Şimdi Ara

None (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
11
Favori
7.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: akhee

Ne/hangi kodu bekliyorsunuz?

Isletim sisteminin kodunu. Bir yerlerde GPL, BSD ya da Apache gibi bir lisansla yayinlanir herhalde. O durumda kodunu gorup, neyin nasil cozuldugunu gorebilmis oluruz. Github, Bitbucket vs. gibi sitelerde olursa bazi seylerde kod eki yapilip, hata giderilip pull request gonderilebilir bir cok kisi tarafindan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Robot Doktoru

Hiçbir işe yaramayıp çamur atmaktan mantıklı; öğrenmek

Isletim sistemi gelistirmek cok zor bir sey degil. Ama modern bir isletim sistemi gelistirmek cok zor ve uzun ugraslar, buyuk motivasyon isteyen bir is. Cozulmesi gereken bir cok sey var. Uygulama destegi, surucu destegi, ag destegi vs. gibi seyler modern bir isletim sisteminin onundeki en buyuk engellerden biri. Konuyu acan arkadastan modern bir isletim sistemi beklemek, "adi su olsun, su destegi ekle, su da olursa super olur" gibi taleplerde bulunmak fazla iyimser hatta hayalci bir yaklasim ve zaman gectikce, kod buyuyup, alinmasi gereken kararlar belli basli alanlarda uzmanlik gerektirmeye basladikca motivasyon coker.

Bu nedenle en iyi motivasyon ogrenmektir. Belki ortaya cikacak sey kendisinin de istedigi gibi olmayacak, ama cok ama cok sey ogrenecektir. Cunku sorun cozmeye, birseyler uretmeye calisirken ogrenilecek seyler, salt kitap okuyarak veya okulda ders dinleyerek ogrenilecek seylerden cok daha fazla ve kalicidir.

Bu nedenle herhangi bir sistemi temel alarak dogurdan uzerine insa etmeye calismak yerine sifirdan yapmaya calismak daha buyuk getirisi olan bir yaklasim. En buyuk getirisi ise deneyim ve nasil yapildigini ogrenmek.

Belki de SkyOS gibi modern bir sistem ortaya cikar.

• Challenger kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten github desteği yapmıştı arkadaş. Orada kodlar gözüküyor

https://github.com/CSharpLover/TurkOS/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akhee -- 23 Şubat 2016; 19:25:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Challenger kullanıcısına yanıt
    Sistem Github üzerinde zaten yayınlı.

Github.com/CSharpLover/TurkOS

Pull request şu anki sistem durumu için çok önemli aslında. Page allocator gibi bazı önemli konularda sıkıntılar yaşıyorum, umarım bunu çözüp pull request oluşturacak birileri çıkar.

Üst seviye modern bir işletim sistemi yapmak gibi beklentim zaten şu an yok. Basit bir görünüme sahip, temel uygulama ve FEL uygulamaları destekli, grafiksel arayüz kütüphanelerine sahip, syscall kullanan, hafif bir sistem yapmak.

Yazmayı ve çalıştırmayı başardığım Ext2, VFS, FEL ve BMP çalıştırıcı, Paging ve Page allocator tamamlanmadan düzgün çalışmıyorlar. Onlar bu yüzden Github koduna ekli değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akhee

Hocam zaten github desteği yapmıştı arkadaş. Orada kodlar gözüküyor

https://github.com/CSharpLover/TurkOS/

Benim hatam, dikkat etmemisim sonradan yazilanlara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CSharpLover
    Pull request şu anki sistem durumu için çok önemli aslında. Page allocator gibi bazı önemli konularda sıkıntılar yaşıyorum, umarım bunu çözüp pull request oluşturacak birileri çıkar.

Sikinti tam olarak nedir? Github'daki issue'yu gordum ama aciklama yok. Elinde bir tasarim olusturdugun bir yapi var mi? Var olan bir yapida mi sikinti yasiyorsun, yoksa sifirdan mi pager yok?

quote:

Orijinalden alıntı: CSharpLover
    Yazmayı ve çalıştırmayı başardığım Ext2, VFS, FEL ve BMP çalıştırıcı, Paging ve Page allocator tamamlanmadan düzgün çalışmıyorlar. Onlar bu yüzden Github koduna ekli değil.

Tavsiyem bunlarin oldugu yeni bir branch olusturman. En azindan 2 branch olmali:
    1- master: her zaman calisir durumda olan kod (pager olmadan olan simdiki github hali)
    2- develop: her zaman TUM kodun oldugu (pager vs. de dahil).

Yasadigin tum sikintilari da issue olarak Github'da olustur. Kendin cozdugun sorunlari, eklemeyi planladigim tum yeni ozellikleri ayri issue olarak yaz. Sonra her birisi icin yeni bir branch olustur develop branch'i uzerinden. Issue/feature bittiginde develop'a merge ile birlestir. Stabil calisiyorsa da master'a birlestir ve issue branchini sil.

Boylelikle her yaptigin sey hem yedeklenir, hem yardima acik olur.

• Başarılar takipteyim
  • Başarılar hocam takipteyim
  • CSharpLover C kullanıcısına yanıt
    Nasıl yapılcağını bilmem anlamamda programcılıktan eminim baya yorucudur ama birkaç öneri vermek isterim
    Bence diğer işletim sistemlerinden farkı olarak kişiselleştirmeye izin vermeyin default arkaplan olmalı insanlar tarayıcı vs için değil(bundan kastım bütün işletim sistemleri bu tarz işleri görebiliyor sizin farkınız olsun)
    içerik için gelmeli mesela wifi güvenliği ve testi,verilerin saklanması vs gibi şeyler ana amaç olmalı bence ,tabi sizin takdiriniz,isim olarakta TurkOS fena olmamış ama ilerde içinde Türk kelimesi geçtiği için sıkınt çıkarabilir tekrar değerlendirin isim işini saygılar iyi çalışmalar...

• Black Panther kullanıcısına yanıt
    Hocam arkaplanın default olması çok can sıkıcı olur. Windows home basic den biliyorum sürekli aynı şeyi görmek can sıkıyor. Belki gizli bir arkaplan arşivi oluşturup Zaman Zaman kullanıcının dışında değişmesi ayarlana bilir. Ama hiç değişmemesi can sıkar.

Bence de dediğiniz gibi bence de TurkOS ismi değişebilir.

Edit: ismi değiştirmek isterseniz konu dışı bölümünde konu açılabilir öneri için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akhee -- 25 Şubat 2016; 17:57:59 >
  • Üzgünüm ama ama pek inandırıcı gelmedi. :/ Anlamadığım sıfırdan mı yazıyorsunuz? Tek başınıza mı...
  • Bu imkansız değil

Yapılabilir ve illa 10 bin satırı aşmak zorunda da değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Robot Doktoru

Bu imkansız değil

Yapılabilir ve illa 10 bin satırı aşmak zorunda da değil

Eger yukarida istek parcasi gibi yapilan talepler ciddiye alinirsa, 10 bin satir komik bir rakam.
  • Juafin J kullanıcısına yanıt
    Ne inandırıcı gelmedi?

Allahım ne insanlar var ya

Helal olsun bu kerneli geliştiren arkadaşa. Donanımhaber ailesi olarak her zaman arkayız senin

Bende kalkıştımda bu işe başlamadan bitti benim ki

• Bu arada, isim PoyrOS olabilir? Hem "poyraz" sözüne de yakın sesi.
  • Konudaki tüm iletileri okudum.

@Challenger'ın sorduklarından (multitasking ve kernel yapısı) bazılarını ben de merak etmiştim.

Aynı iletinin birkaç kez gönderilmiş kısmını bildirdim.

TurkOS çok iyi bir isim.

Başarılar.
  • mesajım bulunsun da konu güncellendikçe takip edeyim.

kolay gelsin usta, bol şans

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • GitHub linki kaldırılıyor, birkaç güne tekrar hazırlanacak.

İşletim sistemine pencere sistemi yazıyorum şu an, artık masaüstü sistemi başladı.
  • Onun haricinde yöneticiler konuyu kaldırabilir mi lütfen? Uygun bir bölümde tekrar açacağım, burada fark edilmiyor, ve en azından bir temizlik olsun.
  • Bu konuya son mesajım, gelecek mesajları açılacak yeni konuya atacağım.

Pencere sistemi deneme 1:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSharpLover -- 31 Mart 2016; 17:35:55 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.