Şimdi Ara

AMD Ryzen 5600X vs 3700X

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konu başlığında belirttiğim gibi genel olarak oyun oynama amaçlı kullanacağım bilgisayarımda hangisi daha faydalı olur (ileride yayın olabilir);

AMD’ nin yaptığı açıklamaya göre 5600X’ in karşısına i5-10600K işlemcisini rakip olarak koymuş ve açıkladıkları bilgilere göre %10-15 arasında oyunlarda daha performanslı görünüyor.

3700X’ de ise kaybetmek istemediğim şey çekirdek ve işlem sayısı, özellikle yayın açarsam o iki çekirdek fazlalığı bilgisayarı rahatlatacaktır. Fakat yayın açacağım zaman çift bilgisayar yayınıda yapabilirim henüz belli değil.

Öteki bir konu ise Zen3 mimarisi, bu mimari ile ilgili pek bir bilgim yok ne işe yaradığı vs. bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim. Yeni teknolojinin faydaları vs.

Genel olarak durum böyle fiyatları birbirlerine yakın olacak gibi duruyor iki işlemcininde Türkiye pazarında durum böyle olunca çok arada kaldım. Sizden tavsiye bekliyorum, teşekkürler.

Not: Anakart güncellemesi yapmama gerek yok, B550 anakart kullanıyorum.

• Günümüzdeki oyunların çoğu tek çekirdek performansı üzerinden değerlendiriliyor. R5 3600 ve R7 3700X karşılaştırmaları mevcut, Battlefield 5 gibi çoklu çekirdek kullanan oyunlarda bile 1080P çözünürlülükte yaklaşık 15fps fark var, tek çekirdek kullanan oyunlarda çok daha az. Ben olsam iyi bir B550 anakart ile 5600X alır arkama bakmazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: LGR9

Günümüzdeki oyunların çoğu tek çekirdek performansı üzerinden değerlendiriliyor. R5 3600 ve R7 3700X karşılaştırmaları mevcut, Battlefield 5 gibi çoklu çekirdek kullanan oyunlarda bile 1080P çözünürlülükte yaklaşık 15fps fark var, tek çekirdek kullanan oyunlarda çok daha az. Ben olsam iyi bir B550 anakart ile 5600X alır arkama bakmazdım.

Bende öyle düşünüyorum, fakat Türkiye çıkış fiyatından da endişe ediyorum.

• Fiyatı görmeden bişi demek zor.
    3600 ile 3700x arasında pek fark yok oyunlarda. 4.2ye dahi çıkamayan takoz 3600lerle yapılan videoları referans alırsanız bilemem.
    5600x oyunlarda 3700xin baya önünde olur. Fiyat olarak 3000 3500 tl olursa en mantıklısı 2. El 3700x alıp yola devam etmek olur.
  • i7 4790k sahibiyim.

Şöyle düşünüyorum.

Eğer oyunlarda 5600x, i7 10700k ve 10900k arasında bir yere oturacaksa, o işlemci alınır.

Ben şahsen 5600x'i bekliyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.