- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Peltier nedir, nasıl çalışır.
Bu konudaki kullanıcılar:
 
59
Cevap
1
Favori
25901
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 0:30:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar, daha önce anlatmaya çalıştığım peltier hakkındaki bilgileri ve en son yaptığım
uygulamaları birleştirerek sizi peltier hakkında, yapabileceğim kadarıyla bilgilendirmeye çalışacağım.

Öncelikle peltier mevzusuna girmeden önce şunu belirteyim. Peltierler yüksek miktarda voltajla beslenme arzusu içinde kıvranan elemanlardır. Eğer yeterli watt'a sahip psu'nuz varsa problem değil. Ancak 300 watt civarı bir psu'nuz varsa, ve illaki kardeşim ben peltierle çalışmak istiyorum diyorsanız, önünüzde iki şık var.

1. Yeni bir yüksek watt'lı ve yüksek amper çıkışlarına sahip kaliteli bir psu almak.
2. Yadigar psu'nuza bir kardeş getiremek.

Konumuz; bilgisayarınıza ikinci bir psu nasıl takılır, nasıl çalışır;


İlk yapacağımız şey gidip, cebinizdeki ytl. miktarında bir psu almak. Ben ucuz ve 300 watt !!! olduğunu iddia eden ever power marka bir psu aldım. Sistem gayet basit ve kolay;Ufaltılmış ön izleme resmi


Ana psu'dan çıkan yeşil ve herhangi bir siyah kabloyu, diğer psu'nun yeşil ve herhangi bir siyah kablosu ile irtibatladıktan sonra, 220 volt girişlerini bağlamak. Son derece karışık ve komplike bir sistem değil. Eli havya tutan her yurdum insanı bunu yapar.


Ufaltılmış ön izleme resmi
ARKADAŞLAR DİKKAT.!!! Ben aldığım ikinci psu'nun bana lazım olan sarı ve siyah (12 volt) kabloları haricindeki diğer kabloların hepsini psu'nun boardı üzerinden lehimle çıkarttım. SİZ BUNU YAPMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. Sadece yeşil ve herhangi bir siyah kabloyu irtibatlayın yeter. Psu'yu kurcalamayın, ellemeyin hatta vidalarına dokunmayın.

Aopen psu 220 volt girişi ve kablo bağlantısı;


Ufaltılmış ön izleme resmi


Ever power psu bitmiş hali;


Ufaltılmış ön izleme resmi


Aopen psu bitmiş hali;


Ufaltılmış ön izleme resmi
Ekteki dosya (5)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teodora -- 26 Şubat 2005, 21:06:48 >
_____________________________

........


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 0:33:29 

Kasa içine yerleştirme planı;


Ufaltılmış ön izleme resmi


Kasa içi mutlu görüntüler;


Ufaltılmış ön izleme resmi


Arkadaşlar, bağlantıları düzgün bir şekilde yaptıktan sonra en az iki defa kontrol edin.
Eğer bağlantıları düzgün bir şekilde yaptıysanız bilgisayarınızı gönül rahatlığı içinde açabilirsiniz.

Teknik bilgi;

Psu'ların bağlama şekli SERİ BaĞLANTIDIR. Sistem tetikleme üzerine kurulmuştur. Psu'lar, watt'larını,
voltajlarını ve amper değerlerini ortaklaşa KULLANMAZLAR. Bilgisayar açma düğmesine bastığınız zaman, ana psu'dan çıkan
ve ana karta bağlı 20 pinlik soketin üzerinde bulunan yeşil kablodan, elektirik on sinyalini alıp diğer yardımcı psu'ya iletir.
220 volt elektirik girişleri, iki psu'da ortak bir kablo ile irtibatlı olduğundan dolayı, düğmeye bastınız andan itibaren
artık bilgisayarınız 600 wattlık bir voltran gücündedir. Yinede söylemek zorundayım. Milyarlar yatırdığınız ve her
akşam sevip, o/c yaptığınız harika bilgisayarlarınızı, aktif pfc'siz, aşırı yük korumasız, ısı kontrolsüz
dandik psu'lar teslim etmeyin.Ekteki dosya (2)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teodora -- 26 Şubat 2005, 9:09:10 >
_____________________________

........


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 0:37:23 

Arkadaşlar. Sadece okursanız sevinirim. Yazıyı bitirince beraber yorum yaparız
_____________________________

........


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 1:27:58 

Gelelim şu meşhur peltier olayına. Peltier kabaca, elektrik akımı verildiğinde, madde üzerinde bulunan elektronların hızlı bir şekilde yer değişmesiyle, ısının hızla soğurulması prensibine dayanan bir sistemdir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere;


Ufaltılmış ön izleme resmi


Kullandığım iki adet peltier 85 watt, 15 volt ve 6 amper gücünde ve 4x4 cm. ebatında. Malzemenin fiyatı 17 ytl. Akif kardeşim Ankara Ulus'ta, Konya caddesi üzerinde bulunan bir elektronikçiden alıp getirdi. Malzemeyi elimize ilk aldığımız zaman, hemen bir psu bulup 12 voltu verdik. Aletin bir yüzü müthiş derecede soğurken, diğer tarafı dehşet derecede ısındı. Mutlu olduk tabii. Ama bu bizi korkuttu. Aklımıza ilk gelen peltieri soğutmaktı. Hemen bir P-4 heatsink alıp, macunu basıp takatı verdik. Oda sıcaklığı 23.5 c., Peltier -4 ila 0 derece arası.


Ufaltılmış ön izleme resmiUfaltılmış ön izleme resmiUfaltılmış ön izleme resmi


Bir yandan iyiydi, ama bu buz kalıbını bilg.ın içine sokamazdık. Hemen zihni sinir projelerini üretmeye başladık. Madem bu cihaz, bu soğukluk derecelerine iniyordu, bizde bu soğukluğu kullanarak minik bir klima sistemi yapabilirdik. Altta p-4 hs., ortada mesir macunlu peltier, yukarıda p-3 hs. ve üzerinde bir fan. (fan resimde yok)


Ufaltılmış ön izleme resmi


Voltajı verdik. Sistem güzel çalıştı. Kasa büyüklüğünde bir kartona monte edip çalıştırmaya başladığımızda kutunun sıcaklığı 10 dk. içersinde 10 c. düştü. Yine mutlu olduk. Ancak jeton biraz geçte olsa düştü. Kasa içi sıcaklığı ortalama 25-35 c. olacağından, bu sistem sıcaklığı belki 1-2 derece düşürecekti. Hayal kırıklığı.

Sonuç.
Peltierle yukarıda belirttiğim gibi minik klima yapılabilir. Ancak iş bilg. kasası soğutmaya gelince; elimizdeki 85 watt gücündeki peltier bu iş için uygun değil. Eğer böyle bir sistem yapmak arzusu içinde kıvranıyorsanız işiniz zor. En az 200-250 wattlık 3 yada 4 adet peltieri çalıştırarak kasayı bir hayli soğutursunuz. Ancak bu iş; son derece pahalı, zahmetli ve bir o kadar sıkıcı. Çünki; peltierleri voltajla doyurmanız ve onları bir o kadar soğutmanız gerekecek.

Biz sonra tilki dükkanına dönmeye karar verdik. Bu aletle acaba cpu soğutması yapabilirmiydik.


Ekteki dosya (5)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teodora -- 25 Şubat 2005, 2:57:54 >
_____________________________

........


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 2:28:59 

Ama bu alet hakkında hiç bir fikrimiz ve zikrimiz yoktu. Açtık google'ı arattırdık. Türk sitelerinde konuyla ilgili hiçbir bilgi yoktu. Sonra; bakalım joniler ne yapmış dedik. Arattırdık bunu bulduk.

http://www.octools.com/.../howto/pep66/howto.html

Hocam dedik bu iş biraz sakat gibin. Adam ameliyat yapar gibi eldivenleri eline geçirmiş,bir şeyler yapıyor.
Sonra bizim aklımıza, osmanlı torunları olduğumuz ve bu işi türk usulu yapmamız gerekliliği geldi İlk yaptığımız şey, p-4 heatsinkine peltieri termal macunla monte edip üzerinede 8 cm.lik bir fan koyup, anakarta işlemcinin üzerine monte etmek oldu. Takatı verip bilgisayarı açtığımızda ne görelim; işlemci sıcaklığı 12.5 c. Tamam dedik. Biz bu işi kotardık. Sonra forumları biraz daha araştırdığımzda, peltierin soğuk tarafının 0 ila eksi derecelerde olmasından mütevellit, nem yaptığını yada yapabileceğini okuduk. İşin enteresan tarafı, ben evde peltieri günler boyunca çalıştırmama rağmen, nemden, rutubetten, buğulanmadan yada sulanmadan en ufak bir belirti yoktu. Jeton ikinci defa hızla düştü. Forumlarda anlatılan şey, peltier kullanılmasında, peltierle işlemci arasında cold plate (bakır levha) konulması ve işlemcinin ve cold plate'in izole edilmesiydi. Ben bunu hiçbir zaman yapmadım. Çünki; benim kullandığım heatsink'in tabanında peltierin monte edildiği zeminin sağında ve solunda, yukarıdan aşağıya uzanan hava kanalları vardı. Peltierin sıcak kısmından gelen sıcak hava akımı sürekli peltierin soğuk kısmını ısıtıyordu. Buda havanın, soğuk yüzle temes edip nemini peltier, heatsink yada işlemci üzerine bırakmasını engelliyordu. Sistem idle'da müthiş bereketliydi. Hadi bakalım , birde işlemcinin canını bir sıkalım dedik. Prime 95' çalıştırdık. Sıcaklık krometre gibi aşırı derecede yükseldi. Yine hayal kırıklığı. Bilg. idle iken mutlu bir şekilde 12-13 derece de çalışıyordu. Ama iş işlemciyi zorlamaya gelice, peltier su koydu. Bu sefer, ikinci büyük zihni sinir harekatını başlattık. Düz mantıkta sistem şuydu; ani ısı değişimlerine peltier yeterli tepki vermiyordu. Ama ısı arttıkça peltiere verilen voltajta arttırılsa, peltier stabil soğutmayı sağlayacaktı. Hemen, bir sıcaklık sensörü, 15 voltluk voltaj ve minik bir devreyle işe koyulduk. Verdik takatı sıcaklık arttı, voltaj arttı ama peltier yine su koydu. Tam bir hayal kırıklığı. Yine düz mantıkta peltierin, sabit sıcaklığı soğutmada mükemmel stabilite sağladığını, ancak ani sıcaklık değişimlerine yeterli tepki verememesinden dolayı, direk işlemci soğutması, işlemcinin hakkın rahmetine kavuşmasıyla sonuçlanacağı fikri bizi üzdü. Belki 85 watt değilde, 150-200 watt civarında bir peltier yeterli performansı verebilirdi. Ancak bu watt'da bir peltier, işlemcinin idle durumunda sıcaklığı -10 yada -15 derecelerine getireceği ve sevgili bilg.ımızın içinde minik bir buz kalıbı olacağı, tüylerimizi kaldırdı. Ne kadar izole ederseniz edin, belki fiziksel değil ama psikolijik olarak, bir buz küpünün işlemcinin üzerinde sürekli olması bana göre hiç iyi bir fikir değil. Belki extrem o/c denemelerinde, yüksek watt'lı peltierler anlık kullanılabilir. Ama direk işlemci soğutması sorunlu, tehlikeli ve hiç cazip değil.

Bu işle bu kadar uğraştıktan sonra pes etmek, delikanlıyı bozardı. Yılmadık. Son proje; bakır bir heatsinke monteli bir peltier (işlemci üzerine değil) , hurdalıktan alınmış ve modifiye edilmiş bir blower fan ve soğutma harekatı. Sonuç.? Mükemmel bir hava+peltier soğutma sistemi. Sonuçlar haftaya ..

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Ufaltılmış ön izleme resmiUfaltılmış ön izleme resmi


Ekteki dosya (2)


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teodora -- 25 Şubat 2005, 2:40:49 >
_____________________________

........


3080 Mesaj
25 Şubat 2005; 4:22:17 

Hersey guzel olmus ama bu peltier denen sey bulunmasi kolay birsey mi?
_____________________________

Amatör ruh!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Şubat 2005; 6:59:57 

HOCAAM ÇOK GÜZEL OLMUŞ SANA P.M. ATIYORUM ÖZELLİKLE PELTİER OLAYI İLE İLGİLENİYORUM..


6122 Mesaj
25 Şubat 2005; 7:10:34 

hocam saol güzel anlatmışsın
_____________________________

Since 2004


196 Mesaj
25 Şubat 2005; 10:30:28 

gercekten gozel oolmus ellerine saglık.su anda
full yukte ve boşta kac derece su annda acaba?
_____________________________3080 Mesaj
25 Şubat 2005; 10:40:27 

peltier nereden buluruz istanbulda?
_____________________________

Amatör ruh!


199 Mesaj
25 Şubat 2005; 10:53:59 

Arkadaşlar. Peltieri elektronik malzeme satan dükkanlardan kolayca temin edebilirsiniz. Fiyatları çok ucuk kaçık değil. Bendeki peltier 17 ytl.

Şu an üzerinde çalıştığım peltier+hava soğutma sistemi, idle'15 c. tam yükteyken (prime 95) 20-25 c.
Sistemde thermalteake'in yarım kiloluk bakır heatsinki, modifiye edilmiş bir blower fan ve peltier var.
_____________________________

........


3080 Mesaj
25 Şubat 2005; 11:11:49 

Teodora istanbuldayim ben baran direkt alabilecegim bir yer soyler misin?
_____________________________

Amatör ruh!


818 Mesaj
25 Şubat 2005; 11:37:22 

araştırmalarıma göre bu peltieri işi sakat çünkü birde peltieri çok iyi soğutmak gerekiyo neden bunu soğutacağıma direk işlemciyi soğuturum daha iyi
tamam haklısınız belki performansı arttırır ama yazık emeğe DEĞMEZ
_____________________________199 Mesaj
25 Şubat 2005; 11:54:57 

Hocam valla ben Konya'dayım. Malzemeyi Ankara'dan getirtdim. Bilsem hemen söylerim
_____________________________

........


3080 Mesaj
25 Şubat 2005; 13:20:14 

Soğutma için kullanmayacağım zaten, ama çok ilginç bir alet merak ediyorum :):) Yar bana bir peltierrrrrrr:)
_____________________________

Amatör ruh!


 
295 Mesaj
25 Şubat 2005; 18:04:40 

bugün kadıköyde yazıcıolgunda detay elektronikte sordum 27$ dedi 80 wattlık adam epey bişey anlatttı fiyat sorayim die gittim yardımcıda olurlar heralde istteyen olursa önceden sistemde kurmuşlar
_____________________________1268 Mesaj
25 Şubat 2005; 18:13:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Teodora

Arkadaşlar. Peltieri elektronik malzeme satan dükkanlardan kolayca temin edebilirsiniz. Fiyatları çok ucuk kaçık değil. Bendeki peltier 17 ytl.

Şu an üzerinde çalıştığım peltier+hava soğutma sistemi, idle'15 c. tam yükteyken (prime 95) 20-25 c.
Sistemde thermalteake'in yarım kiloluk bakır heatsinki, modifiye edilmiş bir blower fan ve peltier var.


Selamlar,
Kullandığınız peltier 48Watt lık bir peltier.85Watt ve daha yüksek güçlü peltierler ile çok daha iyi sonuçlar alınabilir. Satıcı size 85watt olarak satmış olabilir ama yüksek ihtimal 48watt. Bunun sebebi hem aldığınız ölçüm değerleri hemde piyasada bulunabilen peltierlerin 48watt lık olması...
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


2556 Mesaj
25 Şubat 2005; 18:26:45 

madem çift psu nasıl takılır anlattın şöyle bişeyi yapabilirmiyim. mesela (sallıyorum), benim elimde bir fsp400 ve bir adetfsp300 watt var şimdi benim makinaya 400lük takılı(bu gerçek), ben 300lüğü direk prize taksam ve 12vlık çıkışının tekini ekran kartına taksam düzgün çalışırmı. yani ikisi de ayrı olarak prize takılı ve tamamen bağımsız çalışırmı bu mümkünmü
_____________________________ 
6753 Mesaj
25 Şubat 2005; 19:00:59 

deneyleriniz de kasa içi komple soutma+cpu yüzeyinden direk soutma denemişiniz peltierle ve pratikte bir sürü sorun çıkmış ama çalışmalarınız aydınlatıcı olmuş saolun

sizin deneyleriniz sonucunda benim aklıma gelen peltierin ürettiii düşük ısıyı hs üzerine üflemek..
yane peltieri sadece souk hava akımı üretmek için kullanmak: burda aklıma gelen
1- peltieri doğru yerde konuşlandırıp ürettiii düşük ısıyı ====>souk hava akımına çevirip hs fanın üzerine yönlendirmek
2- hs üzerinde kenarlara denke geleck şekilde 2 peltier koyup bunların üzerine fan koymak bu sayede oluşan düşük ısı hs üzerinde toplanacak ve fan direk hs ye üflicek ancak pratikte zor geldi aynı zamanda anlatması da zor geldi(çizimin kötü olmasa bişyler çizer canlandırmaya çalışırdım) burda peltierlerin üzerine en az 2 hs ya da 2 fan koymak lazım sıcak yüzeydeki birkimi uzaklaştırması için:::::::bu da cpu ya imardan izinsiz kat çıkmak gibi olur çok tehlikeli olur
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


1113 Mesaj
25 Şubat 2005; 21:31:14 


quote:

Orjinalden alıntı: Daywalkerr

madem çift psu nasıl takılır anlattın şöyle bişeyi yapabilirmiyim. mesela (sallıyorum), benim elimde bir fsp400 ve bir adetfsp300 watt var şimdi benim makinaya 400lük takılı(bu gerçek), ben 300lüğü direk prize taksam ve 12vlık çıkışının tekini ekran kartına taksam düzgün çalışırmı. yani ikisi de ayrı olarak prize takılı ve tamamen bağımsız çalışırmı bu mümkünmü


psu larda tetikleyici bi sistem var direk fise takinca calismaz...
_____________________________199 Mesaj
26 Şubat 2005; 8:31:33 


quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

deneyleriniz de kasa içi komple soutma+cpu yüzeyinden direk soutma denemişiniz peltierle ve pratikte bir sürü sorun çıkmış ama çalışmalarınız aydınlatıcı olmuş saolun

sizin deneyleriniz sonucunda benim aklıma gelen peltierin ürettiii düşük ısıyı hs üzerine üflemek..
yane peltieri sadece souk hava akımı üretmek için kullanmak: burda aklıma gelen
1- peltieri doğru yerde konuşlandırıp ürettiii düşük ısıyı ====>souk hava akımına çevirip hs fanın üzerine yönlendirmek
2- hs üzerinde kenarlara denke geleck şekilde 2 peltier koyup bunların üzerine fan koymak bu sayede oluşan düşük ısı hs üzerinde toplanacak ve fan direk hs ye üflicek ancak pratikte zor geldi aynı zamanda anlatması da zor geldi(çizimin kötü olmasa bişyler çizer canlandırmaya çalışırdım) burda peltierlerin üzerine en az 2 hs ya da 2 fan koymak lazım sıcak yüzeydeki birkimi uzaklaştırması için:::::::bu da cpu ya imardan izinsiz kat çıkmak gibi olur çok tehlikeli olur


Hocam projelerimiz aynı. Aynen anlattığını ben yaptım. Biraz daha çalıştırıp resimli, romanlı topik açıp anlatacağım.
_____________________________

........


199 Mesaj
26 Şubat 2005; 8:34:59 


quote:

Orjinalden alıntı: Daywalkerr

madem çift psu nasıl takılır anlattın şöyle bişeyi yapabilirmiyim. mesela (sallıyorum), benim elimde bir fsp400 ve bir adetfsp300 watt var şimdi benim makinaya 400lük takılı(bu gerçek), ben 300lüğü direk prize taksam ve 12vlık çıkışının tekini ekran kartına taksam düzgün çalışırmı. yani ikisi de ayrı olarak prize takılı ve tamamen bağımsız çalışırmı bu mümkünmüHocam, harici psu'nun YEŞİL ve HERHANGİ bir SİYAH kablosunu birbirine bağla, elektiriğe tak, çalışır. Ancak benim kasam büyük. Sanırım sende yer yok. Ama yinede sana, psu'ları aynı anda çalıştırmanı tavsiye ederim.
_____________________________

........


199 Mesaj
26 Şubat 2005; 8:51:25 


quote:

Orjinalden alıntı: bodyfx

araştırmalarıma göre bu peltieri işi sakat çünkü birde peltieri çok iyi soğutmak gerekiyo neden bunu soğutacağıma direk işlemciyi soğuturum daha iyi
tamam haklısınız belki performansı arttırır ama yazık emeğe DEĞMEZHocam; anladığım kadarıyla peltier üzerinde bayağı zahmetli çalışmalarda bulunmuşsun. Bu sanırım seni oldukça yormuş. Hatta o kadar yorulmuşsunki, sağlıklı düşünemez olmuşsun.
Sana müsadenle bir soru sormak istiyorum. Madem bu konu hakkında derin araştırmaların var; peltieri soğutan heatsink'in sıcaklığı ne kadardır.?
Bir de emek mevzusunda bir iki bir şey söylemek istiyorum. Eğer bir şeyi yapmak için emek harcamazsan, kafa patlatmazsan, ter dökmezsen, hiç bir şeyi öğremenezsin. Neden emek harcamayalım.? Burda amaç; önce birşeyleri öğrenip sonra öğrendiklerini paylaşmak değilmi.? Senin mantığınla gidersek; o zaman hiç bir konu üzerinde kafa patlatıp emek harcamayalım. Bekleyelimki joniler bunu yapsın. Bizde, zar zor kazandığımız paralarımızı "biz bunu yapamadık sizden alalım" diyerek onlara verelim.
Ya dostum; benim yaşım almış gitmiş. Bu forumda, yaşları 18-20 olan ne cevher insanlar var. Çoğu imkansızlıktan parmağını oynatamıyor. O zaman aç bir topik, deki insanlara; " Arkadaşlar, siz çalışmayın, öğrenmeyin, bir şeyleri üretmeyin, nasılsa bunlar piyasada $ karşılığı güzel yurdumda var"

Ne gerek var değilmi.?????

_____________________________

........


 
6753 Mesaj
26 Şubat 2005; 10:05:45 

aklın yolu birdir

ancak ilk fikrim olan oluşan düşük ısıyı göndermek pratikte başarılı olur ama kanalize edilen havayı izole etmek lazım hs üzerindeki fana gelene kadar..
teorik olarak hs üzerinde ısı birikimi azalacak ve çalışma zamanına bağlı olarak hs üzerinde artan sıcaklık su soutmadaki gibi sabit kalacak bu durum uzun vade de ısı artışına bağlı stabilite sorununu ortadan kaldırcak...

bişiyler çizebilsem daha iyi anlatırdım ama.................................................
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


199 Mesaj
26 Şubat 2005; 13:35:06 


quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

aklın yolu birdir

ancak ilk fikrim olan oluşan düşük ısıyı göndermek pratikte başarılı olur ama kanalize edilen havayı izole etmek lazım hs üzerindeki fana gelene kadar..
teorik olarak hs üzerinde ısı birikimi azalacak ve çalışma zamanına bağlı olarak hs üzerinde artan sıcaklık su soutmadaki gibi sabit kalacak bu durum uzun vade de ısı artışına bağlı stabilite sorununu ortadan kaldırcak...

bişiyler çizebilsem daha iyi anlatırdım ama.................................................Hocam, aslında denemelerim esnasında peltierin soğuttuğu bir P-3 heatsink, soğuk hava iletiminde başarılı oldu sayılır. Ancak maalesef yeterli ve tatmin edici sonuçlar vermiyor. Bir adet P-4 hestsink'ine monteli (hs'nin yan tarafına, düz yanına) peltier ve peltierin sıcak tarafını soğutan bir P-3 heatsink daha verimli oluyor. Peltier işlemciyi değil ama heatsink'i soğutuyor. Bu sanırım daha sağlıklı, risksiz ve kullanışlı.
_____________________________

........


818 Mesaj
19 Mart 2005; 17:04:15 

Hocam; anladığım kadarıyla peltier üzerinde bayağı zahmetli çalışmalarda bulunmuşsun. Bu sanırım seni oldukça yormuş. Hatta o kadar yorulmuşsunki, sağlıklı düşünemez olmuşsun.
Sana müsadenle bir soru sormak istiyorum. Madem bu konu hakkında derin araştırmaların var; peltieri soğutan heatsink'in sıcaklığı ne kadardır.?
Bir de emek mevzusunda bir iki bir şey söylemek istiyorum. Eğer bir şeyi yapmak için emek harcamazsan, kafa patlatmazsan, ter dökmezsen, hiç bir şeyi öğremenezsin. Neden emek harcamayalım.? Burda amaç; önce birşeyleri öğrenip sonra öğrendiklerini paylaşmak değilmi.? Senin mantığınla gidersek; o zaman hiç bir konu üzerinde kafa patlatıp emek harcamayalım. Bekleyelimki joniler bunu yapsın. Bizde, zar zor kazandığımız paralarımızı "biz bunu yapamadık sizden alalım" diyerek onlara verelim.
Ya dostum; benim yaşım almış gitmiş. Bu forumda, yaşları 18-20 olan ne cevher insanlar var. Çoğu imkansızlıktan parmağını oynatamıyor. O zaman aç bir topik, deki insanlara; " Arkadaşlar, siz çalışmayın, öğrenmeyin, bir şeyleri üretmeyin, nasılsa bunlar piyasada $ karşılığı güzel yurdumda var"

Ne gerek var değilmi.?????
bu laflar beni çok üzdü ben burda sizi sorgulamak değil sadece yapılan işin extra masraflarının olacağını ve bayağı para harcıyacağınızı vurgulamak istemiştim yalnız siz bana hiç bu konu hakkında bilgisi olmayan bir kişi muamelesi yapmışsınız sağlıklı düşünmediğimi söylüyosunuz
bu arada bana soru sorarak bilgimi sınayamazsınız bu konu hakkında mükemmel bi araştırmam yok.. ama çok yakından takip eden bi arkadaşım var ondaki başarısızlığı sadece söyledim
hem böyle yazmam bana bu şekilde itham etmenizi gerektirmez lütfen bi olaya sinirlenmeden önce karşıdakini iyice anlayın
_____________________________818 Mesaj
19 Mart 2005; 17:29:36 

Teodora:
o küçücük lafdan beni vatan haini gibi bişey gösterdiniz
benim yorumlarım dikkat ederseniz yada araştırırsanız insanların fikirlerine değil direk olaya söylenmiştir. ama siz beni tanımadan benim hakkımda yorum yapmışsınız
ÇOK AYIP
ayrıntılı görüşmek için sizi msn ye ekledim bu konuyu açığa kavuşturalım kırgınlık olmasın
efraim23@hotmail.com

_____________________________199 Mesaj
19 Mart 2005; 19:31:24 

Blower'a verilmiş bir cevap;

Alıntı;
" Bu aletin hiç ses çıkarmaması mümkünmü ya? Genelde saç kurutma makinalarında kullanılan fanlar türü bu. Hatta şu anda bi ampulde bende yandı, eski Braun saç kurutma makinasında dış ızgaradan gördüğüm kadarıyla bu fanın tıpkısının aynısı var ve süpürgeyi aratmıyor kerata. Yazıda tersini idda etmissin fakat iyi bir üfleme seviyesinde hiç ses çıkarmadan çalışacağını sanmıyorum. En azından bi devrim olduğunu düşünmüyorum."

Peltiere verilmiş bir cevap;

Alıntı;
" hocam ben konuyu anlıymadım bu tarz sogutma olayını sen mı buldugunu ıdda edıyorsun devrım yaptın dıye ayrıca peltier konusndada bole bısey oldu sanrım onda sesımı cıkartmamıstım ama zaten peltier cpu spogutma ıcn gunumuzde kullanılan bır urun bıraz acıklarmısn ?"

Peltierle ilgili yorum;

Alıntı;
" Ok projeye bendden destek
Haluk hojam peltierlerle uğraşırken ben bu adam boş işlerle uğraşıyor diyordum (sanırım peltier projesi site ile birlikte patladı ) ama şimdi bakıyorumda kendini aşmışsın
Helal."


Blower'a yorum;

Alıntı;
"yannız anlatım tarzının ilk defa ben yaptım tarzında olması sanırım heyecanlı bir ana denk gelmiş..
gaza geliyoruz arada "


Sevgili kardeşim. Bu forumda yada diğer forumlarda amacım, asla birileriyle kişisel çatışmalara girmek ve kavga etmek değildir. Anlata anlata dilimde tüy bitti. Bütün bu forumlarda , bilmediğim şeyleri öğrenmek ve bildiğim şeyleride paylaşmak istiyorum. Sana yukarıda verdiğim örneklerde olduğu gibi, yazdığım şeylere çok büyük tepkiler alıyorum. İnsanların çoğu bilmedikleri ve hayatlarında görmedikleri konular üzerinde yorum yapıyor. Tabii ki bu forumlarda yapılan şeyler eleştirilir ve yanlışlar varsa düzeltilir. Yukarıda Ergınates'in verdiği cevabı okumanı tavsiye ederim. Cevap bu olmalıdır. Adam bildiği ve denediği bir şey üzerine, benim 85 watt olarak kullandığım peltierin, aslında 48 watt olduğunu teknik olarak izah ediyor. Buda senin verdiğin cevap;

" araştırmalarıma göre bu peltieri işi sakat çünkü birde peltieri çok iyi soğutmak gerekiyo neden bunu soğutacağıma direk işlemciyi soğuturum daha iyi
tamam haklısınız belki performansı arttırır ama yazık emeğe DEĞMEZ

"


Sence bu iki yorum arasında bir fark varmı.? Ben insanlarla diyorum ki; kardeşim ben bu konularla ilgili çalışma yaptım, bilg. üzerinde denedim, sonuç aldım, alın size sonuçlar, arkadaşlar diyor ki, yok kardeşim senin uğraştığın işler olmaz, sakat bunlar, yapsaydı bunları joniler yapardı, sen yanlış yapıyorsun. Kızdığım nokta bu işte. Sana da cevabımda bunun için sitemkar bir yazı yazdım. Ben yanlış yapabilirim, hata yapabilirim, teoride ve pratikte uygun olmayan sonuçlar çıkartabilirim. Ama ne olursa olsun, ben bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Bunun için emek ve çaba sarfediyorum. Ben bir kardeşimin topic açıpta; "arkadaşlar ben şu yabancı markanın fanını, soğutucusunu, su sistemini, blowerını almak istiyorum, ne diyorsunuz " demesinden inan üzüntü duyuyorum. Savunduğum ve haklı olarak olarak kızdığım şeyleri umarım anlatabilmişimdir. Arkaşlarımdan çok rica ediyorum;

Daha kendi araba motorunu bile yapamayan, tamamen dışa bağımlı, özgürlüğünü ve bağımsızlığını kredi kuruluşlarına teslim etmek üzere olan bir ülkenin evlatlarıyız. Adamların ürettikleri teknolojileri tüketiyoruz ve hiç bir şey üretemiyoruz. Okyanustaki minik bir damla kadar bir şeyler üretmeye çalışan insanlara lütfen biraz daha toleranslı olalım. Hatalarını düzeltip onların yolunu açalım.

Bodyfx kardeşim. Eğer seni kırdıysam yada söylediklerimle üzdüysem, tüm forumun önünde senden özür dilerim.


_____________________________

........


1529 Mesaj
19 Mart 2005; 21:18:22 

yazıcıoglunda gırın saga sola bakmadan dogru karsı dukkana gırın orda var pazartesı gunu alcam sora teodaraya hucum:))) fıyat olarak 75 tl duydum ama demek affıllı bıseymıs burdakı fıyatlar ucuz geldı bakalım arastırcam yarın yada pazartesı haberdar ederım...
_____________________________ 
1181 Mesaj
19 Mart 2005; 23:36:04 


quote:

Orjinalden alıntı: anzorat

yazıcıoglunda gırın saga sola bakmadan dogru karsı dukkana gırın orda var pazartesı gunu alcam sora teodaraya hucum:))) fıyat olarak 75 tl duydum ama demek affıllı bıseymıs burdakı fıyatlar ucuz geldı bakalım arastırcam yarın yada pazartesı haberdar ederım...

Hocam sanırım basettiğin yer EL-KO elektronik. Dikkat et verdikleri peltier kaç wattlık. Gerçi üzerinde yazmaz ama adamın konuşmalarından falan belki anlayabilirsin. Bir de bu tür malzemeler karşıda Karaköy taraflarında daha ucuza bulunabiliyor. Hatta arada uçuk fiyat farkları olabiliyor.


818 Mesaj
20 Mart 2005; 12:42:54 

sevgili arkadaşım Teodora
ben öyle demek istemedim yabancı firmadan alalım die bişeyde demedim jony ler yapsın hiç demedim
elbetteki bende isterim herşeyi biz yapalım edelim onlardan almayalım onlardan üstün olalım
bu arada çalışmalarında başarılar inşallah daha iyisini yaparsın inşallah başarırısın söylemek istediğim insanların emeği değil aslında cümleyi çok kısa yazarak yanlış anlamaya ben sebep olmuş olabilirim keşke daha fazla ve ayrıntılı yazsaydım
ben sadece ek masraftan kaçının demek istiyorum sadece bi uyarıydı karşılık değildi.
İNŞALLAh DAHA İYİSİNİ YAPARSIN BU KONUDA ARKANDAYIM
BU KONUDA SENİ DESTEKLİYORUM HER ZAMAN ARKANDAYIM


galiba yanlış anlaşılmaya ben sebep olmuşum bunun içinde bende senden özür diliyorum..
_____________________________818 Mesaj
20 Mart 2005; 13:44:18 

bu arada ergin abiyi biliyom (ergin ateş) ben onun kadar profesyonel değilim zaten onun gibi cevap yazmam imkansız ama bi arkadaşım peltier yüzünden işlemcisini yaktı oda profesyoneldi yaptığı küçük bi hata işlemcisine mal oldu ben sadece olabilecek kötü şeylere karşı uyarmaya çalışıyorum seni düşündüğüm için yoksa elbetteki her çalışmaya saygım vardır
_____________________________1529 Mesaj
20 Mart 2005; 14:42:31 


quote:

Orjinalden alıntı: Tsunami41Hocam sanırım basettiğin yer EL-KO elektronik. Dikkat et verdikleri peltier kaç wattlık. Gerçi üzerinde yazmaz ama adamın konuşmalarından falan belki anlayabilirsin. Bir de bu tür malzemeler karşıda Karaköy taraflarında daha ucuza bulunabiliyor. Hatta arada uçuk fiyat farkları olabiliyor.

karakoyede bır bakarım kardesım valla elkomu hıc bakmadım daha dun gıttım adam satıyodu ama dedıgın gıbı elektrık alet parca yerı karakoydur pazartesı orayıda bı gozetlım zaten kadıkoyede gıtcem solerım fıyatları burda...
_____________________________5552 Mesaj
20 Mart 2005; 17:04:57 

benim de soyle bir procem var Peltier'la ilgili... Ben peltierı hic sisteme sokma taraftarı degilim. Elimde bulunan su sogutma sisteminde kullanmadıgım bir cpu blogu var. Onu sisteme baglayayıp peltier'ın soguk yuzunu o bloga monte etmeyi ve blogun altı haric her yerini izole etmeyi dusunuyorum... Sizce ise yarar mı?
_____________________________ 
1181 Mesaj
20 Mart 2005; 17:13:18 


quote:

Orjinalden alıntı: anzoratkarakoyede bır bakarım kardesım valla elkomu hıc bakmadım daha dun gıttım adam satıyodu ama dedıgın gıbı elektrık alet parca yerı karakoydur pazartesı orayıda bı gozetlım zaten kadıkoyede gıtcem solerım fıyatları burda...


Benim bildiğim Yazıcıoğlunda kapıdan girince dosdoğru yürüyünce karşına çıkan yer EL-KO. Belki yanlış da hatırlıyor olabilirim ama herhalukarda Yazıcıoğlu elektronik malzemelerde Karaköyden pahalı. Kadıköyde Yazıcıoğlunun karşısındaki işhanında (Transdata ile yeni açılan Gold arasındaki giriş) İNT-EL diye bir elektronikçi var istersen oraya da bak. Orada da bulabilirsin belki.

Eğer öğrenirsen nerede ne kadaraymış yazarsan memnun oluruz. Kolay gelsin.


199 Mesaj
20 Mart 2005; 17:35:58 


quote:

Orjinalden alıntı: Dj_Hutnu!

benim de soyle bir procem var Peltier'la ilgili... Ben peltierı hic sisteme sokma taraftarı degilim. Elimde bulunan su sogutma sisteminde kullanmadıgım bir cpu blogu var. Onu sisteme baglayayıp peltier'ın soguk yuzunu o bloga monte etmeyi ve blogun altı haric her yerini izole etmeyi dusunuyorum... Sizce ise yarar mı?


Hocam, ben peltieri standart P-4 stock fanla soğutuyorsam, sen bunu suyla çok rahat yapabilirsin. Ama dikat et.
_____________________________

........


448 Mesaj
20 Haziran 2007; 1:03:29 

Benim anlamadığım bir şey var.Diyelim peltieri soğutma için kullanacağız diğer ısınan yüzünü niye soğutmaya çalışıyoruz.Aksi taktirde bozuluoyr mu ki?


3007 Mesaj
20 Haziran 2007; 1:46:35 

oha be 2005 yılının konusu nasıl buldun abi
_____________________________448 Mesaj
20 Haziran 2007; 16:12:00 

Aynı konuya yeni başlık mı açsaydım....

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ağustos 2007; 13:02:11 

selam beyler . peltier ihtiyacı olanlara çok uygun fiyattan peltier satıyorum gittigidiyor comda peltier diye aratıp ürünümü bulabilirsiniz . 92 wat lık peltieri 18 ytl den veriyorum . yakında elime 136 watlık olanı da geçicek onu da 22-23 ytl gibi bir fiyattan satışa sunacam gittigidiyor.comda .gittigidiyor da listelenmiş ürünüm gözükmüyorsa bana özel mail atarak almak istediğinizi belirtirseniz sizin için özel yeni ürünü listeleyip satışa sunarım. dikkat sitede diğer peltier satıcılarından almamanızı tavsiye ederim çünkü daha pahalıya satın alırsınız .benden daha ucuza satanı bulamazsınız. zaten gittigidiyorda fiyat incelediğinizde farkedeceksiniz. konu hakkında soruları olan varsa msn den veya mail atarak sorabilirsiniz: burhangullu at hotmail com


448 Mesaj
13 Ağustos 2007; 13:20:11 


quote:

Orjinalden alıntı: burhangullu

selam beyler . peltier ihtiyacı olanlara çok uygun fiyattan peltier satıyorum gittigidiyor comda peltier diye aratıp ürünümü bulabilirsiniz . 92 wat lık peltieri 18 ytl den veriyorum . yakında elime 136 watlık olanı da geçicek onu da 22-23 ytl gibi bir fiyattan satışa sunacam gittigidiyor.comda .gittigidiyor da listelenmiş ürünüm gözükmüyorsa bana özel mail atarak almak istediğinizi belirtirseniz sizin için özel yeni ürünü listeleyip satışa sunarım. dikkat sitede diğer peltier satıcılarından almamanızı tavsiye ederim çünkü daha pahalıya satın alırsınız .benden daha ucuza satanı bulamazsınız. zaten gittigidiyorda fiyat incelediğinizde farkedeceksiniz. konu hakkında soruları olan varsa msn den veya mail atarak sorabilirsiniz: burhangullu at hotmail comHocam elinizdeki peltierler %99 üzerinde bir şey yazmayan çin malı ürünler.Yanlış anlamayın kalitesiz demiyorum ama hiç birinin birbirinden farkı yok elinizdeki ürünleri test edip ampermetredeki değeri fotğraf çekip buraya koyabilir misiniz?


 
2 Mesaj
22 Şubat 2008; 19:48:57 

eski konuyu hortlatmak gibi olacak ama mecburum ^^

bende peltier ile soğutma sistemi kurmak istiyordum ama olumsuz sonular vren bazı deneyler yapmış teodora ondan sora biraz tırstım :)
şimdi eski buzdolaplarını bilmeyen yoktur galiba onların buzluk kısmını soğutan U şeklinde alüminyum (galiba)
soğutucular vardır peki şimdi peltier gibi 1 tarafı aşırı ısınan ve CPU için tehlike oluşturan alet yerine.
bu soğutucuyu kullansak olurmu sizce ve bu U şeklindeki soğutucular hakkında bilmek istediğim bişey daha var.
bu soğutucunun çalışması için 220v mu gerekiyor direkt olarak yani 220 yi direkt bu soğutucuya versek oluyomu.
12-15 gibi düşük v ile çalışacağını sanmıyorum ve bide ek bi aparat gerekiyomu bunu çalıştırmak için.
diyelimki çalıştı bu U şeklindeki soğutucu ismi varsa da bilmiyom k.bakmayın artık :)
bunu 12cm lik güzel bi fanın hava üflediği tarafa bıraksak (benim kasada direk CPU ya üflüyo zaten) o araya koysam ve klima etkisi yapsa
petlier dan daha mantıklı olmazmı sizce ? psu dan bağımsız olacağı için birde ona ayrıca fiş gerekicek onuda PC nin
ön tarafına yerleştirdiğim bi düğme ile açıp-kapatsam?
teoride güzel gözüküyor fakat aklımı kurcalayan acaba o U şeklindeki soğutucuya 220 direk verince soğumaya başlarmı.
220 ile olacağını bilsem şuan bir eskiciye gidip ucuza 2 tane alıcam ve dniyicem ^^biri işlemci headsink ini soğutsun diğeride VGA HS ini.
bu U şeklindeki soğutucu hakkında beni azda olsa bilgilendirseniz çok sevnirim.
en azından Teodora nın dediği gibi bişeyler alacağıma onu kendim üretirim.
ve eğer başarılı olursam onun mutluluğunu hiç bişey veremez bana.


14442 Mesaj
22 Şubat 2008; 23:45:06 

Şu U şeklindeki soğutucu dediğiniz dolapların arkasındaki ısı dağıtan borular mı ?
_____________________________ 
2 Mesaj
23 Şubat 2008; 10:10:19 

hayır onlar değil. ya eski buzdolaplarında 2 kapı yoktu ön panlede tek kapı açılırdı sora içinde 1 kapı daha bulunur.
işte o 2. kapının olduğu yer buzluk. o bölümün altında bulunuyor U şeklindeki soğutucular şeye benziyo aynı.
bu çamaşır makinası reklamlarında kireçlenen bi parça varya aynı onun şeklinde ama o ısıtıcı, buzdolaplarındaki soğutucu.
_____________________________14442 Mesaj
23 Şubat 2008; 21:38:51 


quote:

Orjinalden alıntı: JohnnieWalkerr

hayır onlar değil. ya eski buzdolaplarında 2 kapı yoktu ön panlede tek kapı açılırdı sora içinde 1 kapı daha bulunur.
işte o 2. kapının olduğu yer buzluk. o bölümün altında bulunuyor U şeklindeki soğutucular şeye benziyo aynı.
bu çamaşır makinası reklamlarında kireçlenen bi parça varya aynı onun şeklinde ama o ısıtıcı, buzdolaplarındaki soğutucu.


Rezizstansa benziyo yani...Valla öyle bişey hatırlamıyorum ama peltier haricinde ısı aktarımı yapabilen elektronik cihaz yok bilmenizi isterim.
_____________________________ 
441 Mesaj
26 Ocak 2009; 3:06:17 

quote:

Orjinalden alıntı: JohnnieWalkerr

hayır onlar değil. ya eski buzdolaplarında 2 kapı yoktu ön panlede tek kapı açılırdı sora içinde 1 kapı daha bulunur.
işte o 2. kapının olduğu yer buzluk. o bölümün altında bulunuyor U şeklindeki soğutucular şeye benziyo aynı.
bu çamaşır makinası reklamlarında kireçlenen bi parça varya aynı onun şeklinde ama o ısıtıcı, buzdolaplarındaki soğutucu.

arkadaşım bilmedigin bir konu var peliterle buzdolabının çalışma sistemleri tamamen farklı
o bsenini bahsettigin kısım buzdolabının evap kısmı
çalışma sistemi şu kapalı bir sistem içindeki sogutucu akışkan kompresör tarafından sıkıştırılır ve basınç altında gaz halden sıvı hale geçer ve ısı üretir bu ısı kondanserde ortama bırakılır(bu arada kondanser dolabın arkasındaki ızgaralar ve onun içinden geçen gaz boruları).kondanserden dolaşam ve oda sıcaklıgına soguyan sogutucu akışkan kondanser çıkısında bir süzgeçten geçer ve kılcal bir boru yardımı ile evapa ulaşır evapta tekrar kılcal borudan kalın boruya geçer ve üzerindeki basınç kalkacagı için buharlasır yani gaz haline geçer ve ortamdaki ısıyı alır tekrar kompresöre döner....yani karmasık ve pc ye uygulaması zor ayrıca buzdolabı kompresörleri 24 saat çalışamazlar ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar
_____________________________

asi_ve_mavi


 
2 Mesaj
15 Mart 2009; 1:08:17 

slm .. bende okul projesi olarak peltierli sıvı soğutma sistemi ile cpu soğutmayı gerçekleştiricem . soğumta sistemi olarak
THERMALTAKE CL-W0175 BIG WATER 850İ ye karar verdim . ( inş. doğru bi karardır :S) peltier çalışmasını araştırmaya başladm . neye göre seçmeliyim peltier i ve bu çalışmada önereceğin yol haritası ve tavsiyeleriniz nelerdir acaba ? ilgilenirseniz sevinirim .. ii çalışmalar ...
_____________________________ 
1 Mesaj
13 Mart 2010; 14:41:38 

güzel bi çalışma olmuş.. arkadaşlar bu arada konunun devamı nereye gitmiş.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet_dogan -- 13 Mart 2010; 16:43:08 >
_____________________________3 Mesaj
4 Nisan 2010; 3:11:09 

Beyler boşuna uğraşıyorsunuz o/c yapıcaksanız eğer paranız varsa azot gazı yada sıvı azot temin etmeniz lazım. diğer şekilde bi su soğutma sistemi kurun kendinize ve sistemin su radyötörüne peltieri yada peltierleri takın ısınan tarafına bakır borulu hava sogutusu ile soğutun.yada ikinci bi radyötör kullanın ve peltierin ısınan tarafına başka bi cpu su soğutma bloğu takın. işin aslına gelelim dediğim bu sistemi hiç denemedim ama ben kendi makinamda bu dediğim sistemi yapacak olsam %100 sonuç alıcağıma inanıyorum. sizde inanın yapabilirsiniz. forumdaki herkeze kolay gelsin...
_____________________________