Şimdi Ara

Apple, aboneliklere de vergi zammı uyguladı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple Vergi zammi diye yüzde 40lik zam yapmasını açıklayamaz...
  • Dostum, aziz dostum; kur güncellemesi yapmıyorlar bildiğin çakıyorlar. Apple Music bir servis olduğu ve kontrolü de tamamen Apple'a ait olduğu için istedikleri gibi fiyat belirleyebiliyorlar. Amerika'da fiyat 9,99 dolar. Burada da 9,99 TL iken, vergi de gelince canları sıkılmış fiyatı artırmışlar.

Son zamanlarda Apple'ın hareketlerinden acayip irrite oluyorum. Apple Türkiye ofisinin yaptıkları ise daha bile beter. Servislerinin gitgide kötüleşmesi, fiyatların sürekli artması, getirdikleri aksesuarların fiyatlarının daha da hızlı artması ve çeşitlerinin de azalması ve daha niceleri...

Ben Apple cihazlarımın doğru düzgün çalışmamasından bıktım onlar içine etmekten bıkmadılar. Sonra da basına şaka gibi güvenlik kusurları yansıyıveriyor, bir bakmışsın milletin cihazına keyfince girebiliyorsun.
  • Min %33 zam var. Bunun %18'i kdv e geri kalanı nedir?!!! Kdv yi çakmışken aradan birazda nasiplenelim mi demişler. Koca firma bunu mu fırsat bildi! Yazık....
  • Kdv dışında birşeyler de kendileri eklemişler.
  • Apple kadar sömüren başka bir şirket daha yok dünyada. Okadar zenginler ki isteseler kdv zammını yüzde 10 yada daha düşük bile yasitabilirlerdi. Bu onlara koymazdı ama onun yerine KDV payının üstünde zam koydular. Nasıl sa Apple müşterisinin gönlü zengin.
  • Kimin tavuguna kist dedik, kime ne ettik hergun zam, benzin 6 TL, Apple zam yapar, biri şaka yapıyorsa söylesin.
  • Hızlı şarj teknolojisini telefonlarına getiren ama hala eski şarj adaptörler ile birlikte iphone satan firma değil mi apple. Ufacık bir parça olan lightning usb yi 90-100 tl ye satan firma apple. 1-2 yıllık telefonları ıvır zıvır bahaneler ile patates eden firma apple
  • Ekonomimiz çok yaşa. Fiyatlar neden %18'den daha fazla diyenler, adamlar kur güncellemesi de yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Ekonomimiz çok yaşa. Fiyatlar neden %18'den daha fazla diyenler, adamlar kur güncellemesi de yapıyorlar.

Dostum, aziz dostum; kur güncellemesi yapmıyorlar bildiğin çakıyorlar. Apple Music bir servis olduğu ve kontrolü de tamamen Apple'a ait olduğu için istedikleri gibi fiyat belirleyebiliyorlar. Amerika'da fiyat 9,99 dolar. Burada da 9,99 TL iken, vergi de gelince canları sıkılmış fiyatı artırmışlar.

Son zamanlarda Apple'ın hareketlerinden acayip irrite oluyorum. Apple Türkiye ofisinin yaptıkları ise daha bile beter. Servislerinin gitgide kötüleşmesi, fiyatların sürekli artması, getirdikleri aksesuarların fiyatlarının daha da hızlı artması ve çeşitlerinin de azalması ve daha niceleri...

Ben Apple cihazlarımın doğru düzgün çalışmamasından bıktım onlar içine etmekten bıkmadılar. Sonra da basına şaka gibi güvenlik kusurları yansıyıveriyor, bir bakmışsın milletin cihazına keyfince girebiliyorsun.

• MÜS-TA-HAK
  • Apple savunmuyorum ama bu adamlar bu servisi çıkarttıkların dan beri dolar yükselmesine rağmen ücretleri değişmedi, birde kdv olayı çıkınca bence bunu fırsat bilip eklediler.
    Bu arada kdv işin başlangıcı her şeye ötv ekleyen hükumet 2019 da onu da koymaktan çekinmez nasıl olsa insanlar kabulleniyor...
  • Ali Baba çuvala altın doldururken bu karım için, bu kızım için, bu x için, bu y için diyor tam çuvalı sırtlayacakken bu da paşa gönlüm için diye bir tas daha altın alıyor ya o hesap olmuş :D
  • fanboy 'lar düşünsün.
  • esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Kur güncellemesi dolar fırlarken yapıldı daha ne kuruymuş bu
  • esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Seninki fanboyluktan öte bir şey herhalde. Sen şimdi iPhone'un yavaşladıkça da mutlu oluyorsundur...

Neyse, Amerika fiyatını bu hizmetin bir baz fiyatı olmadığını göstermek için verdim. Yaşın kaç bilmiyorum ama, basit bir vergiyi bile doğru düzgün hesaplayamadığından çok genç olduğunu düşünüyorum. O yüzden söyleyeyim, 9.99 TL olan gelirin %18 vergisi için 1.80 TL ödenir. Alınan para zaten Türk lirası olduğu için kurla nasıl bağdaştırabildin anlamadım.

Zamlar vergi nedeniyle yapıldığı halde, vergi kadar değil; müşteri için belirlenmiş fiyat basamakları dahilinde zam yapılmış dikkat ederseniz. Amerika'daki fiyatın sebebi de zaten bu. "Müşteri için gözden çıkarılabilir gözüken" tutarı almak. Ki bu tarz, "13.99", "6089", "949" gibi fiyat bantları; üzerinde sayısız saat harcanarak, satın alacak müşteriye daha az para veriyormuş gibi hissettirebilmek için özel belirlenmiş noktalar. Hepsi de cebimizden biraz daha fazla para alabilmek için. Ben buna karşı değilim, ancak bunun karşılığında aldığımız ürünlerde -sadece özensizlikten kaynaklı- hatalar olduğunda tepem atıyor. Yıllarca iPhone'ların gövdelerinin üretimlerindeki hata payının artık mikronlarla ölçüldüğüne dair reklamlar yaptılar, sonra ne oldu? 8, 8 plus ve hatta X'da bile, çerçevelerde cam ve alüminyumun birleşim noktasının tutmadığı görülüyor. Eski cihazlarında plastik çerçevede bile ciddi hata payına izin veren Samsung nasıl oldu da artık daha ufak hata payıyla cihaz üretebilmeye başladı? Neyse benim işim mekanik veya lojistik değil o yüzden çok girmeyeyim. Ben yazılım dünyasındanım ve iOS 11'de gözüme çarpan bazı hatalar çok sinirlerime dokunuyor. Kimse bana insan hatası demesin çünkü karşılaştıklarım düpedüz özensizlik ürünü. Bunun üzerine, hala daha kullanıcıyı yeterince bilgilendirmeden devreye giren minik sistemcikler, sayısız kısıtlamaya rağmen multitasking'in hala daha yeterince iyi yönetilememesi ve daha birçok şey.

Ha bu arada eklemeden geçmeyeyim, App Store'a uygulama kabul eden insanların bir kısmının iOS uygulama geliştirme platformlarıyla alakaları bile olmadığı için dışı süslü ama içten tamamen kusurlu uygulamaları musluk gibi Store'a akıtmaya devam ediyorlar.

• Türkiye gibi üçüncü sınıf ülkelerin 3-5 kuruşuyla uğraşacak değiller. Eğer "keyfiyen" yapılan bir fiyat "bindirimi" olsa bunu global bazlı yaparlar. Bir zamanlar bizim için de 9,99 tl psikolojik sınırdı fakat adı üstünde bir zamanlar. Amerika fiyatı statik baz değil fakat referans bir değer oluşturuyor. Orada 9,99 dolar dediler mi 9,99 dolardır üzerine tartışılmaya gerek yok. Fakat iş diğer pazarlara -mesela Türkiye'ye- gelince stabil olarak yıllarca 9,99 tl'den vermeye devam edemezsin ki o belirlenmiş fiyat Şubat 2016'ya ait yani doların 3 tl'nin altında olduğu zamanlara. Şimdi hala aynı mı?

Yani bir fiyat güncellemesi konusu. Bu fiyat güncellemesi dolaylı olarak kurla alakalı ve üzerine de %18 vergisi eklenmiş. Yani 9,99 tl'nin %18'i gibi bir durum yok. Artık sen hesapla %118'i 13,99 tl olan fiyatın %100'ü kaçtır? Kaç lira güncelleme senin deyişinle "bindirim" yaptıklarını görürsün. "Alınan para zaten Türk lirası olduğu için kurla nasıl bağdaştırabildin" kısmını da ben pek bağdaştıramadım. Herhalde meyve, sebze satışı gibi yöreye özel fiyatlandırma olmalıydı. Senin dediğinin "App Store'daki uygulamalar da Türk lirasıyla satılıyor, kurdan etkilenmesin." demekten bir farkı yok. Apple'da bir hizmet satıyor, amme hizmeti vermiyor.

Konuyla pek alakasız hikaye de anlatmışsınız. Madem sizin alışkanlıklarınıza uymuyor veya işiniz gereği kullanmak zorundasınız sadece işinizin olduğu kısıma odaklanmanız sizin için daha iyi olur. Piyasada sizi daha çok memnun edebilecek cihaz olduğunu düşünüyorsanız onu kullanırsınız çünkü bu tür sorunları belirtmek, dile getirmek genellikle cihazı birincil cihazı olarak kullananların yaptığı bir iş. Yoksa da kendinize işkence çektirmeyi seviyorsunuzdur kullanmaya devam edersiniz, orası size kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 28 Ocak 2018; 7:3:46 >

• zam yaparken 99 unutmamışlar ulan koskoca apple bile şu saçma sapan numarayı yapıyor.
  • apple kdv + olarak da applenin yanında ARM hediye etmişler. firma ismi değişsin bence apple yerine ARM olsun . Kol gibi fiyatlar malum
  • "Apple Vergi zammi diye yüzde 40lik zam yapmasını açıklayamaz...", neden açıklayamaz? 18% vergi ödeyecek, kimden çıkartacağını bekliyordunuz ki?
  • Günümüzde zam kaçınılmaz bir şey maalesef. Son yıllarda hemen hemen çoğu teknolojik üründe ciddi bir fiyat artışı oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exterminio

quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Ekonomimiz çok yaşa. Fiyatlar neden %18'den daha fazla diyenler, adamlar kur güncellemesi de yapıyorlar.

Dostum, aziz dostum; kur güncellemesi yapmıyorlar bildiğin çakıyorlar. Apple Music bir servis olduğu ve kontrolü de tamamen Apple'a ait olduğu için istedikleri gibi fiyat belirleyebiliyorlar. Amerika'da fiyat 9,99 dolar. Burada da 9,99 TL iken, vergi de gelince canları sıkılmış fiyatı artırmışlar.

Eee Amerika'da 9,99 dolar yani? Burada da 9,99 tl olarak mı kalacaktı? Hayır. 9,99 dolar olan hizmeti 13,99 tl'ye satmak çakmaksa. He he çakıyorlar, he he.

Kursuz fiyat üzerinden %18 almakla kurlu fiyat üzerinden %18 almak arasında dağlar kadar fark vardır. Neymiş canları sıkılmılmış... Ne olacaktı ki "Hadi Türkiye'ye topril geçelim, onları muaf tutalım." mı diyeceklerdi.

Servisleriyle ilgili ne yaşadın bilmiyorum ama, umarım bir şifası vardır.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.