Şimdi Ara

Doka Madureira-{OOS(SL),OS(SL)/OOS(M)}-29

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba sevgili FM sevenler,uzun bir aradan sonra ikinci detaylı oyuncu analizi ile karşınızdayım.

İlk analizimi hatırlayanlar bilir, Dirk Kuyt ile yapmıştım.Görmeyenler veya hatırlamak isteyenler için tekrar link verebilirim.

FM 14 serisi çok hoşuma gitti diyebilirim, 15 ve 16da pek oynayamadım, 14te devam ettim baya fazla kariyer açtım.17nin çıkış tarihi de şu sıralar açıklandı bakalım o nasıl çıkacak..

Bu kariyerde amacım İBBSK'yı tekrar Süper Lige çıkarmaktı ve bunu ilk sezon çok rahat gerçekleştirdim çünkü PTT'ye göre oldukça iyi durumda İBBSK.Ardından gözüme Doka çarptı ve ona yönelmeyi tercih ettim.Takımın kilit oyuncusu zaten.

İlk sezonku verilerini de göz önüne aldığımda Süper Lig'de hiç de sırıtmayacağını düşündüm, ki beni asla yanıltmadı sağolsun :)

O zaman başlayalım oyuncuyu incelemeye..

Adı Soyadı : Tam İsmi Francisco Lima da Silva (Doka Madureira)

Yaşı : 29 ( Doğum tarihi 11.02.1984)

Külüp : İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü

Pozisyon : Ofansif Ortasaha Sol,Ortasaha Sol ve Ofansif Ortasaha Merkez

Doka'nın asıl pozisyonu sol açık diye tabir ettiğimiz Ofansif Ortasaha Sol'dur.Taktiğinize göre bu Ortasaha Sol da olabilir ama ben hiç denemedim yorum yapmayacağım.Son olarak arada burada da oynattığım mevkisi forvet arkası yani Ofansif Ortasaha Merkez'dir.Burada oyun kurucu olarak sanırım 2-3 maç oynatmışlığım var.
    Rol olarak İçe Kat Eden Oyuncu idealdir.Destek ya da hücum seçeneğinden ben Destek oynattım.Detaylara bakalım..

İçe Kat Eden Oyunun en temel özelliği kullandığı ayağının ters kanadında oynaması.Doka sağ ayaklı bir futbolcu ancak sol kanatta oynuyor, bu çok önemli bir durum.Sol kanattan bindirme yaparken normal kanat oyuncusu gibi çizgiye inip klasik orta açmak değil görevi, rakibin üzerine gidip ceza sahası yayına ya da yöresine gelip şut çekmek en sevdiği şekildir.Benim aklıma hemen belki de Fenerbahçeli olduğum için Stoch geldi, bunu çok iyi yapıyor namussuz :) Grasshopers'a attığı gol tamamen bu tanımı karşılıyor.
    Her zaman bunu denemesi istenmeyen bir durum elbette, çünkü iyi bir rakip defans oyuncusu bunu sezip bir hamleyle topu kaparsa tehlikeli kontra ataklara sebep olabilir.
    Öte yandan iyi bir özelliği de arkasındaki bek oyuncusu için hele ofansifse (iki yönlü bek tavsiye edilir) güzel fırsatlar yaratabilir, topu kaptırsa bile yardımcısı konumuna gelebilir.

Destek görevinde adete Gizli Forvet görevine bürünür, ceza sahasına orta yerine ara pasını seçer ve ver-kaç deneyerek gole girişime kalkışır.Bunları yapamazsa uzaksan sert şutlar dener.Pozisyona göre bu iki özellikten birini mutlaka dener.Topsuz alan ve karar verme özellikleri bu bağlamda önemlidir.
    Dribling, teknik, özel yetenek, hız-hızlanma aranan en temel özelliklerdir.

Maliyeti : 2.4 Milyon Dolar

2013 Profili :

Profilindeki baskın özellikleri genel olarak teknik ağırlıklı, özel yetenekleri sayesinde çalımlamalarda başarılı sayılır ani hareketleri şaşırtabilir.Profesyonel ve dengeli bir kişiliğe sahip Doka.
    Tabi bunların yanında malesef karakteri gereği bencil bir isim.Zayıf nokta olarak bunu, yani takım oyunculuğunu gösterebiliriz.

En Az 2019 Tarihli Profili :

Şablonda en az 2019 profili demiş ben burda da son profilini koymayı seçiyorum.

Fiziksel özelliklerin bittiği, zihinsel özelliklerin tavan yaptığı klasik veteran oyuncu profili.
    Siz neler yaptığına bakın şimdi..

Kariyer Verileri :

Oyunda hata gibi bir durum oldu ya da bug bilmiyorum, tüm oyuncuların geçmişi Cezayir ülkesindeymiş gibi yazdı.Daha önce karşılaşan olmuştur belki ancak oyunda herhangi sıkıntı yaratmadı sadece geçmiş transfer değerlerini ve o sezondan önceki verilerini kaydetmediysem göremez oldum.Neyse ki her sezon sonu geçmiş bilgisini içeren ekran görüntüleri mevcut elimde.
    Bu yüzden 2018'e kadar olan geçmişi bir resimde diğer kalan sezon geçmişlerini bir resimde paylaşacağım.Genel toplam yaparız en sonda.

Evet görünen köy uzakta değildir efendiler :)

İlk sezon PTT'nin vermiş olduğu kolaylıkla adeta tek başına şov yapmış adamım, ardından Süper Lig'e çıktığımız ilk sezon beni asla yüzüstü bırakmadı ve olağanüstü bir performansla sezonu bitirdi.Sonraki sezonlarda da çok iyi verilere sahip.
    2018-19 sezonunda uzunca bir sakatlık geçirdi orda beni üzdü açıkçası..

Neyse ki sonraki son 3 sezonda da bomba gibi bir oynayış gerçekleştirdi ve alnının akıyla emekli oldu.

Matematiksel hesaba girelim biraz:

Toplam oynadığı 362 maçta (19una sonradan girmiş) 173 gol atmış, 191 asist yapmış.55 kere maçın adamı seçilmiş. 41 penaltı kullanmış.
    Lide oynadığı toplam 340 maçta (16sına sonradan girmiş 3 tanesi Avrupa maçları) 164 gol atmış, 175 asist yapmış. 40 penaltı kullanmış 3ünü kaçırmış.% 92,5 luk bir penaltı tutturma başarısına sahip.

Maç başına gol ortalaması 0.48 (nerdeyse 2 maçta 1 gol)

Ortalama derecesi ise 7.90 (Süper Lig ortalamasına göre oldukça iyi)

Kaleyi bulan şut/Girişim: 405/899 (%45) Her iki şutundan biri nerdeyse kaleyi bulmuş.

Başarılı pas/Girişim: 7983/10402 (%77) Paşarılı pas oranı ortalamanın üzerinde görünüşe göre.

Başarılı ortalar/Girişim: 591/2273 (%26) Beklenen sonuç aslında.Orta yapmaya yine de çok yeltenmiş başaramamış, normaldir.Şutla doldurmuş bu boşluğunu.

Kazanılan top kapma/Girişim: 331/451 (%74) Ofansif bir oyuncunun böyle bir değer çıkarması birazcık şaşırtıcı bana kalırsa.Bunu da destek göreviyle açıklayabiliriz aslında nitekim başarılı pas oranıyla orantılı, yani top kapma işini nokta atışı yapıp başarılı pasla sonuçlandırmış denilebilir.

14 kez sarı kart görmüş kırmızı kartı yok.

Şimdi detaylı sezon sezon verileri resim olarak sizlere paylaşacağım.

1.Sezon Veriler

2.Sezon Veriler

3.Sezon Veriler

4.Sezon Veriler

5.Sezon Veriler

Doka bu sezonda ortalama derece rekoru kırıyor.Tebrik ediyoruz kendisini :)

6.Sezon Veriler

7.Sezon Veriler

Bu sezonda da maç oynama rekoru kırıyor, takım bazında.

8.Sezon Veriler

9.Sezon Veriler

Artık son 4 sezon gittikçe takımdan kesilmeye başlamış, fiziksel özellikler bunda en önemli faktör.Diiak ettim 90dkyı çıkaramaz oldu çoğu maçta ama yine de takıma verimi oldukça iyiydi.

Gelişim Yorumu :

Pozisyonu gereği istenen özelliklerden yola çıkarsak hız-hızlanma ciddi düşüş göstermiş, yaş ile orantılı olması sebebiyle.
    +34den sonra sanırım liderlik özelliğinin çalışılmasının gerektiği hatırlatıldı bana asistanım tarafından, ancak bir gelişme olmadı işime yaramadı yani.
    Teknik özelliklerinde de ufak çaplı düşüşler gözüme çarpmadı değil.Buna karşılık takım oyunu karar verme gibi kafa isteyen özelliklerde artış görünüyor.

Proflindeki bu değişimleri sizinlerin de görmesini istiyorum.Buyrun:

1.Sezon Profil

2.Sezon Profil

3.Sezon Profil

4.Sezon Profil

5.Sezon Profil

6.Sezon Profil

7.Sezon Profil

8.Sezon Profil

9.Sezon Profil

Son sezonlara doğru kendisiyle bir görüşme gerçekleştirip yedek kalacağını söyledim, beni hiç şaşırtmadı ve gözlerimi doldurdu :(

Kendi morali için oldukça önemli bir durum dikkatinizi çekiyorum bu noktaya..

Ve artık emeklilik vaktinin geldiğini anlamış Doka, gözlemciliği seçmiş.Ama malesef bu özellikleri ile kendisini takımda barındıramayacağım, geliştikten sonra neden olmasın ;)

Konun başında bahsettiğim oyun bugu yüzünden başarılar-ödüller-biyografi kısmını pas geçmek zorunda kalıyorum çünkü gözükmüyor.

Gözlemci Notu :

İncelememizin sonuna gelmiş bulunuyoruz.Kuyt incelemesine göre daha kısa oldu belki ama kariyeri açısından bakıldığında beni gerçekten mest etti Doka Madureira!..
    Birçok üst düzey regeni almadım bu adamı oynatmak için fedakarlıklar yaptım beni yanıltmadı, işini iyi yapan futbolculardan birisi hakikaten.

Oyun da olsa insan seviniyor böyle adamları çalıştırırken

Eski seri Football Manager incelemesi olsa da katkılarınızı yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum..
    Saygı ve sevgi ile..

• öncelikle diğer analizini biliyorum gayet güzeldi bu da öyle okudugum kadarıyla ancak fotoğraflar çok küçük, bakılmıyor bile, zahmet olmazsa onu bi düzeltebilir misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çikaskondikas

öncelikle diğer analizini biliyorum gayet güzeldi bu da öyle okudugum kadarıyla ancak fotoğraflar çok küçük, bakılmıyor bile, zahmet olmazsa onu bi düzeltebilir misin

teşekkürler yorumun için..
    fotoğraf olayını bilerek öyle yaptım önceki konumda da küçültülmem istenmişti diye hatırlıyorum o bakımdan..
    tıklandığında siteye yönlendiriyor biraz daha büyüyor resimler bilginize
  • güzel bir inceleme olmuş teşekkürler
  • iyi futbolcu
  • teşekkürler arkadaşlar..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.