogant1959 -- 31 Ocak 2012; 22:25:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: anı güneş

Merhabalar,

Yeni proje ev aldık.İlk kışımızı geçiriyoruz. Ev 150 m2 net, proje uygulama olarak Arçelik 20.000 lik kombi takılı. 5m radyötör var. Dış cephe ısı yalıtımlı. Alt ve üst kat boş. Doğu-güney-batı cepheli.
    Ekim-400, Kasım- 430, Aralık 580 tl İGDAŞ fatura tutarı geldi. Ki bu aylarda ısı ortalaması 10 derece civarıydı. Genelde kombi göstergesi 48-50 civarı. Günde 20 m3 yakıyor. 1 petek sürekli kapalı. gecede ayrıca 2 peteği kapatıp 2,5- 3 metre açık kalıyor. Buna rağmen oldukça fazla fatura tutarı geliyor.

Ben kombiden şüpheliyim. Arçelik servis gelip kombi içinden bir parçayı değiştirdi. Bunun yanında İGDAŞ a sayaç kontrolü yaptırdım, problem yok dediler.

Kombinin çok yaktığından şüphem kalmadı. Kiminle konuştuysam bu kadar yakmasını normal bulmadılar.Kombiyi değiştirme kararı aldım.

Ekonomik ve tasarruflu olan bir cihaz almayı düşünüyorum. Ayırdığım bütçe 2500 tl.
    Viesmann da bir bayi ile görüştüm Vitodens 100-W 26 kw (22.360 kcal/h) yogusmalı önerdi. %50 tararruf sağlar diyorlar minimum %40 !

Saygılar.

Benim 90mt.lik evde 8,6mt petek var. Siz 150mt.lik evde 5 mt. petekle, üstelik yarısınıda kapatarak nasıl ısınıyorsunuz.
    Zaten 3 petek sürekli açık olmak zorunda, yoksa kombiye zarar veriyormuş. Birde siz petekleri kapatıyorsunuz. Su, sıcaklığını odalara veremeden kombiye geri gidiyor. Hem kombi su devirdaimini zorluyorsunuz, hem ısınamıyır, hemde çok yakıyorsunuz.
    Bence forumu geriye doğru okumanızda fayda var. Değerli yorumcu arkadaşların yorumları sizi aydınlatacaktır. Kolay gelsin.

• Sabah (07:40) 2709.964
    Gece(22:53) 2719.951

Artık saatlik hesap ederiz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

04 Eylül 2010-07 Eylül 2011 Tarihleri arasındaki tüketim 2246m3
    Ödenen Para 1480TL.
    Bu sene kışın daha soğuk geçmesi ve artan fiyatlar nedeniyle Faturalar yükseldi.
    3 Aralık 2011 Tüketim( 2272-2453=)183m3-(132TL.)
    3 Aralık 2011 “ (2453-2867=)424m3-(306TL.)
    4 OCAK 2012 “ (2867-3178=)323m3-(233TL.)(Evde 20 gün süreyle evde tadilat olduğundan, peteklerin yarısı yandı)
    31 OCAK 2012 “ (3178-3539=361)361m3(270TL.)
    4 Ay ortalama 300TL. yaksam (300*4=1200TL) 1200TL. yapar.
    800,-Tl’de diğer aylarda yaksam,
    1200+800=2000,-TL yapar.
    Kombim yoğuşmalı olsaydı ve %15 tasarruf etseydi (2000*%15=300,-TL) tasarrufum olurdu.
    10 yılda(10*300=3000,-TL yapar. Yani kombi bana bedavaya gelir. Üstede 1 kombi parası kalırdı.
    Hala forumda yoğuşmalımı alsam, hermatikmi diye soruluyor. Yaptığı harcamanın, içtiği sigara vb. masrafların hesabını yapmayanlar, burada 3-5 liranın hesabını yapıyorlar Tabiki herkesin kendi bileceği bir şey, Para kolay kazanılmıyor.
    Satıcılara zaten hermatikmi, yoğuşmalımı diye sormaya gerek yok. Otomatik olarak hepsi anlaşmış gibi hermatik diyor.
    Dün bir satıcıya sordum, 90m2 net eve ne tavsiye edersin diye hermatik dedi, Avrupa terk etmiş, siz niye hermatik diyorsunuz diye sorduğumda cevap yok. Tabi dedim fiyatı düşük göstermek için hermatik diyorsunuz dedim gene cevap yok. Zaten verebilecekleri cevapta yok. Üstelik hermatikle, yoğuşmalı arasında petek miktarında değişikliğe gerek yok diyor. Öncekilerden öyle görmüşler, öylede devam ediyorlar.
    Yoğuşma özelliğinden, modülasyonun ne olduğundan çoğunun haberi yok.(Bilinçli Küçük bir kısmı hariç).
    Tek bir şey öğrenmişler hermatik takılır.
    Evin durumuna bakmadan kafalarına göre petek hesabı yapıyorlar, Ya tutarsa diye. 1 sene yaktıktan sonra evdeki petek yerlerinde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Masrafa girmemek için Yeni petek almadan olanları değerlendirerek, daha dengeli ısı ortamı oluşturmaya çalıştık. Tabi gereksiz yere usta ve malzeme parası vererek.(Örn. Balkon kapısı olmayan 15m2.lik odaya 160cm.lik, Balkon kapısı olan aynı genişlikteki odaya 80cm.lik petek takmışlar.)
    İnanın şu forumda 3 sayfa okuyanlar, satan ve yapanlardan daha çok bilgiye sahip.
    Hepinize iyi akşamlar.

Sana katılıyorum.
    2-3 aydan beri 300 TL'lik gaz harcıyorum. evim 120 m2 5,5 metre petek var. kombim yoğuşmasız eski tip ferroli. Hangi kombi satıcısına gittiysem seninle aynı cevapları aldım. Hiçbirinin verdiği cevaptan memnun kalmadım.
    Forumu takip ettğimden beri çok bilgi sahibi olduk herkese teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Sabah (07:40) 2709.964
    Gece(22:53) 2719.951

Artık saatlik hesap ederiz...

tuvnera kardeş cumartesiye kadar sabret az kaldı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: anı güneş

Merhabalar,

Saygılar.

kardeş senin acilen petek ekletmen gerek, alcağın kombi de mutlaka yoğuşmalı olmalı DD nitromix veya eca premix, ariston veya bosch clasic condense... forumda tavsiye edilen güzel yoğuşmalı kombiler var. bir de arçelik kombi alarak büyük hata etmişsin ama asıl hatayı tesisatçı seçiminde yapmıssın, o kadar eve nasıl 5 metre petek aklım almıyor. benm evim 110 m2 7,70 petek+havlupan var.

• bendeki hermatik kombi yaklasık saat başına 0,9-1m3 yakıyor ama ev 85m2 ve yalıtım oldugundan iç ısı aşırı kısa sürede kaybolmuyor birde hole eklettigim 1,8mt petek faydalı oldu.mütahit yapmış 5 mt petek yetermi o? hole taktırdım şimdilik ama yazın salon peteklerinide büyütecegim..camlardan soguk feci geliyor tabi 2 balkon ve balkon kapılarındanda rüzgar feci giriyor .yaza inş daha iyi yalıtım ve pvc yaptıracagım seneye artık hem ısınır hemde az yakarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atlas06

quote:

hermatik kombiler düşük ısıda soguk havada fazla yakar siz alın termostat general ht-300 veya siemens RDD & RDE 10.1 kurun rahatınıza bakın .

Termostat yok 55'e alınca uçuşa geçer valla :)

iyide 55c yakmassan ısınmıyorki içerisi hemde radyatör ..Bosuna 45c yakıt fazlaca uzun süre ısınmadan yakıyorsunuz

siz sürekli degilde de gece otururken 18-00-23,00 arası 55c yakın gece uyurken 45c ye alırsınız yine

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.