Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir (3 Mobil) - 13 Masaüstü3 Mobil
5 sn
11.462
Cevap
593
Favori
2.275.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: İmdat Çekici

organik cam, yansıtmaz çizilmez diye kakaladı doktor.
    babamda masa üstüne koyar bende koyarım pek de kullanmam gözlüğü onun ki cam benim ki organik.
    çizilme konusunde benmki daha hassas. zaten cam değilki anasını satayım plastik gibi.
    onun ki de kaç kere düşmüştür hatta benden çok daha fazla düşürmüştür.
    ama benim kırılmaz sağlam organik camlar ilk düşmesinde köşesinden kırıldı.
    aman diyeyim organik felan ayaklarına gelmeyin fazla para vermeyin gidin adam gibi cam alın. para tuzağı.

Söylediğinizin şundan farksız: Yolda yürürken ayağı taşa takılan adam yere düşmüş ölmüş, diğer bir adam da köprüden atlamış; ama burnu bile kanamamış. Siz siz olun düşeceğiniz ya da atlayacağınız varsa köprüden atlayın.

• Selamlar bir sorum olacak, yeni gözlük aldım ve yeni camlar takıldı. Gözlerim miyop 4.75, camlar neolit 1.6 as. Gözümü, sağ camın sağında doğru kaydırdığımda netlik gidiyor sanki 3 hatta 2 numara gibi oluyor. Sol camda aynı şekilde uçlara doğru netlik gidiyor. Optikçim bu olayın odak noktasıyla ilgili olduğunu, kemik çerçeve büyük olduğu için camların sağ ve sol uçlarına doğru numaralarının azalmasının normal olduğunu söyledi ama ben ilkokuldan beri gözlük takıyorum birçok çerçeve değiştirdim, bu tür birşeyle karşılaşmadım. Doktora sormadan önce bir de size sormak istedim.. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratgnl -- 25 Kasım 2011; 22:27:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zugu

Selamlar bir sorum olacak, yeni gözlük aldım ve yeni camlar takıldı. Gözlerim miyop 4.75, camlar neolit 1.6 as. Gözümü, sağ camın sağında doğru kaydırdığımda netlik gidiyor sanki 3 hatta 2 numara gibi oluyor. Sol camda aynı şekilde uçlara doğru netlik gidiyor. Optikçim bunun normal olduğunu, bu olayın odak noktasıyla ilgili olduğunu, kemik çerçeve büyük olduğu için camların sağ ve sol uçlarına doğru numaralarının azalmasının normal olduğunu söyledi ama ben ilkokuldan beri gözlük takıyorum birçok çerçeve değiştirdim, bu tür birşeyle karşılaşmadım. Doktora sormadan önce bir de size sormak istedim.. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

aynı dertten bir arkadaşımda muzdarip
  • quote:

Orijinalden alıntı: lion_koc

quote:

Orijinalden alıntı: zugu

Selamlar bir sorum olacak, yeni gözlük aldım ve yeni camlar takıldı. Gözlerim miyop 4.75, camlar neolit 1.6 as. Gözümü, sağ camın sağında doğru kaydırdığımda netlik gidiyor sanki 3 hatta 2 numara gibi oluyor. Sol camda aynı şekilde uçlara doğru netlik gidiyor. Optikçim bunun normal olduğunu, bu olayın odak noktasıyla ilgili olduğunu, kemik çerçeve büyük olduğu için camların sağ ve sol uçlarına doğru numaralarının azalmasının normal olduğunu söyledi ama ben ilkokuldan beri gözlük takıyorum birçok çerçeve değiştirdim, bu tür birşeyle karşılaşmadım. Doktora sormadan önce bir de size sormak istedim.. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

aynı dertten bir arkadaşımda muzdarip

Bu bir sorun mudur gerçekten? Yanlış işçilikle alakalı bir durum olabilir mi? Bugün gözlükçüye gittiğimde bu durumun gayet olağan olduğundan bahsedip durdular, 10-15 gün içinde alışacağımı söylediler. Dik baktığımda net, sağa sola yan gözle baktığımda netlik gidiyor..

• Siferik dizaynlı miyop camlarda normal olarak rastlanır. Camın yapısından dolayı dışa doğru numaralarda değişiklikler olur. Bunun sonucunda yakınlarda yükselmeler, merdiven inerken ya da yürürken denge kaybı, yakında çalışırken aşırı bas ve göz ağrısı ve yorgunluk hissettirebilir. Bu gözdeki hassasiyetle doğrudan ilgilidir. Aynı şartlarda üretilmiş camı kullanan başka bir miyop rahatsızlık yaşamayabilir. Sorununuzun çözümü daha küçük bir çerçeve seçmek ve/veya asiferik ya da biasiferik dizayn cam sipariş etmektir. Bu camlar siferik dizayna göre haliyle pahalıdır. Gözlüğünüz hazırlanırken pupilanızın tam ölçülüp ona göre kesim ve montaj yapılması sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır. Fakat yüksek numaralarda camların odaklara göre kesilmesi cam kenar kalınlıklarını arttırır. Bu camın yapısı gereği böyledir. Zaten gözlükçünüz de durumu izah etmiş. Alışacaksınız :)

Bu arada doktorların camlarla ilgili bilgileri pek yoktur. Siz doktora durumu anlattığınızda her zamanki mazereti söylerler. Odaklar. Başka bir şey bilmezler çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 26 Kasım 2011; 0:37:23 >

• Bilgilendirme için çok teşekkürler, artık alışacağım kısa vadede yapıcak birşeyim yok gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratgnl -- 26 Kasım 2011; 17:26:55 >
  • Merhaba arkadaslar,

11,5 miyop 1,5 astigmat icin:

1- 1.9 indexli mineral camlar ile 1.74 organik camlar incelik ve fiyat olarak ne kadar fark eder? Markadan bagimsiz tahmini rakam verin lutfen. Hangisi daha ince olur? Incelik ne kadar fark eder? %10 mu %30 mu %50 mi? 1.74 luk organik cam incelik olarak 1.7 mineral cam ile esdeger mi?
    2- Bu kadar yuksek derecelerde mineral cam 1.9 olsa bile cok agir ve mantiksiz mi olur, ne dersiniz?
    3- Polikarbonat camlar 1.74 organiklerden daha mi ince? Bu numaralarda uretilebiliyor mu?

Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi catalyst -- 26 Kasım 2011; 19:16:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Merhaba arkadaslar,

11,5 miyop 1,5 astigmat icin:

1- 1.9 indexli mineral camlar ile 1.74 organik camlar incelik ve fiyat olarak ne kadar fark eder? Markadan bagimsiz tahmini rakam verin lutfen. Hangisi daha ince olur? Incelik ne kadar fark eder? %10 mu %30 mu %50 mi? 1.74 luk organik cam incelik olarak 1.7 mineral cam ile esdeger mi?
    2- Bu kadar yuksek derecelerde mineral cam 1.9 olsa bile cok agir ve mantiksiz mi olur, ne dersiniz?
    3- Polikarbonat camlar 1.74 organiklerden daha mi ince? Bu numaralarda uretilebiliyor mu?

Tesekkurler.

Selamlar,

1- 1.9 indeksli bir mineral camın fiyatı 1.74 organik camdan daha uygun olacaktır büyük ihtimalle. Şu anda evden yazdığım için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Pazartesi rakamları ayrıntılı olarak söyleyebilirim. Camda marka kıyafetteki marka gibi değildir. Camı taktığınızda kimse hangi marka cam olduğunu bilmez, sormaz ve anlamaz. Onun için gerçek bir kişisel tercihtir. Zaten fiyatların aşağı yukarı bir standartı var. Tercih size kalıyor. Hangisi ince olur meselesine gelince, kısaca mineral cam daha ince olur. Konudaki mesajları okursanız detaylıca anlattık zaten. 1.74 cama göre aşağı yukarı %20-30 fark eder. 1.74 organik ile 1.7 mineral eşdeğer değiller. 1.74 organik daha ince.

2- Bu seçtiğiniz çerçevenin genişliğine bağlı. Küçük = hafif. Kapalı küçük bir çerçeve mineral cam için ideal olacaktır. Yine önceki mesajlarda bu konuya da değinmiştik.

3- Polikarbonun indeksi 1.59'dur. Yani %40. 1.74'ün yanından geçemez. O numaralarda da kimse üretmez.

İyi bir cam ve çerçeve ve kaliteli bir işçiliğe ihtiyacınız var. Onun için iyi bir gözlükçüye gidin. Size çerçeve konusunda yardımcı olabilecek profesyonel bir gözlükçünün cam ve çerçeve tavsiyesi ve o dükkandaki profesyonel cam kesme makinesiyle memnun olarak ayrılmamanız imkansız. Bu da size 700-1000 arasına mal olur. Bu numaralarda, lens değil de ağırlıklı olarak gözlük kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken bu. Ucuza kaçayım diye paranızla rezil olmayın sakın. Benden söylemesi.

Rica ederim.

• Tesekkur ederim.

Oncelikle konuyu bastan sona okudum. Baska kaynaklardan da okudum. 20 senedir de gozluk kullaniyorum :)

Gozlukcum bana hep bu numaralar icin organik cam tavsiye ediyor. Ben ise 1.9 mineralin inceligini merak ediyorum. Gormeden anlamak da mumkun degil, o yuzden kafamda bir karsilastirma olusturmaya calisiyorum.

Bu numaralar stokta olmadigi icin Rx fiyat bilgisini rica ediyorum sizden. Daha dogrusu 1.74 organik ile 1.9 mineral arasindaki fiyat farkini istiyorum.

Bir de 1.74 organik 1.7 mineralde daha ince olur demissiniz. O zaman 1.9 mineral ile 1.74 organik arasinda cok da fazla incelik farki olmayacagini dusunuyorum. Tabiki gormek lazim.

Soyle sorayim: Standart 1.5 mineral cam ile standart 1.6 organik arasinda ne kadar incelik farki var ve hangisi daha ince?

Bir de mineral camlar da organik gibi UV ve antirefle kaplamali mi yapiliyor? Hafiflik ve kirilmazlik disinda organikin bu konularda baska avantaji var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi catalyst -- 27 Kasım 2011; 11:31:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Tesekkur ederim.

Oncelikle konuyu bastan sona okudum. Baska kaynaklardan da okudum. 20 senedir de gozluk kullaniyorum :)

Gozlukcum bana hep bu numaralar icin organik cam tavsiye ediyor. Ben ise 1.9 mineralin inceligini merak ediyorum. Gormeden anlamak da mumkun degil, o yuzden kafamda bir karsilastirma olusturmaya calisiyorum.

Bu numaralar stokta olmadigi icin Rx fiyat bilgisini rica ediyorum sizden. Daha dogrusu 1.74 organik ile 1.9 mineral arasindaki fiyat farkini istiyorum.

Bir de 1.74 organik 1.7 mineralde daha ince olur demissiniz. O zaman 1.9 mineral ile 1.74 organik arasinda cok da fazla incelik farki olmayacagini dusunuyorum. Tabiki gormek lazim.

Soyle sorayim: Standart 1.5 mineral cam ile standart 1.6 organik arasinda ne kadar incelik farki var ve hangisi daha ince?

Bir de mineral camlar da organik gibi UV ve antirefle kaplamali mi yapiliyor? Hafiflik ve kirilmazlik disinda organikin bu konularda baska avantaji var mi?

Selamlar tekrar.

1.9 mineral cam olarak İşbir ve Zeiss bulunabiliyor. Zeiss'in fiyatlarına bakmadım hiç. İşbir'in 1.9 fiyatına bakma şansım oldu. Daha önceden de İşbir'in 1.9 camlarını yapmış olduğumdan dolayı kalite olarak hiçbir sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum. -20.00 ve -18.50 olan iki ayrı hastanın camlarını yaptığımızı hatırlıyorum. Gayet de başarılı olmuşlardı.

İşbir'in 1.9 mineral antirefle kaplamalı camının tek adeti 260 TL, çifti 520 TL. Buradan sonra yapılması gereken iki şey var. Birincisi doğru, yüzünüze ve sipariş edeceğiniz cama uygun bir çerçeve seçimi. İkincisi, bu cam ve çerçevenin profesyonel bir şekilde hazırlanması. Seçimini yapacağınız çerçevenin kapalı olması önemli. Genel yapı itibariyle de ince olması daha rahatlık verir; fakat ince çerçeve alayım derken camla çerçeve arasındaki ağırlık dengesini de kaybetmemek gerek. Çok hafif bir çerçeve camları tartmayacağı için sürekli burundan kayma, yüzde durmama riski de çıkartıyor ortaya. Kaliteli bir çerçeve seçtikten sonra toplam fiyatı çıkartıp üzerinden indirip yaptırırsınız.

Fiyat farklı çok. 1.74'te farklı cam seçenekleri var: asiferik, biasiferik. Mineralde yok. Organik camda fiyat 2.000 liraya kadar çıkabiliyor. Cam üretim ve dizayn farklılığından dolayı organik camlarda fiyatlar da birbirinin aynı olmuyor. Ama organik cam her halükarda pahalı olacaktır.

1.6 organik cam daha incedir. İndeksler aklınızı karıştırmasın.

Evet UV ve antirefle yapılıyor. Organik cam çerçevesiz ve nylör(yarım çerçevelere ) rahatça uygulanırken mineral cam kapalı çerçeve için uygundur. Çok da bir şey yok bunun dışında. :)

• Hocam öncelìkle elìne saglik.
    Ben 7 senedìr gözlük kullaniyorum.
    Suankì numaralar mìyop 4,75 sag 5 sol.
    benìm gözlükler hep tozlaniyor. pc basinda bìle durup dururken tozlaniyor bu normal mì? ben hersabah gözlügu yikiyorum ve atlete silìyorum.
    Bu tozlanmasindan biktim o yüzden lens almayi düsunuyorum. acaba bu lens gözden düser mi kolayca?
  • ve 4.75 - 5 lens fiyati nedìr acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sümük-ü Daim

Hocam öncelìkle elìne saglik.
    Ben 7 senedìr gözlük kullaniyorum.
    Suankì numaralar mìyop 4,75 sag 5 sol.
    benìm gözlükler hep tozlaniyor. pc basinda bìle durup dururken tozlaniyor bu normal mì? ben hersabah gözlügu yikiyorum ve atlete silìyorum.
    Bu tozlanmasindan biktim o yüzden lens almayi düsunuyorum. acaba bu lens gözden düser mi kolayca?

Selamlar,

Kapalı bir ortamda gözlüklerinizin, hele ki yüzünüzdeyken, tozlanması zor bir ihtimal. Bulunduğunuz ortam tozlanıyorsa sürekli bu söylediğiniz normal tabii ki. Yine de gözlüğünüzün durumunu görmeden bir şey söylemek mümkün değil kesin olarak. Gözlüğünüzü yıkamanız güzel, bu camlarınızın çizilmesini engelleyecek bir durum. Gel gelelim gözlüklerinizi yıkadıktan sonra iyice kurulamanız gerek. Çerçevenizin oynayan kısımlarını da kurutmanız gerek. Yoksa zamanla iç kısımlarda çürümeler baş gösteriyor ve kırılmalar yaşanıyor. Gözlük camlarınızı atletle silmeyin. Size verilen silme bezleriyle silin. Mutlaka vermişlerdir gözlüğünüzü aldığınızda. Kaybettiyseniz ya da kirlendiyse herhangi bir gözlük dükkanına gidip rica etseniz ücret almadan gözlük bezi verirler size. Akşama kadar on tane dükkan dolaşsanız bir senelik beziniz çıkar.

Madem tozlanma bu kadar hat safhada, o zaman bir gözlükçüye gösterin gözlüğünüzü ve durumu hakkında tam bir bilgi alın. Yine de lens kullanmak gözlükten farklı bir olay. Bir pencereden bakıyormuş gibi değil, tam bir görüş sağlıyor. Bu cevabı verirken bir lens müşterisi geldi. Burun ameliyatı olduğu için gözlük takamayacakmış 3-4 ay. -2.00 ve -1.50 numaraları vardı ve hiç lens kullanmamıştı hayatında. J&J Oasys tavsiye ettim, tatbik ettik ve 2 dakika sonra gözünde lens olduğunu unuttu. Biraz önce teşekkür ederek çıktı. Size de tavsiye ederim Oasys'i. %100 müşteri memnuniyeti var bu lenste. Lenste düşme olmaz. O sert lensler için olabilecek bir durum. Ama bu lensler yumuşak "silikon hidrojel" denilen bir hammaddeyle üretilmişler. Göze anında tutunan, yumuşak ve çok rahat lensler. Ayrıca bilgisayar başında kullanabileceğiniz en rahat (belki de tek) lens.

Fiyat olarak çok değişken. İnternet üzerinden de alabilirsiniz.

Mesela şurada satıyorlar. 50 TL de gayet makul bir fiyat.

http://www.lensbul.com/numarali-lensler-1/84-goz-capli-lensler/acuvue-oasys.html

Yine de gözlükçünüzden almak en iyisi. Fiyat olarak gözlükçülerde daha yüksek olur. Çok normal öyle olması da.

Geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 3 Aralık 2011; 12:06:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sümük-ü Daim

ve 4.75 - 5 lens fiyati nedìr acaba?

kontakt lens kullanımı icin oncelikle doktorunuza gidip lens muayenesi olmanız gerekmektedir.. lens kullanıp, kullanamayacagınızı soyleyecektir.. sonra B.C ve DIA dedigimiz iki degeriniz olculecek ki ona gore marka belirleyebilelim.. sonrasında sabah takıp, aksam cıkarmakmı istiyosunuz yoksa 1 hafta yada 1 ay gozunuzde kalsınmı istiyorsunuz ? buna gore belirlenir bir marka.. en uygun 30 TL.' dan baslamaktadır kutu fiyatı tabii
  • Optik gözlükte polarize cam olur mu? Olursa camın polarize olduğu nasıl anlaşılır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Optik gözlükte polarize cam olur mu? Olursa camın polarize olduğu nasıl anlaşılır?

Numaranız -1.50'du galiba. Evet polarize olur. Camların polarize olduğunu test etiketlerinden anlarsınız. Her gözlükçüde mutlaka vardır. Balık ya da kamyon resmi çıkar polarizeyle baktığınızda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Optik gözlükte polarize cam olur mu? Olursa camın polarize olduğu nasıl anlaşılır?

Numaranız -1.50'du galiba. Evet polarize olur. Camların polarize olduğunu test etiketlerinden anlarsınız. Her gözlükçüde mutlaka vardır. Balık ya da kamyon resmi çıkar polarizeyle baktığınızda.

Optik gözlükte olması gereken bir özellik mi hocam?
  • Optik gözlükte olmaması gereken bir özellik. Güneş gözlüğünde makbuldür. Güneş gözlüğünüzü numaralı yaptırmak istediğinizde seçenek olarak eklettirebilirsiniz camınıza. 50-60 liralık camı birden 250-300'e çıkartır.
  • rehber güzel olmuş hepsini okudum elinize sağlık ...
    benim bir sorum var;
    ben 18 yaşındayım ve 7 yaşından beri gözlük kullanıyorum numaralı (uzağı görme probleminden dolayı miyop deniyor galiba).Sorabilirsiniz belki bunca zaman kullanıyorsunda miyopu bilmiyormusun açıkcası hiç umursamam böyle şeyleri uzağa göremiyorum işte der geçerim.şimdi forumda dolanırken denk geldi bu konu ve inceledim.neyse.
    bir gözüm 2.75 bir gözüm 2.50 dediğim gibi uzağı göremiyorum .Ve bunca zaman gözlük alırken gözlükçünün dediklerine göre aldım.hoyaymış zeiss miş hiç anlamam.doktor yazar numarayı senelik kontrolden sonra gideriz gözlükçüye cam çerçeve değiştiririz işte böyle geçer.Camın markası olduğunu felanda hiç bilmezdim. Sorum şu ;
    anladığım kadarıyla titanyum çerçeveler en iyi çerçeveler.Bu titanyum çerçeveler her yerde bulunurmu ? titanyumdan sonra en iyisi hani bi ilk 3 sıralaması yapılsa hangisini tavsiye edersiniz? Ve abbe değerinin yüksek olmasının kötü olma durumunu anlamadım .hani neden mümkün olduğunca orta düzeyde alınmalı?indeks olayını tam olarak çözemedim .
    şimdiden teşekkürler .

• quote:

Orijinalden alıntı: Ryuzaaki

rehber güzel olmuş hepsini okudum elinize sağlık ...
    benim bir sorum var;
    ben 18 yaşındayım ve 7 yaşından beri gözlük kullanıyorum numaralı (uzağı görme probleminden dolayı miyop deniyor galiba).Sorabilirsiniz belki bunca zaman kullanıyorsunda miyopu bilmiyormusun açıkcası hiç umursamam böyle şeyleri uzağa göremiyorum işte der geçerim.şimdi forumda dolanırken denk geldi bu konu ve inceledim.neyse.
    bir gözüm 2.75 bir gözüm 2.50 dediğim gibi uzağı göremiyorum .Ve bunca zaman gözlük alırken gözlükçünün dediklerine göre aldım.hoyaymış zeiss miş hiç anlamam.doktor yazar numarayı senelik kontrolden sonra gideriz gözlükçüye cam çerçeve değiştiririz işte böyle geçer.Camın markası olduğunu felanda hiç bilmezdim. Sorum şu ;
    anladığım kadarıyla titanyum çerçeveler en iyi çerçeveler.Bu titanyum çerçeveler her yerde bulunurmu ? titanyumdan sonra en iyisi hani bi ilk 3 sıralaması yapılsa hangisini tavsiye edersiniz? Ve abbe değerinin yüksek olmasının kötü olma durumunu anlamadım .hani neden mümkün olduğunca orta düzeyde alınmalı?indeks olayını tam olarak çözemedim .
    şimdiden teşekkürler .

Selamlar...

Gözlükle yaşayan biri olarak umarım yazılanlar size fayda sağlamıştır.

Ben biraz size kızarak () başlayayım. 18-7=11 yıl yapar. Yani 11 seneden beri bilfiil takıyorsunuz ve uzağı görme problemine "galiba miyop" diyorsunuz. Bunları bilmek zorunda değil kimse; ama siz gözlük ya da lens kullanan biri olarak bunları bilmelisiniz. Numaralarınızı da bilmeniz gerekiyor.
    Dikkat ediyorum, gözlük kullanan kişilerin çoğu numaralarını bilmiyorlar. Lens kullananlarsa hem numaralarını bilmiyorlar hem de hangi lensi kullandıklarını. Yani bu kadar da insan kendi sağlığını önemsememizlik eder mi? Maalesef milletimizde sağlık, ancak kaybedince değeri anlaşılan bir değer. Sizin böyle yapmadığınızı var sayarak ortaya söylüyorum bunları.

Evet, camlar markalara ayrılmış vaziyette ve farklı özelliklerle sunuluyorlar. Ama siz her sene yeni numaralarınıza geçiyorsanız çok özellikli cam almak ekonomik açıdan mantıklı değil. Gözlük harcama sıkıntınız yoksa daha iyi camlara yönelebilirsiniz. Demek ki gözlükçünüz size, durumunuz ve gözlük değiştirme sıklığınızı göz önüne alarak yaptığı camları uygun görmüş diyebilirim şahsımca.

Sorularınıza geçersek;

çerçeve olarak en iyi çerçeve şu ya da bu demenin bir imkanı yok. Siz hangi gözlükte rahat ederseniz o en iyisidir sizin için. Fakat titanyum çerçeveler; hafif, sağlam, oksitlenme yapmayan ve ciltte alerji yapmama özelliğine sahip olduğu için hakikaten biraz daha önde diyebiliriz diğer çerçeve tiplerine göre. Durum her ne kadar böyle olsa da bu kişiden kişiye değişen bir mesele. İlk üç yapayım:

1-Titanyum: Bir çok titanyum çeşidi var. Beta titanyumlar esnek, saf titanyumlar sert olurlar. Kırıldıkları zaman kaynak tutmadığından tamiri mümkün olmuyor.
    2-Optyl: Pek kullanılmıyor artık. Silhouette ve C.Dior'larda çok kullanılırdı. Isıtınca küçüldüğü için sıkıntılar çıkartıyordu.
    3-Karbon Fiber Yeni olduğu için pahalı ve az bulunuyor. Ray-ban'ın optiklerinde güzel modelleri var.

Titanyum çerçeveleri bulabilirsiniz aşağı yukarı her yerde. Fiyatları çok değişken. Marka, model ve titanyum çeşidine göre 140-150'den başlıyor. Bunlardan titanyumu tavsiye ederim. Yine de rahat ettiğiniz çerçeve neyse odur. İlla titanyum olacak diye gidip rahatsız bir çerçeve almayın.

Abbe değerinin yüksek olmasının kötü olduğu nerede yazıyor göremedim ben. Abbe değeri yüksekse daha canlı ve renkli görürsünüz. Standart organik dediğimiz CR39 camlarda abbe değeri 50 ya da üstü oluyor. Yani bu değer alınabilecek iyi sonuçlardan biri. Durduk yere orta değerde abbe değerinde cam almak niye anlayamadım. Orada söylenen inceltilmiş cam almak istediğinizde abbe değerinin düştüğüdür. O yüzden iki taraftan da feragat edip ortalama bir cam almakla ilgili. Onun için mesela 1.56 indeksli bir cam almaya karar verdiyseniz abbe değeri en yüksek hangi markadaysa onu alın. Ayrıca polikarbon camlarda abbe değeri çok düşük olduğu için pek tavsiye etmiyorum. Zorunlu kalmadıkça almayın. Kırılmaz olarak organik camlar da var. Polikarbon artık kullanım olarak pek de diğerleri kadar yararlı değil.

İndeksler camların inceltme oranlarını temsil ediyor diyebiliriz. Organik, mineral, trivex ve polikarbon camların indekslerini şöyle sıralayayım:

1.5 Organik - İnceltilmemiş
    1.5 Mineral - İnceltilmemiş
    1.53 Trivex - %15-20 inceltilmiş
    1.56 Organik - %25-30 inceltilmiş
    1.58 Organik SMI - %30-35 inceltilmiş
    1.59 Polikarbon - %35-40 inceltilmiş
    1.6 Mineral - %35 inceltikmiş
    1.61 Organik - %40-45 inceltimiş
    1.67 Organik - %55 inceltilmiş
    1.7 Mineral - %40 incelitmiş
    1.74 Organik - %65 inceltilmiş
    1.8 Mineral - %50 inceltilmiş
    1.9 Mineral - %65 inceltilmiş

Mineraldeki inceltmeler, inceltilmemiş 1.5 mineral cama göre oranlanmış inceltmelerdir. Organikler de 1.5 organik cama göre oranlanmış inceltmelerdir. Trivex ve polikarbon da inceltilmemiş organik cam baz alınarak ölçülmüş önceltme oranlarına sahiptirler. Şunu da söylemek gerek ki, 1.5 inceltilmemiş mineral cam, 1.5 inceltilmemiş organik cama göre daha incedir %10-20 arası.

İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 5 Aralık 2011; 11:25:54 >

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.