Şimdi Ara

EN İYİ KOMBİ (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.286
Cevap
55
Favori
597.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: albayman

merhaba. ev toplam 152 m2 brüt.
    petek boyu yuvarlak hesap 7 den 11 metreye çıkıyor. fotoğraf türkiye haritası gibi (başka benzetme bulamadım) kuzey yön yukarı bakıyor. kuzey, doğu ve batı açık. zemin üstü (1. kat) muğla merkezde. duvar içi strafor var dış yalıtım yok.
    resimde koridor ve mutfaktan geçen çift oklar yeni çekilecek tesisatı sembolize ediyor.

kollektöre en uzak yatak odası radyatörüne ve banyolara TRV takmayalım diyorum.
    oda termostatını oturma odası ve yatakodasında kullanma fikrim var. iki odada kullanamazsam oturma odasında sabit olmasını planlıyorum.
    gözünüzün önüne getirebilmeniz için örnek: salon kapısından yatak odası kapısına uzanan koridor tam 10 metre. doğu batı arası toplam uzunluk 20 metreye yaklaşıyor.
    bu sistemde ısınmamız nasıl olur sizce?

EN İYİ KOMBİ

yarından sonra kırma dökme işleri başlayacak nasipse. bu anlattıklarım konusunda görüşü olan var mı? dikkat etmem gereken hususlar neler?

• quote:

Orijinalden alıntı: albayman

yarından sonra kırma dökme işleri başlayacak nasipse. bu anlattıklarım konusunda görüşü olan var mı? dikkat etmem gereken hususlar neler?

oda termostatı için en uygun yer yatak odası veya koridorun en sonu yatak odasına yakın olan kısmı
    termostatik vana takılacaksa kombi ve kollektöre en yakın mutfak ve oturma odası olur.özellikle mutfağa termostatik vana şart,kombi+ocak+radyatör faktörü nedeniyle iyi ısınır,trv ile bunu dengelersiniz

EN İYİ KOMBİ

• Baymak in yogusmasiz kombilerinin malzeme kalitesl iyidir ama minimum isil gucleri yuksek modulasyon araligi dar ve donanimsiz kombilerdir.yogusmasiz kombilere fazla para baglanmamasi taraftariyim @yayamaschocuk 1000-1200liraya f/p ama donanimli+sorunsuz kombi tercih edilmeli
    Ferroli domina n 24f
    Ferroli diva
    Bosch class 6000w

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar yeni ev aldık ve kombi alacağız ama karar veremedik. Evimiz duzcede yenu bina yalitim yapildi. Daire dubleks iç kullanım toplam 135 metrekare teras 80metrekare. Kullanilan petek havlufanlar hariç 8.5metre. Aklimizda uç kombi var ancak hangisi dogru tercih olur (verim, fatura boyutu, calisma sesi gibi... ) karar veremedik. yardımcı olursunuz insallah. Aklimizdakiler Demirdöküm nitromix 26kw,eca confeo promix 30kw, vailant 286 24kw. Şimdiden tesekkur ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zübeydek

Merhabalar yeni ev aldık ve kombi alacağız ama karar veremedik. Evimiz duzcede yenu bina yalitim yapildi. Daire dubleks iç kullanım toplam 135 metrekare teras 80metrekare. Kullanilan petek havlufanlar hariç 8.5metre. Aklimizda uç kombi var ancak hangisi dogru tercih olur (verim, fatura boyutu, calisma sesi gibi... ) karar veremedik. yardımcı olursunuz insallah. Aklimizdakiler Demirdöküm nitromix 26kw,eca confeo promix 30kw, vailant 286 24kw. Şimdiden tesekkur ederim.

düşündüğünüz model vaillant vuw 286-3-3 pro ise bu model piyasadan kaldırıldı geçen yıl vaillant vuw 286-5-3 pro modeli var minimum ısıl gücü daha düşük ve modülasyon aralığı daha geniş,fiyat olarak yüksek
    eca confeo premix ise nitromixe göre çok daha donanımlı,iki kombiyi karşılaştırdığınızda eca confeo premix çok daha ilave özellikleri olan bir cihaz

f/p tercih yapmak istiyorsanız bence eca confeo premix alın,yanında eca lago fb modülasyonlu oda termostatı hatta istiyorsanız eca dış hava sensörü alıp dışarıya güneş görmeyen kuytu bir yere monte ettirin,kombiye yakın iyi ısınan peteklere ve mutfağa da kaliteli termostatik vanalar taktırın:danfoss ra 2000

• Zübeydek Z kullanıcısına yanıt
    Sessiz kombi düşünüyorsanız Ariston Genus Premium EVO veya Bosch Condens 2500W tercih edin.
  • buderus ürün yöneticisinden faydalı bilgiler

• Cevaplariniz için tesekkur ederim. Ama anladigim kadarıyla eca daha mantıklı oluyor sanırım. Ayrica Vailantin iki farklı satış noktasına gittim ancak ikiside model icin 286 demelerine rağmen farklı cihazlar gösterdiler hangisi eski hangisi yeni bilmiyorum. Birde bir sorum olacakti disintegration f/p tercih yapmak istiyorsanız demissiniz f/p ne demek?

• quote:

Orijinalden alıntı: Zübeydek

Cevaplariniz için tesekkur ederim. Ama anladigim kadarıyla eca daha mantıklı oluyor sanırım. Ayrica Vailantin iki farklı satış noktasına gittim ancak ikiside model icin 286 demelerine rağmen farklı cihazlar gösterdiler hangisi eski hangisi yeni bilmiyorum. Birde bir sorum olacakti disintegration f/p tercih yapmak istiyorsanız demissiniz f/p ne demek?

son dolar kurundaki dalgalanmalardan önce premix yoğ kombilerde başlangıç fiyatı 1450lira civarındaydı
    fiyat/performans premix yoğ kombiler 1500-1800lira civarında satılan kombilerdir,yoğuşmasız kombilerle amortismanı en kısa sürede kapatan cihazlardır,bu yüzden öncelikle bu fiyat dilimindeki cihazları öneriyorum
    örnek vermek gerekirse:baymak duo tec,baymak falke condense,eca confeo premix,airfel digifel premix,bosch condense 2500w.....gibi

eca confeo premix,nitromix'ten daha donanımlı bir cihazdır:
    a) eca confeo premix'te sirkülasyon pompa gücü 110pw, nitromix'te 75pw
    b) eca confeo premix minimum ve maksimum elektrik voltajlarında:düşük voltaj 160v & yüksek voltaj emniyeti 260v,nitromix'te bununla ilgili bir ibare göremedim
    c) kullanım suyunda minimum çalışma eca confeo premix 0,4 bar, nitromix 0,8 bar
    d) kullanım suyunda maksimum çalışma eca confeo premix 10 bar,nitromix 8bar
    e) kullanım suyunda minimum su debisi eca confeo premix 3litre/dakika, nitromix 1,5litre/dakika
    f) eca confeo premix genleşme tankı 10litre,nitromix 7 litre
    g) 30c spesifik su debisi eca confeo premix 12litre/dakika,nitromix 11litre/dakika
    h) eca confeo premix'te kullanım suyunda eco ve comfort özelliği var,nitromix'te yok
    i) elektrik tüketimi eca confeo premix 110watt,nitromix 130watt
    j) eca confeo premix oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor ve dış hava sensörü takılıyor,nitromix'te bu özellik yok
    eca confeo premix ingiltere'de sedbuk değerlendirme testlerine girmiş ve SEDBUK A belgesi almıştır,nitromix bu teste girmemiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 15 Mart 2015; 12:51:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: -cruser-

disintegration mrb sizleri ve diğer ehil arkadasları bir aydır forumdan yazdıklarınızı takip ediyorum. kendi çapımda teknik olarak bilgiye sahip oldum sayılır. muğlaya bu yıl doğalgaz gelecek hobi bağlamında ilgi duyduğum için araştırmaya başladım aristonun en son modeli modülasyon aralığı ve elektrik tüketimi açısından oldukça fark atmış durumda fakat en az 20.000 kilokalorilikten başlıyor ben banyo için değil sadece ısınmak için ve mutfak için düşünüyorum bu yüzden diğer marka olan alarko seradens srd 20 de tüketim ve modülasyon aralığı açısından iyi alarkoda oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyormu bilmiyorum birde bu model 16.000 kilokalorilik ( zaten sizler biliyorsunuz)ev net 73 metrekare 2+1 6 metre petek boyu + havlupan 16.000 lik yeterli gelir ve gaz tüketimide 1.9 metreküp günlük 40 derece kazan suyu sıcaklığında ariston ve alarko kaç metreküp gaz tüketebilir bu konuda bir fikir oluşturabilirmisiniz....

Kalori hesabı yapmanıza gerek yok kombi seçiminde hangi kombiyi alırsanız alın modülasyon yapacağı için 22 kw lık bile alsanız kombi oda sıcaklığına göre çalışıp modülasyon yaparak yeri geliyor 10 kw ya kadar düşebiliyor performansı bunlara takımların genelde kalori olarak değilde kw üzerinden konuşulduğu için öyle söyledim ve yüksek kw lı kombinin hiç bir zararını görmessiniz kombiniz modülasyon aralığı yüksekse tabi yine yanlışım varsa uzmanlar düzeltirlirse sevinirim

• -cruser- - kullanıcısına yanıt
    Avrupa da 10-12kW kombiler satılırken Türkiye'de maalesef 22kW altında kombi bulmak imkansız gibi o yüzden küçük evlerde geniş modülasyona sahip kombi tercih etmek daha mantıklı. İsraf konusuna gelince, mutfaktan örnek vermek gerekiyorsa diyelim set üstü ocağınızdaki büyük gözde bir kişilik yemek pişiriyorsunuz ocağın %25 gücü yeterli, alev boyunu kısarak israfın önüne geçmiş oluyorsunuz, aynı şekilde geniş modülasyon aralığına sahip kombilerde kendi alev boyunu yeteri düzeyde kısarak israfın önüne geçmiş olur.
  • zebza bende görmüştüm ve duymuştum senin söylemenle teyit edilmiş oldu avrupada 10kw yada 15 kw lik kombilerin üretildiği sanırım avrupada insanalr 70 metrekare hatta altında ikamet ettikleri için olsa gerek ama Türkiyedede 70m2 80 m2 de oturanlar var düşündürücü ünlü bir markanın açıklamsını okudum mühendis olarak bildiryor konfor arayanlar için 20.000 kw lik altı yetmez diyor bana açıkcası saçma geldi hesaplamalarıda yapmışlar 1 saatlik hesaplamada banyo için 21000 kalorilik ısıya ihtyaç var diye fakat yaptığı hesaplama 1 saat üzerinden biz bir saattemi banyo yapıyoruz hesaplama şöyle.
    duş almak için 10 lt sıcak su gerekli şebekeden gelen su kışın 10 derece olarak düşünürsek ve musluktan akan sutyun sıcaklığını 45 derece olarak düşünürsek
    1 saatte 60 dakika
    60x10=600 litre bir saate gerekli su ihtiyacı
    600x1=600
    ( akan suyun sıcaklığından şebeke suyu sıcaklığını çıkarıyoruz 45-10 =35 )
    600x35=21000 kalori çıkıyor buda bir saatte banyo hesaplaması
    bir kişi 1 saat banyomu yapıyor enfazla 20, 25 dakika sürer
    fazladan söyleyelim yarım saatlik banyo ihtyacını yukardaki hesapla yaparsak 10500 kalorilik banyo suyu ihtyacı çıkıyor
    bundan ne sonuç çıktı derseniz 16.000 kilokalorilik kombi gayet yetrli gelir diye düşünüyorum araştırmalarım devam ediyor
    banyo için değil ısınma için kombi düşünüyorum ama yukardaki hesaplamayla sanki 16000 lik banyo içinde yeterli gibi geliyor biz sanırım avrupaya göre çok konforluyuz ... birde tekrar tam bilmesemde 20000 kalorilik kombinin alev hacmi daha geniştir modülasyon yaprken 20000 kalorilik üzerinden yapıyor 16.000 kalorilik ise alev hacmi 20000 kalorilikten daha küçüktür dolayısıyla modülasyon yaparken 16.000 kalorilik hacim üzerinden modülasyon yapcak yani alev boyunu kısacak yine ortaya bence 16000 kalorilik daha tasarruflu olarak çıkıyor ortaya...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -cruser- -- 17 Mart 2015; 0:57:46 >

Bence yanlış düşünüyorsunuz, 1kW sabit olarak 833 kcal civarıdır yani modülasyon ile 5kW ile çalışabilen bir kombi kendini yaklaşık 4165 kcal kadar düşürebiliyor ihtiyacından fazla yakması sözkonusu değildir.
  • Meraba arkadaşlar.Eve kombi alacağım tez zamanda acil taşınmam lazım .burda bütün yazıları okudum hiç ilerleme kaydedemedim.7 düvele sordum ne kombi alacağımı bilmiyorum .160m2 eve buderus geldi baktı gb012 kombi önerdi.evde tesisat var 5500 tl fiyat verdiler.tam alacağım o kombinin yarı yoğuşmalı oldugunu öğrendim.viesman vaillant buderustan 2200 e kadar bi kombi modeli ne önerirsiniz .başka önerilerinize de açığım.saolun.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    zebza olay şumu diyelim benim evimde 7 metre petek var ihtyacım olan ısıl 11.000 kcal ,kombi benim ihtyacıma göremi ısıl üretiyor yani 21 kw lik cihaz 10 kwlik kapasiteye düşüyor ve alev boyunu buna göremi ayarlıyor yada oda sıcaklığına göremi modülasyon yaparak alev boyunu kısıyor birde bazı okudukalrımda insanlar sürelkli oda termostatlarıylamı mesgul yada sennsy şöyle yaptım olmadı böyle yaptım olmadı gibi şeylerlemi meşguller ben düz mantıkla kapasite ne kadar düşerse tüketimde okadar düşer die düşünmüştüm ...
  • kardeşim evet evin oturumu 160 metrekare şuan mühendis bayan aradı yarı yoğuşmalı değil bizim cihazımız diyor tek eşanjörlü olduğu için ustalar bunu böyle değerlendiriyor dedi bölge olaraktan mersinde oturuyorum. yoğuşma için mersinde yoğuşma yapmıyor cihazlar belki senede bir hafta yapıyor dedi ne kadar doğru bilgilendirdi bilmiyorum

Aslında olay daha karmaşık ama basit bir şekilde izah etmek gerekirse evinizin ısınması için ihtiyac diyelim 5kW, geniş modülasyonlu kombi kendi gücünü 5kW'ya kadar düşererek fazla tüketim olmadan ihtiyacınızı giderebiliyor oysaki en fazla 9kW'ya kadar gücünü düşürebilen bir kombi 4kW boşuna harcamış olur. O yüzden ılman iklimlere geniş modülasyona sahip düşük kazan sıcaklığında evi ısıtabilecek kombileri tavsiye ediyoruz, Kars, Erzurum gibi soğuk yerlerde ise modülasyon aralığı o kadar önemli değil sadece mevsim geçişlerinde bir nebze faydasını görebilirler.
  • zebza benim aklımda bir model var ama kararsızım eğer banyo için yeterli gelirse ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -cruser- -- 18 Mart 2015; 11:54:16 >
    Modeli yazarsanız yorumda bulunabiliriz.
  • Bilgilendirmek ediniz için tekrar tesekkur ederim. Kombimizi aldık eca 30kw yogusmali. Yalniz bir sorum daha olacak. Simdi sıra termostata geldi.sizinde bahsetmenizden oncesinde Aklimizdaki kablosuz oda termostati almakti ancak satış ofisinde ( ellerinde oda termostati olmadığından belki bilmiyorum ) oda termostati yerine termostatik vana almak daha iyi olur diye yorumda bulunuldu. Buda biraz kafamizi karıştırdı. Kablosuz oda termostati mi Yoksa banyo koridor gibi bazı petekler dışındaki diğer oda peteklerine termostatik vana taktirmak mi daha mantıklı.sebebini de açıklayabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.